Spora część właścicieli psiaków – jeszcze przed przyjęciem psa do domu – zapewnia, że ich pupil będzie spał w legowisku. Dlaczego? Z różnych względów. Osoby nieposiadające ani psa ani żadnych innych zwierząt często nie rozumieją jak w ogóle można wpuścić psa do łóżka – mówią o bakteriach na pościeli, licznych chorobach, braku komfortu… Czy jednak aby na pewno tak jest? Wszystko się zmienia, kiedy psiak już do nas zawita – a tym samym nasz dom czy mieszkanie, staje się jego azylem. Oczywiście – można, a nawet trzeba zagospodarować psu odpowiedni kącik poprzez ułożenie kojca, zabawek, ulubionego kocyka (który najczęściej piesek dostaje od hodowcy – a który pachnie mamą i dawnym domem). Tak przygotowana przestrzeń dla psiaka sprawia, że zaczyna czuć się bezpiecznie i dobrze – jednak wraz z rozwojem relacji między nami – właścicielami pupila, a nim samym, piesek zacznie lgnąć jeszcze bardziej, stając się przy tym ufny, potrzebujący naszej obecności. I tu nasuwa się pytanie – czy aby na pewno należy „trzymać się” swoich zasad?

Wpuszczanie psa do łóżka – tak czy nie?

Czy rzeczywiście spanie z psem jest czymś karygodnym? Absolutnie nie! I choć sama jeszcze przed wzięciem psa do domu zakładałam, że łóżko pozostanie moim terytorium – dziś nie wyobrażam sobie, by mój ukochany piesek nie spał razem ze mną. Wspólne dzielenie życia to również spanie w jednej pościeli – a poranne i wieczorne przytulanie to najlepszy sposób na powitanie i pożegnanie dnia! I choć oczywiście nikt nikogo nie zmusza do spania z pupilem – dziś przedstawię kilka informacji dlaczego warto ponownie przemyśleć tę decyzję i… wpuścić swojego ulubieńca do własnej, prywatnej pościeli!

Spanie z psem – sposób na bezsenność!

Jeśli Twoje noce do tej pory przesiąknięte były nerwowością, niepokojem i lękiem – spanie z psem jest dla Ciebie. Wszyscy znamy to uczucie, kiedy zmartwienia dnia codziennego potrafią przytłaczać najmocniej – zazwyczaj dzieje się to chwilę po ułożeniu się w łóżku, kiedy nasza świadomość przypomina sobie co dziś się wydarzyło, jak się z tym czuliśmy i… co czeka nas jutro. A przecież wieczorny czas dla nas powinien być momentem maksymalnej regeneracji i wyciszenia się! Z pomocą przychodzi tu relaks z naszym pieskiem – jego obecność nie tylko od razu poprawi nasz nastrój, ale również pomoże w uspokojeniu myśli oraz odprężeniu się po całym dniu zajęć. Przyjęcie psa pod swój dach szczególnie poleca się osobom, które żyją samotnie – a którym ten stan rzeczy zaczyna dokuczać. Oczywiście, nie wszyscy samotnicy powinni decydować się na wzięcia psa do siebie – to bardzo istotna decyzja, którą należy przemyśleć kilka, a nawet kilkanaście razy. Jeśli jednak czujesz, że brak partnera, partnerki, być może dzieci czy nawet chwilowa nieobecność kogoś bliskiego sprawia Ci ból i tęsknotę – przytulanie się do swojego czworonożnego przyjaciela z całą pewnością ukoi to co niespokojne wewnątrz nas i… pozwoli na głęboki, odprężający sen!

Spanie z psem a alergia

Jeśli stwierdzono u Ciebie alergię na sierść psa – niestety, prawdopodobnie ani wspólne spanie, ani funkcjonowanie na co dzień (bez odpowiednich leków) nie będzie spełnieniem Twoich marzeń (dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wzięciu pieska dokładnie się zbadać – tak, by uniknąć konieczności oddania pupila innej rodzinie!). Inaczej sprawa wygląda jednak w sytuacji, kiedy nie stwierdzono u nas żadnej alergii – wówczas spanie z przyjacielem nie tylko wzmocni nasz organizm, ale również zniweluje jej ewentualne powstanie. To trochę tak jak z trzymaniem dziecka „pod kloszem” – najzdrowiej jest „wystawiać się” na różnego rodzaju bodźce, doświadczenia i sytuacje. Obcowanie z psem, który codziennie wącha różne rzeczy, gryzie, biega, tarza się i – właśnie – doświadcza sprawia, że my sami budujemy naszą odporność. Oczywiście, wszystko w granicach normy – pies, który kładzie się z nami w łóżku, powinien być czysty i zadbany. Nadmierne pielęgnowanie czworonoga nie przyniesie jednak pozytywnych efektów dla jego zdrowia – warto zachować umiar i… dużo przytulać się do swojego psiaka!

Przyjaźń z psem – jak budować relację?

I kolejny, zdaje się – dla wielu najważniejszy powód, dla którego warto spać z psem: budowanie relacji. Wspólne spanie, pieszczoty, zabawa w łóżku, przywitania z samego rana (które właściciele wpuszczający psy do swojej sypialni doskonale znają!) – tego nie da się opisać… trzeba doświadczyć! To, że piesek ma swój kojec i pewnie całe mnóstwo innych kącików w całym domu – to jedno. Jednak właśnie spanie z Tobą w łóżku umożliwia Mu bycie blisko Ciebie. Szczególnie istotne jest to w okresie, kiedy Twój psiak jest szczeniakiem – a kiedy może czuć się jeszcze obco, dziwnie, niekomfortowo. Zadaniem właścicieli psa jest przeprowadzenie go przez ten niełatwy czas – i pokazanie pupilowi, że naprawdę może na was polegać. Im więcej pieszczot, wspólnych chwil (również drzemek!) i zabaw, które wzmacniają relację na płaszczyźnie właściciel – pies… tym lepiej i szybciej zbudujemy wspaniała przyjaźń, która pozostanie z nami na zawsze! Co ciekawe, pieski z reguły czują się najlepiej, kiedy śpią w łóżku ze swoim panem czy panią – jednak nie przy jego głowie, szyi czy klatce piersiowej. Sporo psiaków wybiera tak zwane „miejsce w nogach” – czyli na skraju łóżka. Pies tym samym pokazuje, że jest lojalny wobec swojego właściciela – a my, jako „psi rodzice”, rzeczywiście czujemy, że ukochany czworonożny przyjaciel nas pilnuje. Spanie z psem w jednym łóżku nierzadko ma działanie terapeutyczne – szczególnie wtedy, kiedy niedawno odczuliśmy stratę i potrzebujemy dużo bliskości, przytulania oraz obecności drugiej ukochanej istotny, aby choć na moment zniwelować ból. Co więcej, ciepłe futerko, które bez problemu wyczujemy stopą pod pościelą to cudowny „ocieplacz” zmarzniętego ludzkiego ciała – przytulanie z psiakiem w chłodny, zimowy wieczór cudownie ogrzeje nas po kąpieli, nastrajając do spokojnego, pełnego relaksu snu.

pies w łóżku

Według mnie – działa znacznie lepiej niż tabletka na sen!

A Ty, pozwalasz swojemu psu spać z sobą w łóżku?