Irlandzki spaniel dowodny to największy spośród wszystkich psów, należących do rodziny spanieli – którego cechą charakterystyczną jest nieco oleista, tłustawa sierść, chroniąca jego ciało przed wodą. To pies, który potrzebuje sporej ilości ruchu, jest pogodny, pełen życia i radości – a jego przyjazną naturę można określić nieco „dziecięcą”, lubiącą małe szaleństwa na co dzień. Jak się jednak okazuje – irlandzki spaniel dowodny jest psem łatwym w prowadzeniu, co spodoba się osobom, lubiącym szkolenie pupila. Co ciekawe, irlandzki spaniel dowodny nie jest typowym przedstawicielem rodziny spanieli – jego podobieństwo do pudli sprawia, że coraz to chętniej poznajemy tajemnice tej niezwykle sprawnej, inteligentnej, głodnej przygód rasy psa!

wzrost: około 59 cm (suczki – około 56 cm)

waga: 25-30 kg

długość życia: około 10 lat

dorosły pies rasy irlandzki spaniel dowodny

Jakie funkcje pełni irlandzki spaniel dowodny?

Rasę spaniela irlandzkiego dowodnego wyhodowano do aportowania ptactwa – pierwsze psy tej rasy pracowały głównie na terenach bagiennych, rzecznych, w nierzadko bardzo trudnych warunkach. To właśnie dzięki swojej doskonałej sprawności fizycznej, wspaniałemu węchowi oraz nieskrywanej miłości do wody – z powodzeniem odnajdą się nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. Chociaż dziś irlandzkie spaniele dowodne bez problemu odnajdują się w domach czy mieszkaniach jako pełnoprawni członkowie rodzin – treningi z elementami wspomnianego wyżej aportowania, sprawiają im wiele frajdy! To właśnie wdzięczne psy tej rasy bywają szkolone do wykrywania narkotyków czy materiałów wybuchowych. Są nie tylko odporne na niełatwe warunki, ale także niezwykle inteligentne i pojętne na co dzień!

Irlandzki spaniel dowodny – „pies – dzieciak”?

Chociaż pogodne, nieco dziecinne usposobienie tego wyjątkowego spaniela nie przeszkadza mu w zachowaniu wysokiej koncentracji podczas szkolenia, które sprawia mu wiele radości – rzeczywiście, okres dorastania irlandzkiego spaniela dowodnego przebiega nieco wolnej niż w przypadku psów innych ras. To właśnie czas dojrzewania może przynieść sporo wyzwań opiekunom irlandzkich spanieli – szczególnie tych, którzy pod swoim dachem posiadają samca, którego upór i chęć postawienia na swoim uwydatniają się w tym czasie. Na szczęście przemyślane, prowadzone konsekwentnym, aczkolwiek łagodnym tonem szkolenie – jak najbardziej może przynieść pożądane rezultaty. Lekka, radosna natura spanieli irlandzkich to jedna z ich podstawowych zalet, z powodu których ta nietuzinkowa rasa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród miłośników psów.

wesołe usposobienie irlandzkiego spaniela dowodnego

Irlandzki spaniel dowody – dla kogo?

Osoby, które miały do czynienia z tą pełną uroku rasą, doskonale wiedzą, że szkolenie spanieli dowodnych wymaga pewnego doświadczenia – a pozwolenie im na „wejście na głowę” może skończyć się co najmniej niekorzystnie (zarówno dla nas – opiekunów, jak i dla psiaków!). Chociaż spaniela irlandzkiego rzeczywiście nie poleca się jako pierwszego psa – część osób decyduje się na to rozwiązanie, bazując przy jego wychowaniu na pomocy behawiorysty. Szkoląc irlandzkie spaniele dowodne pamiętajmy, by nie powtarzać w kółko tych samych komend – te psy potrafią użyć swojej inteligencji, a tego typu ćwiczenia mogą je mocno zniechęcić. Chociaż obraz wyszkolonego psa myśliwskiego może nieco „gryźć się” z „psem – błaznem” (w jak najlepszym tego słowa znaczeniu!), irlandzkie spaniele dowodne bez problemu łączą w sobie dyscyplinę i profesjonalizm (na przykład podczas pracy przy wyszukiwaniu materiałów wybuchowych) oraz zabawną, rozweselającą domowników aurę!

Czy spaniel irlandzki może stróżować?

Spaniel irlandzki dowodny sprawdzi się w wielu rolach – zarówno jako „pies kanapowiec” w gronie rodzinnym, jak i w roli stróża. Chociaż świetnie dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i innymi psiakami (dzięki czemu bez problemu znajdzie swoje miejsce w domu pełnym czworonożnych przyjaciół) – wykazuje sporo nieufności w stosunku do obcych, nieznanych mu dotąd osób. Stróżowanie irlandzkiego spaniela to swego rodzaju aktywność intelektualna – której nasz psiak jak najbardziej potrzebuje! Co ciekawe, spaniele irlandzkie nie przejawiają agresji, a uczęszczając ze szczeniakiem na cykl szkoleń (tak zwane „psie przedszkole”, organizowane przez wielu behawiorystów), możemy realnie zapobiegać wielu lękom, które – im psiak starszy – bywają zwykle trudniejsze do zniwelowania.

Jak wygląda irlandzki spaniel dowodny?

Jak sama nazwa wskazuje – rasa irlandzkiego spaniela dowodnego pochodzi z Irlandii. To pies o charakterystycznym wyglądzie – cechujący się przede wszystkim nieco tłustą, długą sierścią, na której w okresie jesienno-zimowym może przynosić sporo błota do domu (na szczęście przy pomocy odpowiednich środków czyszczących – bez problemu jesteśmy w stanie się z nimi uporać!). Psy tej wspaniałej rasy mogą osiągać do 59 cm wysokości (suczki do 56 cm), ważyć od 25 do nawet 30 kg, a ich okres życia określany jest na około 10 lat. Ich oczy posiadają piękny czarny kolor. Co ciekawe, oleista sierść tego spaniela to niejedyny wyróżnik jego włosa – irlandzkie spaniele dowodne posiadają swego rodzaju „pierścienie” z gęstej sierści, z kolei ich włos na pysku i części twarzowej głowy należy raczej do krótkich. Historia spaniela irlandzkiego sięga aż XIX wieku, a w 1862 roku irlandzki spaniel dowodny został oficjalnie uznany za rasę przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii.

oleista, falowana sierść irlandzkiego spaniela dowodnego

Irlandzki spaniel dowodny – jaka jest jego osobowość?

Spoglądając na psy rasy irlandzki spaniel dowodny nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ich silna postawa, kręcony, oleisty włos i niezwykły spryt oraz inteligencja tworzą unikatowe połączenie, doskonale spełniające się w… myślistwie! Chociaż dziś spaniele irlandzkie nie polują – potrzebują sporo aktywności i zabawy na co dzień. To radosne, pełne wigoru psy, które uwielbiają spędzać czas z opiekunem – również na świeżym powietrzu. Spaniele irlandzkie są zabawne, niezwykle lojalne, a szkolenia sprawiają im mnóstwo przyjemności. Sprawdzą się też w dyscyplinach psich sportów – takich jak agility. To o czym warto pamiętać to fakt, że satysfakcjonujące dla obu stron szkolenie powinno odbywać się na zasadach nagradzania – na przykład ulubionymi smaczkami naszego spaniela.

Dysplazja stawu biodrowego u spaniela irlandzkiego

Do najczęstszych schorzeń, na jakie narażony jest irlandzki spaniel dowodny należy dysplazja stawu biodrowego, czyli nieprawidłowe ustawienie głowy kości udowej w panewce stawowej u psa. Dysplazja stawu biodrowego u pupila wymaga nie tylko przemyślanego leczenia farmakologicznego, ale także – nierzadko – operacyjnego (tak, by zapobiec dalszemu zniekształceniu stawu oraz zniwelować ból). Innymi chorobami, przed którymi warto szczególnie chronić spaniela irlandzkiego, są liczne alergie skórne – mogące występować zarówno na tle środowiskowym, jak i pokarmowym. Wykonując specjalne testy na pupilu – z łatwością wykryjemy co konkretnie uczula naszego czworonożnego przyjaciela, co z kolei pomoże nam między innymi w odpowiednim doborze karmy i przysmaków.

Jak pielęgnować wymagającą sierść spaniela irlandzkiego?

Umaszczenie spaniela irlandzkiego jest niezwykle podobne do tego, jakie posiada inna odmiana spaniela – portugalski. Zarówno spaniel irlandzki, jak i portugalski odznaczają się charakterystycznym, ciemnobrązowym umaszczeniem – czasem z delikatnie jaśniejszymi końcówkami, które przez hodowle określane są jako „wada”. W profesjonalnej pielęgnacji wymagającej sierści spaniela irlandzkiego pomoże doświadczony groomer – którego powinniśmy odwiedzać w regularnych odstępach czasu. Ponieważ nasz spaniel irlandzki może przynosić na sierści sporo brudu do domu (szczególnie jesienią i zimą) – do częstych kąpieli czy czyszczenia sierści warto dobrać delikatne kosmetyki, najlepiej o naturalnym składzie.

pies podczas treningu

Gun dog – co to oznacza?

Rozmawiając o psach myśliwskich możemy spotkać się z angielskim nazewnictwem „gun dog” – oznaczającym rasy psów dedykowane pomocy myśliwym. To psiaki o wybitnych umiejętnościach łowieckich – innym przykładem „gun doga” jest chociażby barbet, czyli francuski pies dowodny. Psy myśliwskie są niezwykle inteligentne, skoncentrowane na celu, zdyscyplinowane – lubią też się uczyć. Idealny opiekun „gun doga”? Osoba czerpiąca mnóstwo satysfakcji ze szkolenia swojego czworonożnego przyjaciela! W przypadku, kiedy nie zaspokoimy potrzeb naszego psa myśliwskiego – możemy narazić go na szereg chorób, związanych nie tylko z fizycznością, ale także psychiką psa. Zdemotywowanie irlandzkiego spaniela dowodnego oraz jego senność w ciągu dnia mogą stanowić pierwsze symptomy depresji czworonoga.

Zdrowa dieta spaniela irlandzkiego

To, o czym warto pamiętać, decydując się na sposób żywienia naszego pupila to dobór odpowiednich, korzystnych dla jego zdrowia produktów. Spaniel irlandzki dowodny nie powinien jeść soi, pszenicy i kukurydzy, które mogą powodować liczne alergie skórne. Szczególną uwagę należy przyłożyć do żywienia szczeniąt – zapewniając im nie tylko szereg potrzebnych witamin i minerałów, ale także cennego białka, a więc wysokiej jakości mięsa w karmie.

Zalety posiadania irlandzkiego spaniela dowodnego

Irlandzki spaniel dowody to pełen radości, inteligentny pies – który doskonale sprawdzi się w roli towarzysza codziennych spacerów, uczestnika mniejszych i większych aktywności, a także stróża. Poprzez swoje radosne usposobienie – z powodzeniem poprawi nam humor nawet w najtrudniejszej sytuacji, a dzięki akceptacji zarówno innych psów, jak i najmłodszych członków rodziny, bez problemu odnajdzie się w zasadzie w każdym domu. Spaniele irlandzkie kochają wodę – dobrze, gdy ich opiekunowie również lubią spędzać czas nad rzeką czy jeziorem. Pamiętajmy jednak, że nawet największego psiego fana pływania powinniśmy zabezpieczyć przed tonięciem – na przykład inwestując w profesjonalną kamizelkę do pływania. Co ciekawe – spaniel irlandzki nie linieje, dzięki czemu nie musimy godzić się na sporą ilość włosów na domowej kanapie czy dywanie!

Wady posiadania spaniela irlandzkiego

Jedną z niewielu wad irlandzkiego spaniela jest jego długi okres dojrzewania – podczas którego (w szczególności samiec) może być nieco niesforny i uparty. Jego silny instynkt łowiecki sprawia, że wymaga sporo aktywności – jednak dla osób, które (tak czy inaczej) zażywają wiele ruchu w ciągu dnia, nie będzie to wymagające wyzwanie. Ze względu na to, że długa, gęsta, „pierścieniowata” sierść spaniela irlandzkiego dowodnego stanowi doskonały nośnik wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – przed przyjęciem psiaka w domu warto zaopatrzyć się w sprzęt czyszczący powierzchnie oraz odpowiednie środki!

Ile kosztuje szczeniak irlandzkiego spaniela dowodnego?

Chociaż szczeniaki irlandzkiego spaniela nie są łatwo dostępne – ich zakup jest jak najbardziej możliwy. Cena szczeniaka tej pięknej, „myśliwskiej” rasy – jak w przypadku psów innych ras – zależna jest przede wszystkim od hodowli, w jakiej decydujemy się na zakup czworonoga. Za szczeniaka irlandzkiego spaniela dowodnego będziemy musieli zapłacić minimum 3500 zł – a górna granica ceny sięga nawet 10 000 zł. Pamiętajmy, że decyzja o wzięciu psiaka pod swój dach nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie – co więcej, psy nie powinny być też dawane w prezencie (właśnie z tego względu każdego roku tak wiele psiaków trafia do schronisk dla bezdomnych zwierząt, w których nierzadko pozostaje następnie przez długie lata swojego życia).

porzucone przez opiekunów psy

Irlandzki spaniel dowodny – podsumowanie

Czy spaniel irlandzki dowodny to pies dla Ciebie? Tak, jeśli cenisz sobie radosne, przyjazne usposobienie psiaka, jego poczucie humoru, a przy tym – łatwość w ułożeniu. Spaniel irlandzki dowodny to piękny pies o specyficznej, nieco oleistej sierści, która – pod czujnym okiem groomera – będzie cieszyć nie tylko oko, ale także zapewni psu ochronę przed wodą, którą uwielbia! Irlandzki spaniel dowodny sprawdzi się zarówno singlom, parom, jak i dużym rodzinom – także tym, w których znajdują się dzieci. Jeśli zastanawiamy się czy irlandzki spaniel dowodny jest odpowiedni dla nas jako pierwszy pies – zastanówmy się czy jesteśmy w stanie „okiełznać” jego nierzadko niesforny, pełen uporu temperament (a jeśli nie – czy możemy pozwolić sobie na wsparcie doświadczonego behawiorysty).