Powodów, dla których nasze psy szczekają może być wiele, a zrozumienie ich przyczyn jest kluczem do zrozumienia zachowań tych zwierząt i utrzymania pozytywnych relacji z naszym pupilem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że pies szczeka, bo w ten sposób się komunikuje. Dzięki temu psy rozumieją się między sobą i w założeniu – chcą być też rozumiane przez ludzi. Szczekanie może mieć różny przekaz w zależności od kontekstu, ale, mówiąc ogólnie, jest to psia droga do przekazywania informacji i wyrażania swoich potrzeb. O co może chodzić?
Komunikacja poprzez szczekanie
Jednym z najczęstszych powodów, dla których psy szczekają, jest ochrona terytorium. Dla tego gatunku jest to ważne, by chronić uznany za swój obszar, jak i rodzinę przed zagrożeniem. Ten rodzaj szczekania jest więc sposobem na odstraszenie potencjalnego intruza i ostrzeżeniem dla innych psów okolicy. Co więcej, psy często szczekają z radości lub ekscytacji. Na przykład, kiedy właściciel wraca do domu lub gdy pies widzi znajomego psa lub człowieka. W ten sposób nasi wierni towarzysze okazują nam radość i uczucie. Czasami psy szczekają po to, by zwrócić na siebie uwagę właściciela. Mogą to robić, gdy czegoś potrzebują lub chcą wyjść na spacer. Takiemu szczekaniu może też towarzyszyć ciche skomlenie.
Może się zdarzyć tak, że pies szczeka, bo się boi lub odczuwa niepokój. Niektóre z nich szczekają na burzę, inne w czasie nocy sylwestrowych, ale także podczas spotkań z obcymi psami czy ludźmi. Szczekając, pies wyraża niepokój, jak również próbuje się uspokoić. Łatwo zauważyć, że brzmi to jednak inaczej niż w przypadku szczekania z radości. Szczekanie obronne przypomina zwykle to, kiedy pies szczeka, zaznaczając terytorium. W skrajnych przypadkach – na przykład, gdy pies obawia się o swoje życie – szczekanie łączy się z agresywnym warczeniem, wystawieniem kłów i pianą cieknącą z pyska.
Kiedy szczekanie powinno niepokoić?
Szczekanie psa to normalne zachowanie. W ten sposób zwierzak się komunikuje. Jednakże czasami może ono wskazywać na problemy behawioralne lub zdrowotne. Wówczas właściciel powinien zwrócić uwagę na szczekanie swojego pupila i zastanowić się, czy może to być sygnał, że coś jest nie tak.
Jeżeli pies szczeka w nadmierny sposób, to może to wskazywać na poczucie lęku lub nieustannego niepokoju. Warto obserwować pupila w obecności innych ludzi lub zwierząt – jeśli szczeka nadmiernie, będzie to wskazywało na jego agresywność lub brak socjalizacji. Jednakże powodów takiego zachowania może być więcej. Szczekanie psa czasami oznacza odczuwany przez niego ból lub chorobę, szczególnie jeśli pies zmienia przy tym swoje zachowanie i wydaje się mniej aktywny lub wykazuje problemy z jedzeniem.
Zmiana zachowania jest często pierwszym objawem, że coś jest nie tak. Do tego dochodzi szczekanie, które dla człowieka objawia się jako nadmierne i uciążliwe. Konsultacja z weterynarzem w takiej sytuacji jest jak najbardziej wskazana. Przede wszystkim należy wyklarować, czy podłożem ciągłego szczekania psa są kwestie zdrowotne, czy behawioralne. Jeżeli lekarz stwierdzi, że zwierzę jest zdrowe, ale zachowuje się inaczej niż zwykle, konieczne będą inne zalecenia lub najlepiej – wizyta u behawiorysty.
Behawiorysta zwierzęcy może pomóc zidentyfikować przyczyny dziwne zachowania psa i zaproponować odpowiednie metody szkoleniowe lub terapeutyczne, które wyeliminują problem lub zredukują jego intensywność. Behawiorysta podpowie właścicielowi, jak reagować na szczekanie psa w różnych sytuacjach. Konsultacja może pomóc człowiekowi zrozumieć psa, znaleźć źródło problemu i odbudować relację ze zwierzakiem.
Jak uspokoić psa?
Aby uspokoić szczekającego psa, należy przede wszystkim zrozumieć to, co zwierzak próbuje nam przekazać. Słowem podsumowania – szczekanie może mieć przyczyny emocjonalne (frustracja, tęsknota, ekscytacja, radość, strach, znudzenie) bądź pełnić określoną funkcję (informowanie, obrona terytorium, ostrzeżenie, reprymenda, groźba). Znalezienie źródła i połączenie kropek da nam lepsze rozeznanie na temat tego, jak uspokoić szczekającego psa. Chcąc skutecznie zapobiegać nadmiernemu szczekaniu psa, ważne jest, by obserwować okoliczności, w jakich nasz pupil daje głos. Niestety nie ma uniwersalnej recepty na nadmierne szczekanie psa, ponieważ metody pracy z tymi zwierzętami zależą ściśle od powodów i okoliczności towarzyszących hałaśliwym reakcjom oraz zaspokojenia potrzeb psa.
Pies szczeka z ekscytacji – co robić?
Jeżeli nasz pies szczeka z powodu podniecenia lub radości, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu oraz urozmaicone zajęcia takie jak zabawy z innymi psami, sport itp. Problemy zaczynają się, gdy pies szczeka z powodu samotności i tęsknoty. Przy tym pierwszym zwierzę prosi nas o uwagę. Co ciekawe, na niektóre psy działa włączone radio lub telewizor. Chodzi o to, by ludzki głos zastępował mu właściciela, gdy psiak zostaje sam w domu. Gorzej jest z nadgorliwym poczuciem tęsknoty u zwierząt. W takich sytuacjach nierzadko wymagana jest wizyta u behawiorysty, ponieważ problem ten może wskazywać na istotne błędy w socjalizacji i poczuciu bezpieczeństwa psa, a to już wymaga zastosowania konkretnych ćwiczeń.
Osobniki nadużywające szczekania w obronie terytorium wymagają określonych metod działania. Pamiętajmy, że pies czuje się odpowiedzialny za pilnowanie terenu. Jeżeli nie chcemy, aby nasz pupil wczuwał się w rolę stróża, pierwszą zasadą jest niepozostawianie go na podwórzu samego. Kiedy nie ma nas w pobliżu, pies powinien odpoczywać w odosobnionym miejscu (np. w domu).

Psa szczekającego ze strachu należy korygować poprzez upomnienie lub bodziec odwracający uwagę, takie jak pociągnięcie smyczy, pokazanie mu ulubionego przedmiotu lub wydanie komendy, na której musi się skupić. Podstawowym celem takiego działania jest odwrócenie uwagi psa od powodu jego lęku poprzez przekierowanie jego uwagi na coś innego.
Podsumowując, pies może szczekać z różnych powodów. Niekiedy jest to objaw tego, że coś jest nie tak, jednak kluczem do opanowania psich emocji jest znalezienie przyczyny problemu. Uspokoić psa możemy poprzez różne czynności np. zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu, prawidłową socjalizację (najlepiej od szczeniaka), oswajanie pupila z koniecznością pozostania samemu w domu czy ustalenie konkretnych zasad (trening, którego konsekwencją jest nagroda).
Trackbacks / Pingbacks