Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie kojarzyłaby tego pełnego uroku, niewielkich rozmiarów psa – jamniki są niezwykle popularne, łatwe d0 zapamiętania pośród innych ras (ze względu na wydłużoną budowę ciała), mają przyjemną aparycję, co więcej – doskonale odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu w bloku. Rasa jamnik pochodzi z Niemczech, a swoich przyszłych opiekunów może zaskoczyć naprawdę silnym charakterem, ukrytym w małym, wdzięcznym pupilu. Jamnik posiada krótkie, nieco zakrzywione łapki, zwisające uszy, a przede wszystkim – wspomniany wyżej dłuższy tułów, co czyni go jednego z najbardziej charakterystycznych psów. Jest inteligentny, uparty i… bardzo temperamenty! Jeśli od szczenięcia nie zadbamy o jego odpowiednie wychowanie (na przykład pod okiem doświadczonego behawiorysty) – być może przyjdzie nam przekonać się o tym, co znaczy, że jamnik „może dać popalić!”.

wzrost: 17-25 cm

waga: 3-9 kg

długość życia: 12-14 lat

pies rasy jamnik

Jamnik – pies z Niemiec czy z Egiptu?

Chociaż dziś już dobrze wiemy, że rasa jaką znamy dzisiaj pochodzi z Niemiec (gdzie nazywano ją „Dachshund” – nawiązując do borsuków, na które niegdyś chętnie polowano, wykorzystując do tego spryt jamników) – teorii na temat pochodzenia tych charakternych psiaków jest dość sporo. Jedną z nich jest ta jakoby jamnik miał pochodzić z Egiptu czy Francji – gdzie możemy spotkać niewielkich rozmiarów rzeźby, przedstawiające psy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dzieła sztuki rzeczywiście przypominają znane i lubiane jamniki! Nie wszyscy z nas być może mają świadomość tego jak wspaniale spisywały się jamniki właśnie podczas polowań – dzięki swojej niewielkiej budowie ciała, z powodzeniem wślizgiwały się do nor borsuków, lisów czy królików, skąd wzięła się ich polska nazwa („jamnik” – pies, potrafiący wchodzić do jam). Pierwszy wzorzec tej interesującej rasy sporządzono w 1879 roku, z kolei na wystawy jamnik trafił oficjalnie w drugiej połowie XIX wieku, kiedy też dokonano jego podziału ze względu na wagę i typ sierści.

Ile waży jamnik?

Podział psów rasy jamnik dotyczy między innymi ich wagi – aktualnie jamniki hodowane są w trzech odmianach wielkości, takich jak standardowa (waga do 9 kg, z obwodem klatki piersiowej powyżej 35 cm), miniaturowej (ważące do 6 kg, z obwodem klatki piersiowej między 30 a 35 cm) oraz tak zwanej „króliczej” (z wagą około 3-4 kg, z obwodem klatki piersiowej do 30 cm). Zarówno jamniki standardowe (nazywane też „klasycznymi”), jak i królicze czy miniaturowe mają – jak na swój niewielki rozmiar – umięśnioną budowę ciała, doskonale rozwinięte łapy przednie (charakteryzujące się silnym kośćcem), mocno zaznaczoną linię łopatek oraz plecy, które wizualnie mogą wydawać się lekko opadające. To właśnie uroczy wygląd psiaków tej rasy – z dobrze zbudowanym tułowiem i malutkimi, pozornie niepasującymi do reszty łapami – urzeka tak wielu z nas na co dzień!

szczenię jamnika na trawie

Jamnik a jego sierść – jakie typy wyróżniamy?

Innym podziałem jamników jest ten w oparciu o typ włosa – aktualnie mamy do czynienia z trzema jego rodzajami, takimi jak jamnik krótkowłosy, szorstkowłosy oraz długowłosy. Jamniki krótkowłose – jak sama nazwa wskazuje – dotyczą psiaków o krótkiej, gęstej sierści i twardym podszerstku. To o czym warto pamiętać w przypadku jamników krótkowłosych to odpowiednia pielęgnacja sierści – tak, by pozostawała ona błyszcząca i gładka. Jamnik szorstkowłosy to typ rasy, w której włosy okrywowe mieszają się z podszerstkiem. Podobnie jak w przypadku jamników krótkowłosych – sierść szorstkowłosego również może wydawać się nieco twarda. Z kolei jamnik długowłosy posiada długą, gładką sierść – lekko zwisającą w okolicy podbrzusza. Jej pielęgnacja jest najbardziej wymagają spośród wszystkich trzech typów jamnika – ze względu na wymóg regularnego rozczesywania oraz konieczność liczenia się z tym, że jamnik długowłosy (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) może przynosić do domu liczne zanieczyszczenia (które zbierają się głównie w długiej sierści).

Jak wygląda jamnik?

Jak wiemy – jamnik może posiadać jeden z trzech różnych typów sierści. Pewne kwestie są jednak niezmienne – na przykład kolor oczu, mogący przechodzić od brązowo-czerwonej barwy, przez brąz z domieszką czerni, aż po głęboką czerń. Bez wątpienia to właśnie oczy stanowią jedną z najważniejszych zalet estetycznych jamnika – miłośnicy tej rasy doskonale wiedzą, że rzeczywiście można mieć kłopot z oderwaniem się od ich wdzięcznego spojrzenia! Umaszczenie jamnika może być zarówno jednokolorowe, jak i dwukolorowe. W przypadku umaszczenia jednokolorowego mówimy o barwach takich jak czerwona bądź żółta (z lub bez czarnego odcienia), z kolei umaszczenie dwukolorowe oznacza zwykle efekt tak zwanego „podpalenia”, pręgowania czy połączenia kolorów (na przykład czerni z „podpaleniem” czy odcień rdzawo-brązowy). Co ciekawe, jamniki długowłose zazwyczaj są jednokolorowe – o czym warto pamiętać, decydując się na wybór jamnika właśnie w tym typie sierści.

jamnik o brązowych oczach

Osobowość jamnika – co warto wiedzieć?

Jamniki to silne charaktery, ceniące sobie ruch, zabawę, regularne spacery. To żywiołowe, pełne wigoru psy o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. To ważna informacja dla osób, które rzeczywiście przygotowują się na przyjęcie psiaka tej rasy pod swój dach – aby spacer mógł odbywać się bezpiecznie, warto zadbać o odpowiedni typ smyczy. Jamniki nie powinny poruszać się bez zabezpieczenia na terenie nieogrodzonym – ich instynkt sprawia, że nie mają najmniejszego problemu, by ruszyć „w długą”, na przykład za królikiem. Podobnie sytuacja ma się w przypadku nieznanych jamnikowi zwierząt – jeśli podczas spaceru zauważy innego psiaka, może potraktować go jako wroga i, jak w przypadku wspomnianego królika, puścić się za nim w pogoń. To o czym warto pamiętać w przypadku wyboru jamnika to – podobnie jak przy wyborze pupila rasy chihuahua – jego niewielkich rozmiarów ciało nie sprawia, że staje się wystraszony. Jest wręcz przeciwnie! Jamnik nie boi się większych od siebie – jest odważny, pewny siebie i uparty, co w kontakcie z przedstawicielami większych ras może skończyć się co najmniej niedobrze!

Jamnik – czy może stróżować?

Chociaż osobom, nie znającym specyfiki tej nieustraszonej rasy pomysł stróżowania jamnika może wydawać się zupełnie nietrafiony – jak najbardziej nasz psiak może pełnić tę ważną funkcję! Jamniki w stosunku do obcych osób bywają bardzo nieufne – co sprawia, że stróżowanie przez jamnika może naprawdę działać! Oczywiście – jego doskonała umiejętność pilnowania posesji nie zmienia faktu, że wciąż jest małym, dla wielu zabawnym psem, jednak jego siła charakteru, upór, umiejętność „postawienia na swoim”, a przede wszystkim lojalnej ochrony swoich najbliższych sprawiają, że wielu miłośników psów realnie zastanawia się nad powierzeniem jamnikowi tej istotnej funkcji. To, że jamnik lubi i potrafi stróżować nie jest tajemnicą – jednak pamiętajmy też o tym, że doskonale odnajdzie się w domu, gdzie odpoczynek odbywa się na kanapie (o ile w ciągu dnia zapewni się mu właściwą ilość i intensywność spacerów i zabaw!).

Czy jamniki są złośliwe?

Krążą mity, że jamniki to złośliwe i wścibskie psy – jednak nie warto w nie wierzyć! Owszem, silny charakter naszego czworonoga może sprawić, że momentami wydaje się nam on nieco „robiący na złość”, jednak to czy jamnik rzeczywiście będzie wścibski i chętny do psot zależy wyłącznie od nas – opiekunów. Podstawą przyjęcia jamnika pod swój dach jest odpowiednie jego wyszkolenie – które zresztą sprawia mu wiele radości. Jamniki są pojętne, szybko się uczą, wykazują się wysoką inteligencją – a profesjonalne „ustawienie” psa poprzez serię treningów i ćwiczeń może skutkować wspaniałym posłuszeństwem pupila. Pamiętajmy, że w wielu środowiskach nadal krąży wiele szkodliwych dla konkretnych ras mitów – dlatego zawsze dbajmy o to, aby samodzielnie poznać określony typ psa i z otwartą głową wyrobić sobie zdanie na jego temat, zamiast kierować się niczym nie podpartymi wywodami osób, które z daną rasą być może nie miały nigdy do czynienia.

dwa jamniki o różnych umaszczeniach

Jak chronić jamnika przed nadwagą?

Kwestie zdrowotne, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę – decydując się na wzięcie jamnika z hodowli czy ze schroniska – dotyczą przede wszystkim jego wagi. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ jamniki w żadnym wypadku nie powinny obciążać swoich stawów – mają niestabilny szkielet przez co narażone są na wiele kontuzji, a dodatkowe kilogramy mogą jedynie pogorszyć ich zdrowotną sytuację. Aby uchronić jamnika przed zachorowaniem na nadwagę – wystarczy dbać o odpowiednią gramaturę porcji, a w razie problemów z wagą, udać się do doświadczonego weterynarza. Jamniki mogą mieć też kłopoty z cukrzycą, zwyrodnieniem kręgosłupa, chorobami serca czy tymi na tle neurologicznym – chociaż ich wydłużony grzbiet rzeczywiście niejednokrotnie naraża je na liczne problemy, nie rezygnujmy z tej pięknej, mądrej rasy w obawie przed częstymi wizytami w gabinecie weterynaryjnym! Co ważne – szczególnie dla osób mieszkających z jamnikiem w domu – to fakt, by wnosić swojego psiaka po schodach. Samodzielne pokonywanie stopni może doprowadzić do obciążenia jego stawów i całego kręgosłupa.

Zalety posiadania jamnika

Niewątpliwą zaletą posiadania jamnika jest jego podatność na szkolenie – to psiak, który (przy odpowiedniej ilości poświęconego mu czasu i energii) jest w stanie okazywać sporo posłuszeństwa swoim opiekunom (mimo silnego, nieco upartego charakteru). To mądry pies, który doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu – co ciekawe, potrafi świetnie stróżować! Jest oddany, lojalny, dynamiczny i pełen wigoru – co sprawia, że życie z nim pod jednym dachem to wspaniała przygoda, w której nie ma miejsca nawet na odrobinę nudy! Decydując się na jamnika w odmianie krótko bądź szorstkowłosej – nie musimy martwić się też o kwestie związane z pielęgnacją, co spodoba się osobom nie mogącym na co dzień poświęcać zbyt wiele czasu psu w kwestii wyczesywania włosa.

Wady posiadania jamnika

Kłopotem dla niedoświadczonych osób może być silny charakter jamnika – z którym jednak, przy pomocy profesjonalisty, jak najbardziej można sobie poradzić! Jamniki mogą sprawiać nieco trudności także na spacerach – ze względu na swój silny instynkt łowiecki. Są też nieufne wobec nieznajomych i innych zwierząt, na przykład psów – dlatego, o ile nie wychowujemy jamnika z psiakiem innej rasy od małego razem, o tyle może być to kłopotliwe w późniejszym czasie. Ta wyjątkowa rasa psa wymaga też stałej opieki medycznej – szczególnie wtedy, kiedy naszemu pupilowi doskwierają dolegliwości związane ze stawami i stanem grzbietu. To co najpiękniejsze w posiadaniu psiaka to fakt, że nawet bardzo wiele wyzwań, jakie wiążą się z wzięciem go pod swój dach – wynagradzają niesamowite chwile z nim spędzone oraz wierność i miłość, jaką otacza nas przez całe swoje życie.

jamnik bawi się przy lesie

Ile kosztuje szczeniak jamnika?

Cena, jaką musimy zapłacić za szczenię rasy jamnik zwykle waha się w okolicy 1500 zł – co, w porównaniu do psów innych ras, nie stanowi wysokiego kosztu. Niezależnie od tego na jakiego psiaka się decydujemy – pamiętajmy, że sam zakup pieska to nie jedyny wydatek, jaki będziemy musieli ponieść. Odpowiednio wcześnie zadbajmy nie tylko o wyprawkę dla czworonożnego członka rodziny, ale także zorientujmy się do jakiego weterynarza czy groomera (w razie potrzeby) możemy uczęszczać z pieskiem. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób z mniejszych miejscowości – które do psiego fryzjera muszą udawać się chociażby do sąsiedniego miasta bądź „wziąć na siebie” obowiązek zadbania o fryzurę swojego długowłosego pupila!

Jamnik – podsumowanie

Jeśli szukasz inteligentnego, dynamicznego psa o niewielkiej budowie ciała – jamnik jest dla Ciebie! Ten odważny, wykorzystywany niegdyś do polowań pies ma w sobie wiele czaru i uroku, który może sprawić, że „przymkniemy oko” na jego ewentualne wady. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na mniej czy więcej ważącego jamnika w typie krótko, szorstko czy długowłosym – możemy liczyć na wspaniałego towarzysza, który (w przypadku posiadania domu z ogrodem) idealnie sprawdzi się w roli dzielnego stróża! Dbając o dobre zdrowie swojego jamnika – możemy spodziewać się jego chęci nie tylko do codziennych zabaw czy spacerów, ale także innych aktywności, przywodzących na myśl energię polowań!