Chociaż wszyscy znamy pojęcie „teriera” – psa należącego pierwotnie do psów myśliwskich – nie każdy z nas potrafi wyszczególnić choćby kilka jego cech. Teriery były wykorzystywane niegdyś do polowań na wydry, borsuki, szczury czy lisy – a dziś stanowią doskonały przykład psiaków rodzinnych, odnajdujących się zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Co ciekawe, w grupie terierów znajdziemy 33 rasy – z czego aż 26 z nich jest pochodzenia brytyjskiego. To jedna z najstarszych, najbardziej zróżnicowanych grup psów. Samo w sobie słowo „terier” ma swoje źródło w łacińskim pojęciu „terra” – oznaczającym „ziemię”. Teriery swego czasu nie tylko stróżowały posesje czy polowały na wymienione wyżej zwierzaki, ale także… były wykorzystywane do walk psów! Jeśli chodzi o cechy tych wyjątkowych psów – bez wątpienia są to bardzo wytrwałe, odważne pupile o silnym instynkcie łowieckim, które uwielbiają zabawy węchowe. Dzięki temu, że nie są psiakami chorowitymi – opiekunowie terierów nie muszą obawiać się częstych wizyt u weterynarza!

dorosły większy terier na zewnątrz

Teriery duże i średnie – jakie są?

Teriery duże i średnie to I sekcja III grupy FCI. Tak zwany „król terierów”, czyli rasa airedale terrier stanowi największą rasę tej grupy – samiec może osiągać nawet 61 centymetrów wysokości, suczki – do 59. Waga największych terierów oscyluje wokół 28 kilogramów, z kolei suczki – od 21 do 23 kilogramów (w zależności od postury). Największe teriery są bardzo umięśnione, a przy tym zwinne – to psy dla osób z pewnym doświadczeniem, nierzadko wymagające szkolenia. Zarówno duże, jak i średnie teriery potrzebują regularnych spacerów oraz pielęgnacji – teriery o dłuższej, kręconej sierści wymagają czesania nawet co drugi dzień. Teriey mogą potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do innych zwierząt przebywających z nimi w domu – jednak nie zmienia to faktu, że po „zaznajomieniu się” z nową rodziną, czują się w niej jak ryba w wodzie!

Jakie rasy terierów dużych i średnich warto znać?

Airedale terrier – wspomniany wyżej „król terierów” to wyjątkowy psiak o sporej budowie ciała. To typowy terier, który został wyhodowany w hrabstwie Yorkshire w Anglii, a który swoją nazwę zawdzięcza dolinie rzeki Aire, przepływającej przez teren hrabstwa. Rasa została stworzona na potrzeby tropienia, zasłynęła również swoją aktywnością w roli psów policyjnych oraz do zadań specjlanych. W Polsce Airedale terrier były szczególnie popularne przed II Wojną Światową.

Bedlington terrier – ta specyficzna, pełna uroku rasa psów może niektórym z nas przypominać… zabawną owieczkę! To czarujący, czuły i energiczny psiak, występujący w kilku umieszczeniach – między innymi „wątrobianym”, piaskowym, niebieskim. Sierść bedlinton terrierów podobna jest do przędzy lnianej – jednak niech to nie zrani sympatyków tej rasy! Przy pomocy odpowiednich kosmetyków i narzędzi pielęgnujących – pozwolimy naszemu pupilowi na zachowanie fantastycznego wyglądu na długo.

Border terrier – cecha charakterystyczna tej inteligentnej, zrównoważonej rasy? Głowa przypominająca nieco… głowę wydry! Border terriery są niezwykle nieustraszone, pełne życia, gotowe na nowe, codzienne wyzwania. To wesołe, doskonałe dla rodzin psiaki, określane niejednokrotnie mianem „długowiecznych” (ze względu na to, że potrafią dożyć nawet 14 lat). Występuje w kilku ciekawych wersjach umaszczenia – między innymi w rudym oraz „blue&tan”.

Foksterier krótkowłosy – ten wdzięczny psiak, chociaż jest znacznie rzadziej spotykany od foksteriera szorstkowłosego, wielu z nas urzeka sympatyczną aparycją oraz radosną osobowością. Foksteriery szorstkowłose są aktywne, czujne i… czułe! Uwielbiają pieszczoty – nic dziwnego, skoro tak bardzo przywiązują się nie tylko do swojego pana czy pani, ale i wszystkich innych domowników!

Foksterier szorstkowłosy – dynamika, szybkość, zwinność… to trzy słowa, które najlepiej opisują psy tej nietuzinkowej rasy. Foksteriery szorstkowłose są energiczne, czujne, oddane – uwielbiają sprawiać drobne przyjemności swoim opiekunom. Co ciekawe, nie zawsze akceptują inne psy w domu – dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć decyzję o wzięciu foksteriera szorstkowłosego do domu, w którym już znajduje się inny czworonóg.

Inne duże i średnie teriery, które warto znać to:

Irish glen of imaal terrier

Irish soft coated wheaten terrier

Kerry blue terrier

Lakeland terrier

Manchester terrier

Niemiecki terier myśliwski

Parson russell terrier

Terier brazylijski

Terier irlandzki

Terier walijski

terier walijski na spacerze

Teriery małe – jakie rasy wchodzą do tej sekcji?

Teriery małe – jak sama nazwa wskazuje – to teriery mniejszych rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie one nadają się do mieszkań w bloku – średnie oraz większe teriery również się w nich odnajdą, o ile my – jako opiekunowie – zadbamy o odpowiednią ilość i natężenie aktywności na co dzień. Teriery małe – w zależności od wyboru rasy – sprawdzą się zarówno dużym rodzinom, singlom, jak i seniorom. Co ciekawe, małe teriery nazywane bywają „zawadiakami” i „małymi wojownikami” – co wspaniale odzwierciedla ich silny, dynamiczny charakter!

Cairn terrier – ten pochodzący ze szkockich wyżyn terier myśliwski służył niegdyś do tropienia lisów i borsuków. To mały pies o silnych charakterze, stanowczy, aktywny i wesoły – lubiący zabawę oraz ruch. Mimo niewielkiej postury – ma bardzo zdecydowany charakter i lubi postawić na swoim, dlatego tak ważne jest systematyczne szkolenie psiaka już od pierwszych miesięcy życia.

Dandie dinmont terrier – kiedy raz zobaczysz dandie dinmont terriera… na długo zapamiętasz jego radosny sympatyczny „pyszczek”! To pełen uroku, elegancki pies – przypominający nieco maltańczyka – charakteryzującymi się ciemnymi, wyrazistymi oczami i interesującym wyglądem. Dandie dinmont terriery są czułe, wrażliwe i inteligentne – doskonałe dla doświadczonych opiekunów!

Jack russel terrier – to chyba jeden z najpopularniejszych terierów, osiągający do 8 kilogramów wagi oraz 38 centymetrów wysokości w kłębie. To zabawny pies o lekko atletycznej budowie ciała – pełen energii, potrafiący pokazać swoje uparte, charakterne oblicze. Niech miłośników tej pięknej rasy nie zwiedzie stwierdzenie, że jack russel terrier sporo szczeka – pamiętajmy, że szczekanie to naturalna komunikacja psa, z której jak najbardziej może chcieć (i lubić!) korzystać.

Inne małe teriery, które warto znać to:

Norfolk terrier

Norwich terrier

Sealyham terrier

Skye terrier

Terier australijski

Terier czeski

Terier japoński

Terier szkocki

West highland white terrier

Teriery w typie bul – jak je rozpoznać?

Teriery w typie bul to III sekcja III grupy FCI. Co oznacza, że terier należy do typu „bul”? To pies, który niegdyś został stworzony do walk – krzyżując buldoga z terierem. Jak się okazuje, psy tego typu wykorzystywano nie tylko na ringu – ale także do tropienia i zwalczania gryzoni. Jak wszystkie psy hodowane pod kątem użyteczności bojowej – także bul teriery cechuje duża siła fizyczna, wytrzymałość oraz… posłuszeństwo wobec właściciela. Chociaż psy ras zaliczanych do terierów w typie bul mogą kojarzyć się z agresją – w rzeczywistości są to bardzo czułe, wrażliwe psy, sprawdzające się w domach (nawet z małymi dziećmi!). Jakie rasy zaliczamy do III sekcji terierów?

aparycja dorosłego psa rasy bulterier

Americam staffordshire terier – to bardzo przywiązany do swojej rodziny psiak, silny, odważny, niezwykle sprawny fizycznie. To pies, który doskonale odnajdzie się w roli stróża oraz radosnego towarzysza codzienności – wymagający bliskiego kontaktu z właścicielem, lubiący pieszczotę i zabawę. Chociaż może budzić respekt – jest bardzo wrażliwym, czułym pupilem, występującym w kilku wersjach umaszczenia.

Bulterier – nie wszyscy wiedza, że rasa tego interesującego psa powstała na skutek połączenia buldoga angielskiego starego typu, białego teriera angielskiego i… dalmatyńczyka! Nie bez powodu bulterier nazywany jest „psem wszechstronnym” – co więcej, jego szata jest niezwykle łatwa w pielęgnacji! To, o czym warto pamiętać w przypadku bulteriera to – podobnie jak przy innych przedstawicielach terierów w typie bul – odpowiednie szkolenie pod okiem doświadczonego behawiorysty.

Bulterier miniaturowy – jak sama nazwa wskazuje, bulterier miniaturowy to mniejsza wersja znanego nam wszystkim bulteriera. Oficjalny wzorzec dla tej rasy pochodzi z 2011 roku – co oznacza, że bulterier miniaturowy jest stosunkowo młodą rasą. To zrównoważona, oddana i bardzo odważna rasa – która sprawdzi się zarówno w domach, jak i mieszkaniach.

Staffordshire bul terrier – nieustępliwość, pewność siebie, odwaga to najważniejszy cechy tego pełnego energii teriera w typie bul. To muskularny, żywy psiak, która pod nieco groźną aparycją – kryje przyjacielski, serdeczny charakter. Ze względu na swój silny charakter – może wymagać profesjonalnego szkolenia pod okiem behawiorysty.

Teriery miniaturowe – jakie mają cechy?

Chociaż teriery miniaturowe mogą wydawać się pełne uroku (i rzeczywiście takie są!) – nie dajmy się zwieść, że w tym małym ciałku psa znajduje się delikatny, subtelny charakter. Teriery potrafią pokazać swój „charakterek” – nic dziwnego, są szybkie i odważne, wykorzystywane dawniej do tropienia gryzoni. To wspaniali towarzysze domowego, spokojnego życia – wnoszące w nie wiele pasji i energii! Teriery miniaturowe są jeszcze bardziej aktywne niż większe teriery – zapewniając im wiele aktywności i zabaw na co dzień, możemy liczyć na wartościową, wspaniałą relację z czworonogiem, która z całą pewnością przyniesie nam ogrom satysfakcji! Jakie rasy zaliczamy do terierów miniaturowych?

pies rasy english toy terrier na spacerze

Australian silky terrier – bardzo podobny do typowego „yorka”, choć nieco większy niż on, cechuje się wesołym usposobieniem oraz… sporym temperamentem! Australian silky terrier lubi też… kopać dołki! Co ciekawe, podobieństwo australian silky teriera do „yorka” to niejedyne, co łączy go z innymi psami. Według niektórych przypomina też… jamnika!

English toy terrier – jeśli szukasz troskliwego, czułego, łatwo przywiązującego się do opiekuna psiaka… english toy terrier! To doskonały pies do towarzystwa, wykazujący się wspaniałą bystrością i czujnością. Co ciekawe, english toy terrier jest naprawdę małym pupilem – jego wzrost oscyluje między 25 a 30 centymetrów, a waga – między 2,7 a 3,6 kilogramów.

Yorkshire terrier – ten jeden z najpopularniejszych terierów – mimo niewielkich rozmiarów – ma bardzo silny charakter, jednak doskonale sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Yorki spisują się też w psich sportach – szczególnie w agility i… psim tańcu! To właśnie yorshire teriery można często spotkać na polskich ulicach – szczeniaki tej rasy są chętnie kupowane nie tylko ze względu na sympatyczną aparycję, odwagę czy niezależność, ale także doskonałe odnajdywanie się nawet w najmniejszych mieszkaniach w blokach! Pamiętajmy, by – zarówno w przypadku yorków, jak i innych psów małych ras – nie podnosić psiaka na widok innego, większego czworonoga (tego typu zachowanie może skutkować nabyciem lęku, a przecież tego nie chcemy!).

dorosły yorkshire terrier na podwórku

Dla kogo teriery?

Jeśli zastanawiasz się nad pierwszym bądź kolejnym psem – znacznie lepiej niż branie pod uwagę całej III grupy FCI sprawdzi się zastanowienie nad konkretną rasą psiaka. Każdy terier jest inny – każdy też wymaga odmiennego podejścia, aby w pełni zaspokoić jego potrzeby. Niezależnie od tego szy poszukujesz łatwego czy bardziej wymagającego w ułożeniu pupila, małego czy dużego, o gładkiej sierści czy też długiej, którą należy regularnie pielęgnować – z całą pewnością w grupie terierów znajdziesz swojego psiego towarzysza! Decydując się na teriera warto pamiętać jednak o tym, że to psy o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim – niegdyś wykorzystywane do polowań bądź – w przypadku terierów w typie bul – hodowane do psich walk. Nie zrażajmy się jednak błędnymi opiniami osób nieznających rasy o „agresji” czworonogów w typie bul – to tylko i aż od nas – opiekunów – zależy czy nasz piesek okaże się posłuszny i ułożony czy też… będzie pokazywał pazurki! Czasem pozory mylą – a niewielki york może okazać się znacznie bardziej dominujący od bulteriera.

A Ty, co sądzisz o terierach?