Wielu właścicieli psów z pewnością doświadczyło fascynacji i radości, jaką przynosi nauka psa różnych sztuczek. W końcu płynie z tego wiele korzyści. Jest się czym pochwalić rodzinie lub znajomym, pies staje się posłuszny, a do tego wykazuje się inteligencją. Opanowanie sztuczek psa takich jak „siad”, „leżeć” czy „daj łapę” to jedno, ale trening posłuszeństwa to drugie. Wyuczenie psa komend i sztuczek może być wspaniałą atrakcją, ale i nieść ze sobą wiele pozytywnych następstw. Tresura, która pozwala na naukę tych sztuczek, opiera się na zasadach pozytywnego wzmacniania więzi i komunikacji poprzez wspólną zabawę człowieka z psem. Ucząc naszego pupila, nie tylko rozwijamy jego umiejętności, ale również tworzymy przyjemne doświadczenia i zwiększamy poziom wzajemnego zaufania. Tresura stanowi też dla psa fizyczną i psychiczną stymulację, jako że zwierzęta te, o ile są zdrowe, posiadają znacznie więcej energii niż ludzie, którą muszą gdzieś spożytkować.

Nauka psa sztuczek – co warto wiedzieć?

Jak nauczyć psa sztuczek? Dla wielu wydaje się to być trudnym i żmudnym procesem – a przecież psy uwielbiają aktywność, zarówno fizyczną, jak i intelektualną! Zgadza się tylko jedno – tak, nie nauczymy psa sztuczek w ciągu jednego dnia. Choć może się wydawać, że pies opanował którąś z nich, bo powtórzył ruch kilka razy, w rzeczywistości pupil wciąż nie rozumie, co robi. Dlatego tresura to proces długotrwały, a naukę konkretnych sztuczek i komend należy wprowadzać stopniowo – zupełnie jak materiał w szkole. Nie możemy podać psu wszystkiego na raz, bo po prostu tego nie opanuje. Właściwie nawet nie zrozumie, o co nam chodzi. Jak poprawnie nauczyć psa sztuczek? Zacznijmy od czegoś prostego.

Chodzenie przy nodze – jak nauczyć psa?

Chodzenie przy nodze to jeden z podstawowych elementów tresury psa, który wymaga od nas cierpliwości, konsekwencji i regularnego treningu. Można to osiągnąć poprzez stopniowe wprowadzanie psa do pożądanej pozycji i nagradzanie go za utrzymanie właściwej odległości i tempa. Pierwsza smycz powinna być zatem krótka, by pies się niepotrzebnie nie oddalał. Drugą sprawą jest werbalna informacja. Powinniśmy się zdecydować na jedną z opcji, którą będziemy wypowiadać, chcąc przywołać pupila do siebie. Najpopularniejszym hasłem jest oczywiście „do mnie”, ale możemy też postawić na „przy nodze” lub „blisko”. Nie stosujmy imienia psa – w zależności od kontekstu może oznaczać różne rzeczy i pies w ogóle nas nie zrozumie, a tym bardziej naszych intencji.

Nagradzanie psa za odpowiednie zachowanie i ignorowanie niepożądanych odchyleń jest kluczowe w drodze do celu. Regularne powtarzanie ćwiczeń, dodawanie stopnia trudności i trening w różnych środowiskach przyczyniają się do rozwinięcia umiejętności chodzenia przy nodze. Ważne jest, aby być cierpliwym podczas całego procesu nauki.

właścicielka psów uczy ich sztuczek

Czy pies lubi podawać łapę?

Zacząć trzeba od tego, że psy z reguły lubią być posłuszne. W końcu w warunkach dzikich same wybierają sobie lidera w postaci samca alfa. Tak naprawdę to my musimy wejść w tę rolę. Sztuczki takie jak „podaj łapę” są najprostsze do opanowania i należą do grona tych najpopularniejszych. Podawanie łapy jest dla wielu psów naturalne. Istotne jest tylko, aby nauczyć psa tej sztuczki tak, żeby reagował na werbalną komendę.

Dlaczego pies lubi podawać łapę? Przede wszystkim wiążę się to z cenną dla zwierzęcia uwagą, pochwałą i nierzadko nagrodą od właściciela, co dla czworonoga jest motywujące i satysfakcjonujące. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie psy z automatu lubią podawać łapę. Niektóre psy mogą potrzebować dodatkowego treningu i motywacji, aby nauczyć się tej sztuczki lub czuć się komfortowo z tą formą interakcji. Każdy pies ma swoje preferencje i osobowość, dlatego ważne jest, aby dostosować trening do indywidualnych potrzeb i możliwości psiaka.

Jak nauczyć psa podawania łapy? To jedna z najprostszych sztuczek. Wystarczy użyć komendy werbalnej, złapać psa za łapę i unieść ją, a następnie dać mu przekąskę. Czynność powtarzać, stopniowo redukując dotyk i cielesne skłanianie psa do podnoszenia łapy. Po jakimś czasie pies nauczy się reagować na komendę. Później będziemy mogli zrezygnować z przysmaków i ograniczyć nagrodę do werbalnej aprobaty.

Komenda „zostań” – dlaczego warto?

Komenda „zostań” jest niezwykle przydatna i warto nauczyć ją naszego psa. Przede wszystkim daje ona pupilowi sygnał, że powinien zatrzymać się w miejscu i poruszać się dalej, co po pierwsze może być dla niego bezpieczne, gdy chcemy ochronić psa przed niebezpieczeństwem, a po drugie – uczy powściągliwości i hamuje niepożądane zachowania. Komenda taj daje również właścicielowi większą kontrolę nad psem. Jest to niezwykle przydatne w miejscach publicznych, jak i podczas interakcji z innymi psami bądź ludźmi. „Zostań” wymaga od psa samokontroli, buduje więź i zaufanie między psem a właścicielem. Warto nauczyć psa tej komendy, bo pomaga ona w codziennym zarządzaniu pupilem oraz zwiększa bezpieczeństwo.

Co oznacza „dawanie głosu”?

Komenda „daj głos” odnosi się do ich naturalnego instynktu wydawania dźwięków w celu komunikacji. Tyczy się to szczekania, warczenia, wycia bądź skomlenia. Pies w ten sposób wyraża swoje emocje, potrzeby bądź reakcje na dane sytuacje. Powstała więc sztuczka, a zarazem komenda, która ma wywoływać tego typu interakcje na życzenie właściciela. Aby nauczyć psa „dawać głos” na zawołanie, należy zastosować następujący proces:

  1. Dopasuj polecenie werbalne do akcji psa – wybierz komendę „daj głos” lub „szczekaj” i nie zmieniaj jej.

  2. Stymuluj dźwiękiem – skoncentruj się na wywoływaniu dźwięku u psa. Możesz to zrobić, pokazując mu zabawkę lub przysmak.

  3. Powiąż komendę – w tej sytuacji dodaj komendę. Wypowiedz ją, kiedy pies zaczyna wydawać dźwięki.

  4. Nagradzaj – po ćwiczeniu daj psu nagrodę w postaci smakołyka (możesz zrobić mini domowy torcik na bazie naturalnych składników lub wybrać dostępne w sklepach zoologicznych gotowe smakołyki!)

  5. Powtarzaj i utrwalaj – powtarzaj ćwiczenie regularnie, aby utrwalić sztuczkę. Stopniowo zwiększaj trudność i odchodź od przekąsek na rzecz nagradzania werbalnego lub głaskania.

  6. Bądź konsekwentny i cierpliwy – efekty nie przyjdą od razu. Wykaż się cierpliwością i uparcie dąż do celu. Ignoruj przypadkowe szczekanie, nagradzaj szczekanie na komendę.

Pamiętaj, że niektóre psy mogą być bardziej skłonne do wydawania dźwięków niż inne. Niektóre rasy, takie jak charty czy teriery, mają naturalną skłonność do szczekania. Nasza rada? Znajdź złoty środek i się go trzymaj – Twój psiak z całą pewnością będzie zadowolony!