Zdrowie naszego pupila niejednokrotnie spędza nam – zatroskanym właścicielom – sen z powiek. Niestety, czasem bardzo łatwo jest zaniedbać istotne dla danej rady kwestie zdrowotne – i zamiast działać profilaktycznie, stajemy przed koniecznością leczenia swojego pupila. Nawet najbardziej doświadczony weterynarz może zapomnieć o zwróceniu uwagi właścicielowi psa na to, jak ważna są regularne badania psa – dlatego to w naszej gestii powinna być troska o to, aby systematycznie kontrolować zdrowie oraz formę naszego psiaka. Ogólne pojęcie zdrowia psa obejmuje wiele aspektów codziennego funkcjonowania zwierzaka – to ile ma siły, jak sprawne są jego stawy, w jakim stanie znajdują się kości psa, czy nie ma alergii na tle pokarmowym bądź środowiskowym, jak wygląda jego sierść i skóra, czy narząd wzroku działa prawidłowo, czy zęby nie pokrywa kamień i wiele, wiele innych.
Czy badania dla psa są płatne?
Regularne korzystanie z opieki weterynaryjnej jest więc kluczowe – jednak nie zawsze oznacza ono systematycznie wykonywanych badań. I choć rzeczywiście samo w sobie badanie może nie być największą przyjemnością dla naszego czworonoga – lepiej zbadać się przed faktem choroby, niż po niej. Inną kwestią, o jakiej należy pamiętać jest fakt, że wszystkie badania pieska są płatne – w świecie weterynarii nie istnieje coś takiego jak „narodowy fundusz zdrowia”, dlatego decydując się na przyjęcie pupila pod swój dach, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym czy aby na pewno stać nas na zapewnienie pieskowi wszystkiego tego, co najlepsze (również regularnych, często kosztownych badań). Jakie badania warto wykonywać co kilka miesięcy / lat i dlaczego są one tak ważne w kontekście ogólnego zdrowia i sprawności naszego zwierzaka? Przychodzimy z pomocą!
Podstawowe badanie psiaka – co warto wiedzieć?
Podstawowe badanie weterynaryjne, jakie należy wykonywać standardowo raz do roku (chyba, że stan pieska z jakiś względów się pogorszy, a weterynarz prowadzący zleci nam je w większej częstotliwości) powinno obejmować morfologię, parametry wątrobowe i nerkowe, białko całkowite, glukozę oraz elektrolity. Aby ułatwić pieskowi przebycie badania – warto być z nim w gabinecie, jednak nie mówić do niego, a tym samym pozwolić weterynarzowi na działanie. Zdarza się, że weterynarz – w obawie przed ugryzieniem pieska – założy mu kaganiec. Możemy się na to godzić lub nie – jednak lekarz, z obawy o swoje zdrowie, może odmówić wykonania badania bez kagańca. Weterynarz musi znaleźć żyłę naszego psiaka, a następnie dokładnie się w nią wbić – tak, aby właściwie pobrać niezbędną do badania krew. Co więcej, nasz pupil powinien być na czczo przynajmniej osiem godzin – inaczej wynik badania może okazać się nieprawidłowy, a stres zwierzaka – absolutnie zbędny. Do podstawowych badań – oprócz badania krwi – możemy zaliczyć także badanie moczu i kału psa, sprawdzenie jego wagi poprzez skorzystanie z większego, najczęściej dostępnego w gabinetach weterynaryjnych, ale i niektórych sklepach zoologicznych sprzętu, sprawdzenie książeczki szczepień (również paszportu – w przypadku, gdy psiak podróżuje), a także skontrolowanie rozrodu. Jeśli piesek czy suczka nie jest wykastrowany / wysterylizowana – weterynarz może zaproponować nam to rozwiązanie, jednak ostateczna decyzja podjęcia ewentualnych kroków w stronę zabiegu, należy wyłącznie do nas. Podstawowa opieka zdrowotna naszego pupila to także zabezpieczenie go przed kleszczami oraz odrobaczenie, które dokonuje się poprzez podanie czworonogowi specjalnej tabletki.
Na czym polegają oględziny psa?
Tak zwane „oględziny psa” to nic innego jak określenie jego stanu zdrowia na podstawie tego, co jest widoczne – weterynarz podczas oględzin zwraca więc uwagę zarówno na stan okrywy włosowej psa, jego oczu, skóry (w tym odcienia – niektórym pieskom, pod wpływem promieni słonecznych, na skórze pojawiają się plamki, co jest zupełnie normalne!), całej jamy ustnej wraz zębami oraz okolic intymnych i odbytu. Każdy z wymienionych wyżej elementów jest niezwykle ważny – dlatego pominięcie któregokolwiek z nich może skutkować przykrymi dla zwierzaka konsekwencjami zdrowotnymi. Najwięcej uwagi weterynarz poświęca jednak zębom – ponieważ to na ich podstawie w dużej mierze można wywnioskować czy stan zdrowia naszego psiaka jest ogólnie dobry, czy też nie do końca. Częste kłopoty z kamieniem nazębnym, który niejednokrotnie musi zostać usunięty podczas zabiegu, sprawiają, że psiaki – szczególnie te zaliczane do „ras małych” – powinny odbywać kontrolę uzębienia nawet dwa razy w roku.
Inne badania, jakie warto wykonać pupilowi
Kontrola wagi pupila w żadnym wypadku nie powinna zostać pominięta przez weterynarza – ponieważ pieski, którym doskwiera nadwaga lub otyłość, natychmiastowo powinny otrzymać odpowiednią pomoc, na przykład w formie zmiany karmy na tę o niższej ilości kalorii. Co więcej, badanie, o którym zdarza się nam zapominać, a które jest równie istotne co cała reszta kontroli – to to, które opiera się na monitorowaniu tętna psa. Aby odsłuchać serce oraz tętno psa – weterynarz ustawia go w pozycji stojącej lub siedzącej, następnie dotykając delikatnie uda psa, a dokładnie miejsca, w jakim znajduje się tętnica udowa. Z kolei ciśnienie krwi u psa mierzy się na łapie przedniej lub tylnej – chociaż może wydawać się nieco stresujące dla naszego czworonoga, odpowiednie przygotowanie do wizyty u weterynarza (na przykład nagradzanie psa smaczkami), może spowodować, że widok zbliżającego się gabinetu wcale nie będzie dla niego tak przerażający!
Badanie psa – podsumowanie
Pamiętajmy, że to my – jako troszczący się o pupila i kochający go właściciele – powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, aby nasz psiak nie tylko korzystał regularnie z podstawowej oferty badań, dostępnej w każdym gabinecie weterynaryjnym, ale również bez problemu badania przeszedł. Monitorując regularnie stan zdrowia swojego czworonożnego przyjaciela – nie musimy martwić się o nagłe pogorszenie się jego samopoczucia czy formy, mając wszystko pod właściwą kontrolą!
A Ty, jeździsz ze swoim psiakiem raz do roku na podstawowy zestaw badań?
Trackbacks / Pingbacks