Wysypka u psa to jedna z częstszych dolegliwości dermatologicznych u czworonogów, wynikająca z alergii. Niestety, psiaki zmagające się z alergią – zarówno na tle pokarmowym, jak i środowiskowym – niejednokrotnie doświadczają nieprzyjemnego świądu skóry, która staje się podrażniona i zaczerwieniona. Nie zawsze wysypkę widać gołym okiem – szczególnie wtedy, kiedy włos psa należy do dłuższych i z powodzeniem zakrywa zarumienioną, swędzącą skórę. Jeśli rozpoznamy u pupila wysypkę – powinniśmy skontaktować się z weterynarzem prowadzącym. Zdarza się jednak, że mamy możliwość wizyty u specjalisty od problemów skórnych psa – wówczas z całą pewnością powinniśmy z niej skorzystać! Jeśli nasz pies do tej pory nie był diagnozowany pod kątem alergii, a zauważamy jego kłopoty z wysypką – zacznijmy właśnie od badań. Aby potwierdzić bądź wykluczyć obecność alergii – wystarczy pobrać psiakowi krew. Jest to badanie, które oscyluje w okolicy 400 złotych – a które pozwala na odpowiedzenie sobie nie tylko na pytanie „czy mój pies ma alergię?”, ale również – jeśli ma – czy jest to alergia pokarmowa (na przykład uczulenie na kurczaka) czy środowiskowa (wynikająca z podrażnienia konkretnym rodzajem pyłków czy traw). Jeśli okaże się, że nasz pies ma jeden bądź oba typy alergii – dopiero po kolejnym, również odpłatnym „rozszerzeniu” badań – dowiemy się na co konkretnie uczulony jest nasz psiak.
Jakie leki na wysypkę u psa?
Na szczęście na rynku leków dla zwierzaków dostępne są tabletki o wielotorowym działaniu – które umożliwiają pozbycie się przykrych objawów alergii (w tym wysypki) niezależnie od jej typu. Co ciekawe – niektóre, stosowane przez ludzi leki, pomagają też psom, jednak w przypadku alergii leki antyhistaminowe (zazwyczaj skuteczne u nas) pomagają niewielu psom (zaledwie 15%). Wysypka na skórze psa może być oznaką również poważniejszego problemu – szczególnie wtedy, kiedy na ciele pojawiają się ropne i bardzo mocno swędzące zmiany. Wówczas można mówić o tak zwanym „ropnym zapaleniu skóry” – które ma najczęściej podłoże bakteryjne (chociaż może być też odpowiedzią organizmu na przykład na szczepionkę czy chorobę pasożytniczą). Wysypka u psa nie tylko wiąże się ze stanem zdrowia fizycznego psiaka, ale również psychicznego – ponieważ wykwity mogą drażnić pieska, dekoncentrować go oraz wywoływać stres. Co robić, kiedy zauważymy wysypkę na ciele psiaka, jakie sposoby zastosować i jak zapobiegać swędzącym zmianom? Przychodzimy z odpowiedziami!
Wysypka psa a zmiana diety
Jeśli na skórze naszego psiaka pojawia się wysypka, a nie tak dawno zmieniliśmy karmę – prawdopodobnie jego organizm próbuje przekazać nam, że nie do końca odpowiada mu skład nowego produktu. Niezależnie od tego czy karma jest sucha czy też mokra – może wywoływać uczulenie u psa. Jeśli mamy do czynienia z wysypką i – zgodne z zaleceniami weterynarza – nakładamy na zmienione miejsce maść czy spray przeciwświądowy, a nie rozwiązaliśmy problemu „od wewnątrz”… niestety, możemy pożegnać się z rezultatami – lub pogodzić się z tym, że będą one bardzo krótkotrwałe. Dopiero wtedy, kiedy znajdziemy przyczynę wysypki – możemy mówić o konkretnym, nastawionym na sukces leczeniu. Pamiętajmy, że pies nie jest królikiem doświadczalnym – a „testowanie” na nim różnych składników (na przykład rodzajów mięs w karmach) może przynieść nie tylko nasilenie wysypki, ale również problemy z żołądkiem. Jeśli tylko podejrzewamy alergię u psa – wykonajmy badanie, a następnie (na jego podstawie) dobierzmy odpowiedni styl żywienia. Nawet jeśli karma jest najwyższej jakości, a zawiera w sobie składnik wywołujący wysypkę – nic nie wskóramy. Psu, który cierpi na alergię, nie powinniśmy podawać też różnorodnych smaczków – skupmy się na jednym ich rodzaju, który jest tolerowany przez psa. Pamiętajmy, że kiedy uda nam się znaleźć już właściwą karmę – warto jest się jej „trzymać”. Im mniej zmian w żywieniu psiaka, który dobrze toleruje pożywienie – tym lepiej dla niego. Oczywiście, „usunięcie” drażniącego składnika z „menu” psa warto wesprzeć leczeniem miejscowym – jednak to właśnie zdrowa, przemyślana dieta może stanowić pierwszy krok do uzyskania oczekiwanego efektu!
Jak leczyć wysypkę psa?
Ważną rolę w leczeniu wysypki psa odgrywają także produkty, które nakładamy bezpośrednio na jego skórę – maści, kremy oraz składniki aktywne zawarte w sprayu. Pamiętajmy, że leczenie wysypki psa zaczyna się od podstaw – dlatego dobrze przyjrzyjmy się składom szamponów oraz odżywek, które stosujemy w higienie sierści naszego czworonożnego przyjaciela. Co więcej, jeśli u psa występuje wysypka – zrezygnujmy z produktów perfumowanych, również z perfum dla psiaków. Stosujmy środki łagodne, najlepiej oparte na naturalnych składnikach. Pamiętajmy, że również – przy stosowaniu konkretnej gamy produktów – warto dobierać je w oparciu o badania psa. Na zmienioną skórę psiaka nakładamy przepisane przez weterynarza leki oraz – co ważne – kontrolujemy czy nasz psiak nie wylizuje produktu oraz czy nie podrażnia dodatkowo (na przykład poprzez rozdrapywanie) zaczerwienionej skóry z wysypką. W czasie leczenia wysypki u psa – starajmy się odwracać jego uwagę, na przykład zabawą lub aktywnością intelektualną.
Jak zapobiec drapaniu wysypki u psa?
Starajmy się, aby pies nie miał zbyt wielu okazji do „zainteresowania się” wysypką – choć to dla niego trudna sytuacja, z naszą pomocą i wsparciem, szybko upora się z drażniącym problemem. Jeśli odwracanie uwagi to zbyt mało dla naszego czworonoga – zaopatrzmy się w wygodną, gumową osłonkę na łapki (jeśli wysypka znajduje się właśnie na jednej lub kilku z nich), która z powodzeniem odizoluje psiaka od miejsca z wysypką, a co za tym idzie – pozwoli na skuteczne gojenie się skóry.
Jak się okazuje – wysypka skórna u psa może wynikać przede wszystkim z alergii (środowiskowej lub pokarmowej, a czasem – obu z nich). Im szybciej zastosujemy skuteczne, przepisane przez lekarza weterynarii leki – tym szybciej ulżymy naszemu psiakowi! Pamiętajmy, że walka z wysypką to również odpowiedni dobór karmy oraz środków higieny i pielęgnacji psa – zwracajmy więc uwagę na skład zarówno pożywienia psiaka, jak i jego kosmetyków!
A Ty, w jaki sposób radzisz sobie z wysypką u psa?