Jako właściciele psiaków nierzadko w naszych głowach rodzi się wiele pytań, na które odpowiedzi próżno szukać nawet w najlepszych podręcznikach o psach. Każdy pupil oczywiście jest inny – ma swoją unikatową osobowość, określony temperament i preferencje, inaczej też się zachowuje. Są jednak pewne aspekty, które łączą nasze psiaki – i choć niektóre zachowania piesków mogą wydawać się co najmniej dziwne, a nawet niezrozumiałe, każde z nich oznacza konkretny komunikat, który zwierzak chce wysłać do nas – osób, którym ufa. Co ciekawe, badaniem zachowania psa zajmuje się behawiorysta – jeśli jednak nie jesteś w stanie uczestniczyć aktualnie w zajęciach z psiakiem, możesz, a nawet powinieneś / powinnaś doszkolić się na własną rękę! Być może w Twojej głowie również zrodziło się kilka, a nawet kilkadziesiąt wątpliwości odkąd w Twoim domu zamieszkał czworonożny przyjaciel – aby lepiej poznać to co siedzi w jego głowie i sercu, warto zapoznać się z pewnymi jego zachowaniami.
Czym jest zachowanie psa?
Zachowanie psa to nic innego jak każda dająca się obserwować reakcja na bodźce z otoczenia lub ogół tych reakcji oraz ustosunkowań organizmu żywego do środowiska. O zachowaniu można mówić więc w kontekście wszystkich ludzi i zwierząt – nie tylko psów. I choć na co dzień nieco przyzwyczailiśmy się do tego, aby definiować zachowanie (również psa) jako poprawne bądź nie – warto uwolnić się od tej „szufladki”, aby spojrzeć na postawę psiaka nieco szerzej. Co mówi o potrzebach czworonoga jego zachowanie, jak reagować na konkretne zachowanie psa i dlaczego uważność na jego niewerbalne komunikaty jest tak ważna w życiu codziennym na płaszczyźnie właściciel – pies? Przychodzimy z pomocą!
Zakopywanie przedmiotów
– jak rozumieć to zachowanie psa?
Prawdopodobnie każdemu z naszych czworonogów zdarzyło się zakopać przedmiot. Co oznacza to zachowanie pupila? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że zakopywanie przedmiotów przez zwierzęta miało miejsce już wiele lat wstecz – a dzisiejsze zachowanie psiaka jest swego rodzaju podążaniem za zewem przodków. Nawyk zakopywania przedmiotów wziął się z braku poczucia stałości psów, które żyły dziko lub półdziko, a zdobytą podczas polowania zwierzynę „odkładały” sobie na potem – właśnie poprzez chowanie jej w ziemi. W ten sposób psy mogły mieć pewność, że owoc polowania poczeka na nie w bezpiecznym miejscu – w momencie, kiedy znowu zachce się im jeść, a kiedy być może polowanie nie będzie tak udane jak teraz. Co ciekawe, właściwości gleby sprawiały, że pokarm pozostawał świeży – dzięki czemu psy mogły spożyć zakopane kości ze smakiem. Zachowanie psa, który aktualnie zakopuje różnego rodzaju przedmioty, może brać się chociażby z sytuacji, kiedy otrzymuje nadmiar nagród – nie tylko pożywienia, ale również smakołyków. Jeśli pies orientuje się, że jest najedzony, a jednocześnie wciąż jest w posiadaniu pożywienia – również chce je schować w bezpiecznym, wybranym przez siebie miejscu.
Jak reagować na chowanie przedmiotów przez psa?
Co robić w sytuacji, kiedy tego typu zachowanie psa zdarza się często? Przede wszystkim – ograniczyć psu „dobra” w postaci przysmaków i zabawek. Zostawmy pupilowi dwie czy trzy ulubione maskotki lub gryzaki – a jeśli zauważymy, że nudzi się nimi, wymieńmy je na inne. Psiak, który otacza się całym mnóstwem smaczków i zabawek bardzo szybko może chcieć wynieść je do ogrodu, aby móc zakopać swój „dobytek” w ziemi – „dawkując” psiakom zarówno jedzenie, jak i ulubione akcesoria do zabawy, pozytywnie wpływamy je ich zdrowie psychiczne poprzez budowanie w nich poczucia bezpieczeństwa (komunikat: „masz dokładnie tyle, ile potrzebujesz!”).
Pies tarza się w odchodach – jak reagować na jego zachowanie?
Zachowanie psa, który uporczywie tarza się w odchodach i innych nieczystościach również pochodzi od jego przodków – podobnie jak wiele innych częściej lub rzadziej spotykanych zachowaniach. Generalnie, poruszając się w temacie zachowań psa, warto wziąć pod uwagę fakt, że pupile naprawdę nie robią nam na złość – a jedynie podążają za swoim instynktem i działają nieco mimowolnie. Niegdyś psy tarzały się w padlinie, aby „zamaskować” swój naturalny zapach, a dzięki temu skuteczniej upolować zwierzynę. Dziś tego typu zachowanie może wskazywać na chęć pozbycia się innej woni – na przykład pełnego sztucznych składników szamponu, odżywki czy perfum dedykowanym psom. Jeśli Twój pies tarza się w odchodach częściej niż mógłbyś / mogłabyś tego chcieć – koniecznie dbaj o regularne odrobaczanie psa. Obserwuj też czy piesek nie zjada nieczystości – może spowodować to u niego poważne problemy zdrowotne! Pięknie pachnące, kolorowe kosmetyki swojego psiaka warto wymienić na te o naturalnym, bezpiecznym składzie – dajmy psu czas na przyzwyczajenie się do nich i… obserwujmy jak odzwyczaja się od niechcianego zachowania!
Jak zachować się, kiedy pies “mości” gniazdo?
Tak zwane „moszczenie gniazda”, czyli krążenia po legowisku, ma swoje źródło u przodków – co nie powinno budzić już wielkiego zdziwienia. Niegdyś psy żyjące dziko lub półdziko „mościły” gniazda z gałązek i tego, co same były w stanie przynieść – chociaż dzisiaj psiaki mają komfortowe kojce, pewne zachowania w nich zostały. Poprzez krążenie po kojcu – piesek pozostawia na nim swoją woń, co przekłada się na wzrost jego poczucia bezpieczeństwa, kiedy odpoczywa w legowisku. To również komunikat dla innych psiaków – „to moje miejsce, ja tutaj mieszkam”. Niezależnie od tego czy mamy pod swoim dachem jednego czy więcej psów (lub innych zwierząt) – to absolutnie normalne, że psiak zachowuje się w ten sposób. Aby zniwelować występowanie tego zachowania – warto nie poświęcać psu wiele uwagi, kiedy zajmuje się „moszczeniem”. Im więcej rozmów, próśb i nakazów – tym wyższe ryzyko utrwalenia się „moszczenia”.
Chociaż niektóre zachowania psa budzą w nas irytacje, inne – złość, a jeszcze kolejne – uśmiech, warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, co nasz psiak chciałby nam powiedzieć! Jako właściciele powinniśmy systematycznie doszkalać się pod okiem doświadczonego behawiorysty lub na własną rękę na temat psich zachowań – aby uniknąć wielu trudnych dla obu stron sytuacji! A Ty, wiesz co oznacza określone zachowanie Twojego pieska?