Pies to odwieczny przyjaciel człowieka. W dzisiejszym społeczeństwie specjalnie szkolone psy pełnią wiele funkcji – można tu wymienić psy policyjne, psich ratowników czy przewodników dla osób niewidomych. Aby pies mógł dobrze odgrywać swoją rolę, wymaga wcześniejszego szkolenia. Czy warto natomiast szkolić psa domowego? Na czym to polega i jakie płyną z tego korzyści? Szkolenie psa jest procesem uczenia i kształtowania zachowania czworonoga. Podstawowe wytresowanie pupila to element zapewnienia mu odpowiednich umiejętności społecznych, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Co więcej, psy uwielbiają aktywność – oraz lubią być posłuszne, dlatego takie wpisywanie się w określone normy i reguły zachowania, jest dla nich atrakcyjne. Z jednej strony nauka pomaga im spalić energię, z drugiej stymuluje umysł psa, zwiększając poziom jego inteligencji. Podstawowym celem szkolenia psa jest nauczenie go podstawowych komend i zachowań – takich jak chodzenie na smyczy, pilnowanie posesji czy możliwość powstrzymania psiego przyjaciela od podejmowania jakiejś akcji (np. hamowanie agresywnych postaw).Szkolenie pomaga psu zrozumieć, jakie zachowania są akceptowalne, a jakich należy unikać. Przy odpowiednim szkoleniu pies może nauczyć się reagować na polecenia właściciela i lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach.

Czy warto szkolić psa?

Szkolenie psa powinno być istotne dla każdego właściciela czworonoga. Przede wszystkim zwiększa ono poczucie bezpieczeństwa pupila. Nauczenie psa podstawowych komend takich jak “siad”, “do nogi” czy “zostań” pozwala na kontrolowanie jego zachowania w różnych sytuacjach. Trening zwiększa też komunikację i więź między człowiekiem a psem. Gdy pies rozumie, czego od niego oczekujemy, potrafi jasno przekazać swoje intencje. Trzecim ważnym aspektem tresury psa jest socjalizacja – dobrze wychowany pies ma większą szansę na akceptację w miejscach publicznych. Dobre maniery budują pozytywny wizerunek psów. Najważniejsze jest jednak, by poprzez szkolenie zapobiegać problematycznym zachowaniom w przyszłości. Tresując psa, zmniejszamy ryzyko występowania niepożądanych zachowań czworonoga takich jak nieuzasadniona agresja czy paniczny lęk o swoje życie.

Szkolenie psa – radość dla czworonogów?

Oczywiście, szkolenie psów ma także korzyści dla samych czworonogów. Po pierwsze daje im satysfakcję i radość, ponieważ psy często traktują takie treningi jako zadanie do wykonania, tym bardziej jeżeli potrafimy nagradzać naszego pupila. Po drugie, tresura wpływa pozytywnie na aktywność i stymulację umysłową psa, a to pomaga utrzymać czworonoga w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Szkolenie dla psów – które wybrać?

Profesjonalne szkolenie psów to praca trenerów w wojsku, policji lub fundacjach, jednak wiele z tych rzeczy można nauczyć psa samemu. Trzeba być tylko cierpliwym. Istnieje wiele różnych metod szkolenia psów, a wybór zależy od preferencji właściciela, temperamentu, charakteru psa oraz celów, jakie chcemy osiągnąć. Do najpopularniejszych metod szkolenia psów należą:

  1. Nagrody – ta metoda opiera się na nagradzaniu psa w odpowiedzi na jego pożądane zachowania. Jest jedną z najpopularniejszych opcji do wyszkolenia psa. Nagrody w postaci smakołyków, werbalnej aprobaty czy zabawek to dobra droga do wyszkolenia psa. Oczywiście, ignorujemy i nie nagradzamy psa wtedy, gdy źle się zachowuje.

  2. Clicker training – metoda polega na użyciu dźwięku specjalnego klikera do oznaczania pożądanych zachowań psa. Jest to natychmiastowe potwierdzenie, że pies wykonał pożądaną czynność. Ta metoda jest skuteczna w precyzyjnym wskazywaniu pożądanych zachowań i umożliwia psu szybsze zrozumienie oczekiwań swojego właściciela.

  3. Metoda dominacji – jest to jedna z niezbyt popularnych metod, ponieważ bywa stresująca dla psów. Polega na pokazaniu psu dominacji i kreowania siebie jako lidera stada, któremu pies ma się podporządkować. Psa trenuje się poprzez użycie surowszych środków, które zmuszają go do bezwarunkowego posłuszeństwa. Takie działania powodują jednak u psów lęk lub agresję.

  4. Odstraszanie – metoda łączy pozytywne wzmocnienie zachowań z minimalnym użyciem odstraszaczy – w tej roli przedmioty dźwiękowe lub wibracyjne. Odstraszacze odgrywają rolę sygnałów informacyjnych, które pomagają psu zrozumieć, że pewne zachowania są niepożądane. Warto je stosować z umiarem i ostrożnie, aby nie zrobić pupilowi krzywdy. Popularne są wibrujące obroże, czy czujniki na prąd.

Niezależnie od wybranej metody szkolenia, ważne jest, aby szkolenie było konsekwentne, oparte na pozytywnych doświadczeniach i uwzględniało indywidualne potrzeby psa. Warto również rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera psów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z problematycznymi zachowaniami.

Szkolenie psa a wzmocnienie relacji z właścicielem

Szkolenie psa ma ogromny wpływ na wzmacnianie relacji między psem a właścicielem. Poprzez komunikację, zrozumienie, budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, a także wspólną aktywność i kształtowanie pozytywnych nawyków pies nie tylko uczy się, co jest dobre, a co złe, ale także pogłębia więź z właścicielem. Jest to proces, który angażuje zarówno człowieka, jak i zwierzę, wywołuje pozytywne doświadczenia oraz wzajemną radość ze współpracy.

Podobnie działa zabawa, gdyż poniekąd zawiera ona w sobie elementy szkoleniowe. Co więcej, podczas zabawy można wprowadzać elementy tresury, które pomagają psu rozwijać umiejętności i kształtować zachowania. Jest to szczególnie istotne wobec młodych psów, ponieważ możemy połączyć zabawę z nauką. Można do tego wykorzystać zabawki interaktywne, aby skłonić psa do myślenia i rozwiązywania problemów. Podczas wspólnych uciech powinniśmy też uczyć psa komend i umiejętności takich jak aportowanie czy pokonywanie przeszkód. W ten sposób uczymy pupila nowych rzeczy i stymulujemy jego umysł.

pani uczy swojego pupila komend

Zabawa i trening z psem to doskonała okazja do budowania więzi i wzmacniania relacji, a przez komunikację, nagradzanie, uczenie się zabawa wspiera proces szkolenia i przyczynia się do rozwoju psa. Tego typu działania zaleca się każdemu właścicielowi czworonoga – a Ty, szkolisz na własną rękę swojego pupila czy korzystasz z pomocy doświadczonego behawiorysty?