VIII grupa FCI dzieli się na 3 sekcje: retrievery, płochacze i psy dowodnych. Jak nietrudno się domyślić – niezależnie od tego na rasę której sekcji się zdecydujemy, każdy z niżej wymienionych psów będzie potrzebował sporo aktywności na co dzień! Nie bez powodu to właśnie psy zaliczane do VIII grupy FCI biorą udział w nierzadko wymagających ogromnego poświęcenia akcjach ratunkowych czy policyjnych. To nie tylko rasy o bardzo dobrej sprawności fizycznej, doskonale odnajdujące się podczas szkolenia (także w niekomfortowych warunkach), ale także wspaniali towarzysze rodzin! Nie bez powodu większość z nas za najpopularniejszego przedstawiciela tej interesującej grupy uzna labradora – jednego z najchętniej wybieranych psów do domów, w których znajdują się dzieci. Zarówno retrievery, płochacze, jak i psy dowodne charakteryzują się umiejętnością pracy z człowiekiem, wysokim zapotrzebowaniem na ruch, umiejętnością współpracy oraz doskonałego skoncentrowania się na celu. To jedne z najłatwiej uczących się psów – których przyjazny charakter, wytrwałość i oddanie mogą zauroczyć niejednego z nas!

labrador aportuje

Aportery – co to oznacza?

Aporter to nic innego jak typ psa utworzony w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. To psy wykorzystywane w myślistwie – których nazwa pochodzi od słowa “aport”, a które rzeczywiście aportowały wówczas niedużą zwierzynę, najczęściej ptaki oraz króliki. Aporter to pies większych rozmiarów, wykazujący się sporą siłą fizyczną – jego szata chroni go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a wytrwałość sprawia, że dla aportera nie ma rzeczy niemożliwych! Co ciekawe, dziś wiele psów zaliczanych do aporterów bierze udział w sportach dla czworonogów – w dyscyplinie polegającej na przynoszeniu bezkrwawego aportu (tak zwane “dummy”). Aportery są niezwykle łagodne, umiejące współpracować z człowiekiem – ich serdeczna osobowość, a przy tym postura dająca poczucie bezpieczeństwa sprawia, że są tak chętnie wybierane przez wielu z nas (przede wszystkich – do domów, gdzie mają możliwość nie tylko spędzać sporo czasu z pozostałymi członkami rodziny, ale także mogą wybiegać się na przydomowej posesji).

labrador retriever podczas aktywności

Płochacz – jaki to typ psa?

Jeśli chodzi o płochacze od dawien dawna wykorzystywane były do polowania na drobną zwierzynę – ich rola polegała głównie na wyszukiwaniu, a następnie wypłaszaniu małych zwierząt z krzewów, w jakich się ukrywały. Płochacze – po znalezieniu “ofiary” – aportowały, jednak działo się to po strzale myśliwego. Co ciekawe, płochacze do dziś polują – jednak tak samo dobrze spełniają rolę wiernych psów rodzinnych. Chociaż dziś bardzo wiele przedstawicieli płochaczy hodowanych jest w sposób pokojowy – ich skłonna do aktywności natura sprawia, że na co dzień rzeczywiście wymagają sporej dawki ruchu. Płochacze są nie tylko pełne życia i energii, ale także posłuszne wobec człowieka, co ma związek z służeniem mu podczas polowań. Płochacze są też bardzo czujne i inteligentne – uwielbiają wszystko to co związane zarówno z aktywnością fizyczną, jak i intelektualną! Czy rasy zaliczane do płochaczy odnajdą się wyłącznie w domach? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego jak wiele czasu będziemy spędzać z psem na zewnątrz – jeśli prowadzimy aktywny styl życia na pewno płochacz odnajdzie się w naszej codzienności (mimo mieszkania w bloku)!

Psy dowodne – czym się wyróżniają?

Pies dowodny – mimo tego, że z oczywistych względów kojarzy się głównie z doskonałą umiejętnością pływania i pracy w wodzie – posiada wiele innych, równie cennych talentów. To pies, który wspaniale odnajdzie się w roli stróża, podczas polowania czy pracy w terenie. Nie ulega wątpliwości, że psy dowodne posiadają nie tylko liczne walory fizyczne, ale także zdyscyplinowany, czujny charakter. Naturalnie – podobnie jak aportery i płochacze – aktywność stanowi ważny element ich codzienności, jednak po dniu pełnym przygód chętnie wypoczną z ukochanymi domownikami w domu! Psy dowodne uwielbiają spędzać czas na zewnątrz – dlatego będą fantastycznym wyborem dla osób aktywnych, podobnie jak one lubiących wyjazdy nad wodę. Chociaż sierść psów dowodnych może kojarzyć się z licznymi wyzwaniami – pamiętajmy, że wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji. Co ciekawe, sierść niektórych ras psów dowodnych (na przykład hiszpańskiego dowodnego) nie wymaga szczególnego traktowania – co więcej, nie powinna być często myta i wyczesywana. Psy dowodne posiadają także ciekawą umiejętność dostosowania swojego zachowania do nastrojów panujących w domu – co oznacza, że odnajdą się w każdej sytuacji!

pies dowodny w wodzie

Retrievery – czego o nich nie wiemy?

Retrievery większości z nas kojarzą się z łagodnią, posłuszeństwem, inteligencją – i rzeczywiście tak jest! To piękne, potrzebujące sporej dawki aktywności psiaki – chociaż większość z nich uwielbia towarzystwo ludzi, niektóre rasy mogą podchodzić sceptycznie do nieznajomych osób. Jeśli nasz retriever nie będzie miał na co dzień takiej aktywności jakiej potrzebuje – mogą pojawić się u niego kłopoty zdrowotne (szczególnie otyłość, a co za nią idzie – problemy ze stawami). Chociaż retrievery najbardziej komfortowo czują się w domu z ogrodem – podobnie jak w przypadku innych, wymagających intensywnej aktywności ras – jeśli zapewnimy mu spacery i możliwośc wybiegania się na zewnątrz (na przykład na specjalnym wybiegu dla psów)… z całą pewnością odnajdzie się też w domu! Retrievery wywodzą się z Kanady lub Wielkiej Brytanii (w zależności od rasy) – niegdyś pełniły co prawda rolę psa stróżującego bądź myśliwskiego, jednak dziś doskonale odnajdują się w roli psa rodzinnego. To właśnie retrievery możemy spotkać też na meetingach dogoterapii – to psy, których łagodność i przyjazne nastawienie do człowieka sprawiają, że od razu czujemy się lepiej!

Do sekcji retrieverów zaliczamy rasy takie jak:

  • Chesapeake bay retriever – ten sporych rozmiarów psiak, występujący w maści od żółtobrązowej do ciemnobrązowej, pochodzi z terenów zatoki Chesapeake w USA. Co ciekawe, przodkami tej wyjątkowej rasy była para szczeniąt… uratowana ze statku! To czujne, energiczne, uwielbiające aktywnośc psiaki. Nie wszyscy wiedza, że potrafią pracować nie tylko w wodzie czy na lądzie w zasięgu wzroku opiekuna – ale także poza nim! Chesapeake bay retriever dziś są wykorzystywane głównie w dogoterapii – czyli terapii polegającej na kontakcie z psami, która sama w sobie nie stanowi sposobu leczenia, jednak z powodzeniem wspiera inne podjęte działania mające na celu wyleczenie pacjenta.
  • Curly coated retriever
  • Flat coated retriever
  • Golden retriever
  • Labrador retriever
  • Nova scotia duck tolling retriever

Płochacze – jakie rasy do nich zaliczamy?

Chociaż określenie “płochacz” dla części z nas może wydawać się dość niespotykane – pochodzi ono z nazewnictwa funkcji, jaką zaliczane do tej sekcji psy pełniły przez wiele lat. Płochacze specjalizują się w polowaniu na małą zwierzynę oraz ptaki. Za jednego z najpopularniejszych płochaczy możemy uznać płochacza holenderskiego – łagodnego, doskonałego dla rodzin z dziećmi psiaka, którego najczęściej możemy spotkać w Holandii. Płochacze wypłaszały zwierzynę z miejsc, w jakich zazwyczaj się ukrywała – co skutkowało powodzeniem w dalszych działaniach podczas polowania. Bez wątpienia spryt, inteligencja, umiejętność skoncentrowania się na celu oraz wewnętrzny spokój płochaczy sprawiają, że dziś są bardzo chętnie wybierane na psy rodzinne – odnajdujące się zarówno w domach, jak i blokach. To o czym warto pamiętać decydując się na przyjęcie płochacza pod swój dach to zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności – pupile zaliczane do tego nietuzinkowego typu naprawdę ją uwielbiają!

Do płochaczy zaliczamy psy rasy:

  • Clumber spaniel – pupili tej przyjemnej, nieco mniej znanej od cocker spaniela rasy, łączy w sobie cechy psa myśliwskiego z… rodzinnym! To piękny, średniej wielkości psiak o białym, piaskowym bądź mahoniowym umaszczeniu, charakteryzujący się sporą chęcią do zabawy, pozytywną energią, łatwością w wychowaniu. Nie bez powodu nazywany jest on “dawnym ulubieńcem arystokracji” – rzeczywiście, to właśnie arystokracja swego czasu lubowała się w tych pełnych uroku czworonogach. Clumber spaniele są niezwykle cierpliwe, spokojne i wytrzymałe – chociaż w stosunku do obcych może bywać czujny czy sceptycznie nastawiony, z opiekunem bardzo szybko nawiązuje piękną więź na całe swoje psie życie!
  • Cocker spaniel amerykański
  • Cocker spaniel angielski
  • Field spaniel
  • Kooikerhondje
  • Płochacz niemiecki
  • Springer spaniel angielski
  • Springer spaniel walijski
  • Sussex spaniel

wygląd dorosłego sussex spaniela

 

Psy dowodne – czyli jakie?

Psy dowodne wyróżniają się posiadaniem wielu cennych umiejętności – na czele, oczywiście, z pływaniem! To psy, które z powodzeniem odnajdują się w wodzie – a co za tym idzie, dla których jedną z największych atrakcji w ciągu dnia, może okazać się wyjazd nad rzekę czy jezioro! Chociaż psiaki naturalnie potrafią pływać – to właśnie psy dowodne odnajdują się w środowisku wodnym najlepiej. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli posiadamy przedstawiciela tej interesującej sekcji w swoim domu – i wybieramy się z nim nad wodę – nie powinniśmy rezygnować z profesjonalnego zabezpieczenia psiaka. Szczególnie ważne jest to nad morzem – bardzo wiele plaż dopuszcza obecność czworonożnych przyjaciół, co nie oznacza jednak, że nasz pupil powinien swobodnie wbiegać do morza. Oczywiście – wszystko z rozwagą! Zabawa z psem nad wodą to jedno – jednak zachowanie zdrowego rozsądku rzeczywiście może uratować naszemu pupilowi życie. Co ciekawe, psy dowodne uwielbiają też inne aktywności – na przykład tropienie (w tym celu warto nie tylko systematycznie wychodzić z psem na przykład do lasu, aby mógł obwąchiwać drzewa i krzewy, ale także… zakupić mu profesjonalną matę węchową!).

Do sekcji psów dowodnych zaliczamy rasy takie jak:

  • Amerykański spaniel dowodny – cecha charakterystyczna wyglądu amerykańskiego spaniela dowodnego? Piękne, brązowe bądź czekoladowe umaszczenie – zawsze jednak jednolite! To psy czujne, dobrze umięśnione, którym niestraszna jest żadna aktywność fizyczna. Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że spośród wielu z nich najchętniej wybierają… zabawę w wodzie! Co ciekawe, psy tej rasy mogą występować zarówno w mocno kręconej szacie, jak i delikatnych falach – obie wersje jak najbardziej wpisują się we wzorzec. Nie wszyscy wiedzą, że amerykańskie spaniele dowodne potrafią być też doskonałymi stróżami – dlatego wiele rodzin wybiera je na swoich towarzyszy.
  • Barbet
  • Fryzjerski pies dowodny
  • Hiszpański pies dowodny
  • Irlandzki spaniel dowodny
  • Lagotto romagnolo
  • Portugalski pies dowodny

Jakie aktywności dla psów VIII grupy FCI?

Osoby będące opiekunami którejkolwiek rasy zaliczanej do grupy aporterów, płochaczy i psów dowodnych – bądź przymierzające się do wzięcia tego typu pupila pod swój dach – być może niejednokrotnie zastanawiają się jaki rodzaj aktywności zaproponować swojemu czworonogowi. Co można robić z psem na podwórku? Jak się okazuje – właściwe dla czworonogów aktywności to nie tylko pływanie, bieganie, zabawa przy pomocy gadżetów przeznaczonych dla psów. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się domowe treningi – na przykład w formie stymulujących zarówno fizycznie jak i intelektualnie psa… torów przeszkód! Różnego rodzaju przeszkody z powodzeniem nabędziemy w sklepach z artykułami dla czworonożnych przyjaciół – a rozkładając je w domu czy mieszkaniu możemy liczyć na zaspokojenie tej ważnej dla psów potrzeby oraz na dawkę wspólnej, wspaniałej zabawy! Jeśli z pewnych względów nie chcemy skorzystać z tego typu profesjonalnych zabawek – koniecznie zabierzmy psa na plac zabaw dla pupili, który dziś z powodzeniem znajdziemy w wielu miastach w Polsce.

portugalski pies dowodny nad wodą

Aportery, płochacze i psy dowodne – dla kogo?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno psy zaliczane do aporterów, płochaczy, jak i psów dowodnych doskonale odnajdą się w życiu osób uwielbiających aktywność i ruch! To psy żywiołowe, pełne energii, oddane i posłuszne nam – opiekunom, które jednocześnie uwielbiają kiedy wiele się dzieje, jak i kiedy spokojnie odpoczywają w towarzystwie swojego pana czy pani. Rasy zaliczane do VIII grupy FCI są łagodne, czujne, serdeczne – co więcej, bardzo szybko się uczą! Ponieważ większość aporterów, płochaczy i psów dowodnych potrzebuje naprawdę dużo aktywności w ciągu dnia – zanim zdecydujemy się na konkretnego pupila, powinniśmy zastanowić się nad tym czy aby na pewno jesteśmy w stanie zapewnić mu pod tym kątem (i każdym innym!) tego, czego potrzebuje. Psy wymagające sporo ruchu, mające niezaspokojoną potrzebę aktywności, mogą cierpieć z powodu kłopotów zdrowotnych – a tego przecież nie chcemy!

A Ty, co sądzisz o aporterach, płochaczach i psach dowodnych?

A może sam / a posiadasz przedstawiciela tej grupy w swoim domu?