Temat kastracji psa od dawien dawna budzi sporo wątpliwości – dzieląc właścicieli psów na zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania. Kastracja psa – podobnie jak każdy inny zabieg medyczny – może wiązać się z szeregiem wątpliwości (szczególnie wśród osób, które nie zgłębiły tematu dostatecznie), jednak warto pamiętać, że wraz z sobą niesie także sporo korzyści, które doceni nasz czworonożny przyjaciel. Kastracja psa powinna być decyzją doskonale przemyślaną – ze względu na dużą ingerencję w ciało psa – jednak na samym odpowiedzeniu sobie na pytanie „kastrować psa – czy nie kastrować?” nie kończy się debata o zabiegu. Inne istotne kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę – decydując się na kastrację u psa – to również moment jej wykonywania. Nie zaleca się kastrowania psa w wieku starszym – kiedy każdy zabieg wiąża się z ryzykiem znacznie większych komplikacji niż w przypadku młodego psa – oraz w czasie, kiedy nasz pupil jest akurat w kiepskiej formie, wykazuje nie najlepsze samopoczucie lub dochodzi do siebie na przykład po przebytej chorobie. Innym ważnym aspektem w przypadku zdecydowania się na kastrację psa jest dobór miejsca, w jakim wykonamy zabieg – pamiętajmy, by „oddać psa” w ręce osób doświadczonych, którym w pełni ufamy. Dobrze, gdy zabieg kastracji odbywa się w tej klinice weterynaryjnej, do której uczęszczamy regularnie – a która zna historię chorób psiaka.

Czy kastracja psa ma skutki uboczne?

Chociaż kastracja psa bywa nazywana „zabiegiem rutynowym” – oczywiście, może nieść ze sobą skutki uboczne. Zwolennicy kastracji zaznaczają jednak, że korzyści z niej płynących jest znacznie więcej – a ewentualne wątpliwości i lęki warto omówić ze swoim weterynarzem prowadzącym. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych kastracji psa należy ryzyko infekcji, zakażeń czy niespodziewanych powikłań, jakie mogą zdarzyć się podczas każdej operacji psa – nie tylko w czasie kastracji. Co więcej, kastracja w dużej mierze narusza tak zwaną „gospodarkę hormonalną” psa, co może przełożyć się na jego zdrowie, formę oraz samopoczucie – najczęściej słyszy się o takich kłopotach zdrowotnych jak skłonność do tycia, dlatego tak ważne jest, aby w tym wyjątkowym czasie, kiedy nasz pupil przyzwyczaja się do codzienności bez narządów płciowych, wspierać pieska również poprzez nowy, mniej kaloryczny plan żywieniowy. Po kastracji piesek będzie potrzebował czasu na rekonwalescencję – jednak kiedy dojdzie już do siebie, zapewnijmy mu optymalną dawkę ruchu i aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu.

Jakie ryzyko niesie ze sobą kastracja?

Czego jeszcze obawiają się właściciele psiaków, którzy stają przed decyzją kastracji swojego psa? Problemu związanego z nietrzymaniem moczu (szczególnie u większych ras psów), ryzyka zachorowania przez psa na nowotwór prostaty (które mimo zdecydowania się na kastrację – nadal pozostaje) , zmian w zachowaniu zwierzaka (na przykład tego, że nasz radosny dotąd piesek stanie się niechętny do zabaw, osowiały, znużony), zaburzeń wzrostu psa (w momencie, kiedy kastracja ma odbyć się stosunkowo wcześnie) oraz ryzyka występowania ryzyka naczyniomięsaka śledziony i serca. Inną, nieco mniej istotną kwestią może być zmiana w strukturze sierści psa – również spowodowana kastracją – oraz ryzyko dolegliwości związanych z układem kostnym.

Kastracja psa – jakie są jej zalety?

Do niewątpliwych zalet kastracji psa należy kontrola jego rozmnażania się – chociaż może brzmieć to banalnie, decydując się na zabieg kastracji psa, niwelujemy ryzyko niechcianych, przypadkowych ciąż u suczek (które niestety ma miejsce szczególnie na wsiach – gdy zdarza się, że pies nie wraca nawet kilka dni do domu). Oczywiście – nasz psiak może pozostawać pod naszą opieką, dzięki czemu bezdomność wśród psów również nie jest ogromnym problemem, jednak nad kastracją warto zastanowić się też z powodów zdrowotnych. Wykastrowany samiec osiąga znacznie większy spokój niż ten przed zabiegiem – mowa oczywiście o tak zwanej „frustracji seksualnej”, która ma miejsce gdy pies odczuwa popęd seksualny, jednak nie realizuje go w żaden sposób. Wówczas może zrodzić się na przykład kłopot z dosiadywaniem zabawek czy zainteresowaniem naszych nóg – poprzez które piesek próbuje sobie „ulżyć”. Powszechnie wiadomo również, że kastracja niweluje agresję wśród psów – warto mieć jednak na uwadze, że nie zawsze kastracja rozwiąże problem całkowicie i być może warto zaczerpnąć w tej kwestii porady sprawdzonego behawiorysty.

Kastracja psa o zniwelowanie agresji

Zdarza się, że agresywne zachowanie psa nie bierze się z pracy jego hormonów – a usuwanie narządów w takim przypadku nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Kastracja to również pozbycie się problemu z oznaczaniem terenu moczem – poprzez które nasz pupil próbuje pokazać swoją „męską siłę” – oraz możliwość trzymania pod jednym dachem zarówno psa, jak i suczki (bez konieczności martwienia się o brak kontroli nad ich rozrodem). To co warto wziąć pod uwagę stając przed decyzją „kastrować czy nie?” to fakt, aby dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” – oraz nie traktować kastracji w sposób jednoznacznie zły bądź dobry. Im więcej naszej uwagi poświęconej zabiegowi kastracji, im więcej przeczytanych materiałów i odbytych rozmów – tym szersze spectrum patrzenia na wady i zalety tego popularnego zabiegu medycznego.

pies odpoczywa na trawie

Jak się okazuje – decyzja o kastracji lub świadomej rezygnacji z niej wcale nie jest tak łatwa, jak niektórym z nas mogłoby się wydawać. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się wykastrować naszego pupila czy też pozostawić mu narządy płciowe – warto mieć świadomość, że to my, jako właściciele psów, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za ich życie, zdrowie i samopoczucie. Decyzję o ewentualnej kastracji swojego psiaka zawsze należy podejmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii – jeśli nie chcemy, by piesek został wykastrowany, zadbajmy o to, aby nie dopuszczać go do suczek lub dopuszczać do tych z nich, które są wysterylizowane. Rozmnażanie jakichkolwiek zwierząt zawsze powinno odbywać się w profesjonalnych hodowlach – w innym razie może zostać uznane za nielegalne.

A Ty, co sądzisz o kastracji psów?