Psiaki – podobnie jak ludzie i inne zwierzęta – mogą doświadczać przykrych, związanych z narządem widzenia chorób. W diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości na tle wad wzroku pomoże doświadczony weterynarz – najlepiej ten o specjalizacji okulistycznej. Jeśli w naszym mieście nie działa specjalista tego typu – warto poświęcić nieco czasu i energii na znalezienie sprawdzonego “psiego lekarza”, który nie tylko dokładnie określi problemy wzrokowe psa, ale także poprowadzi nas przez proces leczenia. Chociaż zwykle dbałość o oczy psa oznacza poświęcenie także środków finansowych – na zdrowiu swojego czworonożnego przyjaciela absolutnie nie powinniśmy oszczędzać! Dobrze jest wykupić więc ubezpieczenie zdrowotne dla pupila, które – w momencie wykrycia choroby oczu – pozwoli na pokrycie wszystkich lub części kosztów. Widzenie u psów – choć nie odgrywa tak istotnej roli jak słuch czy czucie za pomocą wibrysów – znacząco ułatwia im funkcjonowanie, dlatego prawidłowe działanie narządu wzroku jest tak ważne dla komfortu codziennego życia naszych pupili. Jakie znamy choroby oczu u psów, jakie symptomy na nie wskazują oraz jakie kroki w procesie leczenia podjąć, aby nasz psiak znów stał się radosny i w pełni sił? Podpowiadamy!
Na jakie choroby oczu cierpią psy?
Do najpopularniejszych psich chorób oczu należy jaskra i zaćma. Chociaż pierwsza z nich nie jest uleczalna – w żadnym razie nie powinniśmy zaniedbywać leczenia czworonoga w tym kierunku, które skoncentrowane jest na jak najdłuższym zachowaniu widzenia u pupila, czyli na spowolnieniu procesu postępowania dolegliwości. Kluczem w leczeniu jaskry jest jak najszybsze jej zdiagnozowanie – a następnie wdrożenie konkretnych kroków, takich jak odpowiednia farmakologia, laser czy zabieg chirurgiczny. Do najczęściej występujących objawów jaskry u psa należy łzawienie, nieruchoma i rozszerzona źrenica oraz podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z kolei na zaćmę – którą z powodzeniem da się wyleczyć – wskazują symptomy takie jak mleczna barwa oczu psa, ich “zamglenie” oraz utrata naturalnego połysku. Proces leczenia zaćmy to nic innego jak spowolnienie mętnienia soczewki – w tym celu lekarz weterynarii przepisuje zwykle odpowiednie leki oraz (wspomagająco) krople witaminowe (z witaminą A, C i E). Pamiętajmy, by – bez konsultacji z weterynarzem – nie podawać psu żadnych suplementów (nawet wtedy, kiedy sami uznajemy, że ich stosowanie może przynieść pozytywne efekty).
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Jednak jaskra i zaćma u psów to niejedyne kłopoty z oczami, z jakimi mogą zmagać się czworonogi – do grona najpopularniejszych dolegliwości narządu wzroku dołącza zapalenie spojówek, objawiające się zwykle obfitym wyciekiem z oczu psa, przekrwieniem oka, częstym mrużeniem oczu przez psa (co świadczy o jego dyskomforcie w tym obszarze). Nie wszyscy wiedzą, że zapalenie spojówek u psa jest chorobą zakaźną – do której leczenia stosuje się antybiotyk o silnym działaniu. Jeśli przepisany przez weterynarza lek nie przynosi oczekiwanych efektów – wykonuje się tak zwany “wymaz”, aby dokładnie ustalić jaka bakteria wywołuje tę nieprzyjemną dla pupila chorobę oka. Jeśli zapalenie spojówek u psa związane jest z alergią – najprawdopodobniej występuje ono na tle atopowym lub zostało wywołane przez inne leki bądź ukąszenie owadów. Czy jednak zapalenie spojówek u psa musi oznaczać wyciek ropy? Nie – początkowo zwykle są to niewzbudzające podejrzeń łzy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie obserwować stan zdrowia swojego pupila, a w razie wystąpienia niepokojących symptomów, wykonać mu odpowiednie badania.
Czym jest “cherry eye”?
Chociaż może wydawać się, że tak zwane “cherry eye” (z angielskiego – “wiśniowe oko”) sprawia dyskomfort naszemu pupilowi – nie jest to bolesna dolegliwość. Owszem – nieco oszpeca aparycję naszego czworonożnego przyjaciela, jednak prócz wpływu na kwestie estetyczne, nie działa w sposób negatywny na psa. “Cherry eye” poznamy po czerwonym wybrzuszeniu w kąciku oka psa – wynikającym z wypadnięcia trzeciej powieki (która zawiera gruczoł łzowy). To, co powinniśmy zrobić w tej sytuacji, to z całą pewnością nie wpadać w panikę – ponieważ nasze zachowanie może dodatkowo zaniepokoić psa. Tego typu schorzenie najczęściej występuje nagle – na przykład po intensywnej zabawie czy po doświadczeniu silnych emocji przez czworonoga – pamiętajmy jednak, że wizualne wrażenie “cofnięcia” gałki ocznej jest czymś absolutnie normalnym przy tej dolegliwości. “Wiśniowe oko” jest stosunkowo łatwe do wyleczenia – lekarz weterynarii “odprowadza” gruczoł we właściwe miejsce, dzięki czemu oko psa znowu wygląda dobrze. To, co możemy zrobić dla naszego czworonoga w przypadku zauważenia “cherry eye” to natychmiastowa reakcja – jeśli dolegliwość objawi się nocą, poszukajmy całodobowego gabinetu weterynaryjnego.
Choroby oczu psa – jak im zapobiec?
Nie ulega wątpliwości, że część najpopularniejszych dolegliwości związanych z narządem wzroku psa wynika z czynników genetycznych czy też zdarza się nagle, niespodziewanie (jak na przykład wspomniane wyżej “wiśniowe oko”) – nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednia pielęgnacja oczu i ich okolicy na co dzień może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania psa! Kluczem do sukcesu jest codzienne oczyszczanie okolicy oka – najlepiej czystą, ciepłą wodą – tak, aby usunąć z sierści zanieczyszczenia zebrane podczas spaceru czy zabawy w domu. Jeśli psiak ma dłuższe włosy w okolicy oka – poprośmy groomera o przycięcie ich lub zróbmy to samodzielnie (tak, by na co dzień czuł się komfortowo – długie włosy mogą przecież dostawać się do oka, powodując tym samym łzawienie). Jeśli pies jest alergikiem – systematycznie podawajmy mu przepisane przez weterynarza leki (niektóre psy muszą brać je całe życie – i nawet chwilowe odstawienie środków może powodować zaczerwienienie i łzawienie!).
Zdrowe oczy psa – jak wyglądają?
Być może zastanawiasz się czy oczy Twojego czworonoga wyglądają zdrowo. Jak upewnić się, że wszystko z nimi jest w porządku? Zdrowy narząd widzenia psa to wyraźnie wybarwiona tęczówka, jasne białko, naturalny blask oka. Jeśli oczy pupila wyglądają tak, jakby miały na sobie błękitną poświatę czy też są całkowicie mętne – powinniśmy natychmiastowo zareagować. Niestety część osób wciąż uważa, że “niezdrowo wyglądające” oczy psa w okresie jego starości są czymś absolutnie normalnym – podczas gdy mogą one oznaczać nawet bardzo trudne dolegliwości. Doświadczeni opiekunowie psiaków szybko rozpoznają też ból u swojego czworonożnego przyjaciela – jeśli w oku znajduje się ciało obce, nie próbujmy wyjmować go samodzielnie. W takiej sytuacji postarajmy się jak najszybciej dostać z psem do weterynarza – który w sposób bezpieczny, a przede wszystkim higieniczny, pomoże naszemu pupilowi znów widzieć tak, jak powinien!
A czy Twój psiak mierzy się z chorobami związanymi z oczami?