Życie z pupilem pod jednym dachem wiąże się z obowiązkiem zapewnienia psu wielu istotnych dla jego zdrowia, rozwoju i bezpieczeństwa aspektów – wśród których znajduje się odpowiedzialna, przemyślana pielęgnacja psiaka. Co oznacza pojęcie „pielęgnacji psa”? Przede wszystkim – regularne zabiegi pielęgnacyjne, którym nasz czworonożny przyjaciel powinien być poddawany nie tylko w profesjonalnych salonach groomerskich, ale także w warunkach domowych. Zabiegi pielęgnacyjne – zanim zdecydujemy się do nich przystąpić – powinny być zawsze dopasowane pod kątem określonych potrzeb i preferencji psa, dlatego tak ważne jest, aby edukować się w zakresie prawidłowej pielęgnacji pupila. Co ważne – do zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy przyzwyczajać pupila już od samego początku, a więc okresu szczenięcego. Jeśli zbyt późno pokażemy psu czym jest obcinanie pazurków, czyszczenie oczu, uszu czy gruczołów okołoodbytowych – tym więcej wyzwań może na nas czekać w związku z przystąpieniem do nich.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać psu?

Decydując się na psiaka określonej rasy – zapoznajmy się z jego specyfiką, na przykład tym jak wygląda i zachowuje się na co dzień sierść pupila (pod kątem tego jak często należy ja wyczesywać, jakich grzebieni używać, co jaki czas strzyc, jak odbywa się linienie). Pamiętajmy jednak, że – choć pielęgnacja czworonoga – wielu z nas kojarzy się z higieną i stylizacją sierści, nie jest to jedyny jej aspekt. Pielęgnacja psa to także dbałość o jego uszy, oczy, paznokcie, wyżej wspomniane gruczoły okołoodbytowe. To wszystkie te zabiegi, których potrzebuje nasz pies, aby czuć się i wyglądać dobrze i czysto. Niestety – nasz psiak nie jest w stanie poinformować nas o tym, że odczuwa dyskomfort (na przykład na skutek zbyt długiej sierści), dlatego tak ważne jest aby obserwować jego reakcje. Psiaki, które posiadają oklapnięte uszy – są szczególnie narażone na ich zapalenie, dlatego po naszej stronie jest nie tylko odpowiednio szybkie zauważenie ewentualnego problemu zdrowotnego psa, ale także systematyczne „wietrzenie” uszu (poprzez delikatne wywinięcie ich na zewnątrz oraz, w miarę potrzeby, używanie specjalnych preparatów do higieny i pielęgnacji uszu takich jak krople bądź maść).

opiekun wyciera psa ręcznikiem

Zabiegi pielęgnacyjne dla psa – nie tylko kąpiel?

Nie wszyscy wiedzą, że zbyt częste kapanie psa nie jest wskazane – oczywiście, jeśli nasz pupil wraca ubłocony z jesiennego spaceru, a przy tym ma jasną sierść, może nie obejść się bez wizyty w wannie czy pod prysznicem. Tak czy inaczej – zbyt częste kąpiele nie działają pozytywnie na psa, wręcz przeciwnie! Jeśli do mycia naszego czworonoga używamy niesprawdzonych produktów o wątpliwej jakości składach – nasz psiak może „nabawić się” uczulenia czy podrażnień. Kiedy decydujemy się na kąpanie pupila – zadbajmy o to, aby korzystać z delikatnych, naturalnych kosmetyków. Jeśli jednak nasz psiak wcale nie potrzebuje kąpieli – wytrzyjmy jego ubrudzone łapki czystym ręcznikiem, nasączonym ciepłą wodą. Znacznie częściej niż o kąpieli powinniśmy pamiętać o przemywaniu jego oczu – szczególnie przy rasach takich jak york czy maltańczyk (u których częstym zjawiskiem jest występowanie tak zwanych „zacieków pod oczami”, spowodowanych nierzadko niewłaściwym doborem karmy oraz niewłaściwą higieną okolic oczu).

Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Opiekunowie zwierząt doskonale wiedzą jak problematyczne może być „namówienie” psa do zabiegów pielęgnacyjnych – niezależnie od tego czy jest to kąpiel, aplikowanie kropli do uszu, przecieranie oczu czy obcinanie pazurków. Jeśli zaniedbaliśmy kwestię przyzwyczajenia psa do pielęgnacji wtedy, kiedy był szczeniakiem – nic straconego! Z pomocą doświadczonego behawiorysty zbudujemy pozytywne skojarzenia u czworonoga, dzięki czemu porzuci on strach przed zabiegami. Najgorsze co możemy zrobić to odpuścić – a przez to zwlekać z różnymi zabiegami, co realnie może przełożyć się na zdrowie, formę i samopoczucie naszego pupila. Kiedy nasz psiak posłusznie wejdzie do wanny, pozwoli sobie przemyć ucho, okolice oczu czy obciąć paznokcie – nagrodźmy go na przykład ulubionym smaczkiem. Im więcej miłych, przyjemnych momentów nasz czworonóg połączy z wykonywaniem zabiegów – tym łatwiej będzie nam je przeprowadzać!

Pielęgnacja psa – zabiegi jamy ustnej

Zagłębiając się w tematykę zabiegów pielęgnacyjnych dla psa – nie warto zapominać o tych dedykowanych jamie ustnej. Higiena zębów, podjęcie decyzji o ewentualnym zabiegu usuwania kamienia, podawanie psiakowi specjalnych smaczków i przekąsek, mających na celu wzmacnianie dziąseł czworonoga – to kilka z wielu możliwości zadbania o jamę ustną pupila. Pamiętajmy, że zaniedbanie tej bardzo ważnej kwestii psa skutkuje nie tylko jego nieświeżym oddechem, ale przede wszystkim może wywoływać poważne problemy, takie jak wyżej wspomniany kamień nazębny czy zapalenia dziąseł. Niektórzy opiekunowie psów podchodzą sceptycznie do kwestii ich mycia – jednak część świadomych właścicieli czworonogów doskonale wie jak ważna jest szczoteczka i pasta (o przyjemnym, miętowym aromacie) w niezbędniku pielęgnacyjnym czworonoga!

zabieg pielęgnacyjny dla pupila

Trymowanie i strzyżenie – zabiegi pielęgnacyjne u groomera

O ile bardzo dużą część zabiegów pielęgnacyjnych dla psa możemy wykonać w domu – o tyle samodzielne strzyżenie czy trymowanie psa może nie być najlepszym pomysłem. Pamiętajmy, że nierzadko zapisanie się na wizytę do profesjonalnego salonu strzyżenia psów wymaga odpowiedniego wyprzedzenia – dlatego nie czekamy z tym na ostatni moment, kiedy nasz psiak jest już solidnie zarośnięty! Część groomerów nie życzy sobie, aby opiekunowie psów przebywali w jednym pomieszczeniu z psem podczas strzyżenia – głosy w tej sprawie są podzielone, jednak bez wątpienia nie warto pozostawać psa osobie przypadkowej (zadbajmy o to, aby nasz pupil czuł się maksymalnie komfortowo podczas wizyty, odpowiednio wcześnie zapoznając się z groomerem czy groomerką). Czym różni się trymowanie od strzyżenia? Strzyżenie to oczywiście pozbywanie się sierści – przy użyciu nożyczek czy maszynki – z kolei trymowanie dotyczy usuwania martwych włosów psa w całości.