Kto z nas nie zna uroczych, sympatycznych psiaków o wydłużonej sylwetce… Jamniki nie od dziś podbijają serca nie tylko miłośników czworonogów, ale także sceptyków – ich przyjemna aparycja, ciekawa budowa ciała, a przede wszystkim silny, dynamiczny charakter, chęć do zabawy i aktywności sprawiają, że te niewielkich rozmiarów psiaki cieszą się ogromnym zainteresowaniem! Sam w sobie jamnik to określenie na rasę pochodzącą z pobliskich Niemiec – jego niemiecka nazwa „Dachshund” oznacza dosłownie „borsuczego psa”, co wskazuje na dawne przeznaczenie jamników, czyli na… polowanie na borsuki! Niewielka budowa ciała jamnika pozwalała mu na dostawanie się do nor zwierząt, a jego spryt i sprawność fizyczna do dziś cieszą domowników – którzy uwielbiają zabawy i ruch na świeżym powietrzu ze swoimi pupilami.

jamnik w szelkach podczas spaceru

Jamnik standardowy – co warto o nim wiedzieć?

Psiaki należące do IV grupy FCI wyróżniają się kilkoma fantastycznymi cechami – między innymi inteligencją, lojalnością i czułością. Jamniki są nie tylko radosne i zabawne, ale także terytorialne – co oznacza, że kiedy na Twojej posesji znajdzie się intruz… bez problemu pogonią go z powrotem! Jamniki są też „kopaczami” – uwielbiają zabawy na dworze, a kopanie oczywiście stanowi swego rodzaju sedno tej wdzięcznej rasy. Co więcej, jamnik potrafi być też uparty i chętnie używać swojego głosu – osoby zastanawiające się nad wzięciem pupila tej rasy pod swój dach nie powinny się jednak zrażać. Pamiętajmy, że szczekanie – nie tylko dla małych psów, ale i wszystkich innych – to naturalny sposób komunikowania się, a dzięki odpowiedniej pracy z behawiorystą można z powodzeniem zapanować nad nawet najgłośniejszym, najbardziej upartym szczekaniem swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli chodzi o wielkość jamnika standardowego – w kłębie osiąga on około 20-22 centymetrów wysokości. Mimo tego, że dziś jamnik doskonale odnajduje się w roli psa dla rodzin – nie należy zapominać o tym, że jest to pies myśliwski (najmniejszy spośród wszystkich należących do tej grupy pupili).

Jamnik standardowy dzieli się na trzy rodzaje ze względu na typ swojej szaty:

• Jamnik długowłosy standardowy – jak sama nazwa wskazuje, jamnik długowłosy standardowy posiada długi, lekki włos, który oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Opieka pod kątem pielęgnacji nad jamnikiem długowłosym to nie tylko regularne kąpiele (szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na dłuższym włosiu jamnika osadza się błoto czy inne zanieczyszczenia), ale także systematyczne wyczesywanie. Pamiętajmy, by – niezależnie od tego na jakiego długowłosego psa się decydujemy – wybierać produkty kosmetyczne o naturalnych, bezpiecznych składach, najlepiej nieperfumowane.

• Jamnik krótkowłosy standardowy – jamnik standardowy krótkowłosy odnajdzie się w domach, w których najzwyczajniej w świecie może brakować czasu na regularną pielęgnację psa. Dzięki krótkiemu włosiu jamnika standardowego krótkowłosego – opiekunowie psów tej rasy nie muszą martwić się o wyzwania związane z pielęgnacją. Jedyną kwestią pod kątem pielęgnacyjnym są tu kąpiele, obcinanie pazurków oraz czyszczenie uszu – jednak pamiętajmy, aby nie przesadzać z systematycznymi „rytuałami pielęgnacyjnymi”. Błędem jest kąpać psa po każdym ubrudzeniu się – znacznie lepiej jest wytrzeć go zwilżonym ręcznikiem, a następnie pozwolić na naturalne wyschnięcie (na przykład na słońcu).

• Jamnik szorstkowłosy standardowy – szorstki włos jamnika szorstkowłosego standardowego to kompromis między jego krótkowłosą, a długowłosą wersją. Jamnik szorstkowłosy bez wątpienia posiada swój specyficzny urok – co więcej, jego głaskanie jest niezwykle przyjemne! Pamiętamy, że kluczem w odpowiedniej pielęgnacji sierści psa – niezależnie od tego czy mamy do czynie a z długowłosym czy szorstkowłosym pupilem – jest jej regularność, a zaniedbanie czynności związanych z pielęgnacją może przyczynić się nie tylko do utraty pięknego wyglądu psa, ale także pogorszenia jego zdrowia i samopoczucia!

jamnik odpoczywa na świeżym powietrzu

Jamnik króliczy – dla kogo?

Czym różni się jamnik króliczy od jamnika standardowego? Przede wszystkim wielkością – króliczy to ten najmniejszy spośród wszystkich, co nie oznacza jednak, że w czymkolwiek spisuje się gorzej od jamników większych rozmiarów! Podobnie jak inne jamniki – także królicze wykazują się niezwykłą bystrością, odwagą, wiernością i lojalnością wobec opiekuna, a także aktywnością na co dzień. Z całą pewnością – niezależnie którego jamnika zdecydujesz się wziąć pod swój dach – nie będziesz się z nim nudzić! Jamniki królicze zwykle ważą około 3,5 kilograma – to istotna wiadomosć dla osób, które mają dzieci. Jak powszechnie wiadomo – im mniejszy, drobniejszy psiak, tym więcej uwagi należy poświęcić nie tylko kontroli zabawy psa z dzieckiem (tak, aby nasza pociecha nie uszkodziła delikatnego pupila), ale także wytłumaczenia jej w jaki sposób obchodzić się z istotą żywą. Chociaż rzeczywiście jamniki królicze są mniejsze niż standardowe (nazywane też klasycznymi) czy miniaturowe – podobnie jak one, posiadają umięśnione, krótkie łapki, wydłużony tułów oraz mocno zaznaczone plecy, które – nie od dziś – stały się swego rodzaju znakiem rozpoznawczym psów należących do IV grupy FCI.

Jamnik króliczy dzieli się na trzy rodzaje – ze względu na odmienne typy szaty:

• Jamnik krótkowłosy króliczy – chociaż krótki włos wymaga znacznie mniej pielęgnacji niż długi, opiekunowie jamników krótkowłosych króliczych w żadnym wypadku nie powinni zapominać o zachowaniu codziennej higieny swojego czworonoga. Aby sierść jamnika krótkowłosego wciąż zachwycała blaskiem i przyjemną „twardością” w dotyku – powinniśmy zadbać o to, aby co wieczór „czyścić” psa z zebranych w ciągu dnia zanieczyszczeń (na przykład poprzez przetarcie jego włosia ręcznikiem na sucho)

• Jamnik długowłosy króliczy – chociaż wiele opiekunów psów długowłosych, nauczonych doświadczeniem, chętnie zamieniłoby się na sierść psa z posiadaczami krótko czy szorstkowłosymi… nie warto martwić się wyzwaniami jakie niesie ze sobą pielęgnacja sierści psa! Dzięki odpowiednio skomponowanym formułom profesjonalnych kosmetyków – higiena i pielęgnacja naszego czworonoga może odbywać się nie tylko w pełni bezpiecznie, ale także szybko i przyjemnie dla obu stron. Zadbajmy o to, by produkty higieniczne i kosmetyczne dla psa kupować zawsze w sprawdzonym miejscu – na przykład sklepie zoologicznym – zamiast wybierać je w przypadkowych marketach.

• Jamnik szorstkowłosy króliczy – nie wszyscy wiedzą, że odpowiednia pielęgnacja psów szorstkowłosych polega przede wszystkim na ich… systematycznym trymowaniu! Jak odbywa się ten proces? To nic innego jak usuwanie martwego włosa u psa – wraz z cebulką. To właśnie regularne, profesjonalne trymowanie (również w warunkach domowych – wystarczy się go nauczyć, na przykład z materiałów dostępnych w sieci) umożliwia wyrośnięcie nowego, zdrowego włosa.

Bez wątpienia jamnik króliczy to doskonały wybór czworonożnego przyjaciela dla osób mieszkających w blokach – ze względu na swój mały rozmiar nie potrzebuje dużo miejsca do zabaw i aktywności, co nie oznacza, że na co dzień nie należy zapewniać mu jak najwięcej atrakcji (także tych związanych z kopaniem – na przykład na przyblokowym podwórku).

dorosły jamnik króliczy

Jamnik miniaturowy – czym się różni od standardowego i króliczego?

Jamnik miniaturowy – choć jego nazewnictwo może być nieco mylące – wcale nie jest najmniejszym z jamników. W porównaniu do standardowego – ważącego do 9 kilogramów, z obwodem klatki piersiowej od 35 do 45 centymetrów – oraz króliczego – mierzącego w klatce piersiowej do 30 centymetrów, ważącego od 3 do 3,5 kilogramów – jamnik miniaturowy plasuje się pośrodku. Tak zwany „jamnik miniaturka” osiąga zwykle wagę do 4 kilogramów oraz wysokość 30-35 centymetrów. Niezależnie od tego na jakiego jamnika się zdecydujesz – króliczego, standardowego czy miniaturowego – możesz liczyć na zestaw podobnych cech, na czele z uporem, chęcią do zabaw i aktywności i… sporym temperamentem!

jamnik biega aleją

Podobnie jak jamnik standardowy, jak i króliczy – także miniaturowy dzieli się na trzy rodzaje (ze względu na typ szaty):

• Jamnik krótkowłosy miniaturowy – wymagający najmniej zaawansowanej pielęgnacji, opierającej się głównie na kąpielach, obcinaniu pazurków, czyszczeniu oczu czy uszu. Pamiętajmy, że – w okresie jesienno-zimowym – psy, których sierść nie jest długa, a więc nie daje ciepła, mogą odczuwać dyskomfort spowodowany chłodem (dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne ubranie dla czworonoga!)

• Jamnik długowłosy miniaturowy – długi włos jamnika miniaturowego stanowi bez wątpienia jego ogromny atut (o ile opiekun wie jak się z nim obchodzić). Pamiętajmy, że nawet najlepsze kosmetyki pielęgnacyjne dla psów nie wystarczą, jeśli odpowiednio nie przyłożymy się do kwestii regularności. Długi włos jamnika miniaturowego dodaje mu nietuzinkowego uroku – jego aparycja wydaje się jeszcze bardziej czarująca, jednak to nadal pies myśliwski (o czym nie warto zapominać)!

• Jamnik szorstkowłosy miniaturowy – przyjemnie szorstki włos jamnika miniaturowego sprawia, że głaskanie pupila tej rasy może być prawdziwym relaksem! Im więcej zaangażowania i uwagi przyłożymy do pielęgnacji naszego pupila – tym więcej satysfakcji przyniesie nam widok jego zadbanego, zdrowego włosa.

Umaszczenie jamnika – które wybrać?

W zależności od konkretnego rodzaju jamnika możemy wyróżnić kilka wersji kolorystycznych jego szaty:

– jamnik krótkowłosy – występuje w umaszczeniu rudym, podpalanym czarnym, podpalanym brązowym, pręgowanym i marmurkowym (w odmianie krótkowłosej przeważają jednak jamniki jednolite rude i podpalane)

– jamnik szorstkowłosy – najczęściej spotykany w tak zwanym umaszczeniu „dziczym”, może występować także w wersji rudej, podpalanej czarnej, podpalanej czekoladowej, marmurkowej i pręgowanej

– jamnik długowłosy – występuje w dokładnie tych samych rodzajach maści co jamnik krótkowłosy, a więc w jednolitym rudym, czarnym, brązowym z rudym podpaleniem, pręgowanym bądź marmurkowym (z czego najpopularniejszym umaszczeniem jamnika długowłosego jest barwa ruda)

kobieta z jamnikiem podczas spaceru

Na co chorują jamniki?

Ze względu na wydłużoną budowę ciała jamniki najczęściej chorują na dyskopatię, zwyrodnienia krążków międzykręgowych, wrodzoną łamliwość kości i wypadanie rzepek. Do najpopularniejszych schorzeń kojarzonych z IV grupą FCI możemy zaliczyć także nadwagę i otyłość, co z kolei przekłada się na kłopoty z układem kostnym. Jamniki nie są szczególnie chorowite – jednak rzeczywiście w przypadku konieczności pokonywania stopni (na przykład na klatce schodowej), warto wspomóc je wnoszeniem na górę. Im mniej kręgosłup naszego pupila będzie przeciążony – tym większe prawdopodobieństwo na jego zdrowe i szczęśliwe życie przez wiele lat! Jeśli zauważymy, że nasz jamnik zaczyna niekontrolowanie przybierać na wadze – koniecznie wybierzmy się do weterynarza w celu ustalenia nowej, przemyślanej diety, pozwalającej na redukcję zbędnych, obciążających go kilogramów.

Jamniki – jakie są?

Jak kilkoma słowami opisać IV grupę FCI? Na pewno stosując przymiotniki takie jak „odważna”, „aktywna”, „energiczna”, „oddana rodzinie”, a przy tym „łagodna”, „czuła”, „przywiązana do opiekuna”… bo właśnie takie są jamniki! To wspaniałe psy zarówno dla singli, par, jak i całych rodzin – wymagające odpowiedniej socjalizacji oraz porządnej dawki aktywności na co dzień. Jamniki wykazują dużą ciekawość, lubią uczestniczyć w życiu domowników – a mieszkając na podwórkach (nie w domach) mogą popaść w depresję, nabierając przy tym niszczycielskich skłonności. Warto pamiętać o tym, że – choć rzeczywiście jamniki mają swój specyficzny „charakterek” – nie są agresywnymi psami i „nie robią na złość”. Co ciekawe, mogą mieć problemy z akceptacją nowego zwierzaka w domu – ponieważ tak bardzo zależy im na atencji swojego właściciela. Chociaż charakter jamnika może delikatnie różnić się w zależności od określonej odmiany (dla przykładu – jamniki długowłose uznawane są za spokojniejsze od krótkowłosych i szorstkowłosych ze względu na geny spaniela) – każdy jamnik to pełen energii i wigoru pies, który uwielbia zabawę na świeżym powietrzu, tropienie i… swojego opiekuna!