O ile Twój psiak nie jest alergikiem – poczęstowanie go raz na jakiś czas smacznym, soczystym owocem, nie wyrządzi mu żadnej krzywdy. Wręcz przeciwnie! Wszyscy wiemy, że owoce w codziennej diecie to wartość dodana – nic dziwnego, że nasze psiaki w większości tak bardzo je lubią! Nie dość, że owoce kuszą pieski słodkim aromatem – to jeszcze dodają im potrzebnej energii oraz wzmacniają organizm. Podając pieskom owoce warto mieć jednak na uwadze, że wszyscy stosowane w nadmiarze szkodzi – dlatego tak ważne jest, aby znaleźć tak zwany „złoty środek”. Najlepsze owoce dla psa to oczywiście te owoce, które są wysokiej jakości – naturalne, ekologiczne, ze sprawdzonego źródła. Oczywiście – na rynku mamy dzisiaj do czynienia z wieloma rodzajami owoców (i nie mowa tutaj tylko o ich poszczególnych gatunkach!). Jak się okazuje – owoc owocowi nierówny, dlatego najlepszych owoców dla psa szukajmy na osiedlowych, zaufanych targach i bazarkach, gdzie mamy pewność otrzymani smacznych i zdrowych owoców, w których uprawie nie stosowano szkodliwych nawozów sztucznych. Pora letnia kusi poczęstowaniem psiaka owocami sezonowymi – czy jednak wyłącznie one są najlepszą propozycją dla naszych czworonożnych przyjaciół? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie!

Owoce dla psa – które wybrać?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do podawania swojego pieskowi owoców – koniecznie skonsultuj ten temat z weterynarzem prowadzącym. Absolutnie nie „testujmy” owoców na psie – obserwując jego reakcje po spożyciu, na przykład tego, czy na skórze psiaka nie pojawiają się zaczerwienienia, wysypka, inne zmiany dermatologiczne. Jeśli piesek jest alergikiem – wcale nie oznacza to, że nie może jeść żadnych owoców! Aby odpowiedzieć sobie na pytanie które owoce będą najlepsze dla psa – wystarczy wykonać odpowiednie testy na alergie, które wykażą czy piesek jest alergikiem na tle środowiskowym (na przykład – czy uczulają go konkretne rodzaje traw) czy pokarmowym (czy uczula go dany rodzaj żywności – na przykład wyżej wspomniane owoce, a jeśli tak – który dokładnie owoc zaszkodzi naszemu psiakowi). Nie jest jednak prawdą, że pieskowi można podawać wszystkie dostępne na rynku owoce – unikajmy tych egzotycznych, których spożycie również przez człowieka może budzić wątpliwości.

Jakie owoce mogę podawać pupilowi?

Pieskowi z powodzeniem możemy podawać owoce takie jak jabłko, truskawki, mango czy borówki – miejmy jednak na uwadze, że wszelkiego rodzaju owoce leśne zwiększają ryzyko uczulenia psa. Najlepsze owoce dla psa to te, które niejednokrotnie znajdują swoje miejsce w składach karmy – możemy postawić chociażby na pożywnego banana, który dzięki wysokiej zawartości potasu wspiera zdrowie i dobrą formę psiaka, jednak z powodu sporej ilości cukru nie powinien być podawany mu zbyt często. Chcąc podać pupilowi jakikolwiek inny osób – koniecznie sprawdzajmy go pod kątem wartości odżywczej, a więc ilości cennych dla zdrowia mikro i makroskładników oraz zawartości cukru (im mniej cukru – tym oczywiście psiak może spożywać dany owoc częściej).

Jabłko i arbuz – najlepsze owoce dla psów z nadwagą?

Jeśli Twój pies jest wyjątkowym łasuchem, a Ty chcesz uchronić go przed nadwagą bez konieczności rezygnacji ze smacznych i zdrowych owoców – lub już zmaga się z podwyższoną masą ciała – postaw na owoce, które są lekkostrawne i nie zawierają bardzo dużej ilości cukru. Jabłko i arbuz to jedne z tych owoców, które można podawać pieskowi bez obaw o jego wagęarbuz wspaniale nawodni czworonoga, pozwalając mu na bardziej komfortowe spędzenie upalnych dni. Arbuz to przede wszystkim woda – która rewelacyjnie ugasi pragnienie naszego psiaka – z kolei dzięki wysokiej zawartości witaminy B6, to właśnie ten smaczny, orzeźwiający owoc wesprze funkcjonowanie układu nerwowego naszego psa. Jeśli chodzi o jabłka, po które równie chętnie sięgają psiaki – również nie musimy martwić się o nadmiar cukru w tych owocach. Co więcej, zawarty w skórce jabłek błonnik – przyspiesza metabolizm, co może przyspieszyć zdrowe niwelowanie wagi u psa! To co ważne w kontekście podawania psu jabłek to konieczność usuwania szkodliwych pestek – podobnie kwestia ma się w przypadku takich owoców jak gruszka czy mango.

Jakie owoce dla psa na zdrowe zęby?

Jeśli chcemy wybrać wartościowe owoce dla psa nie tylko pod kątem smaku, ale również działania – warto przyjrzeć się truskawkom, których obecność na wielu stołach (szczególnie w okresie letnim!) stanowi swego rodzaju „must have”. Truskawki podajemy psu bez dodatków – absolutnie nie używamy śmietany czy cukru, tak jak robimy to często w przygotowaniu truskawkowych deserów dla nas samych. Dzięki zawartości cennych enzymów – truskawki pomagają psiakom zachować zdrowie zębów, co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku psów małych ras narażonych na występowanie kamienia nazębnego. Truskawki to także witamina C – wspierająca układ odpornościowy psiaka. Pamiętajmy, że określoną witaminę czy inny składnik odżywczy – na przykład minerał – możemy wprowadzić w zdrową dietę psiaka poprzez dobór właściwej dla jego potrzeb suplementacji, którą zawsze warto ustalać z weterynarzem prowadzącym naszego psiaka. Co ciekawe, truskawki – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, niwelujących wolne rodniki – opóźniają proces starzenia się psa, a ich forma podania może z powodzeniem zaskoczyć pieska (spróbuj podać mu na przykład niesłodzony, naturalny mus z truskawek i… obserwuj reakcję!).

pies próbuje truskawkę

Gruszka – ochronny owoc dla psa?

Jeśli usuniemy pestkę z gruszki – otrzymamy doskonałą ochronę psiaka przed zachorowaniem na nowotwór! Pamiętajmy jednak, by – prócz usunięcia tak zwanego „gniazda nasiennego” – zadbać o obranie jej ze skórki (tak, aby zniwelować ryzyko zadławienia się psa). Gruszka zawiera sporo cukru – dlatego podajemy ją wyłącznie okazyjnie, a bogactwo witamin z niej zawartych (między innymi witaminy C i A) wspaniale wzmacnia organizm naszego czworonożnego przyjaciela.

Jakie są najlepsze owoce dla psa? Te, które odpowiadają jego zapotrzebowaniu na witaminy i inne składniki odżywcze! Pamiętajmy, by owoce dla psa stosować jako urozmaicenie zdrowej diety – ze względu na wysoką zawartość cukrów wielu z nich, nigdy nie powinny stanowić podstawy planu żywieniowego czworonoga!