Wybierając pieska nie zawsze kierujemy się jego osobowością – dlaczego? Ponieważ po prostu jej nie znamy! Oczywiście – możemy kierować się opisami ras psów, wybierając taką, która choć częściowo odpowiada cechom osobowości psa, które chcielibyśmy, aby nasz przyjaciel posiadał. Podobnie jak z ludźmi – tak i z naszymi psiakami: każdy z nas jest inny. Jeden pies może być typem aktywnym, lubiącym towarzystwo ludzi i innych zwierząt, inny – bardziej nieśmiały, skryty, spokojny. Czasem mówi się, że właściciel wybiera pieska pod swój charakter – i trochę prawdy w tym jest! Najczęściej jednak jadąc do hodowli mamy już obranego malucha, a wybierając psiaka dla siebie i swojej rodziny kierujemy się wrażeniem, jakie zrobił na nas na przesłanych przez hodowcę zdjęciach. Dziś skupimy się na czterech najpopularniejszych typach osobowości – choleryku, melancholiku, sangwiniku i flegmatyku. Jak zachowuje się pies choleryk, jak melancholik, a czym może zaskoczyć nas nastawienie flegmatyka i sangwinika? I choć typy osobowości zostały stworzone z myślą o nas – ludziach, jesteśmy przekonani, że miłośnicy psów przyznają nam rację, że… każdy pies ma coś z człowieka! Odkryj osobowość swojego psiaka i… sprawdź jak z nim funkcjonować pod jednym dachem, aby obojgu wam żyło się miło, przyjemnie i zgodnie.
Mój pies warczy – co robić?
Pies – choleryk to innymi słowy psiak, którego bardzo łatwo zirytować. Niezależnie od tego czy irytuje go inny pies, obecność dziecka w domu, gość, który do nas przyszedł, a którego widzi po raz pierwszy w życiu, maskotka czy gołąb na parapecie – bardzo łatwo i szybko wyraża swoje nastawienie poprzez warczenie, szczekanie i zwracanie uwagi na irytujący bodziec. Pies choleryk to psiak, który pragnie dominować i być zauważony przez Ciebie, swojego właściciela – dlatego tak ważne jest, aby nieco pobudzonym pieskom potrafić okazać dużo uwagi, zrozumienia, a przede wszystkim – mieć dla nich czas. Niestety, jeśli zaniedbamy tu aspekt edukacyjny i wychowawczy – pies, krótko mówiąc, może “wejść nam na głowę”, a im starszy będzie, tym mocniej utrwalą się w nim niewłaściwe nawyki. Jeśli Twój psiak od szczeniaka “pokazuje pazurki”, chce rządzić w domu i zaznaczać swoją obecność w nim – z całą pewnością przyda się wam spotkanie z behawiorystą. Umiejętność swego rodzaju “ustawienia psa”, a więc wyznaczenia mu granic sprawi, że psiak nie tylko poczuje się bezpiecznie, ale również będzie wiedział do kogo należy ostatnie słowo w domu. Wbrew pozorom rozpieszczone do granic możliwości psy, którym właściciele pozwalają niemalże na wszystko – wcale nie należą do najszczęśliwszych. Najważniejszym zadaniem właściciela psa, którego można określić mianem “choleryka” jest więc wychowanie podkreślające hierarchię w rodzinie – na przykład poprzez naukę komend takich jak “zostań” czy “idź przy nodze”.

Jak się bawić z psem?
Pies – sangwinik uwielbia figle, zabawę i wszelkiego rodzaju aktywności, co może być wyzwaniem dla rodziny, która nie wychodzi zbyt często na długie wyprawy, wycieczki czy też nie jest w posiadaniu ogrodu. Pies o radosnym temperamencie będzie potrzebował codziennej porcji “wyszalenia się” – jednak samo wypuszczenie go na ogród czy podwórko może nie wystarczyć. Aby pies o pogodnym usposobieniu rozwijał się prawidłowo – należy zadbać o to, aby zabawy, które mu proponujemy były jakościowe, ciekawe, stymulujące. Sporą rolę odegrają tu zabawki edukacyjne – na przykład takie, w które można włożyć smaczek, którego następnie szuka nasz psiak. Najgorsze co możemy zrobić sangwinikowi to znudzenie go – w skrajnych sytuacjach może prowadzić to nawet do długotrwałego spadku nastroju pieska. Niestety, każda rozłąka z wesołym psiakiem, szczególnie tym, który mocno przywiązuje się do członków rodziny, może skutkować obserwacją zmian w jego zachowaniu – dostrzeżemy między innymi wycofanie, osowienie, tęsknotę, lęk. Jeśli tylko możesz zabieraj więc sangwinika na wszelkie wakacje, wyjazdu, wycieczki… to go naprawdę uszczęśliwi! Pamiętaj też o zabawach, które zawierają w sobie dużo ruchu – zmęczony, brudny, wybiegany pies to pies, który po prostu czuje, że żyje. Dobrym pomysłem może być też wychodzenie z psiakiem na spacery z innymi pieskami – dzięki czemu, stymulowany większą ilością bodźców, będzie czuł się jeszcze bardziej zaspokojony, a co za tym idzie… spokojny.

Jak pobudzić psiaka?
Problem z energią na co dzień może dotyczyć psa o usposobieniu melancholika, jednak to, że Twój pies nie potrzebuje dużo ruchu, sprawia czasem wrażenie zamyślonego, potrzebuje dużo snu i nie jest typem psiaka, który wita każdego od progu – nie oznacza niczego złego. To, że każdy piesek jest inny wszyscy wiemy – miejmy jednak dodatkowo świadomość, że naciskanie na psa, chęć zmiany jego naturalnego charakteru, “wkładanie” pupila w zbędne ramy i schematy, nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla nas jako dla właścicieli, ani tym bardziej dla samych psiaków. Jak wychowywać więc pieska, który mógłby odpowiadać temperamentowi melancholika? Przede wszystkim, niezależnie od wieku psa, nie zmuszać go do zabaw czy aktywności, na które nie ma najmniejszej ochoty. Oczywiście, naturalne stymulowanie oraz proponowanie zabaw psiakowi, który wydaje Ci się senny i zmęczony może być ciekawym pomysłem – jednak możesz spróbować między innymi z wycieczką na plac zabaw dla psów, który prawdopodobnie skutecznie rozochoci Twojego pupila, a dodatkowo pozwoli mu poznać inne psy.
Poczucie bezpieczeństwa u psów
Pies – flegmatyk to nie tylko starszy psiak, który potrzebuje spokoju, ciszy i poczucia bezpieczeństwa. Owszem, najczęściej szczeniaki są rozbrykane, pełne energii, chętnie łobuzują. Jednak może zdarzyć się i tak, że nasz pupil nawet w wieku szczenięcym nie wykazuje chęci do wielu zabaw, jest spokojny, wyciszony i… po prostu, flegmatyczny. Nie ma w tym nic złego, absolutnie! Podobnie jak w przypadku melancholika – ważna jest zrozumienie potrzeb swojego psa i nie zmuszanie go do aktywności czy zabaw, które nie sprawiają mu radości. To co możesz zrobić dla swojego pieska u spokojnym, nieco leniwym usposobieniu to zapewnienie mu maksymalnego komfortu – na przykład inwestując w tak zwaną “klatkę kennelową”, która w przypadku niespodziewanych gości czy chęci odpoczynku psa w ustronnym miejscu, stanie się doskonałym azylem, pozwalając tym samym na odpoczynek, regenerację oraz uniknięcie niechcianych bodźców. Psa flegmatyka ucieszy czas z Tobą – swoim właścicielem, który poświęci mu czas, podaruje swoją uwagę i atencję.
A Ty, do którego typu osobowości przyrównałbyś / przyrównałabyś swojego pieska?
Trackbacks / Pingbacks