Psy gończe i rasy pokrewne to VI grupa FCI – dzieląca się na psy gończe (duże, średnie i małe), posokowce i rasy pokrewne. Aby dobrze zrozumieć specyfikę tej grupy – warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakie cechy posiadają przedstawiciele każdej z powyższych sekcji. O ile większość z nas może kojarzyć poszczególne cechy wyglądu i charakteru pupili zaliczanych do “psów gończych” – o tyle posokowce czy rasy pokrewne mogą wywoływać już znacznie więcej pytań. Jak to jest więc z VI grupą FCI? Psy gończe to – jak sama nazwa wskazuje – psiaki wykorzystywane głównie do tropienia i pogoni za zwierzyną, co wskazuje na to, że psy zaliczane do “gończych” posiadają wybitny wręcz zmysł węchu. Jeśli chodzi o cechy wizualne – do najpopularniejszych z nich należą charakterystyczne, obwisłe uszy. Psy gończe posiadają zwartą, aczkolwiek lekką budowę ciała, dzięki czemu są szybkie, zwinne oraz bardzo wytrzymałe. Psy gończe to także psy o tak zwanej “prostokątnej sylwetce” – co oznacza, że długość psa przewyższa wysokość psiaka.
Psy gończe – co warto o nich wiedzieć?
Psy gończe służyły człowiekowi do polowań już w czasie średniowiecza. Niegdyś posiadanie psa gończego określało swego rodzaju status dworu szlacheckiego – a żaden szanujący się polski dwór szlachecki nie mógł obejść się bez sfory psów tego typu. Do niewątpliwych talentów psów gończych należy łatwość w łapaniu tropu oraz doskonała umiejętność aportowania. To inteligentne, łatwe do wyszkolenia psy o silnym instynkcie łowieckim – w Polsce przedstawicielami psów gończych są przede wszystkim rasy takie jak ogar polski i gończy polski (każdy z nich dostosowany do polowania na innym rodzaju terenu). To właśnie podatność na szkolenie wielu z nas zachęca do przyjęcia pod swój dach psów gończych – ich umiejętność skoncentrowania się, zrównoważenie i spokój sprawiają, że dziś nie tylko mogą wspierać myśliwych podczas działań, ale także stanowią wspaniałe psy rodzinne, wykazujące się niezwykłą lojalnością i wiernością.
Posokowce – jakie to psy?
Posokowiec to nic innego jak wyspecjalizowany pies myśliwski, wykazujący się – podobnie jak psy gończe – świetnym zmysłem węchu. Posokowce są wyczulone na zapach krwi zwierząt (tak zwanej “posoki”), skąd wzięła się nazwa tej sekcji psów. Posokowce zostały stworzone z myślą o polowaniach – na co dzień są pełne energii, wierne, aktywne. Dawniej istniały dwa niezależne od siebie rodzaje tych psów, których różnica występowała w sposobie ich użytkowania. Jak wygląda posokowiec? To psiak, którego wysokość w kłębie może osiągać do 52 centymetrów (u samic do 48 centymetrów), z kolei waga – do 30 kilogramów (u samic – 25). Posokowce mają zwykle giętkie grzbiety, są dobrze umięśnione w okolicy lędźwi oraz posiadają sięgający maksymalnie do stawów skokowych ogon. Posokowiec wyróżnia się też charakterystycznym czołem oraz łukami brwiowymi, a także pięknymi, brązowymi (czasem nieco jaśniejszymi) oczami. Co ciekawe, posokowca z łatwością rozpoznamy też po umaszczeniu – jego uszy i kufa są zawsze ciemniejsze od reszty ciała. Dozwolonym umaszczeniem posokowca jest barwa szaropłowa, odcienie od jasnopłowej do piaskowej, tak zwana “czerwień jelenia”, płowoczerwona oraz pręgowana.
Duże psy gończe – jakie to rasy?
Zarówno małe, średnie, jak i duże psy gończe wykazują się chęcią do pracy z człowiekiem, łatwością w pielęgnacji i stosunkowo dobrym zdrowiem. Wszystkie psy należące do grupy “psów gończych” pochodzą tak naprawdę od jednej rasy psów – nazywanej “psem świętego Huberta”, niezwykle popularnej we Francji. To właśnie święty Hubert jest patronem myśliwych – co tłumaczy jego związek z tymi wyjątkowymi psami. Chociaż pies gończy może wydawać się bardzo dynamiczny czy dominujący – po skończonym polowaniu, na którym z powodzeniem może się “wyszaleć”, uwielbia spędzać czas z opiekunem, na przykład podczas zabaw i pieszczot.
Do dużych psów gończych zaliczamy psy takie jak:
Billy -ten piękny pies gończy o jasnym, eleganckim umaszczeniu łączy w sobie siłę, sprawność fizyczną i grację. Jest łagodny, niekonfliktowy w stosunku do innych psów, jednak ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki – może chętnie ruszyć w pościg za niewielkimi zwierzętami poza domem (na przykład gryzoniami). Co ciekawe, billy posiada bardzo przyjemny, melodyjny głos, jest odporny na warunki klimatyczne, cechuje go też samodzielność i niezależność. Może bywać uparty – dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat zapewnić mu odpowiednie szkolenie pod okiem doświadczonego behawiorysty.
- Black and tan coonhound
- Bloodhound
- Duży gończy anglo-francuski biało-czarny
- Duży gończy anglo-francuski biało-pomarańczowy
- Duży gończy anglo-francuski trójkolorowy
- Duży gończy gaskoński
- Foxhound amerykański
- Foxhound angielski
- Gascon saintongeols
- Grand griifon vendéen
- Gończy francuski biało-czarny
- Gończy francuski biało-pomarańczowy
- Gończy francuski trójkolorowy
- Otterhound
- Ogar polski
- Poitevin
- Rastreador Brasileiro
Średnie psy gończe – dla kogo?
Średnie psy gończe sprawdzą się osobom, które uwielbiają aktywnie spędzać czas. Psy gończe – zarówno małe, średnie, jak i duże – cechują się wysoką wytrzymałością, przyjaznym nastawieniem, sporym zapotrzebowaniem na ruch. Mimo tego, że psy gończe uznaje się raczej za niechorowite – mogą dokuczać im rożnego rodzaju urazy i złamania, powstałe na skutek aktywności. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u weterynarza, który pokieruje leczeniem psiaka. Średnie psy gończe to także inteligencja i łagodność – oraz umiejętność odnalezienia się w różnych warunkach. Jeśli mieszkamy w bloku, a marzy nam się pupil z tej sekcji – zapewnijmy mu jak najwięcej ruchu (nie tylko spacerów, ale także zabaw – na przykład na specjalnie przystosowanym placu zabaw dla psów).
Do tej wyjątkowej sekcji możemy zaliczyć psy takie jak:
Ariégeois – psa tej wdzięcznej, pełnej uroku rasy możemy poznać przede wszystkim po interesującym umaszczeniu – białym z nieco większymi, czarnymi łatami. To elegancki psiak o nieco wydłużonej, pozbawionej zmarszczek i fafli głowie. Niegdyś ariégeoisa wykorzystywano do polowań z bronią palną – co ciekawe, doskonale odnajdzie się on zarówno w samodzielnej pracy, jak i w działaniu grupowym. Jest niezwykle posłuszny, zdyscyplinowany, lubi zadowalać swojego opiekuna – któremu jest oczywiście wierny i lojalny. I choć lojalność kojarzy się z naturalną cechą każdego psa – z oczywistych względów to właśnie psy gończe wykazują się bardzo silnie rozwiniętym przywiązaniem do człowieka. Pies tej wyjątkowej rasy wymaga sporej ilości ruchu i aktywności – dlatego znacznie lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem aniżeli w niewielkiej przestrzeni, na przykład w tak zwanej “kawalerce”.
- Beagle-harrier
- Chien d’artois
- Czarnogórski gończy górski
- Dunker
- Gończy austriacki
- Gończy bośniacki szorstkowłosy barak
- Gończy chorwacki
- Gończy fiński
- Gończy grecki
- Gończy hamiltona
- Gończy hiszpański
- Gończy istryjski krótkowłosy
- Gończy istryjski szorstkowłosy
- Gończy polski
- Gończy schillera
- Gończy serbski
- Gończy serbski trójkolorowy
- Gończy słowacki
- Gończy smalandzki
- Gończy styryjski
- Gończy szwajcarski
- Gończy berneński
- Gończy z Jury
- Gończy lucerneński
- Gończy ze Schwyz
- Gończy tyrolski
- Gończy węgierski
- Gończy włoski
- Gończy włoski krótkowłosy
- Gończy włoski szorstkowłosy
- Haldenstøvare
- Harrier
- Hygenhund
- Mały gończy anglo-francuski
- Mały gończy gaskoński
- Porcelaine
- Szorstkowłosy gończy bretoński
- Szorstkowłosy gończy gaskoński
- Szorstkowłosy gończy wandejski
- Szorstkowłosy gończy z Nivernais
Jakie są małe psy gończe?
Małe psy gończe – podobnie jak duże i średnie psy VI grupy FCI – to psy wielu talentów. Chociaż najwięcej z nas zapewne będzie kojarzyć tę sekcję dzięki beaglowi – w jej skład wchodzi wiele innych interesujących ras! Małe psy gończe – mimo niewielkich rozmiarów – potrafią pokazać swój pełen energii temperament! Podobnie jak więksi przedstawiciele tej grupy – również potrzebują sporo aktywności na co dzień, w tym zabaw przypominających nieco polowanie. Wychowując psy gończe nie zapominajmy, że zostały stworzone one z myślą o tej aktywności – a niektóre z nich, na przykład wyżej wspomniany beagle, polował nie tylko na zające czy lisy, ale także na dziki i jelenie. Małe psy gończe z powodzeniem potrafią urzekać swoim pięknym, szlachetnym wyglądem oraz ciekawym charakterem – są jednocześnie pełne życia, skłonne do aktywności i zabawy, jak i uwielbiające pieszczoty z pozostałymi członkami rodziny, lojalne i czułe. To psy, które od samego początku współpracują z nami – ludźmi, co przekłada się na fakt, że życie z psami gończymi – także małymi – zwykle oznacza fantastyczną, pełną wzajemnej miłości relację!
Do małych psów gończych możemy zaliczyć rasy takie jak:
Basset artezyjsko-normandzki – choć nie należy do najpopularniejszych bassetów (czego nie można powiedzieć o psiaku rasy basset hound), ma wiele wspólnego z innymi odmianami rasy. Ta wyjątkowa rasa powstała na skutek połączenia basseta normandzkiego z artezyjskiej – łącząc tym samym geny nieco masywnego psa (normandzkiego) z delikatniejszym (artezyjskim). Od basseta hounda różni się słabszym zaznaczeniem cech oraz szczuplejszą budową ciała. Same w sobie bassety z całą pewnością nie są psami w typie samotnika, nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji jeśli chodzi o sierść oraz… uwielbiają tropić! To ważna informacja dla osób, chcących spuszczać basseta ze smyczy podczas spacerów – jeśli złapie trop, może przestać reagować na nawoływanie opiekuna.
- Basset bretoński
- Basset gaskoński
- Basset hound
- Beagle
- Drever
- Gończy niemiecki
- Grand basset griffon vendéen
- Petit basset griffon vendéen
- Gończy szwajcarski krótkonożny
- Gończy berneński krótkonożny
- Gończy z Jury krótkonożny
- Gończy lucerneński krótkonożny
- Gończy ze Schwyz krótkonożny
- Westfalski gończy krótkonożny
Jakie rasy należą do sekcji posokowców?
Chociaż posokowce nie są tak popularne jak psy gończe – posiadają grono swoich prawdziwych miłośników! Decydując się na wzięcie posokowca pod swój dach warto pamiętać, że są to psy, których potrzeba polowania jest bardzo silna – dlatego w przypadku posiadania innych, szczególnie mniejszych zwierząt w domu, warto zastanowić się nad swoją decyzją dwa razy. Oczywiście – ułożenie psa pod czujnym okiem behawiorysty jak najbardziej jest możliwe, jednak na podział grup FCI powinniśmy patrzeć przez pryzmat konkretnej natury, a więc cech charakteru psiaka. Posokowce posiadają oryginalną aparycję i wiele cennych dla nas – ludzi cech – takich jak inteligencja, czujność, szybkość. To aktywne, piękne psy, które czarują nas nie tylko świetną osobowością, ale i wyróżniającą się na tle innych sekcji aparycją – jeśli zapewnimy im na co dzień odpowiednią dawkę ruchu i aktywności, z całą pewnością będziemy cieszyć się świetną relacją z naszym dynamicznym, radosnym pupilem!
Do posokowców możemy zaliczyć psy takich ras jak:
- Alpejski gończy krótkonożny
- Posokowiec bawarski
- Posokowiec hanowerski
Rasy pokrewne VI grupy FCI – jakie to psy?
Do ras pokrewnych VI grupy FCI zaliczamy dalmatyńczyka oraz rhodesiana ridgebacka. Dalmatyńczyka nikomu nie trzeba dzisiaj przedstawiać – to właśnie ta rasa stała się kultowa dzięki filmowi “101 dalmatyńczyków”. To niezwykle specyficzne, urocze psy – charakteryzujące się czarnym nakrapianiem na białej maści. Mimo tego, że – kojarząc je z filmów i bajek – możemy wyobrażać sobie absolutnie spokojne, niewymagające odpowiedniego podejścia psiaki… jak najbardziej także dalmatyńczyki potrzebują szkolenia! To nadal psy związane z VI grupą FCI – a więc temperamentne, o silnym instynkcie łowieckim. Nie wszyscy wiedzą, że dalmatyńczyki pochodzą z Chorwacji – są energiczne, towarzyskie, doskonale sprawdzą się zarówno w roli stróża, jak i psa rodzinnego. Z kolei rhodesian ridgeback – poza szlachetnym wyglądem i elegancką budową ciała – może zaoferować nam wspaniałą zwinność, a przy tym harmonię, która stanowi jedną z cech charakterystycznych tej pięknej rasy (rhodesian ridgeback porusza się z niewymuszoną gracją!). Zarówno dalmatyńczyk, jak i rhodesian będą doskonałym wyborem dla osób, które uwielbiają nieco większe, zwinne i szybkie psiaki – niezależne, bystre i czarujące!
A Ty, co sądzisz o psach gończych? A może sam zajmujesz się nimi na co dzień?