Zabawki dla psa to nieodłączny element wyposażenia każdego domu, w którym zaczyna mieszkać nowy członek rodziny – zabawki dla czworonoga oraz różnego typu gadżety zaczynają nie raz zajmować większość naszej przestrzeni, dlatego tak ważne jest, aby umieć zachować umiar! Warto wiedzieć, że pies, który ma dużo zabawek – może czuć się nimi szybciej znudzony i porzucać je w kąt niż ten, który korzysta z kilku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ piesek przyzwyczaja się do swoich zabawek i gadżetów, a wraz z upływem czasu domaga się nowych. Oczywiście – systematyczna „wymiana” zabawek jest jak najbardziej wskazanym zabiegiem, jednak nie oznacza to, że kilka razy w miesiącu musimy wybierać się na zakupy dla pupila. Znacznie lepiej jest schować pieskowi kilka zabawek na jakiś czas – a po jego upływie, wyjąć je i… widzieć jak bardzo się nimi cieszy! Podobne rozwiązania stosuje się zresztą u dzieci – które bardzo szybko porzucają zabawki, chcąc dostawać kolejne, nowe, zaskakujące.

Gdzie kupować zabawki dla psa?

Jeśli chodzi o zabawki dla psa to z całą pewnością nie powinniśmy przechodzić obok tematu obojętnie – być może dla wielu z nas wydaje się być znacznie mniej ważny niż żywienie, higiena czy pielęgnacja pupila, jednak to właśnie one przyczyniają się do jego prawidłowego rozwoju oraz zapewniają psu rozrywkę! Pamiętajmy, aby zabawki dla psa kupować wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach – a więc w sklepach zoologicznych. To właśnie tam powinniśmy poszukiwać zabawek oraz gadżetów dla swojego psiaka – unikajmy marketów, kiosków czy sklepów z zabawkami dla dzieci. Nie wszystkie zabawki – nawet te, które mogą wydawać się najwyższej jakości – nadają się dla piesków. To ważna sprawa ze względu na ich bezpieczeństwo – ponieważ często zabawki dla dzieci zawierają w sobie małe elementy, niekoniecznie odpowiednie dla naszych czworonogów.

Zabawki dla psów – jakie wybrać?

Wśród zabawek dla psiaków z całą pewnością powinny znaleźć się maskotki – które umilą drzemki naszemu pieskowi – oraz wszystkie te zabawki, które pobudzają jego aktywność intelektualną. To co warto wiedzieć o zabawkach wspierających prawidłowy rozwój pieska to fakt, że nie należą do najtańszych – jednak, jako dbający o aktywność (zarówno fizyczną, jak i intelektualną) swoich piesków – powinniśmy patrzeć na nie jak na inwestycję. Ciekawą propozycją zabawki dla psa może okazać się zabawka drewniana – w której będziemy mogli schować na przykład ulubione smaczki psiaka. To właśnie różnego typu kryjówki na smakołyki i łamigłówki sprawiają, że nasz pies jest zainteresowany zabawką. Zabawa tego typu produktem to nie tylko wspaniała forma rozrywki dla psa, ale również element edukacyjny w jego codzienności! Pamiętajmy, by nie przemęczać pieska nadmierną aktywnością – pies może szybko się zniecierpliwić i porzucić zabawę i edukację zarazem, odczuwając tym samym zdenerwowanie. Optymalny czas na zabawę zabawką edukacyjną to kilka do kilkunastu minut. Zupełnie inną formą zabawki jest na przykład wspomniany wyżej pluszak czy zabawka gumowa typu piłka, wydająca z siebie dźwięki przy naciśnięciu – wówczas taka zabawa może trwać nawet całymi dniami! Co więcej, posiadanie przez psa ulubionego pluszaka może dawać mu poczucie bezpieczeństwa – a zabierając maskotkę ze sobą w podróż czy do nowego miejsca sprawiamy, że pies jest w posiadaniu „czegoś swojego”, co przypomina mu dom.

Gryzak dla psa – zabawka dla psa w każdym wieku!

Pieski uwielbiają stymulowanie jamy ustnej i zębów – nie tylko w okresie, kiedy wyrastają im zęby. Zabawka typu gryzak to doskonała propozycja dla tych z nas, którzy chcą zająć pieskowi nieco więcej czasu niż kilka czy kilkanaście minut – to właśnie gryzaki wciągają je najmocniej, nie tylko przyczyniając się do zachowania zdrowia zębów, ale i zdrowia psychicznego! Jeśli piesek pozostaje znudzony, zmęczony, osowiały – być może brakuje mi optymalnej, dobranej do jego potrzeb rozrywki. Odpowiednie dla psiaka zabawki powinny posiadać właściwe dla siebie certyfikaty, świadczące o tym, że w pełni nadają się do użytku przez psa. Co więcej, wybierając zabawki dla psa – warto zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z odpornego na zniszczenia tworzywa. Dzięki temu zabawki posłużą nam dłużej niż te wykonane z gorszej jakości materiałów – co oznacza w dużej mierze oszczędność środków finansowych! Jeśli wiemy, że ktoś z naszych bliskich planuje zakupić naszemu pieskowi zabawkę – porozmawiajmy z nim o tym. Nie gódźmy się na zabawki, które mogą zaszkodzić naszemu pieskowi – wybierajmy te najlepsze, nawet jeśli oznacza to nieco większy koszt niż wybór zabawek w przydrożnych sklepikach czy sieciówkach!

pies z zabawką

Jak przechowywać zabawki dla psa?

Istotną kwestią w temacie zabawek dla psa jest nie tylko ich wybór pod kątem jakości czy zastosowania na co dzień – ale również ich przechowywania. Jeszcze zanim zdecydujemy się na przyjęcie pieska pod swój dach – zorganizujmy sobie przestrzeń do trzymania zabawek (tak, aby nie walały się po całym domu). Po zabawie warto posprzątać zabawki z pomocą psiaka – co może stanowić świetny trening oraz formę budowania Waszej relacji! Jak zaangażować pieska do wspólnego sprzątania zabawek po aktywności? Tworząc z tego… kolejną zabawę! Za każdą poprawnie włożoną do pudełka zabawkę – piesek może dostać ulubiony przysmak, co zmobilizuje go do dalszej współpracy.

Zabawki dla psiaka warto wybierać z głową – tak, aby nie przesadzać z ich ilością. Im mądrzej podejdziemy do tematu zabawek, stawiając na jakość, a nie ilość – tym bardziej nasz piesek doceni wyposażenie swojej „zabawkowej skrzynki”. Jeśli chcemy zaoszczędzić kupując zabawki wysokiej jakości – przeglądajmy sklepy internetowe w poszukiwaniu atrakcyjnych rabatów! Jesteś miłośnikiem / miłośniczką ekologicznych rozwiązań? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi właścicielami innych piesków nad systematycznym wymienianiem się zabawkami. Jeśli obawiasz się, że Twój pupil źle zareaguje na zapach innego zwierząt – upierz zabawki w delikatnym płynie do prania, na przykład tym przeznaczonym dla dzieci.

A Ty, jak często kupujesz swojemu psiakowi zabawki?