Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tym ile psów jest na świecie? Gdzie jest ich najwięcej, a gdzie najmniej? Jeśli do tej pory statystyki w tym temacie były Ci obce – koniecznie zapoznaj się z dzisiejszym wpisem! Jak się okazuje – w samej Polsce mamy do czynienia z liczbą aż 8 milionów psów, podczas gdy na całym świecie występuje ich aż 900 milionów. Od wielu lat z „podium” popularności ras na całym świecie znajdują się czworonogi takie jak owczarek niemiecki, labrador retriever czy yorkshire terier. Jak wskazują dane z roku 2022 – w Europie wiekszą popularnością cieszą się jednak koty, których jest aż 127 milionów, podczas gdy psiaków na naszym kontynencie mamy nieco mniej, bo „zaledwie” 104 miliony! W stosunku do 2021 roku była to bardzo duża różnica – określana nawet mianem „pet-boomu”.

psy różnych ras

W którym kraju jest najwięcej psów?

Kraj, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności psów to Rumunia – gdzie jeden psiak przypada na 4,8 mieszkańców. Bardzo blisko pierwszego miejsca znajduje się tez Portugalia (jeden pies na 4,9 mieszkańca). Jeśli chodzi o Polskę (oraz sąsiadującą z nami Litwę) – jeden psiak przypada na 5 mieszkańców, co oznacza, że nasz kraj również jest dość wysoko w rankingu ilości psów. Chociaż brzmi to nieco paradoksalnie – najpopularniejszą rasą czworonożnego przyjaciela w Polsce jest… owczarek niemiecki! Zapewne ważną rolę w tej kwestii odegrała niedaleka obecność Niemiec – skąd, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą te silne i dzielne owczarki. Jeśli chodzi o inne popularne rasy w naszym kraju – nie można przejść obojętnie obok szpiców miniaturowych czy buldogów francuskich. Pamiętajmy jednak, aby – decydując się na konkretną rasę pupila – wziąć pod uwagę wszystkie kwestie zdrowotne psiaka danej rasy oraz dokładnie sprawdzić hodowlę, z jakiej zamierzamy wziąć psa.

Ile psów przebywa w schroniskach?

Z danych zebranych w 2019 roku jednoznacznie wynika, że pięć lat temu w naszym kraju przebywało w schroniskach aż 105 188 psów oraz 31 116 kotów. To informacja, która być może zachęci część z nas do tego, aby – zamiast kupować psa z hodowli – rozważyć adopcję go ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jeśli nie jesteśmy pewni czy poradzimy sobie z opieką nad pupilem ze schroniska przez długi czas – możemy spróbować stworzyć mu dom tymczasowy. Pamiętajmy, że – podejmując tak ważną, zmieniającą życie czworonoga decyzje – możemy liczyć na wsparcie doświadczonych opiekunów psów, którzy na co dzień zajmują się nimi w schroniskach oraz fundacjach. Im więcej psów zarówno w Polsce, jak i na świecie znajdzie ciepły, bezpieczny dom – tym lepiej nam wszystkim będzie żyło się na co dzień!

osoby spacerują z dużą ilością psów

Liczba psów na świecie – gdzie jest ich najmniej?

Krajem, w którym znajduje się najmniej psów, bez wątpienia jest Arabia Saudyjska – na tysiąc mieszkańców przypada tam zaledwie… 1,3 psiaka. Jeśli chodzi o największa ilość bezdomnych zwierząt (nie tylko psów) – za wiodący kraj w tej niechlubnej kwestii uznaje się Turcję (w samym Stambule ma być ich podobno od 400 do 600 tysięcy). Kraj, z jakiego powinniśmy brać przykład, to z kolei Holandia – ten pobliski kraj może pochwalić się fantastyczną informacją, ponieważ na jego terenie nie znajduje się ani jeden bezpański pies! I tu pojawia się pytanie: co realnie możemy zrobić w kierunku tego, aby i u nas, w Polsce, bezdomnych, porzuconych psów było jak najmniej? Nawet jeśli sami nie jesteśmy w stanie adoptować pupila ze schroniska – próbujmy szerzyć świadomość wśród bliskich, przyjaciół i znajomych, że opieka nad psem z miejsca tego typu nie musi oznaczać opieki nad pupilem straumatyzowany, agresywnym czy wyłącznie po bardzo trudnych przejściach.

Najmniej popularna rasa psa na świecie – co to za pupil?

Sealyham terrier – prawdopodobnie nie słyszałeś / aś o tej rasie psa… i nie ma w tym nic dziwnego! Ponieważ jest ona uznawana za najrzadziej występującą rasę czworonoga na świecie – sealyham terrier nie jest dobrze znany nawet wśród miłośników psów. Podobnie jak inne terriery – również psy tej rasy wyhodowano w celu polowania na małe zwierzęta, na przykład lisy, borsuki, szczury. To doskonały stróż – doskonale odnajdujący się zarówno w domach, jak i mieszkaniach (ze względu na swoją niewielką budowę ciała). Jak łatwo się domyślić – znalezienie hodowli sealyham terrierów nie jest najłatwiejsze. Pamiętajmy jednak, by – niezależnie od tego jakiej rasa rasę pupila wybraliśmy dla siebie i swojej rodziny – zawsze dokładnie zastanowić się czy aby na pewno poradzimy sobie z opieką nad nim. Niestety całe mnóstwo psów każdego roku nadal zostaje porzuconych – dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie uznawać psa za dobry pomysł na prezent ani nie traktować go niczym chwilowej „zachcianki”.

Jakie rasy psów są najpopularniejsze w Europie?

Czy wiesz jakie rasy pupili cieszą się największym zainteresowaniem wśród Europejczyków? Osoba może zaskoczyć niejednego z nas – otóż w Europie najpopularniejsze są psy rasy cane corso oraz border collie (to właśnie one zostały określone mianem „ulubionych” w aż 7 europejskich krajach!). Zaraz po nich w rankingu znajdziemy labradora – który nie jest już tak wielkim zaskoczeniem – oraz… dobermana! Jeśli chodzi o Polskę – nie możemy zapominać o maltańczykach, którego opiekunką jestem ja sama. Rzeczywiście – spacerując z moim psiakiem – nie ma dnia, w którym nie widziałabym innego właściciela maltańczyka z nim na smyczy. Pamiętajmy jednak, aby – jako odpowiedzialni opiekunowie zwierząt – wybór rasy psa dostosowywać zawsze do swoich możliwości. Dla przykładu – jeśli mieszkamy w bardzo małej „kawalerce”, a marzy się nam psiak większych rozmiarów, zastanówmy się czy aby na pewno będzie się on czuł komfortowo na takim metrażu i czy my sami będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności każdego dnia.

Liczba psów na świecie – podsumowanie

Czy liczba 900 milionów psów na świecie to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę fakt jak bardzo związany jest z nimi człowiek – oraz od jak dawna towarzyszą nam właśnie psiaki – trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niezależnie od tego czy aktualnie nie opiekujemy się żadnym psem, mamy pod swoim dachem jednego czworonoga czy też nasz dom tętni życiem za sprawą całej gromadki wesołych, rezolutnych pupili – dbajmy o nasze psy na co dzień, poświęcając im tyle czasu, energii i zaangażowania ile tylko potrzebują! Pamiętajmy, że okazywanie psiakom miłości można zrobić w różnoraki sposób – a jednym z nich jest regularne przygotowywanie paczki do schroniska, która z całą pewnością wesprze to wyjątkowe miejsce, w którym tak wiele porzuconych zwierząt czeka na nową rodzinę!