Dla wielu z nas obecność psa w życiu codziennym stanowi nieodłączny element szczęścia i radości – dlatego, decydując się na zorganizowanie własnego ślubu i wesela, mnóstwo osób nie wyobraża sobie spędzenia tak ważnego dnia bez czworonoga u boku. Niektórzy traktują psiaki niczym oczka w głowie – co sprawia, że osoby patrzące na to z boku, nie żyjące z psem pod jednym dachem, mogą myśleć o pewnej zaburzonej strukturze rodziny. Nic bardziej mylnego! Czasy zmieniają się dynamicznie – a decyzja o przyjęciu psiaka pod swój dach w przypadku bezdzietnej pary nie musi wiązać się z przemyśleniami na temat tego, aby nigdy już nie zdecydować się na dziecko. I choć rzeczywiście całe mnóstwo miłośników psów przelewa na psa czy suczkę swój instynkt ojcowski / macierzyński, traktując pupila niczym dziecko (mowa tu szczególnie o rasach małych psów takich jak chociażby maltańczyk) – każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu według własnego uznania.

Pies – ważny członek rodziny!

Dziś piesek dla wielu z nas to nie tylko zwierzak, który biega po domu – to zrodzenie się między człowiekiem a psem niesamowitej relacji, opierającej się na wzajemnej miłości, lojalności i zaufaniu. Jeśli jako para stajemy przed trudną decyzją jak pogodzić organizację ślubu i wesela z obecnością psiaka na obu uroczystościach – bez wątpienia powinniśmy zastanowić się nad tym dłuższą chwilę (w żadnym wypadku nie pozostawiając tak istotnej kwestii na potem!). Oczywiście – nie ulega wątpliwości, że pies na ślub kościelny nie wejdzie z nami do kościoła. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku ślubu cywilnego w urzędzie? Jak zadbać o psa podczas wesela? I w jaki sposób wyznaczyć osobę do opieki nad psiakiem, aby móc jednocześnie dobrze się bawić na własnym weselu, nie musząc martwić się o to co się dzieje z naszym pupilem? Podpowiadamy!

suczka w sukience

Pies na ślubie cywilnym – tak czy nie?

Pies dla wielu z nas to po prostu członek rodziny – dlatego coraz więcej par decydując się na zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego, chce aby w tym ważnym dniu towarzyszył im psiak. Nie ma w tym nic dziwnego! Co więcej, urzędnicy zwykle pozwalają na obecność pieska w sali ślubów – ważne, by pies był zabezpieczony (na przykład smyczą) i posłuszny podczas składania przysięgi. Ciekawym rozwiązaniem jest nie tylko „oddanie” pieska w ręce zaufanej osoby na ten czas – na przykład uczestniczącej w ślubie siostrze czy bratu jednego z nowożeńców – ale również obecność pupila przy samych przyszłych małżonkach. W Internecie z łatwością znajdziemy pamiątkowe zdjęcia ze ślubów cywilnych, gdzie pies spokojnie leżał przy swojej pani czy panu, podczas gdy ci obiecywali sobie dbałość o przyszłe małżeństwo. Oczywiście, nowe miejsce, emocje i obecność być może wielu gości może zestresować pieska – dlatego tak ważne jest, aby samemu czuć się wówczas opanowanym. Jak wiemy – nasz czworonożny przyjaciel „chłonie” nasz nastrój (w tym nerwy, jeśli się pojawią), dlatego zadbajmy nie tylko o samopoczucie psa, ale również o swoje i swojego partnera / partnerki.

Behawiorysta na ślubie – czy warto?

O ile na samej uroczystości ślubnej piesek może być z Wami lub z bliskimi Wam osobami – o tyle problematyczna może wydawać się kwestia zabawy na weselu. Jeśli piesek dobrze zna gości i – na przykład – wesele, na które się zdecydowaliśmy, pozostanie kameralną, spokojną uroczystością, a taras czy podwórko domu weselnego, w jakim odbywa się obiad / przyjęcie jest zabezpieczony ogrodzeniem – bez problemu możemy puścić pieska tak, aby swobodnie sobie biegał. Ważne jest, by w każdej chwili któryś z uczestników wesela miał na niego oko – nie pozostawiajmy psa bez opieki, dbajmy o to, aby zawsze ktoś na niego zerkał! Pamiętajmy, że dla wielu z nas wesele oznacza imprezę alkoholową – dlatego w pewnym jej momencie warto odwieźć pieska do domu, gdzie spędzi czas z inną bliską osobą, której akurat nie ma na weselu. Niestety, czasem zdarza się tak, że piesek nie ma z kim pozostać (niezależnie od tego czy ma być pilnowany w swoim domu czy w pokoju hotelowym obiektu, w którym odbywa się zabawa) – wówczas warto zastanowić się nad pomocą doświadczonego behawiorysty, który będzie sprawował opiekę nad psem, podczas gdy my – świeżo upieczeni małżonkowie – będziemy mogli świetnie bawić się z gośćmi. To co ważne to fakt, by – decydując się na behawiorystę – poznać go wcześniej z psem (tego typu działanie pozwoli uniknąć niechęci zwierzaka do nowej osoby, a nam – właścicielom umożliwi przyjrzenie się sposobom pracy behawiorysty z naszym pupilem).

para młoda wita się z psami

Sesja ślubna z psem

Część par wybiera jednak najbardziej bezpieczną opcję – pozostawia pieska w domu na cały czas trwania uroczystości oraz imprezy weselnej, mając świadomość, że pupilem zajmuje się osoba, którą zna, lubi, przy której czuje się bezpiecznie. To, by nasz piesek nie odczuwał tego dnia niepokoju stanowi niezwykle istotny aspekt – również ze względu na (zwykle) długi czas uroczystości i wesela (najczęściej mowa o całej nocy). Jeśli decydujemy się więc na to, aby pieska nie było z nami w urzędzie czy na sali weselnej – wykonajmy dzień przed lub po weselu pamiątkową sesję z naszym czworonożnym przyjacielem. Tego typu zdjęcia pozwolą na zachowanie pięknych, radosnych wspomnień – a nasz psiak będzie czuł się w pełni komfortowo spędzając czas ze swoimi ulubionymi osobami!

Pies na ślubie – podsumowanie

Niegdyś obecność psa na ślubie czy weselu wywoływałaby pewnie śmiech – kto by pomyślał, że psiak może okazać się tak ważnym członkiem rodziny? Dziś jednak pomysły tego typu nikogo już nie dziwią – a urzędy, fotografowie i behawioryści są przygotowani na takie potrzeby właścicieli psów, dodając do swojej oferty „psie” usługi. W dniu swojego ślubu i wesela pomyślmy zarówno o piesku, jak i o sobie samych – mając świadomość, że nasz pupil jest pod możliwie najlepszą opieką, nie będziemy musieli martwić się o jego samopoczucie tańcząc właśnie pierwszy taniec! Im szybciej i dokładniej zaplanujemy aspekt opieki nad psiakiem podczas swojego ślubu oraz wesela – tym lepiej i bezpieczniej będziemy czuli się na kilka dni przed ważnym wydarzeniem.

A Ty, jak zadbałeś / aś o swojego pieska w dniu swojego wesela?

A jeśli ten wyjątkowy dzień jeszcze jest przed Tobą – jak planujesz zorganizować tę kwestię?