Prawidłowe żywienie odgrywa niezwykle znacząca rolę u ludzi, ale również wśród zwierząt, w tym naszych czworonożnych przyjaciół. Co powinien jeść pies? Faktycznie, zdrowie psa jest ściśle związane z tym, co spożywa, dlatego powinniśmy zadać sobie to pytanie. Dieta psa ma bowiem istotny wpływ na jego samopoczucie, poziom energii i długość życia. Nieodpowiednie odżywianie naszego pupila może negatywnie wpływać na jego stan zdrowia. Nadwaga, cukrzyca, problemy z sercem i układem krążenia, a także stawami, choroby nerek czy nawet rak – to choroby, które nie oszczędzają zwierząt, a większość z nich bierze się z nieprawidłowego trybu życia. Z tego powodu temat odżywiania psów stale rozwija się w literaturze specjalistycznej, poradnikach i na internetowych forach, gdzie znaleźć można różne opinie dotyczące żywienia psów.
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaka dieta jest najlepsza dla psa. Wynika to z faktu, że na świecie istnieje bardzo wiele ras, które różnią się rozmiarami, szansami wystąpienia konkretnych chorób czy genetyką. Oprócz tego pod uwagę bierze się wiek psa, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. Dlatego też dostosowywanie diety dla pupila zawsze ma charakter indywidualny. Co więcej, oprócz potrzeb zwierzęcia, należy również wziąć pod uwagę sytuację życiową. To, co może być proste i wygodne dla jednego właściciela, dla innych może stanowić finansowy kłopot. Dlatego już wcześniej warto się zastanowić, czy stać nas na utrzymanie psa, tym bardziej że naszym priorytetem powinno być jego zdrowie i dobre samopoczucie. Częste zmiany w diecie mogą niepotrzebnie obciążać organizm psa i prowadzić do problemów trawiennych, w tym biegunki bądź wymiotów – a tego byśmy nie chcieli.
Karma sucha czy mokra?
W pierwszych trzech tygodniach życia szczenięta są karmione wyłącznie mlekiem matki. Z czasem stopniowo przyzwyczajają się do stałego pokarmu o jednolitej konsystencji. Są to zazwyczaj mokre karmy dla szczeniąt, które dostarczają im niezbędnej energii do rozwoju organizmu. Po osiągnięciu szóstego miesiąca życia zaleca się stopniowe zmniejszanie wartości energetycznej pożywienia, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi, który u psów również może być szkodliwy, prowadzić do problemów ze stawami (np. dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego). Po karmie dla szczeniąt można przejść na karmę dla młodych psów lub od razu na karmę dla dorosłych psów. Zmianę karmy należy przeprowadzić najpóźniej osiemnastego miesiąca życia psa. Pomocny w tej dziedzinie będzie wzrost psa, a raczej jego widoczne zahamowanie.
Przed zdecydowaniem się na któryś ze sposobów żywienia psa – mowa o wyborze karmy suchej lub mokrej – warto poznać cechy charakterystyczne dla obu rodzajów. Różnice widać nie tylko w konsystencji, ale i w składzie oraz innych czynnikach:
Wilgotność – odnosi się do zawartości wody w karmie. To mit, że karma sucha jej nie zawiera (zwykle posiada około 8-9% wody). Karma mokra natomiast ma w sobie aż 75% wody. Dlatego przy żywieniu suchą karmą pies ma znacznie większe zapotrzebowanie na wodę niż przy żywieniu mokrą karmą. Mokra karma jest dobra dla nerek, bo pies znacznie częściej musi oddawać mocz. U zdrowego psa system autoregulacji ilości spożywanej wody działa sprawnie i jeśli ma stały dostęp do świeżej wody do picia, może być żywiony wyłącznie suchą karmą.
Na co zwrócić uwagę wybierając karmę?
Wartość energetyczna – to jednostka wskazująca na ilość kalorii w karmie. Jako że karma mokra składa się w 75% z wody ma ona mniejszą wartość energetyczną niż karma sucha. Warto ustalić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa z weterynarzem. Podanie karmy mokrej powinno stanowić 3-4 razy większą porcję niż karma sucha.
Konsystencja – ma istotne znaczenie dla stanu uzębienia i jamy ustnej psa. Zwierzę o kompletnym uzębieniu może bez problemu spożywać suchą karmę. Psy, które mają problemy z dziąsłami lub ubytki lepiej tolerują karmę w formie mokrej, ponieważ ta jest łatwiejsza do żucia oraz przełknięcia.
Karma sucha czy mokra dla psa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od preferencji, wieku i stanu zdrowia psa. Czworonogi chętniej zjadają karmę mokrą, ale ta sucha jest bardziej kaloryczna. Rozwiązaniem pośrednim jest karma sucha miękka, którą producenci lubią zwać półwilgotną. Jak łatwo się domyślić, zawiera mniej wody niż typowa mokra karma dla psa, ale nieco więcej niż karma sucha. Jest idealna dla zwierząt, których preferencje leżą gdzieś pośrodku między jedną karmą a drugą.
Zdrowe smakołyki dla psów
Najważniejsze w żywieniu psa jest dostarczanie mu odpowiednich wartości odżywczych. Kluczowe są tutaj przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, nienasycone kwasy tłuszczowe (dobrze, jeśli z ryb), węglowodany (procent warzyw i zbóż w karmie) oraz witaminy (zawarte również w wymienionych warzywach). Szacuje się, że pies powinien spożywać 70% mięsa, 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu pupila, koniecznie weź to pod uwagę i sprawdzaj składy kupowanej karmy.
Co z przysmakami dla psów? Smakołyki stanowią idealną przekąskę między pełnymi posiłkami lub w formie nagrody za zabawę czy wykonywane na nasze życzenie sztuczki. Najlepiej, by były to produkty składające się z mięsem, jak najmniejszą ilością zbóż i wzmacniaczy smaku. Przed zakupem psich smakołyków, powinniśmy sprawdzić ich skład. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym tłuszcze, powinny znajdować się na pierwszym miejscu i stanowić przytłaczającą większość składu przekąski.
Czy pies może jeść resztki z obiadu?
Nie jest wskazane, by psy jadły to samo, co ludzie. Tyczy się to również resztek z obiadu. Posiłki, które zjadamy, dla psów są zbyt tłuste i niezwykle ciężkostrawne, a niektóre przyprawy wręcz trujące. Nie zaleca się więc podawać zwierzęciu resztek z obiadu, nawet jeżeli mówimy o mięsie, gdyż to jest zwykle silnie doprawione i niezdrowe dla czworonogów.

Produkty zakazane – na co zwrócić uwagę?
Czego nie może jeść pies? Często zadajemy sobie to pytanie. W grupie rzeczy, których psy nie trawią, są chociażby przyprawy, cebula, winogrono, rodzynki, kakao czy awokado. Do tego grona możemy zaliczyć także czosnek, orzechy, kości czy alkohol. Pod żadnym pozorem nie wolno dawać naszemu pupilowi tych produktów.
Trackbacks / Pingbacks