Czy wiesz czym charakteryzują się wyżły? To wyjątkowe psy myśliwskie wywodzące się z półwyspu Iberyjskiego – wyróżniającą się typową wyłącznie dla tej grupy stójką, czyli przyjmowaniem pozycji, w tym konkretnym przypadku polegającej na zamieraniu w bezruchu podczas polowania. Podczas stójki wyżłów – psy unoszą najczęściej jedną z łap, a następnie w napięciu ustawiają się w kierunku zwierzyny, którą mają zamiar upolować. Co ciekawe, to najbardziej wszechstronna rasa psów myśliwskich – nie wszyscy wiedzą, że polują w całkowitej ciszy, co wskazuje na ich umiejętność doskonałego skupienia, koncentracji i ukierunkowania na cel. Najkrócej rzecz ujmując – wyżły podczas specyficzną dla siebie stójkę, wskazują myśliwemu miejsce znalezienia zwierzyny oraz potrafią pracować w różnych warunkach (zarówno w suchych polach, jak i w wodzie). Do najpopularniejszych psów VII grupy FCI należy oczywiście niezależność, silny instynkt łowiecki, lojalność w stosunku do swojego opiekuna i duża potrzeba aktywności (która – niezaspokojona – może przerodzić się w niechciane przez nas – właścicieli, niszczenie rzeczy).

wyżeł podczas spaceru

Wyżły kontynentalne – czyli jakie?

Wyżły kontynentalne to psy, które zostały wyspecjalizowane w łapaniu zwierzyny na dwa sposoby – z tak zwanego “wiatru dolnego” (tropiąc z ziemi) oraz “po farbie” (tropiąc po śladach krwi). Do najbardziej znanych wyżłów kontynentalnych z całą pewnością należy wyżeł niemiecki, duński, pirenejski, weimarski i gaskoński – oraz spaniele. Decydując się na wzięcie psiaka z sekcji wyżłów kontynentalnych należy mieć na uwadze, że to psy, które uwielbiają polować – dlatego zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu i aktywności na co dzień jest tu kluczowe. Co ciekawe, “wyżły kontynentalne” to nie tylko wymienione wyżej rasy, ale także pudelpointer i psy w typie “braque”oraz dobrze znane większości z nas spaniele – które z powodzeniem odnajdują się w roli psów rodzinnych. To co warto wiedzieć o wyżłach to fakt, że te czworonogi potrafią doskonale współpracować z myśliwym – a na co dzień również bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna.

pies rasy wyżeł duński podczas odpoczynku

Czym jest typ “braque”?

Jeśli chodzi o typ “braque” – rasy rozpoczynające się od tego słowa pierwotnie prezentowały nieco cięższy typ psa myśliwskiego, a kiedy wzrosło zapotrzebowanie na lżejsze, potrafiące polować psy – krew Braque d’auvergne prawdopodobnie zmieszano z krwią pointerów angielskich. Co ciekawe, braque d’auvergne poluje zazwyczaj na drobniejszą zwierzynę, czego nie można powiedzieć o wyżłach, również zaliczanych do typu “braque”. Jak widać – VII grupa FCI jest więc bardzo zróżnicowana, zarówno pod kątem konkretnych preferencji polowania, jak i wyglądu psa. Nie ulega jednak wątpliwości, że dziś wyżły stanowią wspaniałych członków wielu rodzin, w których odnajdują się bez najmniejszych problemów. Dlaczego to właśnie psiaki VII grupy FCI są tak chętnie wybierane przez wielu z nas? Przede wszystkim ze względu na łatwość szkolenia, przyjazne usposobienie i niesamowitą energię, którą potrafią obdarować wszystkich domowników! Zaliczany do wyżłów kontynentalnych pudelpointer ma niewiele wspólnego z pudlem jakiego znamy – to sporych rozmiarów, brązowy (występujący w różnych odcieniach tego koloru) pies, który powstał na skutek skrzyżowania pudla z pointerami.

Do wyżłów w typie “braque” zaliczamy rasy takie jak:

  • Braque d’auvergne
  • Braque de l’ariege
  • Braque du bourbonnais
  • Braque saint-germain
  • Pudelpointer
  • Wyżeł duński
  • Wyżeł gaskoński
  • Wyżeł hiszpański z Burgos
  • Wyżeł niemiecki krótkowłosy
  • Wyżeł niemiecki ostrowłosy
  • Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
  • Wyżej pirenejski
  • Wyżeł weimarski
    • Wyżeł weimarski długowłosy
    • Wyżeł weimarski krótkowłosy
  • Wyżeł węgierski krótkowłosy
  • Wyżeł węgierski szorstkowłosy
  • Wyżeł włoski krótkowłosy
  • Wyżeł portugalski
  • Wyżeł słowacki szorstkowłosy

wyżeł portugalski biega po podwórku

Spaniele – jakie cechy je wyróżniają?

Spaniele to wspaniałe czworonogi, niewykazujące skłonności do agresji, z powodzeniem odnajdują się w domach zarówno z dziećmi, jak i innymi zwierzętami. Mają przyjemną aparycję, różne umaszczenia, a dzięki średniej wielkości – doskonale czują się zarówno w dużych domach, jak i mniejszych przestrzeniach. To psiaki, które z całą pewnością można określić jako łagodne, przyjazne, posłuszne swoim opiekunom – co więcej, pielęgnacja spaniela (wbrew pozorom) wcale nie sprawia tak wiele trudności. Oczywiście – spaniele wyróżniają się na tle innych psów pięknym, jedwabistym futrem, jednak regularne wyczesywanie go z łatwością może wejść nam w nawyk. Nie wszyscy wiedzą, że spaniele uwielbiają też… wykonywanie komend i poleceń! Stymulowanie pupila w ten sposób nie tylko zaspokaja jego potrzebę aktywności intelektualnej, ale także sprawia mu bardzo wiele radości na co dzień!

Rasy zaliczane do spanieli to:

Duży münsterländer – chociaż w Polsce nie należy do najbardziej znanych psów, to właśnie ta rasa posiada bardzo ciekawą historię! To także psiaki, które z całą pewnością zapamiętamy bazując na ich niestandardowym umaszczeniu – nietuzinkowym połączeniu czerni z jasną sierścią, które tworzy przyjemną dla oka kompozycję kolorystyczną (co ciekawe – głowa czworonoga tej rasy musi pozostać czarna!). Zarówno duży, jak i mały münsterländer to psy otwarte na współpracę z człowiekiem – są pojętne, przyjacielsko nastawione, a czas najchętniej spędzają na zewnątrz… oczywiście tropiąc lub oddając się typowym dla siebie gonitwom! Dzięki temu, że to właśnie münsterländer pozbawione są skłonności do nieufności czy agresji – doskonale odnajdą się w roli rodzinnych psów, które chętnie spędzą czas z domownikami nie na kanapie, a… w ogrodzie, podczas zabawy!

  • Drentse Patrijshond
  • Epagneul bleu de picardie
  • Epagneul de pond-audemer
  • Mały münsterländer
  • Spaniel bretoński
  • Spaniel francuski
  • Spaniel pikardyjski
  • Wyżeł fryzjerski
  • Wyżeł niemiecki długowłosy

spaniel podczas odpoczynku w łóżku

Wyżły kontynentalne w typie “griffon”

– jakie rasy obejmują?

Czym jest typ “griffon”? Tak zwane gryfony zewnątrz bardzo mocno przypominają typowe wyżły – i nic w tym dziwnego, należą przecież do VII grupy FCI! Gryfony są zarówno łagodnymi, wrażliwymi psami rodzinnymi, jak i psiakami o dużej niezależności. Jeśli zastanawiamy się nad przyjęciem wyżła kontynentalnego w typie “griffon” pod swój dach, mając jednocześnie dzieci – nie musimy obawiać się podjęcia tej decyzji! Tak zwane “gryfony” potrafią czule i troskliwie odnosić się do najmłodszych domowników i chociaż rzeczywiście na co dzień potrzebują sporo ruchu i aktywności – uwielbiają odpoczywać w towarzystwie rodziny po pełnym wrażeń dniu. Najpopularniejszy przedstawiciel typu “griffon” – gryfon korthalsa – przystosowany jest do pracy na terenie podmokłym i w zaroślach, chętnie wykonuje polecenia opiekuna, a dzięki odpowiedniej szacie, jest właściwie chroniony przed wilgocią, skutkami niskich temperatur oraz urazami.

To typu “griffon” zaliczamy psy takich ras jak:

  • Gryfon korthalsa
  • Wyżeł czeski szorstkowłosy – fousek
  • Wyżeł włoski szorstkowłosy

Czym się charakteryzują wyżły brytyjskie?

Wyżły brytyjskie dzielą się na pointery (w skład których wchodzi tylko jedna rasa – pointer) oraz setery. Wyżły tego typu – jak łatwo można się domyślić – pochodzą z Wielkiej Brytanii i Irlandii, cechują się szlachetnym wyglądem oraz umiejętnościami bardzo podobnymi do wyżłów kontynentalnych. Wyżły brytyjskie to głównie setery – których przodkami były z kolei spaniele. Nie wszyscy wiedzą, że początkowo wykorzystywano je głównie do wystawiania ptactwa, które następnie łapano w specjalną sieć. Do ustabilizowania seterów przyczynił się jeden z lordów angielskich, a w przedwojennej Polsce setery nazywano też “laverackami”. Jedną z najważniejszych cech wyżłów brytyjskich jest silne przywiązanie do nas – opiekunów. To także psy odpowiednie dla rodzin – nawet tych, w których znajdują się małe dzieci. Co ciekawe, wyżła brytyjskiego z powodzeniem wykorzystamy też do stróżowania – które sprawia mu ogromną frajdę!

Pointer – jaki jest?

Do pierwszej podgrupy wyżłów brytyjskich zaliczamy psa rasy pointer. To pupil, który zachwyci nas swoją inteligencją, łatwością uczenia się oraz pięknym wyglądem – na czele z silnym grzbietem i szeroką klatką piersiową. Niedoświadczeni opiekunowie mogą uznawać psy tej rasy za uparte – jednak tak naprawdę pod osłoną wskazującą na dużą niezależność psa, znajduje się uroczy pupil o nietuzinkowej wrażliwości. Co ważne, jeśli w stosunku do pointera będziemy odnosić się chłodno i szorstko – nasz czworonóg może się zamknąć w sobie oraz izolować. Choć wielu z nas mogłoby nie przypuszczać, że tak dumnie wyglądający psiak jest tak wrażliwy na naszą oziębłość – w istocie brak zaangażowania właściciela może przyczynić się do jego problemów emocjonalnych. Pointery żyją zwykle od 12 do 17 lat oraz występują najczęściej w dwukolorowym umaszczeniu – cytrynowo-białym, wątroniano-białym, pomarańczowo-białym czy mieszanką bieli i czerni. Na co dzień potrzebują sporej ilości aktywności i atencji – dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić jej naszemu pupilowi, powinniśmy wybrać psa tej rasy, która nie wymaga tak dużego zaangażowania jak pointer.

Jak rozpoznać setera?

Setery to psy, które powstały na skutek skrzyżowania springer spaniela i pointera. Jednym z najpopularniejszych seterów jest ten irlandzki –  którego większość z nas może kojarzyć z różnego typu reklam zarówno karm dla psów, jak i gadżetów. Nie bez powodu to właśnie seter irlandzki został wybrany do tej roli – to piękne, eleganckie psy o zachwycającej szacie. Co więcej, ich charakter również przypadnie do gustu bardzo wielu z nas – setery są nie tylko łatwe w ułożeniu i bardzo przyjazne, ale także potrafią być cierpliwe i oddane. To wierny towarzysz na całe życie – źle znoszący samotność, uwielbiający kontakt z domownikami. Jeśli zastanawiamy się nad przyjęciem setera pod swój dach powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku kontaktu z małymi zwierzętami może zadziałać jego silnie rozwinięty instynkt łowiecki – dlatego najlepiej jest od samego początku wychowywać setera z innym pupilem, na przykład mniejszym od niego kotem. To jedna z tych ras, która uznawana jest za bardzo zdrową – jeśli jednak seterowi zdarzy się zachorować najczęściej są to dolegliwości takie jak skręt żołądka, zanik siatkówki czy choroby nowotworowe.

Do seterów zaliczamy rasy takie jak:

Seter angielski – seter angielski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Wielkiej Brytanii. To stosunkowa rasa psów, do dziś zachwycają wielu z nas nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim… osobowością! Setery angielskie uwielbiają polowania, jednak są też doskonałymi towarzyszami codzienności – zapewniając im odpowiednio dużo aktywności, możemy liczyć na wspaniałe życie z tym wdzięcznym, niezwykle wiernym i oddanym pupilem. Dzięki ważnej cesze, jaką posiada – zrównoważeniu – z łatwością odróżni intruza od przyjaźnie nastawionej osobie, co sprawia, że wspaniale sprawdzi się w roli domowego stróża. Ważną informacją dla części z nas może być fakt, że setery angielskie nigdy nie są agresywne – dlatego bez najmniejszej wątpliwości można pozwolić mu spędzać czas zarówno z najmłodszymi członkami rodziny, jak i seniorami.

  • Seter irlandzki
  • Seter irlandzki czerwono-biały
  • Seter szkocki (gordon)

wygląd dorosłego psa rasy seter angielski

Wyżły – jak je wychowywać?

Czy wychowanie wyżła jest i łatwe i przyjemne? Podobnie jak w przypadku innych grup FCI – wiele zależy nie tylko od naszego doświadczenia, ale przede wszystkim nastawienia. Wyżły – ze względu na swój rozmiar – mogą być uznawane za eleganckie, jednak wzbudzające spory respekt psy (ponieważ tak wielu z nas zapomina o tym, że w skład VII grupy FCI wchodzą też pełne uroku spaniele!). Jeśli marzy Ci się wyżeł – na przykład niemiecki – a chwilowo Twoje warunki mieszkaniowe nie sprzyjają temu, abyś zdecydował / a się na większego psa… wybierz inteligentnego, oddanego spaniela! Jeszcze jakiś czas temu sfora wyżłów na dworze szlacheckim symbolizowała dobrobyt i obfitość – dziś piękne, aktywne wyżły nie tylko motywują nas do sporej ilości ruchu na co dzień, ale także gwarantują obfitość wspaniałych emocji! Pamiętajmy, by – niezależnie od tego czy decydujemy się na wyżła czy rasę zaliczaną do innej grupy FCI – zawsze wybierać szczeniaki z legalnej hodowli (dzięki czemu unikniemy ryzyka związanego z zachorowaniem psa na wiele chorób, a przede wszystkim nie wesprzemy tak zwanej “pseudohodowli”).

A Ty, co sądzisz o psiakach zaliczanych do VII grupy FCI?