Charty to wyjątkowa grupa FCI, dzieląca się na trzy sekcje – krótko, szorstko i długowłose (w zależności od typu szaty). Większości z nas to właśnie psiaki zaliczane do X grupy FCI kojarzą się z niezwykłą klasą, elegancją, gracją i powabem – i jest w tym sporo prawdy! Charakterystyczną cechą chartów jest oczywiście aerodynamiczna budowa ciała, pozwalająca im między innymi na osiąganie sukcesów sportowych w wyścigach psów. Charty – w przeciwieństwie do wielu psów innych ras – potrafią biegać bardzo szybko za zwierzyną, a przy tym niezwykle wdzięcznie prezentować się podczas pogoni. To jeden z najstarszych typów psa, który (w przypadku chartów europejskich) goniąc za zwierzyną – kieruje się nie węchem (ku zaskoczeniu wielu z nas), ale… wzrokiem! Chociaż na potrzeby chartów organizacje kynologiczne utworzyły odrębną grupę (dziesiątą) – pod względem użytkowym tego typu pupile można z powodzeniem zaliczyć do psów myśliwsko-gończych, wspierających nas – ludzi od dawien dawna podczas polowania.

dorosły chart podczas spaceru na smyczy

Charty – co warto o nich wiedzieć?

Nie wszyscy wiedzą, że tę wyjątkową rasę psa znano już w starożytności – o czym świadczy chociażby wizerunek charta pochodzącej z VI wieku przed naszą erą ceramice z Mezopotamii. Co ciekawe, na teren Europy charty trafiły w tak zwanych “czasach rzymskich” – a pierwsze hodowle chartów w Anglii (z którą w dużej mierze są kojarzone) powstały około 500 lat temu. Charty wykorzystywano głównie do polowań wilki, zające i… dropie – czyli duże ptaki. Mimo tego, że to właśnie pupile zaliczane do X grupy FCI wzbudzają sporo zainteresowania za sprawą niebanalnego wyglądu – zachwycają także swoją osobowością. Szczególną uwagę warto zwrócić na ich wydłużony pysk, długie uszy i wzrost, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Jeśli chodzi o najwyższe charty – udało się je wyhodować w sekcji szorstkowłosej, jednak decydując się na przyjęcie psa X grupy FCI pod swój dach, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno krótko, szorstko, jak i długowłosy chart będzie potrzebował odpowiedniej pielęgnacji szaty.

Psie sporty dla charta

Charty to bez wątpienia jedna z tych grup FCI, która bardzo mocno związana jest z psimi sportami. Jakie aktywności warto zaproponować swojemu czworonożnemu przyjacielowi? Przede wszystkim te o sporej dynamice – na przykład agility. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też pogoń za szarpakiem – ze względu na myśliwską naturę naszego charta. Decydując się na wzięcie eleganckiego, dumnego charta pod swój dach – nie zapominajmy o tym jak ważne dla zachowania ich dobrej formy jest systematyczne bieganie. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wypuszczanie psiaka na przydomowej posesji – zadbajmy o częste wizyty na wybiegach dla psów i placach zabaw. Chart pozbawiony potrzebnej mu na co dzień dawki ruchu – nie tylko odczuje przykre konsekwencje zdrowotne, ale także może stać się smutny, osowiały, pozbawiony charakterystycznej dla siebie energii.

Jak opiekować się chartem?

Charty nie bez powodu nazywane bywają “demonami szybkości”. Jeśli chodzi o codzienne życie z psem tej grupy pod jednym dachem – pielęgnacja jego pięknej, aksamitnej szaty nie jest jedynym wyzwaniem. Charty uwielbiają ruch – szczególnie bieganie, dlatego tak ważne jest, aby na co dzień zapewnić im jak najwięcej ciekawych aktywności. Chart, który swój czas spędza głównie na kanapie – bardzo szybko może odczuć to na swoim zdrowiu. Nie oznacza to też, że pies tej dumnej, eleganckiej rasy nie odnajdzie się podczas odpoczynku całej rodziny – wręcz przeciwnie! – natomiast aktywność odgrywa w jego życiu bardzo istotną rolę. Charty w dużej mierze zmieniły swoje przeznaczenie, stając się z myśliwskich – towarzyszami – wtedy, kiedy nastąpiła zmiana w przepisach związanych z polowaniem z chartami (zakazano ich). To, o czym warto pamiętać decydując się na wybór tej specyficznej, unikatowej rasy to fakt, że charty lubią bywać niezwykle wymyślne i marudne, a przy tym odważne, pewne siebie i powściągliwe.

Chart – dla kogo?

Nie ulega wątpliwości, że chart to pełen gracji pies, który może wydawać się dość wymagającą rasą. Rzeczywiście – jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedniej pielęgnacji (szczególnie temu w odmianie długowłosej, która wymaga regularnego wyczesywania) oraz aktywności, powinniśmy zastanowić się nad inną rasą. Charty – chociaż mogą wydawać się lekkie – są wytrzymałymi, silnymi psami, co warto mieć na uwadze przyjmując młodego charta pod swój dach. Im szybciej nauczymy szczeniaka tej rasy podstawowych zasad obowiązujących w domu – tym lepiej! Pozwalając chartowi na marudzenie i kapryszenie – prawdopodobnie problem nasili się wraz z upływem lat. Co ciekawe, chart to jeden z tych psów, który bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna, dlatego jeśli stajemy przed koniecznością opuszczenia charta na jakiś czas (na przykład spędzając urlop bez psa) – przygotujmy naszego czworonożnego przyjaciela na rozłąkę. Czy chart jako pierwszy pies będzie dobrym wyborem? I tak, i nie. Wszystko zależy od naszego podejścia – jeśli nie mając doświadczenia stwierdzimy, że z powodzeniem poradzimy sobie z dominującą, upartą osobowością charta, jak najbardziej możemy zdecydować się na niego w roli pierwszego czworonoga!

chart krótkowłosy podczas odpoczynku na polanie

Charty długowłose – jak pielęgnować ich szatę?

Chart długowłosy z oczywistych względów wymaga przemyślanej, świadomej pielęgnacji – przede wszystkim wyczesywania jego długiej, aksamitnej sierści. Jeśli zaniedbamy ten aspekt – nie tylko wpłynie to na efekt wizualny naszego pupila, ale przede wszystkim na jego komfort, a nawet zdrowie. Charty długowłose cieszą nasze oczy – jednak piękna aparycja to niejedyna zaleta I sekcji X grupy FCI. Charty tego typu wymagają ogromnej uwagi – nie tylko ze względu na szczególną potrzeb szaty, ale także na swoją osobowość. To wierne, lojalne psy, które uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem, jednak nie są przy tym zbyt “wylewne” (wystarczy im sama Twoja obecność, a nie intensywne pieszczoty!). Chart – niezależnie od rodzaju włosa – jest też psem niezwykle zręcznym, dlatego cieszą go wszelkiego rodzaju aktywności związane z przeszkodami (jeśli posiadasz dom z ogrodem – dużą przyjemność swojemu czworonogowi sprawisz projektując dla niego mini plac zabaw!).

Do chartów długowłosych zaliczamy rasy takie jak:

Chart afgański – jeden z najbardziej popularnych chartów, chart afgański, została prawdopodobnie wyhodowana na terenie dzisiejszego Afganistanu, a pierwotnie była użytkowana jako pies “wielofunkcyjny”: stróżujący, myśliwski, obronny. Dziś piękny, pełen elegancji chart afgański oczywiście wciąż może zarówno stróżować, polować, jak i bronić posesji – jednak doskonale odnajduje się też w roli psa do towarzystwa czy ozdobnego. Chart afgański zwykle osiąga w kłębie około 74 centymetry wysokości, waży do 34 kilogramów (samiec, jak i suczka), a jego osobowość można określić jako wesołą, dostojną oraz spokojną zarazem.

Chart perski – saluki

Chart rosyjski borzoj

chart z długim włosem

Charty szorstkowłose a pielęgnacja

Niezależnie od tego czy jesteś dumnym opiekunem charta długowłosego, szorstkowłosego czy krótkowłosego – zawsze wybieraj wysokiej jakości, sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji szaty psa. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel posiada szorstki bądź długi włos – zadbaj o to, by w jego “psiej kosmetyczce” znalazł się dobry szampon z odżywką. Czasem opiekunowie psów krótkowłosych myślą, że w ich przypadku maska czy odżywka nie jest koniecznością – jednak warto mieć na uwadze fakt, że im więcej uwagi przyłożymy do wzmocnienia szaty czworonoga, tym piękniejsza i zdrowsza ona będzie. Jeśli już teraz wiemy, że na kwestię pielęgnacji nie przeznaczymy zbyt wiele czasu – zrezygnujmy z wyboru charta na rzecz psa innej sekcji. To, o czym nie wszyscy wiemy to fakt, że popularny przedstawiciel II sekcji X grupy FCI – chart szkocki – posiada niezwykle przyjazne, pogodne usposobienie (nawet jeśli swoją aparycją może wzbudzać nasz respekt).

Do chartów szorstkowłosych zaliczamy rasy:

Chart szkocki – tę interesującą rasę psa wyhodowano w Wielkiej Brytanii i do dziś pełni ona rolę zarówno psa myśliwskiego, wyścigowego, jak i wspaniałego towarzysza, uwielbiającego spędzać czas ze swoim opiekunem. Chart szkocki żyje zwykle od ośmiu do jedenastu lat, waży do 50 kilogramów (samica do 43 kilogramów) oraz – co ciekawe – może występować w kilku oryginalnych umaszczeniach: płowym, tak zwanym “red fawn”, szarym, żółtym, niebieskim oraz pręgowanym. Oryginalną nazwą na rasę charta szkockiego jest “deerhound”, a za szczeniaka tej pięknej, silnej i pogodnej rasy musimy zapłacić od trzech do pięciu tysięcy złotych.

Wilczarz irlandzki

wygląd wilczarza irlandzkiego

Charty krótkowłose – czyli jakie?

Przedstawicielem chartków krótkowłosych, którego warto znać, jest niewątpliwie chart polski – pochodząca z naszego kraju rasa psa myśliwskiego, znana prawdopodobnie od czasów Galla Anonima. Chociaż niegdyś wykorzystywano ją głównie w celu polowania na zwierzynę – dzisiaj chart polski uznawany jest za psa reprezentacyjnego. Zdarza się, że osoby przymierzające się do wzięcia charta pod swój dach błędnie myślą o bardzo wysokiej cenie szczeniaków zaliczanych do X grupy FCI. Jak się okazuje, za charta polskiego ze sprawdzonej i wiarygodnej hodowli będziemy musieli zapłacić około 4000 złotych (co w porównaniu do ceny szczeniąt innych ras wcale nie jest wysokim kosztem). Oczywiście – do samej w sobie ceny za szczenię tej wyjątkowej rasy powinniśmy doliczyć koszty życia psa – na przykład kosmetyki pielęgnacyjne, jednak z całą pewnością zarówno elegancka aparycja pupila, jak i jego stonowany, pewny siebie charakter, wynagrodzą nam wszelkie koszty i wyzwania związane z wychowaniem tego pięknego, pełnego gracji psa!

Do chartów krótkowłosych zaliczamy psy ras:

Chart afrykański – azawakh – jak rozpoznać charta afrykańskiego? Po delikatnym, krótki włosie! To pełen uroku i gracji psiak, wyhodowany w starożytności na obszarze południowej Sahary. Pierwotnie spełniał się głównie w roli psa myśliwskiego, towarzysza oraz stróża – natomiast obecnie z powodzeniem spotkamy charta afrykańskiego – azawakha – także na psich wyścigach oraz wystawach psów. Dorosły pies tej zwracającej uwagę rasy może osiągać nawet 74 centymetrów wysokości oraz ważyć od 15 do 25 kilogramów. Zwykle żyje do 12 lat. Ciekawostką jest, że szybkość, jaką może osiągnąć wynosi nawet 64 kilometrów na godzinę! Charta afrykańskiego można spotkać w kilku ciekawych umaszczeniach – tak zwanym “blue fawn”, “clear sand”, “grizzle”, “dark fawn”, pręgowanym i czarnym.

Chart arabski – sloughi

Chart hiszpański

Chart polski

Chart węgierski

Charcik włoski

Greyhound

Whippet

Jak żywić charta?

Chociaż charty – ze względu na smukłą sylwetkę – mogą kojarzyć się ze specjalnym stylem żywienia, aby nasz pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad. Jedną z nich jest podawanie chartom pokarmów treściwych, bogatych w białko. To, o czym warto pamiętać to fakt, że przewód pokarmowy psów należących do X grupy FCI ma stosunkowo niedużą pojemność, a w ich podkasanych psich brzuszkach nie ma zbyt wiele miejsca na duże porcje. Podawajmy więc porcje małe – jednak z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jeśli odbywamy z psem intensywne treningi – nie zapominajmy o komponowaniu jego pożywienia tak, aby cechowało się jak największą ilością składników, które dostarczą mu odpowiednią dawkę energii (niezbędną do prawidłowego funkcjonowania na co dzień).

wspólny spacer szczeniąt rasy chart

X grupa FCI – podsumowanie

Jeśli szukasz wyróżniającego się w tłumie, inteligentnego oraz zachwycającego swoją szybkością psa – z całą pewnością przedstawiciele X grupy FCI są dla Ciebie! Oczywiście, chartowi znacznie łatwiej będzie odnaleźć się w dużym domu z ogrodem, na którym z powodzeniem może się wybiegać kiedy tylko najdzie go na to ochota – jednak właściciele mieszkań wcale nie muszą czuć się zasmuceni. Jeśli zapewnisz swojemu chartowi odpowiednią intensywność i częstotliwość aktywności (także intelektualnej) – możesz liczyć na dobrą formę i zadowalające zdrowie swojego pupila. Ponieważ charty rzeczywiście potrafią być nieco kapryśne, uparte, dominujące – nie bój się sięgać po pomoc profesjonalnego behawiorysty (kiedy tylko poczujesz, że Twój pupil “wchodzi Ci na głowę”). Stawiając czoła dwóm wyzwaniom z jakimi kojarzą się psy tej eleganckiej rasy – a więc pielęgnacji i umiejętności poradzenia sobie z grymasami chartów – możesz liczyć na satysfakcjonującą relację, jaką uda Ci się stworzyć z tym bystrym, pogodnym pupilem!