Opiekunowie psiaków bardzo często mówią o „dziwnym zachowaniu psa”, nietypowej zmianie w ich sposobie bycia, pojawieniu się nowych, nieznanych dotąd cech charakteru – najczęściej nagle, spontanicznie. Tego typu sytuację – chcąc nie chcąc – wielu z nas łączy z czymś niepokojącym, ze swego rodzaju „komunikatem”, jaki wysyła psiak do nas, właścicieli. O czym (rzekomo) ma komunikować nas nagła zmiana zachowania psa czy pojawienie się zachowań „dziwnych”? Jak twierdzimy – o chorobie czy złym samopoczuciu pupila, o tym, że wydarzyło się coś negatywnego, że coś złego dzieje się z naszym psem (na przykład – że czegoś się obawia). A gdyby tak zgłębić temat „dziwnych zachowań” psa, aby podejść do nich na spokojnie, bez zbędnej paniki? Dziś podpowiadamy na jakie nietypowe zachowania psiaków warto zwrócić uwagę i o czym mogą one świadczyć – oraz do kogo udać się o pomoc. Gotowi? Zaczynamy!

Czym są „dziwne zachowania” u psów?

Mianem „dziwnych zachowań” u naszych czworonożnych przyjaciół zwykle określamy wszystkie te zmiany, jakie obserwujemy na co dzień w zachowaniu pupila. Przykładem może być żywiołowość i chęć do aktywności u psa, który zwykle jest spokojny i stonowany, ciekawość świata i pobudzenie psiaków, które zwykle są znudzone i nieco ospałe czy – wręcz odwrotnie – uspokojenie i wyciszenie się czworonoga, który do tej pory zaskakiwał nas swoją niepohamowaną energią. W momencie wystąpienia dziwnych, niepokojących nas (choć często całkowicie bezpodstawnie!) zachowań – zastanawiamy się czy warto udać się z psem do weterynarza czy też do behawiorysty. Zauważając u psiaka inne niż dotychczas zachowanie – przede wszystkim powinniśmy wykluczyć wystąpienie choroby, która może powodować nagłą zmianę zachowania. Jeśli okaże się, że naszemu psu absolutnie nic nie dolega – dopiero wówczas rozważamy konsultację z tak zwanym „psim psychologiem”.

psiak wylizuje łapkę

Dziwne zachowanie u psa a choroba psychiczna

Chociaż część z nas może łączyć nagłą zmianę zachowania u psa z pojawieniem się pierwszych symptomów chorób psychicznych u zwierząt – pamiętajmy, by nie diagnozować czworonoga samodzielnie i w żadnym razie nie bazować na informacjach dostępnych w sieci. Dlaczego? Choć część blogów i serwisów o psach rzeczywiście niesie ze sobą merytoryczne, cenne informacje – niestety, nadal w sieci możemy trafić na informacje niesprawdzone, które mogą skrzywdzić naszego pupila. W przypadku wystąpienia „dziwnych zachowań” u psa – podejdźmy do sytuacji na spokojnie (jeśli zaczniemy się denerwować – nasz psiak z łatwością „weźmie na siebie” część naszego stresu czy strachu… a przecież tego nie chcemy!). Diagnozowanie nie tylko chorób związanych ze zdrowiem fizycznym psa, ale i formą psychiczną – pozostawmy doświadczonym specjalistom. Obserwujmy naszego czworonoga, umówmy wizytę, a następnie – w zależności od informacji, jakie uzyskamy od weterynarza – poczyńmy kolejne kroki.

Na jakie dziwne zachowania u psów warto zwrócić uwagę?

To, o czym warto pamiętać w przypadku wystąpienia nietypowych, niespotykanych dotąd zachowań u psów to fakt, że nie każde z nich powinno wzbudzać nasz niepokój. Charakter psa – wraz z jego rozwojem, wkraczaniem w kolejne etapy cyklu życia pupila – zmienia się… i jest to jak najbardziej naturalne! Nasz proaktywny, radosny psiak może stać się oazą spokoju w okresie starości – wówczas nie ma w tym nic, co powinno wzbudzać nasze wątpliwości. Jest jednak szereg dziwnych zachowań, które rzeczywiście mogą wskazywać na problem zdrowotny. Jakie to zachowania? Do najważniejszych z nich zaliczamy nagłą utratę apetytu lub – wręcz przeciwnie – zwiększony apetyt (mimo braku zmiany stylu życia). To także kręcenie się w kółko i podgryzanie ogona, popiskiwanie, saneczkowanie, picie większej ilości wody niż zwykle, wylizywanie łap oraz warczenie na nas w momencie, kiedy chcemy go pogłaskać (w sytuacji, gdy wcześniej nasz pupil bardzo lubił dotyk).

Co mogą oznaczać dziwne zachowania u pupila?

Wystąpienie wspomnianych wyżej zachowań u psa może świadczyć o kłopotach zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli nasz psiak nagle zaczyna unikać dotyku – być może odczuwa ból (stąd chęć izolacji). Gdy zauważamy saneczkowanie u pupila – możemy być niemalże pewni, że należy oczyścić gruczoł psiaka, z kolei wylizywanie łap może mieć podłoże związane z alergią. Na szczęście wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz (opcjonalnie) zaleceń dietetycznych pomoże naszemu psu „odzyskać” dawne, standardowe zachowanie. Jeśli jednak lekarz weterynarii wykluczy wystąpienie przykrych dolegliwości – prawdopodobnie czek nas intensywna praca z behawiorystą, który pomoże naszemu psiakowi (i nam!) pozbyć się ograniczających blokad oraz wyjaśni, jak radzić sobie ze stresorem, a więc bodźcem wywołującym stres u psa i opiekuna. Pamiętajmy, że bardzo często jedna wizyta u behawiorysty nie wystarczy – a prawdziwa praca nad zmianą zachowania psiaka z reguły oznacza proces, w który (aby w pełni mu pomóc) powinnismy odpowiednio się zaangażować.

Ból u psa a dziwne zachowanie

Które komunikaty, jakie wysyła nam psiak powinniśmy odczytywać najszybciej? Te, wskazujące na ból, jakiego doświadcza. Kiedy psiak chce nas poinformować o tym, że odczuwa dyskomfort i ból – bardzo często sprawia wrażenie wystraszonego, zlęknionego, a nawet… agresywnego. Podejrzewając ból u swojego pupila – powinnismy natychmiastowo udać się do lekarza weterynarii. Miejmy na uwadze, że psiak niejednokrotnie w sposób nietypowy, być może nieco dziwny dla nas (szczególnie wtedy, kiedy opiekujemy się swoim pierwszym czworonogiem) będzie komunikował nas o tym, że czuje ból –  a naszym zadaniem jest edukowanie się w kontekście odczytywania konkretnych zachowań, aby móc jak najszybciej udzielić mu pomocy. Im więcej i częściej będziemy czytać o zachowaniach psów – tym nasze życie z pupilem pod jednym dachem będzie łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej satysfakcjonujące dla obu stron!🐕

pies chowa się pod łóżko z lęku

Dziwne zachowanie u psa – podsumowanie

Co zrobić, zauważając dziwne, nietypowe zachowanie u psiaka? Przede wszystkim – obserwować go, a jeśli zachowanie zaliczyć można do tych niepokojących… jak najszybciej zareagować! Pamiętajmy jednak, aby nie pokazywać psu swojego stresu i strachu – być może nagła zmiana zachowania związana jest z nowa sytuacja dla psa (na przykład przeprowadzką). Decyzja o wzięciu pupilu pod swój dach zawsze powinna być starannie przemyślana – miejmy na uwadze, że wspólne funkcjonowanie z czworonogiem nierzadko wiąże się z dodatkowymi wydatkami zarówno na opiekę weterynaryjną, jak i wsparcie behawiorysty, dlatego dobrze zastanówmy się nad tym, czy aby na pewno jesteśmy w stanie zapewnić naszemu psiakowi to, co najlepsze!

A Ty, jakie niestandardowe zachowania zauważasz u swojego pupila?