Chociaż wielu psiakom kąpiel kojarzy się z katorgą – wiele zależy od nastawienia nas – właścicieli. Jak wiemy, pieski różnią się od siebie w zasadzie na każdej możliwej płaszczyźnie – dlatego nie ma się co dziwić, że nasz pies może być wielkim miłośnikiem przebywania w wodzie, w tym w kąpieli, z kolei psiak naszego znajomego nie ma na nią najmniejszej ochoty. Jako właściciele pieska możemy zrobić wiele od siebie, aby sprawić, że kąpiel nie będzie dla niego bardzo problematyczna – przede wszystkim należy wprowadzić miłą, spokojną atmosferę, absolutnie nie pozwalając sobie na podniesienie głosu. Pies odczuwa nasze emocje – jeśli więc my pozytywnie nastawimy się do kąpieli, również on zniesie ją znacznie lżej niż bez naszego wsparcia. Kiedy już przygotujemy się mentalnie na pierwszą i kolejne kąpiele – powinniśmy zadbać o tak zwany „niezbędnik pielęgnacyjny” naszego czworonożnego przyjaciela.

Kosmetyczka dla psa – wsparcie kąpieli?

Podobnie jak my – ludzie jesteśmy w posiadaniu swoich kosmetyczek czy pudełek z przyborami toaletowymi – podobnie nasz psiak potrzebuje swojego koszyczka, pełnego produktów potrzebnych do kąpieli. Pieska kąpiemy z reguły w tym, co sami posiadamy w domu – a więc w wannie lub kabinie. Zarówno jedno, jak i drugie ma swoje zalety i wady – jednak nie o tym dziś będziemy mówić. Jakie produkty pielęgnacyjne dla psa wybrać, aby kąpiel kojarzyła się przyjemnie i nie była dla naszego pieska trudnym doświadczeniem? Jak przekonać psa do kąpieli? I dlaczego gadżety kąpielowe są tak bardzo ważne, choć pozornie może wydawać się, że to wyrzucenie pieniędzy w błoto? Podpowiadamy!

Szampon i odżywka dla psa – jakie wybrać?

Wysokiej jakości szampon i odżywka dla psa mogą wydawać się oczywistością – jednak, jak się okazuje, nie dla każdego! Zdarza się, że właściciele używają wyłącznie szamponu lub – gdy ten się skończy – stosują odżywkę czy maskę jako produkt myjący, co stanowi ogromny błąd. Niestety, bywa i tak, że szampon czy odżywka, które stosujemy na piesku nie są absolutnie dopasowane do rodzaju jego sierści. Piesek – aby kąpiel rzeczywiście przyniosła zadowalające rezultaty – potrzebuje zarówno solidnego oczyszczenia szamponem, jak i nawilżenia i wzmocnienia szaty odżywką. Mowa tu nie tylko o psach z długim włosiem, wystawowym, jeżdżącym na konkursy – ale o wszystkich czworonogach. To my – właściciele naszych psiaków jesteśmy w stu procentach odpowiedzialni za to jak wygląda sierść naszych zwierząt. Jeśli podczas kąpieli zauważymy niepokojące zmiany skórne – natychmiastowo powinniśmy udać się do lekarza. Być może część z nas zada sobie teraz pytanie o to, w jaki dokładnie sposób wybór produktów myjących i pielęgnujących pieska może wpłynąć na jego nastawienie do kąpieli – i czy to w ogóle ma sens. A jednak! To właśnie formuła szamponu, a przede wszystkim jego zapach, mogą sprawić, że kąpiel stanie się dla pieska katorgą, neutralnym doświadczeniem, a nawet… przyjemnością! Najczęściej zalecane są szampony i odżywki bezzapachowe, o naturalnym, niepodrażniającym składzie – jeśli nasz psiak „akceptuje” daną serię pielęgnacyjną, nie zmieniajmy jej (częsta zmiana kosmetyków może prowadzić do alergii, a co za tym idzie – zniechęcenia psa do mycia się).

Ręcznik dla psa – gdzie kupić?

Czy piesek powinien mieć swój własny ręcznik? Oczywiście. Czy jednak ręcznik dla psa różni się od tego, który znamy z własnej rutyny pielęgnacyjnej? Nie! Dobrej jakości ręcznik dla czworonożnego przyjaciela kupimy więc w każdym sklepie z artykułami tego typu – to o czym warto pamiętać to dobór rozmiaru ręcznika do gabarytów pieska. Dobrze, kiedy psiak ma kilka ręczników dostosowanych ilością do częstotliwości kąpieli. Pamiętajmy, by ręcznik naszego pieska był wyłącznie jego – jeśli ręczniki w naszym domu mają ten sam kolor, warto przyozdobić ręcznik na przykład imieniem pieska lub, odwrotnie, udekorować swój własnymi inicjałami. Wybierając ręcznik dla psa sięgnijmy po produkt wysokiej jakości – jeśli zdecydujemy się na zakup tanich, łatwych do zniszczenia ręczników, prawdopodobnie konieczność ich zmiany będzie częstsza niż możemy przypuszczać.

Zabawki kąpielowe dla pupila – zbędny wydatek?

Czy zabawki kąpielowe dla pieska to zbędny wydatek? I tak, i nie. Jeśli nasz piesek jest miłośnikiem kąpieli i nie sprawia mu ona najmniejszego problemu – zakup zabawek kąpielowych nie zostanie „must have” na liście rzeczy do kupienia. Oczywiście, zabawka kąpielowa urozmaici cały proces kąpieli, pozwalając psu na połączenie zabawy z higieną i pielęgnacją – może stanowić na przykład ciekawy prezent dla pieska z okazji jego urodzin. Jeśli jednak nasz psiak denerwuje się przed każdą kąpielą – powinniśmy jak najszybciej pomóc zbudować mu pozytywne skojarzenia związane z czasem spędzonym w wannie czy pod prysznicem. Interesującym rozwiązaniem dla piesków, które potrzebują odwrócenia uwagi – na przykład na czas nakładania i wmasowania szamponu – może być zabawka, w której umieścimy smaczki. W tym przypadku warto jednak pilnować, aby zawartość zabawki dla psa nie namoczyła się, a pupil – po udanej kąpieli – mógł dostać smaczne, a przede wszystkim suche rarytasy.

Perfumy dla psów – co warto wiedzieć?

Gadżetem pielęgnacyjnym, który od lat dzieli miłośników psów na zwolenników i przeciwników jego stosowania, bez wątpienia są tak zwane „perfumy dla psów”, pozwalające łatwo, szybko i skutecznie na odświeżenie szaty. Perfumy dla psów stosujemy nie tylko po kąpieli czy przy stylizowaniu sierści, ale za każdym razem kiedy chcemy, aby piesek ładniej pachniał. Decyzja o zakupie perfum dla psa powinna zawsze być ukierunkowana jego dobrem i zdrowiem – jeśli nasz pupil jest alergikiem, prawdopodobnie stosowanie perfum uczuli go jeszcze bardziej. Jeśli jednak nasz piesek lubi pielęgnację i stylizację sierści oraz nie ma problemów skórnych – z całą pewnością można zastosować perfumy. W Internecie oraz stacjonarnie w niektórych salonach groomerskich znajdziemy perfumy o różnych zapachach – polecamy przede wszystkim delikatny „baby powder”, pozwalający na odświeżenie sierści łagodną, nieco słodką wonią.

pies myty przez właściciela

Nie ulega wątpliwości, że kąpiel to podstawowy element w pielęgnacji psiaka – warto zrobić wszystko, aby kojarzyła mu się jak najlepiej!

A Ty, co włożyłeś / aś do koszyczka kąpielowego swojego pupila?