Okres wiosenno-letni to czas zwiększonego ryzyka złapania kleszcza – dlatego tak wielu weterynarzy podczas wizyty kontrolnej podpowiada właścicielom najlepsze rozwiązanie zabezpieczające dla ich czworonożnego przyjaciela. Czym są w same sobie kleszcze? To pajęczaki z podgromady roztoczy, których „złapanie” może doprowadzić do groźnej choroby – boreliozy. W samej Polsce występuje ponad 20 gatunków kleszczy, a na całym świecie – nawet 900. Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi – dlatego tak ważne jest, aby po zauważeniu wbitego kleszcza w skórę, natychmiast się go pozbyć. Oczywiście, jeśli nie czujemy się sami na siłach – zaleca się jak najszybszą wizytę u weterynarza, jednak aktualnie na rynku możemy dostać tak zwane „lasso na kleszcze” (dostępne w aptekach, przydatne przy wyjmowaniu kleszcza zarówno z ciała człowieka, jak i pieska) – które umożliwia precyzyjne wyjęcie niechcianego gościa w całości.

Na jakich terenach jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze uwielbiają wszelkiego rodzaju łąki, trawy i polany – dlatego pieski, które szczególnie mocno eksplorują tego typu tereny, są szczególnie narażone na ich przyniesienie. Kleszcza stosunkowo łatwo jest zauważyć – dużo łatwiej też usunąć, kiedy nie jest jeszcze wbity. Kleszcz, który się wbija – dosłownie „rośnie w oczach”, co spowodowane jest piciem krwi pieska czy człowieka. Kiedy rozpoczyna się „aktywność” kleszczy? Wtedy, gdy temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza – a więc w okresie ciepłych dni. Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, odpowiednio wcześnie możemy ochronić pieska przed szkodliwym działaniem nieproszonych gości – jaki sposób obrony przed kleszczami wybrać, aby piesek mógł swobodnie cieszyć się zabawą w trawie? Przychodzimy z pomocą!

Tabletka na kleszcze dla psa

Jednym z najwygodniejszych sposobów na zabezpieczenie psiaka przed przyniesieniem kleszcza są tabletki – otrzymamy je od swojego weterynarza, poruszając temat ochrony psiaka podczas wizyty. Doświadczony weterynarz sam powinien zaproponować ochronę przeciw kleszczom odpowiednio wcześnie, zanim zrobi się ciepło – jednak ta kwestia pozostaje również po naszej (właścicieli) stronie. Tabletka to szybkie i skuteczne rozwiązanie – a jej koszt, w zależności od wyboru konkretnego środka farmakologicznego, waha się w okolicy 100 złotych. Co ciekawe, pieski chętnie przyjmują tabletki – które z łatwością można przemycić podczas posiłku, w karmie naszego psiaka. To co ważne podczas przyjmowania tabletek na kleszcze to konieczność powtarzania ich przyjmowania – zwykle lek działa przez około trzy miesiące, dlatego tak ważne jest, aby podać go psiakowi ponownie kiedy wcześniej przyjęta tabletka przestanie zabezpieczać go przed kleszczami.

Obroża przeciw kleszczom – czy działa?

Jeszcze jakiś czas temu sporą popularnością cieszyły się różnego rodzaju obróżki przeciw kleszczom – „wytwarzające” ochronę zawsze wtedy, kiedy psiak miał je na sobie. Obróżka przeciw kleszczom nie jest drogim przedsięwzięciem – bez problemu otrzymamy je w sklepach zoologicznych za około 100 zł, co oznacza, że jest to koszt porównywalny do tabletki. Obroża zwykle działa jednak dłużej – niektóre nawet do 7 miesięcy. Niestety, nie wszystkie pieski chcą nosić obrożę przeciw kleszczom cały czas – a zdejmowanie jej i ponowne zakładanie może nie zapewnić im dostatecznej ochrony. Jeśli nasz pies jest żywiołowy, a obróżka ewidentnie może mu przeszkadzać – zastanówmy się nad innym sposobem jego ochrony. To co ważne w przypadku obroży to fakt, by nie przekraczać czasu jej żywotności – po kilku miesiącach należy wymienić obrożę, aby piesek pozostawał zabezpieczony przed szkodliwym działaniem kleszczy.

Krople dla pupila – jak walczyć z kleszczami?

Innym, równie popularnym co obróżka i tabletki sposobem, są krople przeciw kleszczom, które weterynarz podaje na kark zwierzaka – wmasowując je w jego skórę. Krople działają odstraszająco na kleszcze – a konkretny czas ich działania zależy od wyboru konkretnego produktu. Niektóre krople mogą działać niestety tylko 2 tygodnie – co oznacza konieczność częstego powtarzania aplikacji – dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co jest napisane na ich opakowaniu. Krople na kleszcze z reguły działają również ochronnie przeciw wszom i pchłom – a ich aplikacja jest całkowicie bezbolesna dla psiaka.

Choroby odkleszczowe – jak chronić swojego psa?

Tak zwane „choroby odkleszczowe”, na jakie narażony może być nasz pupil, kiedy zauważymy kleszcza wbitego w jego skórę, wynikają z patogenów, przenoszonych przez nieproszonych gości. Co ciekawe, nie zawsze kiedy piesek zostanie ukąszony przez kleszcza – zachoruje. Może zdarzyć się tak, że pies wciąż będzie zdrowy – jednak każda obecność kleszcza w jego organizmie sprawia, że ryzyko zachorowania na groźne choroby staje się większe. Jedną z najczęściej kojarzonych chorób odkleszczowych u psa jest babeszjoza – objawiająca się wysoką gorączką u psiaka, wymiotami, sennością i brakiem apetytu. Inną dolegliwością może być anaplazmoza – przy niej naszą uwagę powinny zwrócić symptomy takie jak osłabienie, obrzęki kończyn, wzmożone pragnienie oraz powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku zachorowania na jakąkolwiek chorobę odkleszczową – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Im szybsza nasza reakcja – tym większe prawdopodobieństwo, że pupil wyjdzie z choroby bez szwanku.

kleszcz

Czy warto szczepić pieska na choroby odkleszczowe?

Szczepienie psiaka na choroby wynikające z przenoszonych przez kleszcze patogenów nie jest tak oczywiste jak ochrona przed ich złapaniem – jednak część właścicieli decyduje się na nie, aby jak najskuteczniej zapobiec przykrym dolegliwościom, a co za tym idzie – cierpieniu swojego czworonoga. Obecnie dostępna jest szczepionka przeciw boleriozie – z której warto skorzystać szczególnie wtedy, kiedy nasz psiak spędza mnóstwo czasu w ogrodzie (na przykład, gdy biega przy domu, na ogrodzonej posesji) oraz kiedy szykuje się do wyjazdu w miejsce, gdzie rzeczywiście z łatwością może złapać niechcianego gościa (na przykład na wieś). Rolą odpowiedzialnego właściciela jest nie tylko zapewnienie psu odpowiedniej ilości uwagi, czułości czy aktywności w ciągu dnia – ale również maksymalna ochrona jego zdrowia, w trosce o jak najlepsze samopoczucie pupila.

A Ty, jakie zabezpieczenie przed kleszczami stosujesz?