Czy wiesz, że Twój piesek – podobnie jak Ty – może doświadczać przeziębienia swojego organizmu? Co ciekawe, również jego symptomy mocno nawiązują do naszych – jeśli Twój pies ma katar, kaszel, gorączkę, jest wyraźnie osłabiony oraz nie ma apetytu, niezwłocznie powinieneś / powinnaś zwrócić się do lekarza weterynarii! Ponieważ objawy psiego przeziębienia są widoczne – prawdopodobnie bez problemu zauważysz, że Twój pupil nie zachowuje się tak jak zawsze, a jego samopoczucie uległo drastyczne zmianie. Na przeziębienie psa mogą wskazywać także ropiejące oczy – to reakcja jego organizmu na wirusa czy bakterie, które aktualnie sieją spustoszenie w Twoim psiaku. Na szczęście – szybka, konkretna reakcja może sprawić, że Twój czworonożny przyjaciel lada moment poczuje się lepiej. To co warto wiedzieć odnośnie jednego z symptomów przeziębienia u psa – gorączki – to fakt, że prawidłowa temperatura psiaka dużej rasy wynosi 38 stopni Celsjusza, z kolei dla małych ras oraz szczeniąt – maksymalnie 39,5. Czym spowodowane jest najczęściej przeziębienie psa? Tu znów pojawia się podobieństwo do przyczyn chorowania człowieka – jeśli wyszliśmy z psem na długi spacer w deszczu, psiak przebywał w chłodnym pomieszczeniu, w którym mógł się wyziębić, bawił w śniegu bez nałożonego wcześniej ubranka czy też wypił zimną wodę (na przykład z kałuży), bardzo prawdopodobne, że – niestety – złapał infekcję górnych dróg oddechowych. To, czego na pewno nie powinniśmy robić w tym czasie to wpadanie w panikę. Piesek – nie tylko chory i zmęczony, ale w takim stanie tym bardziej! – potrzebuje spokoju oraz poczucia bezpieczeństwa, a zamieszanie w domu spowodowane jego osłabieniem z całą pewnością nie przyspieszy jego zdrowienia.

Przeziębienie psa – jak temu zapobiec?

Na infekcje najmocniej narażone są psy niezaszczepione – dlatego, kiedy weterynarz porusza temat szczepień, warto porozmawiać z nim o konsekwencjach zdrowotnych ewentualnego niezaszczepienia się. Oczywiście – każdy z nas ma w tym temacie swoje zdanie, jednak pozostawianie psa niezaszczepionego bez wcześniejszej chęci rozwiania w sobie wątpliwości, nie jest dobrym pomysłem. Nie pozostawiajmy tematu szczepienia psa i nie uznawajmy go za mniej istotny od innych – ponieważ jest wręcz przeciwnie! Niezaszczepiony psiak szybciej łapie przeziębienie – co więcej, może również gorzej je znieść. Infekcje u psów to również problem wielu schronisk – i innych miejsc, gdzie pieski znajdują się w skupiskach. Pamiętajmy, że profilaktyka jest równie ważna co skuteczne działanie w momencie rozpoznania kłopotu zdrowotnego – i nawet, gdy nasz pupil nie okazuje symptomów przeziębienia jednocześnie (na przykład mając jedynie katar), powinniśmy zainteresować się jego stanem zdrowia.

Jak wyleczyć przeziębienie psa?

Aby skutecznie wyleczyć przeziębienie psa – przede wszystkim, nie powinniśmy robić tego na własną rękę. Kiedy tylko zauważymy niepokojące zachowanie psiaka – udajmy się do weterynarza, który dokładnie zbada naszego pupila oraz przepisze mu leki. Jeśli weterynarz wyrazi na to zgodę – możemy zastosować suplementy wzmacniające organizm pieska w tym trudnym dla niego czasie. To, co możemy zrobić dla naszego czworonożnego przyjaciela – oprócz podania mu leków – to zapewnienie mu spokoju i ciszy na czas kurowania. Jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta i dzieci – odizolujmy je (tak, aby nasz czworonóg mógł swobodnie wypocząć, aby być w pełni sił). Czas przeziębienia jest najczęściej momentem osłabionego apetytu pieska – dobrym pomysłem będzie więc raz na jakiś czas przysuwanie mu miski z wodą i karmą, ponieważ może okazać się, że nasz przyjaciel jest zbyt słaby, aby podejść do stanowiska z jedzeniem. Jeśli mamy możliwość – pozostańmy z psiakiem na czas jego choroby, dokładnie monitorując przebieg przeziębienia. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie być z nim 24 godziny na dobę – poprośmy bliską, zaufaną osobę, aby doglądała naszego psa. Dobrze, gdy jest to ktoś, kogo zna nasz psiak – na przykład zaprzyjaźniona sąsiadka. Aby piesek mógł skutecznie się wykurować – powinien zostać w domu do czasu aż poczuje się lepiej. Jeśli widzimy, że codzienne spacery sprawiają mu trudność – skróćmy je do minimum.

Zdrowa dieta psa a przeziębienie

Oczywiście – znacznie łatwiej niż leczyć jest zapobiegać! Aby nasz psiak nie musiał walczyć z uporczywymi przeziębieniami – dbajmy o to, aby zawsze było mu odpowiednio ciepło. Chociaż wiele psiaków nie lubi noszenia ubranek – czasem są one koniecznością. Zaopatrzmy się więc w wysokiej jakości ciuszki dla psów – „oddychające”, z solidnych materiałów, komfortowe dla psa. Dodatkowo możemy też suplementować chociażby olej z łososia – który nie tylko fantastycznie wzmacnia organizm psiaka od wewnątrz, ale również dba o zdrowie i piękny wygląd sierści. Raz na jakiś czas warto monitorować stan zdrowia naszego pieska – wykonując rutynowe badanie krwi. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy nasz pies na stałe zażywa określone leki – wówczas sprawdzamy przede wszystkim wątrobę psa, która może zostać przez nie skutecznie obciążona. W przypadku łapania przez pupila częstych infekcji – warto zwrócić uwagę na jego codzienną dietę. Czasem zmiana karmy może okazać się zbawienna – być może psiak, jedząc niskiej jakości produkty, nie zostaje odpowiednio „zaopatrzony” w najważniejsze składniki odżywcze i witaminy. Jeśli nasz pies jest alergikiem – również nie bójmy się zmieniać jego stylu żywienia. Z odpowiednim wsparciem weterynarza – zmiana karmy nie musi oznaczać problemów żołądkowych czy biegunek psa, a wprowadzenie nowych, znacznie bardziej jakościowych produktów, mogą przynieść realne korzyści zdrowotne dla naszego psa.

ubranie dla psa

Jak się okazuje – przeziębienie pieska jest czymś absolutnie normalnym, czymś, co każdy z nas musi przejść. Dbajmy o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół – a kiedy dowiemy się, że nasz pies przechodzi przeziębienie, nie wpadajmy w panikę. Zapewnijmy naszemu psu wszystko to czego potrzebuje w czasie kurowania się – a więc nie tylko leki, ciepło i dobre, odżywcze jedzenie czy suplementację, ale również ciszę, spokój i komfort.

A czy Twój pies przechodził już przeziębienie?