Okres letni nie bez powodu kojarzy się nam z piękną, upalną pogodą – chociaż lato w Polsce może bywać kapryśne, wyjazdy z psiakiem nieco dalej niż nad Morze Bałtyckie mogą skutkować doświadczeniem jeszcze gorętszej pogody. Nasi pupile – podobnie jak my sami – dzielą się na miłośników słonecznych dni, jak i na tych, którym wystarczy „temperatura umiarkowana”, aby dobrze bawić się w wakacje. O ile pobyt nad morzem, oceanem czy jeziorem z naszym psiakiem może odbywać się w miarę komfortowo – ze względu na bliską obecność chłodnej, orzeźwiającej wody – o tyle lato w mieście może nie być już tak miłe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jak wiemy – upalna pogoda może bywać męcząca sama w sobie, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie odpowiednio „dawkować” pupilowi ilość spacerów oraz ich intensywność. Dla przykładu – unikajmy długich spacerów w tak zwanych „godzinach szczytu” upału, a więc między 11:00, czasem 12:00 a 15:00. Oczywiście to jak nasz piesek zniesie upalny dzień zależy od wielu czynników – na przykład od jego wieku, ogólnego stanu zdrowia i formy. Nie narażajmy jednak pieska na niepotrzebny wzmożony wysiłek – dobrze jest odbyć dłuższy spacer rano (a więc wtedy, kiedy słońce jeszcze nam tak nie doskwiera), następnie spędzić czas z pieskiem po południu w przyjemnym, zacienionym miejscu (być może plac zabaw dla psów w Twoim mieście posiada piaskownice pod drzewem, które daje cień – tam Twój psiak na pewno odpowiednio schroni się przed upałem, spędzając jednocześnie wartościowy czas na dworze!), z kolei wieczorem wybierzmy się na spacer o dowolnej, dogodnej nam porze – ponieważ wieczorami słońce zwykle nie jest już tak dokuczliwe jak wcześniej.

Ochrona psa przed słońcem – czy filtry są konieczne?

Temat upałów w kontekście opieki nad pieskiem i zadbania o jego zdrowie oraz samopoczucie dotyka również… kremów z filtrem! Chociaż nasi rodzice i dziadkowie z pewnością zaśmialiby się na samą myśl o smarowaniu czworonoga właściwym preparatem – dziś wielu świadomych właścicieli zastanawia się nad tym czy aby na pewno nie spakować do walizki produktu chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UV dla czworonogów. Rozwiejmy więc wątpliwości – samo w sobie aplikowanie filtra na naszego psiaka nie jest konieczne (wielu z nas zapewne wie też, że pieski niekoniecznie lubią kontakt z kosmetykami), jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy w żaden inny sposób chronić psa przed słońcem. Jak to zrobić, aby jednocześnie nie powodować u niego dyskomfortu oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas upalnych, wakacyjnych dni? Przychodzimy z pomocą!

pies się opala

Ochrona psa przed słońcem – jak zapewnić psu orzeźwienie podczas upałów?

Chociaż kwestia stałego dostępu pieska do miski z chłodną wodą wydaje się oczywista – warto szczególnie ją podkreślić. Niezależnie od tego czy spędzamy lato w mieście czy na wyjeździe – nasz psiak powinien mieć zawsze wypełnioną miskę orzeźwiającą wodą, dzięki której może odpowiednio zadbać o swoje dobre samopoczucie nawet wtedy, kiedy słońce szczególnie doskwiera. Jeśli wychodzimy z psem do restauracji czy kawiarni – również nie bójmy się poprosić o wodę dla psiaka. Większość miejsc bez problemu podaje ją w specjalnie przygotowanych dla czworonożnych gości miskach – wodę możemy spotkać też na ogródkach czy tarasach, jednak zawsze upewnijmy się, że jest świeża i czysta. Co więcej, podczas podróży również zadbajmy o odpowiednie nawodnienie naszego pupila – w sklepach zoologicznych bez problemu możemy znaleźć specjalne butelki i miski turystyczne, dzięki którym zabierzemy ze sobą wodę w nawet najdalszą podróż. Jeśli nie jesteś przygotowany / a na nagłe pragnienie swojego psiaka – nie martw się! Wystarczy zakupić wodę mineralną niegazowaną, a następnie nalać odrobinę do zakrętki, aby umożliwić swojemu psu jej wypicie – a co za tym idzie, natychmiastową poprawę samopoczucia! Ochrona psa przed słońcem jest więc przede wszystkim zapewnieniem psiakowi tego, co pozytywnie wpłynie na jego nastrój podczas upalnych dni – a woda w tym wypadku stanowi oczywistą podstawę!

Co kupić pieskowi, aby chronić go przed słońcem?

Innym, niezwykle ważny elementem bezpiecznego spędzania letnich dni, a więc zapewnienia mu optymalnej ochrony przed słońcem, jest ułatwienie mu spędzanie upałów, a więc… zakup maty chłodzącej – której obecność w domach na nikim nie robi już wrażenia. Maty chłodzące to doskonała alternatywa dla mini basenów dla piesków – niestety, nie wszyscy z nas są w posiadaniu balkonu czy tarasu, aby przygotować psiakowi możliwość szybkiego ochłodzenia się. Nie wszystkie pieski lubią też wodę – a dzięki nowoczesnej macie chłodzącej mogą poczuć przyjemny chłodek. Rozmiar maty dostosujmy do gabarytów psa – jeśli mamy w domu sporego labradora, prawdopodobnie niewielkich rozmiarów mata, idealna dla maltańczyka czy yorka, nie sprawdzi się w jego przypadku. Co więcej, podczas gdy pupil korzysta z maty – zwracajmy na niego szczególną uwagę. Maty nie powinno się rozgryzać – ponieważ zawiera ona w środku specjalny wkład. Maty nie musimy umieszczać też w lodówce – proces chłodzenia „aktywuje się” sam w momencie, kiedy zwierzak wywiera na niej ciężar (na przykład wtedy, gdy się kładzie). Ochrona psa przed słońcem i upałami jest niezwykle ważna – piesek, podobnie jak człowiek, może doświadczyć udaru podczas nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Wygodna fryzura na lato dla psa – ochrona przed słońcem?

Pieska w okresie letnim nie należy bardzo mocno golić – ze względu na to, że tego typu działanie zamiast ułatwiać mu przeżywanie upałów, może mieć odwrotny skutek. Szata naszego pupila działa przecież ochronnie – tak, również na słońce! Im krótsze włosy u psa oraz bardziej widoczna skóra – tym mocniej narażamy go na poparzenia słoneczne. Oczywiście, nie przesadzajmy też w drugą stronę – zapewnijmy psiakowi wygodną, lekką fryzurkę, na przykład poprzez delikatne przycięcie włosów. Pamiętajmy, że pies, który na co dzień nosi długą szatę – w momencie nagłego jej przystrzyżenia może czuć się nieswojo. Zwracając uwagę na potrzeby czworonoga – przetrwamy upalne dni bez najmniejszego problemu!

Lato może być dla naszych psiaków nie do końca komfortowym okresem w roku – ze względu na nasilone promieniowanie słoneczne – dlatego ochrona psa przed słońcem jest tak ważnym elementem codzienności podczas upalnych dni. Pozwólmy psom w tym czasie na taką ilość odpoczynku i regeneracji jakiej tylko potrzebują – nie wyciągajmy ich na siłę na plażę czy długie spacery miastem. Kiedy spędzamy czas nad wodą – umożliwiajmy pieskowi bezpieczne korzystanie z niej. Nie zapominajmy, że czas wakacji z psiakiem to nie tylko nasz urlop – i że nasz pies również liczy na świetny, wspólny wypoczynek!

A Ty, jak dbasz o ochronę psa przed słońcem?