Pies posiada ogromne pokłady energii. Ma jej znacznie więcej niż człowiek, a dla czworonogów naturalną drogą do uspokojenia się i rozładowania napięcia, jest wysiłek fizyczny. To dlatego młode psy potrafią gryźć buty czy drapać meble. Energia, która w nich drzemie, musi znaleźć ujście w postaci zabawy lub innego fizycznego zajęcia. Gdy dodamy do tego aktywność intelektualną psa, jego energia zostanie spalona szybciej, a co za tym idzie – pupil zyska błogi spokój i zastrzyk endorfin, hormonów szczęścia. Zatem czy aktywność intelektualna u psa powinna mieć dla nas znaczenie? Jak najbardziej.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla psa?

Aktywność intelektualna u psów jest bardzo ważna, ponieważ pomaga im rozwijać umysł, zapewniając stymulację i stawiając przed psem emocjonujące wyzwania. Pies, który jest intelektualnie zaangażowany w zabawę, jest zwykle bardziej zadowolony i mniej podatny na nudę lub wspomniane destruktywne dla otoczenia zachowania wynikające z braku bodźców. Istnieje wiele sposobów, aby zachęcić psa do aktywności intelektualnej i pobudzenia umysłowego. Jednym z nich jest trening. To świetne rozwiązanie, ponieważ psy uwielbiają być tresowane. Sam proces szkolenia jest dla nich fascynujący, ponieważ zwykle męczą się fizycznie i psychicznie, wykonując różne sztuczki lub zadania. Wymaga to od nich myślenia i koncentracji, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i ogólne samopoczucie.

Szkolenie można połączyć z zabawą, co świetnie stymuluje intelektualnie psa. Na rynku istnieje wiele gier, które wymagają od psa rozwiązywania prostych problemów. Oprócz tego można wprowadzić różnorodne formy aktywności fizycznej, które angażują umysł psa – na przykład spacery w nowym środowisku, interaktywne zabawki, ukrywanie przysmaków. Świetnie sprawdzi się też nauka sztuczek!

pies gra w intelektualną grę

Czy pies potrzebuje aktywności intelektualnej?

Zacznijmy od tego, że pies powinien się codziennie wybiegać. Poprzez spalanie energii uwalniane zostają endorfiny, które dają naszemu pupilowi spokój, szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Psy, zwłaszcza młode, mają tej energii znacznie więcej niż ludzie, dlatego aktywność fizyczna jest w ich życiu bardzo ważna. Nudzie zapobiega też aktywność intelektualna, która jednocześnie daje psu poczucie satysfakcji z rozwiązywania zadań. Czy pies jej potrzebuje? Tak, dlatego ważne jest, by mu ją dostarczać.

Przede wszystkim aktywność intelektualna zapobiega nudzie, która w dużym stopniu może prowadzić do destruktywnych zachowań psa wobec otoczenia. Warto też pamiętać, że wspólna zabawa i wysiłek to dobry sposób na zbudowanie silnej więzi właściciela z psem. W czasie aktywności intelektualnej pies uczy się umiejętności poznawczych, staje się inteligentniejszy, a dodatkowo radośnie spędza czas w towarzystwie właściciela. Co więcej, zmęczenie umysłowe psa wpływa korzystnie na jego poczucie bezpieczeństwa i relaks – niezależnie od tego jaki temperament posiada nasz pupil.

Zabawy na pobudzenie intelektualne

Zabawy intelektualne pobudzają psa, zmuszają go do myślenia i potęgują zmęczenie pupila, co przekłada się na jego spokój i dobrostan. Jakie aktywności mogą pełnić funkcję zabawy na pobudzenie intelektualne psa? Oto kilka propozycji:

  1. Ukrywanie przysmaków – schowaj kilka smaczków w różnych miejscach w domu lub ogrodzie, a następnie zachęcaj psa do ich odnalezienia. Zacznij od łatwych miejsc, a z czasem zwiększaj poziom trudności. Pies korzysta ze swoich zmysłów, co jest dla niego bardzo stymulujące.

  2. Gry interaktywne – wykorzystując gry dla psów, interaktywne smycze czy zabawki wymagające od psa wykonywania określonych działań, zachęcisz psa do myślenia, planowania i rozwiązywania problemów.

  3. Poszukiwanie zapachowe – szukanie przedmiotów po zapachu to również bardzo ciekawa aktywność fizyczna dla psów, które te wprost uwielbiają. Wtedy to zwierzę może skorzystać ze swoich pierwotnych instynktów.

  4. Gry logiczne – to zabawki dla psów, na przykład układanki z przesuwanymi częściami i ukrytymi smaczkami.

  5. Trening posłuszeństwa – wymagający jest zarówno dla psa, jak i właściciela. To świetny sposób na wzmocnienie więzi, ale także stymulację umysłową psa.

Kluczem do sukcesu jest regularność oraz stopniowe podnoszenie stopnia trudności i dostosowywanie zabaw do indywidualnych umiejętności i potrzeb psa.

Koncentracja i skupienie u psa – jak je wzmacniać?

Wzmacnianie koncentracji i skupienia psa jest istotne dla jego rozwoju umysłowego i późniejszej samokontroli. Uczyć psa możemy poprzez zabawki i łamigłówki, które zmuszają go do skupienia się na jednej rzeczy. Trening mentalny również przyczynia się do poprawy koncentracji psów. Można w tym celu wykorzystać naukę różnych komend, sztuczek czy sekwencji działań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że należy stopniowo zwiększać poziom trudności stawianych przed psem wyzwań, dodając nowe elementy.

Trzeba też wspomnieć o urozmaicaniu środowiska. Wyprowadzanie go w różne miejsca i sytuacje może doświadczyć nowych bodźców, które wspomogą rozwój intelektualny pupila.

Jak zachęcić psa do aktywności?

Z psem należy zbudować więź, najlepiej od małego. Wymaga to od nas skupienia i cierpliwości, lecz warto do tego dążyć. Psa do zabawy nie trzeba zachęcać, zwłaszcza młodego, który pokłady energii potrafi rozładować, gryząc nam obuwie czy skacząc na meble bądź ludzi. Najprostszą metodą motywacji psa do aktywności fizycznej i intelektualnej jest zapewnienie mu nagrody, którą otrzyma za wykonane zadanie. Może to być pochwała słowna, smakołyk (na przykład przysmak domowej roboty!) lub coś innego. Jeżeli zachęcanie okazuje się trudne, najlepiej będzie postawić na przysmaczek.

Urozmaicone aktywności to również sposób na nudę. Dzięki nim pies nie będzie czuł, że to, co robi, jest monotonne, powtarzalne i mało oryginalne, a zabawa nigdy nie będzie nudna. Dobrze jest zapewnić pupilowi spotkania z innymi psami, trening poznawczy czy gry interaktywne. Postaraj się też o to, aby aktywność kojarzyła się psu jak najlepiej. Pozytywne doświadczenia psa lubią być odtwarzane, dlatego aktywność połącz z takimi emocjami jak radość i satysfakcja. W ten sposób zbudujesz w swoim psiaku nawyk regularnej aktywności – możesz być pewien / pewna, że nie będzie potrzeby, by go do niej specjalnie zachęcać!