IX grupa FCI – psy ozdobne i do towarzystwa – dzieli się na 11 sekcji. To najbardziej rozbudowana grupa spośród wszystkich – obejmująca wbrew pozorom bardzo różnorodne rasy, które łączy… nieduży rozmiar i przyjemna aparycja! Psy do towarzystwa oraz pupile ozdobne to wszystkie te psy, o których dziś powiedzielibyśmy “urocze”, “słodkie”, “pełne wdzięku”. Jak sama nazwa grupy wskazuje – to psy, które od początku służyły człowiekowi swoim towarzystwem, umilały mu czas, zajmowały go pieszczotami i zabawą. Te kwestie nie zmieniły się do dziś – małe psiaki zwykle wybierane są do domów, gdzie domownicy oczekują od nich po prostu… bycia słodkimi “umilaczami czasu”! Choć dla wielu z nas może brzmieć to nieco krzywdząco – psy małych ras, ozdobne i do towarzystwa mają się bardzo dobrze, zajmując w rodzinach wielu z nas niezwykle istotne miejsce. Nie bez powodu to właśnie małe psy bywają nazywane “psimi dziećmi”, do których opiekunowie tych wdzięcznych, radosnych, choć nierzadko charakternych psiaków przywiązują się w okamgnieniu! Co warto wiedzieć o tej urokliwej grupie FCI, jak opiekować się małymi pupilami i dlaczego traktowanie ich jak psów “z prawdziwego zdarzenia” (a nie niczym przyjemną zabawkę) jest tak bardzo ważne? Podpowiadamy!
Biszony i rasy pokrewne – jakie to psy?
Co oznacza pojęcie “biszon”? To psy, które najłatwiej będzie rozpoznać nam po… charakterystycznej barwie białej! Co ciekawe, nie wszystkie biszony są czystobiałe – jednak to właśnie ta barwa może stać się cechą je wyróżniającą. Biszony są bardzo mocno przywiązane do swojego właściciela, mają radosne usposobienie i kochają towarzystwo. To psy żywe, rezolutne, potrafiące “pokazać pazurki” – a przy tym niezwykle rodzinne, uwielbiające zabawę i czas spędzany na zewnątrz. Podobnie jak w przypadku wszystkich małych psów – nie wymagają bardzo skomplikowanej, intensywnej aktywności (z powodzeniem wystarczą im trzy spacery w ciągu dnia!). To psy, których sam widok może skutecznie poprawić nam humor – a które stanowią jedne z najczęściej “zaczepianych” psów (szczególnie przez dzieci!). Decydując się na biszona warto wziąć pod uwagę specyfikę ich pielęgnacji – jeśli nasz psiak zaliczany do tej sekcji posiada sierść w kolorze białym, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny szampon i odżywkę dla psów o tym umaszczeniu. Co więcej – uważajmy na to, aby nieświadomie nie wzbudzić w psu lęku (na przykład poprzez podnoszenie naszego “malucha” na widok przedstawicieli większych ras).
Do biszonów i ras pokrwnych zaliczamy rasy:
1.1. Biszony
- Bichon frise – ten pełen wdzięku piesek (mimo tego, że bywa mylony z równie uroczym maltańczykiem), stanowi odrębną rasę. To mały, zabawny czworonóg – charakteryzujący się białym, kędzierzawym włosem. Jego historia jako psa do towarzystwa sięga setek lat – nie wszyscy wiedzą, że towarzyszył on zarówno najbardziej zamożnym ludziom w państwie (także królom), jak i prostej społeczności. To pies pełen energii, żywiołowy, uwielbiający towarzystwo swoich opiekunów – co więcej, odznacza się sporą łagodnością, dzięki czemu bez problemy odnajdzie się także w domu, w którym znajdują się dzieci. Decydując się na psa rasy bichon frise nie możemy zapomnieć jednak o tym, że jego włos… cały czas rośnie! Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby zająć się pielęgnacją tego czarującego “maluszka” – zadbajmy o znalezienie profesjonalnego salonu groomerskiego.
- Bolończyk
- Hawańczyk
- Maltańczyk
1.2. Coton de Tuléar
- Coton de tuléar
1.3. Lwi piesek
- Lwi piesek
Pudle – jakie mają cechy?
Pudla nikomu przedstawiać nie trzeba – to jedna z tych ras czworonożnych przyjaciół, którą większość z nas kojarzy bez najmniejszych kłopotów. Jak twierdzą specjaliści – pudle z całą pewnością pochodzą z Europy, jednak dokładne miejsce ich pochodzenia nie jest znane (przypuszcza się, że mogą być to Niemcy, Hiszpania lub Francja). To piękne pupile, które nie tylko cieszą oko przyjemną aparycją, ale także zaskakują nas swoją nietuzinkową mądrością, posłuszeństwem i wiernością. Co ciekawe, to właśnie pies rasy pudel był wieloletnim wiernym towarzyszem króla Zygmunta Starego! Tę pełną gracji rasę – w zależności od wielkości psiaka – można podzielić na kilka rodzajów. Pudel duży, nazywany też “królewskim”, liczy w kłębie do 60 centymetrów wysokości oraz waży do 22 kilogramów. Pudel średni zwykle osiąga wagę do 13 kilogramów oraz mierzy do 43 centymetrów. Z kolei pudel miniaturowy ważą około 7 kilogramów oraz mierzą do 35 centymetrów w kłębie. Najmniejszy z pudli – pudel toy – waży natomiast około 4 kilogramów oraz mierzy zaledwie 24-28 centymetrów.
Do II sekcji IX grupy FCI zaliczamy rasy takie jak:
Pudel duży
Pudel miniaturowy
Pudel średni
Pudel toy
Jakie są małe psy belgijskie?
Małe psy belgijskie w dużej mierze kojarzone są z gryfonów – belgijskiego i brukselskiego. To urocze, łagodne psiaki – które rozweselają nas swoją nietuzinkową aparycją. Niegdyś to właśnie gryfony były wybierane przez dorożkarzy, a oprócz funkcji dotrzymywania towarzystwa – polowały na gryzonie! To co bez wątpienia można powiedzieć o gryfonach to fakt, że są to psy przyjazne i oddane – z powodzeniem odnajdujące się w domach z dziećmi. Pamiętajmy jednak, by – niezależnie od tego na którego małego psa padnie nasz wybór – zawsze nadzorować zabawę dzieci (szczególnie małych) z pupilem. Niestety, podczas codziennych zajęć zdarzają się wypadki, którym ulegają psy małych ras – głównie ze względu na swoją delikatną posturę. Jak rozpoznać gryfona spośród psów innych ras? Poprzez jego urocze brwi, brodę i wąsy, w jakie układają się włosy na jego charakterystycznym pysku!
Małe psy belgijskie dzielą się na grupy takie jak:
3.1. Gryfony
- Gryfonik belgijski
- Gryfonik brukselski
2. Brabantczyk
- Brabantczyk
Jak dbać o psa bezwłosego?
Do psów bezwłosych zaliczamy chińskiego grzywacza. To wyjątkowy pies, którego bez wątpienia nie ominiemy wzrokiem na ulicy! Chiński grzywacz – choć naszą uwagę zwraca głównie poprzez w dużej mierze pozbawioną włosów aparycję – wykazuje się kilkoma nietuzinkowymi cechami charakteru! Przede wszystkim – to właśnie psy rasy “chiński grzywacz” pełniły rolę psa świątynnego (nie tylko brano za pewnik wskazania grzywaczy, ale także – aby okazać im szacunek – zakładano im cenną biżuterię). To pies, który na kartach historii zapisał się jako nieomylny, wymagający szczególnego traktowania, zajmujący bardzo istotne miejsce na dworach cesarskich. Dziś grzywacze wybierane są najczęściej przez osoby, oczekujące bardzo oryginalnej aparycji u psa – oraz cech takich jak bystrość, inteligencja, spryt, przyjazne nastawienie. To pies, który z całą pewnością lubi wyzwania – dlatego jeśli prowadzisz aktywny, interesujący styl życia i nie pozwolisz się mu nudzić w domu… być może to właśnie ta odznaczająca się niemalże w całości nagim ciałem rasa jest dla Ciebie!
Rasy tybetańskie – co oznaczają?
Do najpopularniejszych przedstawicieli ras tybetańskich zaliczamy spaniela tybetańskiego – psa wymagającego sporej ilości aktywności, uwielbiającego spacery, pieszczotliwie określanego mianem “tibbie”. To nieduży pies o przyjaznej naturze i miłej aparycji – a przy tym bardzo żywy, ruchliwy, pełen energii. Bez wątpienia to jeden z tych psiaków, które odnajdą się przy osobie równie aktywnej jak on. Części z nas rasy tybetańskie mogą kojarzyć się zresztą ze swego rodzaju temperamentem – i rzeczywiście tak jest! To co cechuje psa tej nietuzinkowej rasy to także inteligencja, stosunkowo długi czas życia (około 18 lat) oraz przyjemna w dotyku, jedwabista sierść. Niezależnie od tego na którą z ras tybetańskich padnie nasz wybór – pamiętajmy o “ustaleniu” z pupilem już od pierwszych dni w nowym domu swego rodzaju hierarchii, która będzie w nim panować – dzięki czemu psiak nie tylko poczuje się bezpiecznie, ale także pozna swoje miejsce “w stadzie”.
Do ras tybetańskich zaliczamy psy takie jak:
Lhasa apso
Shih tzu
Spaniel tybetański
Terier tybetański
VI sekcja IX grupy FCI – chihuahua!
Do VI sekcji psów ozdobnych i do towarzystwa zaliczamy chihuahę – psa, który (choć niepozorny rozmiarem) potrafi niejednego z nas “postawić do pionu”! To dynamiczna, pełna energii rasa, jaką rozpoznamy po nietuzinkowej odwadze. Co ciekawe, jest to zarówno plus jak i minus uroczego psa rasy chihuahua – ponieważ nie ma on respektu do innych zwierząt, także psów dużo większych niż ona sama ras (co może skończyć się źle). Na szczęście odpowiednie, dopasowane do potrzeb pupila szkolenie psów małych ras staje się coraz to bardziej popularne – a my – opiekunowie czworonogów jeszcze mocniej uświadamiamy sobie, że niewielkie gabaryty psa nie muszą oznaczać, że nie będzie sprawiał on problemów. Pamiętajmy, że zarówno psy małych, średnich, jak i dużych ras mogą wymagać wsparcia doświadczonego behawiorysty – dlatego tak ważne jest, aby (w przypadku chęci odbycia profesjonalnego szkolenia) znaleźć taką osobę, która spełni oczekiwania nasze i naszego pupila!
Angielskie spaniele miniaturowe
– co warto o nich wiedzieć?
Angielskie spaniele miniaturowe – jak można wywnioskować już po samej nazwie tej pięknej grupie psów – to spaniele miniaturowych rozmiarów pochodzące z Wielkiej Brytanii. Chociaż część z nas może powstrzymywać się przed decyzją wzięcia angielskiego spaniela miniaturowego pod swój dach ze względu na konieczność pielęgnacji jego sierści – nie należy się tym zanadto martwić! Oczywiście – pies, który posiada nieco dłuższą, aksamitną sierść, będzie potrzebował nie tylko regularnych kąpieli, ale także systematycznego wyczesywania szaty, natomiast jak najbardziej jest to do wykonania. Pamiętajmy, że rolą psów IX grupy FCI od zawsze było “cieszenie oka” nas – ludzi, dlatego codzienna dbałość o ich higienę i pielęgnację jest nie tylko wsparciem zdrowia i formy czworonożnych przyjaciół, ale także możliwością zachowania estetycznego, zadbanego wyglądu psiaków na dłużej! Kupując kosmetyki dla psów nie zapominajmy o czytaniu składów – wybierajmy produkty naturalne, najlepiej bezzapachowe, pochodzące ze sprawdzonych źródeł.
Do angielskich spanieli miniaturowych zaliczamy rasy takie jak:
Cavalier king charles spaniel
King charles spaniel
VIII sekcja IX grupy FCI została poświęcona dwóm rasom – takim jak:
Chin Japoński
Pekińczyk
Z kolei kolejna z nich – spaniele kontynentalne miniaturowe i rosyjski toy – dzieli się na dwie odmiany spanieli:
- Papillon
- Phalene
Jak sama nazwa wskazuje – do tej sekcji psów zaliczany jest też rosyjski toy, którego wyróżniają uczy w kształcie “motylich skrzydeł”, przyjemna aparycja i aksamitna sierść.
Pies rasy kromfohrländer – skąd pochodzi?
Przyjazny, żywy, inteligentny, przywiązujący się do opiekuna… O psach tej wyjątkowej rasy można pisać wiele – jednak najlepiej jest samodzielnie przekonać się o tym jak wiele pozytywnej energii i radości mogą wnosić do naszego życia! To pełna uroku rasa, która powstała na skutek skrzyżowania foksterierki z gryfonem belgijskim – a która dziś cieszy nas nie tylko pięknym wyglądem, ale także przyjaznym usposobieniem. Historia rasy mówi o przywiezieniu psa do Niemiec przez alianckich żołnierzy – nie bez powodu za rok powstawania tych nietuzinkowych czworonogów uznaje się 1945 rok. To, po czym najłatwiej poznać kromfohrländera to jego charakterystyczne umaszczenie – białe, z brązowymi łatami.
Sekcja małych molosów – dla kogo?
Małe molosy to psy, które wzbudzają spore zainteresowanie – ze względu na swoją nieco masywną budowę ciała, sympatyczną aparycję oraz niewielki rozmiar. To bez wątpienia czworonogi dla osób, które chciałyby zająć się psem tej grupy – a więc molosem – jednak z pewnych względów (na przykład mieszkaniowych) nie decydują się na wzięcie pod swój dach pupila standardowego rozmiaru. Małe molosy najczęściej kojarzone są ze względu na obecność mopsa w swoich szeregach – jego ciemne, duże oczy i nieco spłaszczony pysk sprawiają, że to właśnie pupil tej wyjątkowej rasy jest kojarzony nie tylko przez miłośników psów, ale i osób, które nie mają z czworonogami wiele wspólnego. Pamiętajmy jednak, że – decydując się na psa, którego pysk rzeczywiście jest nieco bardziej spłaszczony niż pyski psów innych ras – powinniśmy wziąć pod uwagę ewentualne trudności z oddychaniem pupila (a więc także regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym).
Do małych molosów zaliczamy psiaki ras takich jak:
Boston terrier
Buldog francuski
Mops
IX grupa FCI – najważniejsze informacje
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie IX grupa FCI jest jedną z najbardziej docenianych pod kątem wyglądu psiaków grup! Te urocze “maluchy” doskonale odnajdą się zarówno w domach singli, par, jak i dużych rodzin – większość z nich uwielbia towarzystwo dzieci, jak i dorosłych (właśnie do tego zostały przecież stworzone!). Chociaż psy ozdobne i do towarzystwa części z nas mogą kojarzyć się z podatnością na różne choroby (na przykład alergie oraz dolegliwości związane ze stawami) – pamiętajmy, że to od nas – opiekunów zależy czy pupil będzie zdrowy czy też nie. To o czym dodatkowo warto pamiętać decydując się na wzięcie “malucha” pod swój dach to fakt, aby nie traktować psa niczym dziecko czy zabawkę – oczywiście, to naturalne, że nasz pupil wzbudza w nas tak wiele bardzo pozytywnych emocji, miejmy jednak na uwadze, że wieloma swoimi często nieuświadomionymi zachowaniami możemy zrobić mu krzywdę. Im częściej będziemy sobie przypominać, że w naszym małym, słodkim psie tkwią geny wilka (choć czasem trudno w to uwierzyć)… tym większe prawdopodobieństwo na jego szczęśliwe życie bez lęku (na przykład przed dużymi psami)!