Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów – kojarząca się z miłym usposobieniem, lśniącą sierścią, wspaniałym podejściem zarówno do starszych, jak i młodszych domowników, chęcią do aktywności i zabaw. To właśnie psy tej wyjątkowej, pięknej rasy niejednokrotnie znajdują się na opakowaniach produktów dla czworonożnych przyjaciół – zarówno karmy, zabawek i gadżetów. Golden retriever wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a sama w sobie rasa stworzona została przez pochodzącego ze Szkocji lorda Tweedmoutha w XIX wieku. Zamysłem lorda było uzyskanie takiej rasy psa, który bez problemu poradzi sobie z aportowaniem – zarówno tym odbywającym się na lądzie, jak i w wodzie. Golden retriever to doskonały wybór dla tych z nas, którzy cenią sobie łagodny charakter psa, jego podatność na szkolenia, lojalność. Nie bez powodu to właśnie golden retrievery nierzadko zostają psami przewodnikami – ich inteligencja, spryt i wielkie oddanie opiekunowi sprawiają, że dla wielu z nas to właśnie psy tej rasy kojarzą się tak pozytywnie!
wzrost: do 56 cm (samica), do 61 m (samiec)
waga: około 30 kg
długość życia: 12-16 lat
Jak wygląda golden retriever?
Jeśli chodzi o sam w sobie wygląd wdzięcznego golden retrievera – trzeba przyznać, że jego aparycha rzeczywiście jest niezwykle przyjemna! „Golden” należy do grupy psów wyżłowatych, jest pupilem o średniej budowie ciała – co sprawia, że wspaniale odnajdzie się zarówno w bloku, jak i domu – a jego cechą charakterystyczną jest bujna sierść w – zazwyczaj – pięknym kolorze złota. Jego gruby ogon, prosty grzbiet i szeroka głowa mogą sprawiać, że na pierwszy rzut oka „golden” wydaje się silnym psem o mocnej budowie ciała – jednak w połączeniu z miękką, przyjemną dotyku sierścią, inteligentnym spojrzeniem i sympatycznym usposobieniem ten średni, dobrze zbudowany psiak, przestaje budzić respekt, a zaczyna kojarzyć się z wiernym towarzyszeniem na co dzień. To, co warto wiedzieć o średnich i dużych psach to przede wszystkim fakt, że już sam ich wygląd związany z posturą może budzić pewien lęk – szczególnie wśród osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się psem tych rozmiarów – jednak poznając lepiej daną rasę psa, bez problemu odrzucimy wszelkie stereotypy, pokazując pupilowi jego miejsce w domowej hierarchii.
Golden retriever – wczoraj i dziś
Chociaż golden retriever rzeczywiście został wyhodowany w celu polowań na ptactwo (zarówno na lądzie, jak i w wodzie) – dziś piękna rasa spełnia się w roli oddanych członków rodziny oraz inteligentnych asystentów, na przykład osób niepełnosprawnych. Golden retvievery bardzo szybko się uczą – potrafią być skupione i skoncentrowane, a pozyskane od opiekuna informacje wykorzystać w praktyce. Doskonałym przykładem na bystry umysł psa tej rasy może być jego nieoceniona pomoc podczas akcji ratunkowych – kiedy niejednokrotnie musi zmagać się z uwolnieniem osoby poszkodowanej, na przykład spod gruzu. Golden retviever odnajdzie się zarówno wyłącznie w towarzystwie swojego opiekuna, jak i gwarnym domu – także z dziećmi. To od nas – właścicieli – zależy fakt czy nasz pies będzie czuł się spokojnie i komfortowo na co dzień, czy też nie. Jeśli mamy dzieci – zadbajmy o to, aby nie przeszkadzały psu kiedy jest niechętny do zabaw, nie były nachalne i nie traktowały go niczym zabawki. Odpowiednie „ułożenie ról” w domu to podstawa sukcesu – niezależnie od tego czy decydujemy się na „goldena” czy jakiegokolwiek innego czworonoga.
Umaszczenie i wzrost „goldena” – co warto wiedzieć?
Chociaż większości z nas słynny „golden” kojarzy się oczywiście ze szlachetną barwą złota – umaszczenie psa tej rasy może występować także w innych wersjach kolorystycznych. Golden retriever może być zarówno złoty czy jasnozłoty, jak i czarne, czekoladowe, białe, ciemnożółte. Suczka osiąga zazwyczaj wielkość do 56 cm w kłębie, podczas gdy samiec może urosnąć nawet do 61 cm. Golden retvievery ważą około 30 kilogramów, co oznacza, że ich codzienne żywienie wiąże się ze sporym zużyciem karmy. Pamiętajmy, by – decydując się na psiaka – dobrze przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, także te dotyczące aktualnego stanu naszych finansów. Jeśli z pewnych względów nie możemy pozwolić sobie na wysokiej jakości karmę w takich ilościach, jakich potrzebuje każdy średni czy duży pies – także golden retriever – nie powinniśmy decydować się na wzięcie psa pod swój dach.
Linie rasy golden retriever
U golden retrieverów wyróżniono dwie linie rasy – różniące się między sobą wyglądem oraz predyspozycją. Tak zwaną „linię pracującą” rozpoznamy po bardziej atletycznej, smukłej sylwetce – podczas gdy linia wystawowa wyróżnia się jaśniejszym odcieniem sierści i masywniejszą budową. Jak łatwo się domyślić – w linii wystawowej większy nacisk kładzie się na wygląd czworonoga, podczas gdy w linii pracującej, liczy się głównie temperament psiaka, jego instynkt łowiecki, podatność na szkolenia. To o czym warto wiedzieć, chcąc podjąć odpowiednią decyzję odnośnie linii „goldena” to fakt, że przedstawiciele linii wystawowej są znacznie bardziej spokojne niż psy z linii pracującej – które potrzebują bardzo wiele aktywności (w tym uprawiania psich sportów) na co dzień.
Golden retriever – wulkan energii?
Chociaż „goldeny” z linii wystawowej mogą być nieco leniwe – dzięki czemu doskonale odnajdą się wśród domowników, którzy cenią sobie odpoczynek na kanapie – sama w sobie rasa nie bez powodu nazywana bywa „wulkanem energii”. Ten radosny, towarzyski pies znany jest nie tylko z sympatycznego usposobienia, ale i ogromnej wierności i lojalności wobec człowieka, którego jest w stanie pokochać całym sobą. Jeśli poszukujesz rasy, która zapewni Ci wspaniałego przyjaciela – być może to właśnie golden retriever jest dla Ciebie! Czy „golden” odnajdzie się w roli psa stróżującego? Niekoniecznie – jednak jego inteligencja, pojętność i spryt sprawiają, że spełni się w roli psa rodzinnego, terapeutycznego czy czworonoga, biorącego udział w akcjach policyjnych i ratunkowych. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie mądre „goldeny” często biorą udział w przedsięwzięciach, w których należy wytropić na przykład ładunek wybuchowy – dzięki umiejętności skoncentrowania się i doskonałej pamięci, golden retriever poradzi sobie z zadaniem znacznie lepiej niż przedstawiciel innej rasy!
Jak karmić goldena?
Jak wiemy – golden to spory pies, który wymaga też sporej ilości jedzenia. Tu jednak warto się zatrzymać – ponieważ to właśnie golden retriever należy do jednych z najbardziej łakomych psów. Rzeczywiście – karma, smaczki czy jedzenie ze stołu to ulubieńcy tego uroczego psiaka, dlatego tak ważne jest, aby uważnie pilnować gramatury porcji i nie „przejadać” swojego czworonoga. Wszyscy znamy błagające spojrzenie pupila, komunikujące o chęci zjedzenia czegoś pysznego – jednak dokarmianie psów nie przyniesie ani nam, ani naszym przyjaciołom, niczego dobrego! Dokarmiane golden retrievery – dla których jedzenie stanowi jedną z największych słabości – bardzo często muszą zmagać się z nadwagą, za którą winę ponosi nikt inny jak opiekun psa o zawyżonej masie ciała.
Pielęgnacja golden retrievera – czego używać?
Sporym wyzwaniem w opiece nad „goldenem” jest konieczność jego regularnego wyczesywania sierści – którą… traci przez cały czas. Im więcej uwagi poświęcimy na jej codzienne czesanie i pielęgnację – tym mniej złotych włosów zauważymy na naszych kanapach, dywanach czy innych elementach wyposażenia domu. Rzeczywiście, dla wielu z nas ciągła utrata sierści może stanowić spory problem – jednak warto pamiętać, że wszystko (również codzienna rutyna pielęgnacyjna psa) jest kwestią przyzwyczajenia, a dzięki dobrej organizacji (i zakupie profesjonalnego odkurzacza!) nie będziemy musieli znosić widoku sierści wszędzie, gdzie tylko się da. Jak się okazuje, sama w sobie sierść to niejedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę decydując się na przyjęcie „goldena” pod swój dach – jako opiekunowie psa powinniśmy dbać też o jego oczy i uszy (w które raz na jakiś czas mogą wdać się stany zapalne), a także łapy (szczególnie w okresie zimowym, kiedy chodniki bywają posypane solą) i uzębienie.
Ile ruchu potrzebuje golden retriever?
To prawda, że „goldeny” potrzebują bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu – jednak ten fakt nie wyklucza posiadania psiaka w mieszkaniu. Oczywiście, jeśli posiadamy kawalerkę, w której z psem średniej wielkości byłoby najzwyczajniej w świecie ciasno – powinniśmy rozważyć decyzję o wzięciu goldena retrievera raz jeszcze. Czasem warto poczekać, by zapewnić psu wszystko, co najlepsze – jeśli jednak nie możemy się powstrzymać i zamieszkamy z pupilem w mieszkaniu, zadbajmy o to, aby miał on własną przestrzeń oraz codzienne, długie spacery oraz zabawy na świeżym powietrzu. Golden retriever uwielbia wszelkiej maści sporty dla psów – a bez właściwej ilości aktywności fizycznej i intelektualnej na co dzień, może stać się znużony i osowiały.
Trening dla goldena
Aktywność to ważny aspekt wspólnego życia z golden retrieverem – jeśli więc sami nie jesteśmy w stanie zapewnić mu treningów, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego behawiorysty. Trening typu obedience, aktywność, w której „golden” może wykazać się umiejętnościami tropiącymi czy tak zwany „obedience” to tylko kilka z wielu działań, które nie tylko pozytywnie wpłyną na zdrowie naszego pupila, ale także na jego samopoczucie! „Goldeny” doskonale sprawdzą się w domach, gdzie częste wyjazdy nad wodę są wręcz na porządku dziennym – ponieważ to właśnie ten żywioł kochają najbardziej! Pozwalając swojemu pupilowi na „wyszalanie się” w wodzie możemy być pewni, że nie będzie – z powodu nadmiaru energii – łobuzował w domu. Pamiętajmy jednak, by – mimo wrodzonych umiejętności pływania psa – zawsze dbać o dodatkowy kapok dla niego (także podczas rejsów), aby uniknąć tragedii, o których wiele razy w ciągu roku możemy usłyszeć w mediach.
Choroby „goldena” – jak się zabezpieczyć?
Golden retriever – podobnie jak psiaki innych ras – posiada szereg chorób, na których zachorowanie jest podatny. Nie oznacza to jednak, że nasz czworonożny przyjaciel na pewno zachoruje na daną przypadłość – jednak powinniśmy zwrócić swoją uwagę na nią w szczególny sposób. „Goldeny” mogą chorować przede wszystkim na dysplazję stawu łokciowego i biodrowego, epilepsję oraz zmętnienie soczewki oka – dlatego jeśli tylko zauważymy, że nasz pupil ma kłopoty ze wzrokiem, powinniśmy udać się do weterynarza o specjalizacji okulistycznej. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na swego rodzaju zabezpieczenie psiaka, jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia dla psów – które gwarantuje wypłacenie środków z polisy w przypadku operacji psa czy pokrycia kosztów jego leczenia. Warto pamiętać, że „goldeny” żyją zwykle od 12 do 16 lat – co oznacza, że niejednokrotnie mają okazję towarzyszyć ukochanym domownikom przez bardzo długi czas ich życia.
Zalety posiadania golden rerievera
Nie ulega wątpliwości, że życie pod jednym dachem z uroczym „goldenem” to niesamowita przygoda – mamy przecież przy sobie niezwykle inteligentnego, wiernego, podatnego na szkolenie psa, który cieszy się naszym towarzystwem! Niewątpliwą zaletą posiadania goldena jest jego przyjazne usposobienie, pozytywne nastawienie do dzieci oraz „kontaktowość” z domownikami („goldena” naprawdę można wiele nauczyć, o czym przekonało się już całe mnóstwo opiekunów psów tej pięknej rasy!). Wspaniały wygląd zewnętrzny psa, możliwość mieszkania z nim zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, a także nietuzinkowy charakter oraz bezwzględne posłuszeństwo opiekunowi sprawiają, że to właśnie „goldeny” są tak chętnie wybierane przez wielu z nas.
Wady posiadania goldena
Jeśli chodzi o wady posiadania psa rasy golden – nie można nie wspomnieć tu o sierści, której pielęgnacja wymaga nie tylko sporej ilości czasu i energii, ale także niesie ze sobą koszt w postaci zakupu profesjonalnych przyrządów pielęgnacyjnych. Opiekując się goldenem – należy także skrupulatnie monitorować jego styl żywienia (tak, aby uniknąć ewentualnej nadwagi czy otyłości). Jak się jednak okazuje – nawet codzienne, duże ilości pozostawionej przez „goldena” sierści nie są w stanie przekreślić wszystkich imponujących zalet, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie pod jednym dachem z tak bystrym, oddanym i kochającym człowieka pupilem!
Ile kosztuje szczeniak rasy golden retriever?
Szczenię rasy golden retriever zakupimy już w kwocie 3000 – 4000 złotych. Inaczej sprawa ma się w sytuacji, kiedy interesuje nas czarny retriever z uprawnieniami do brania udziału w wystawach – wówczas za psa możemy zapłacić nawet 7000 złotych. Pamiętajmy, że sam w sobie zakup pupila to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wydatki związane z posiadaniem psa (na które również powinniśmy być przygotowani!). Unikajmy kupowania psów w niesprawdzonych, niezarejestrowanych miejscach (często nazywanych „hodowlami domowymi”) – biorąc psiaka z pseudo hodowli musimy liczyć się z ryzykiem zachorowania na szereg chorób genetycznych oraz (nierzadko) sporymi kosztami poniesionymi wskutek ewentualnego leczenia (czasem przez całe życie!) psa.
Golden retriever – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wspaniały golden retriever przez wielu z nas zostałby uznany za jednego z najpiękniejszych czworonogów – rzeczywiście, jego bujna sierść, inteligentne spojrzenie i mocna budowa ciała sprawiają, że ten wyjątkowy psiak cieszy się tak dużym zainteresowaniem! Jeśli poszukujesz psiego przyjaciela na całe życie, czerpiesz radość ze szkoleń i aktywności, a przy tym nie przeraża Cię skrupulatna pielęgnacja sierści, warto zastanowić się nad wyborem pięknego „goldena”, z którym codzienne życie staje się świetną przygodą!