Hawańczyk to pełna naturalnego czasu rasa psów do towarzystwa – urzekająca przyjemną aparycją, radosną naturą, pięknym, eleganckim włosem. Nie da się ukryć, że to właśnie urocze psy do towarzystwa – również ze względu na swoje niewielkie rozmiary – są chętnie wybierane przez osoby, zamieszkujące mieszkania, jednak równie często możemy spotkać je w ogrodach domów jednorodzinnych. Hawańczyki są bardzo czułe wobec swoich opiekunów, wnoszą radość do codziennego życia, uwielbiają zabawy i aktywności. Kiedy tylko znajdują się w obecności swoich właścicieli – domagają się atencji i uwagi, kochają też pieszczoty oraz, co ciekawe, potrafią dostosować swój tryb życia do trybu opiekuna. Hawańczyki doskonale rozumieją kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na odpoczynek – dlatego codzienność z nimi wydaje się być niezwykle łatwa i pełna przyjemności na co dzień!

wzrost: 23-27 cm

waga: do 6 kg

długość życia: 13-15 lat

pies rasy hawańczyk

Skąd pochodzi hawańczyk?

Czy wiesz, że krajem największego rozwoju hawańczyka jest Kuba? Ten piękny, nieduży psiak pochodzi jednak z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, a w naszym kraju nie należy do najbardziej popularnych ras, będąc niejednokrotnie mylony na przykład z shih tzu czy maltańczykiem. Najczęściej waga hawańczyka nie przekracza 6 kg, a wysokość w kłębie oscyluje między 23 a 27 cm. To właśnie psy tej interesującej rasy należą do sekcji biszonów i ras pokrewnych, a ich podatność na szkolenia sprawia, że są często wybierane przez osoby, które czerpią radość z tresury oraz lubią aktywnie spędzać czas z pupilem. Chociaż hawańczyk rzeczywiście potrzebuje dużo uwagi i nie ma najmniejszego problemu z domaganiem się jej – jest przy tym maksymalnie uroczy i czarujący nie tylko dla domowników, ale także odwiedzających ich gości czy przechodniów na ulicy!

Aktywność u hawańczyka

Chociaż rzeczywiście hawańczyk bardzo lubi aktywność – wcale nie wymaga jej w dużych ilościach. Odpowiednią aktywnością na co dzień dla hawańczyka będzie oczywiście umiarkowany spacer – trzy razy dziennie – oraz zabawa, dopasowana do danego stanu zdrowia, wieku, ochoty naszego pupila. Decyzja o wzięciu psa tej rasy pod swój dach wcale nie oznacza, że musimy cały czas pobudzać hawańczyka do zabawy czy ruchu – te niezwykle wdzięczne psy potrafią czerpać też przyjemność ze zwykłego leniuchowania na kanapie z ukochanym opiekunem! To inteligentne i bystre czworonogi, które – o czym warto pamiętać – potrzebują nie tylko aktywności związanej stricte z fizycznością, ale także zabaw stymulujących ich intelekt.

Jak dbać o sierść hawańczyka?

Ogromnym atutem psów rasy hawańczyk jest oczywiście ich sierść – która, jak łatwo się domyślić, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Mowa nie tylko o systematycznych kąpielach czy nawilżaniu włosa z pomocą odżywek i masek, ale przede wszystkim – o regularnym wyczesywaniu psiaka. To ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę stając przed decyzją o wzięciu pupila tej rasy – jeśli wiemy, że nie wystarczy nam czasu i cierpliwości na to, aby właściwie zająć się sierścią hawańczyka, pomyślmy o psie mniej wymagającej pod tym kątem rasy. Sierść hawańczyka – aby mogła cieszyć nasze oko – powinna być czysta, zadbana, przyjemna w dotyku, a to wymaga odpowiedniej pracy, organizacji czasu oraz środków finansowych, które przeznaczymy na częste wizyty u groomera (jeśli sami nie potrafimy bądź nie chcemy zajmować się pielęgnacją psiaka).

Wygląd hawańczyka – co warto wiedzieć?

Imponująca sierść hawańczyka to ważny element jego wyglądu – może występować zarówno w kolorze czarnym, białym, płowym, w kolorze tytoniu oraz odcieniu „hawana”. Hawańczyki mają mądre, ciemne oczy, wysoko osadzone uszy, krótkie nogi i prosty bądź falisty włos. To ważna informacja szczególnie dla osób, które – nie znając specyfiki rasy – mogą martwić się o delikatny skręt włosa. Jak najbardziej jest to normalne i naturalne dla psiaków tej rasy! Ich niewielka budowa ciała sprawia, że na co dzień są niezwykle zwinne, a dzięki rozpierającej ich energii – wraz z psem „żyje” cały dom. Nie bez powodu to właśnie między innymi czarujące hawańczyki należą do grupy psów do towarzystwa – taka właśnie jest ich rola, dlatego nie powinniśmy dziwić się, kiedy zostaniemy zaczepieni na ulicy z powodu naszego uroczego psiaka!

hawańczyk leży na trawie

Czy hawańczyk często szczeka?

Zapewne większość z nas słyszała jeden z popularnych mitów na temat małych psów – dotyczący oczywiście częstego, głośnego szczekania. Jak się okazuje – rzeczywiście część psiaków mniejszych ras „lubi” sobie głośno poszczekać (w ten sposób przecież się komunikują!), jednak akurat sam w sobie hawańczyk zachowuje się dość cicho, co dodatkowo zachęca mieszkańców bloków do wzięcia tego pięknego psa pod swój dach. Hawańczyk nie tylko nie zajmuje wiele miejsca, ale jest też stosunkowo cichy – owszem, uwielbia towarzystwo swojego opiekuna, jednak kiedy wyjdziemy z domu, nie powinniśmy martwić się o hałas spowodowany szczekaniem pupila. Jeśli zauważymy jednak, że nasz hawańczyk nie chce nas „wypuścić” – porozmawiajmy z behawiorystą na temat lęku separacyjnego (tak, aby jak najszybciej zadziałać poprzez pracę z psiakiem).

Hawańczyk – dla kogo?

Kto powinien rozważyć wzięcie hawańczyka? Przede wszystkim osoby, które lubią małe, pełne uroku psy, które są łatwe w ułożeniu, spokojne, nie wykazujące agresji. Hawańczyk odnajdzie się zarówno w dużej rodzinie, jak i parze – umili też życie singlowi czy singielce, o ile jego właściciel / ka będzie w stanie poświęcać mu sporo uwagi i czasu. Co ciekawe, hawańczyk sprawdzi się też seniorom – ze względu na delikatną aktywność jakiej potrzebuje (z powodzeniem wystarczą mu wspomniane wyżej spacery i zabawy w domu!), a jego łagodne, serdeczne podejście do dzieci sprawia, że to właśnie hawańczyk jest tak często wybierany w momencie, kiedy na świecie ma się zjawić nowy członek rodziny, z którym nasz psiak mógłby swobodnie dorastać pod jednym dachem!

Jak żywić psa rasy hawańczyk?

Opieka nad hawańczykiem – pomijając kwestie pielęgnacyjne – nie stanowi dużego wyzwania. Jego odżywianie z powodzeniem możemy oprzeć na kilku sposobach – stosując zarówno karmę mokrą, suchą, jak i decydując się na dietę BARF. To o czym warto pamiętać niezależnie od rasy, z jaką funkcjonujemy na co dzień, to fakt, aby nie przekarmiać psiaka oraz nie dawać mu zbyt małych porcji – ale zawsze dokładnie je wyliczać (tak, aby zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze). Chociaż BARF wymaga sporo zaangażowania i czasu w przygotowanie posiłków dla czworonoga – nikogo nie dziwi dziś, że tak wielu z nas rzeczywiście decyduje się na zastosowanie tego stylu żywienia. Dbajmy o to, aby nasz pupil nie zachorował na nadwagę ani otyłość – znacznie łatwiej jest nabyć dodatkowe kilogramy niż je później zrzucać i odmawiać psu jego ulubionych smakołyków!

Na co może zachorować hawańczyk?

Hawańczyki – ze względu na swój niewielki rozmiar – mogą zachorować na kilka konkretnych chorób. Mowa przede wszystkim o zwichnięciu rzepki, które stanowi jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u psiaków małych ras. Aby zadbać o rzepki hawańczyka – warto kontrolować jego wchodzenie po schodach (w przypadku, gdy mieszkamy w bloku) i pozwalać mu na samodzielne przechodzenie na przykład jednego piętra. Niezależnie od wieku w jakim jest nasz hawańczyk – nie przeciążajmy jego kości i stawów, dbając od najmłodszych lat o ich prawidłowe funkcjonowanie. Inną chorobą, na którą może zachorować hawańczyk jest zaćma – jeśli zauważymy, że nasz pupil miewa kłopoty ze wzrokiem, koniecznie umówmy wizytę u weterynarza, którego specjalizacją jest okulistyka!

hawańczyk na ścieżce

Jak spacerować z hawańczykiem?

To, o czym warto pomyśleć jeszcze przed decyzją wzięcia hawańczyka pod swój dach, jest bez wątpienia sposób, w jaki będziemy odbywać spacery z naszym czworonogiem. Ze względu na niewielką posturę psiaka – powinniśmy sięgnąć po w pełni dopasowane, bezpieczne szelki oraz lekką smycz (tak, aby nie przeciążać nią naszego pupila). Niestety, każdego roku na skutek uwolnienia się ze zbyt szerokiej obróżki ginie bardzo dużo psów małych ras – dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać zabezpieczenie, jakie będziemy stosować podczas spacerów. W przypadku szelek – „okalamy” psiaka niemalże z każdej strony, dzięki czemu zarówno my, jak i on, możemy czuć się jak najbardziej swobodnie i bezpiecznie. Jeśli mimo to obawiamy się ewentualnej ucieczki hawańczyka (do której jednak, o czym warto wiedzieć, nie ma skłonności!) zaopatrzymy się w praktyczną „adresówkę” oraz zadbajmy o zaczipowanie psa (o ile nie został zaczipowany wcześniej w hodowli).

Ile kosztuje szczeniak rasy hawańczyk?

Ze względu na występowanie w Polsce zaledwie kilka oficjalnych hodowli psów rasy hawańczyk – za szczeniaka należy zapłacić około 5000 złotych. Co ciekawe, koszt może oscylować nawet w granicach 10 000 złotych – jeśli chcemy zaopiekować się hawańczykiem o doskonałym pochodzeniu. Chociaż za psy rasowe rzeczywiście musimy zapłacić zwykle kilka tysięcy – warto zaoszczędzić te pieniądze i wybrać psiaka z rzetelnego, zaufanego źródła. Nie wspierajmy pseudo hodowli, w której pupil może przypominać daną rasę, a w gruncie rzeczy nie mieć z nią wiele wspólnego. W przypadku zarówno urokliwego biszona hawańskiego, jak i innych ras – płacimy nie tylko za konkretny wygląd, ale także charakter naszego nowego czworonożnego przyjaciela.

młody hawańczyk

Zalety posiadania hawańczyka

Hawańczyk to pełen niespotykanego uroku psiak – cechujący się dużą inteligencją, podatnością na szkolenia i łagodnością w stosunku do najmłodszych członków rodziny. Ich wdzięk sprawia, że wspólne spędzanie czasu staje się jeszcze przyjemniejsze – to o czym warto pamiętać w przypadku mieszkania z tak małym psem pod jednym dachem to fakt, aby w żadnym razie nie traktować go jak zabawki czy „przytulanki”. Hawańczyki są radosne, lojalne, umiejące dostosować się do trybu życia właściciela – doskonale odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Pomijając pielęgnację ich pięknego włosa – nie są zbyt skomplikowane w utrzymaniu. Dzięki możliwości żywienia ich na różne, dostosowane do konkretnego psiaka sposoby, możemy wybrać ten z nich, który najbardziej odpowiada także nam – na przykład pod kątem czasu, jaki przeznaczymy na przygotowanie posiłku dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Wady posiadania hawańczyka

Hawańczyk potrzebuje dwóch ważnych rzeczy – naszej uwagi oraz zaangażowania w kwestie pielęgnacyjne. Mowa oczywiście o sumiennym, regularnym wyczesywaniu sierści – która rzeczywiście, aby utrzymać piękny wygląd, wymaga naszego zaangażowania. Psy o długiej sierści warto zaopatrzyć w specjalne przybory, które doskonale poradzą sobie z ich wymaganiami. Jeśli chodzi o uwagę psiaka – hawańczyk nie ma problemu z domaganiem się naszego zaangażowania, jednak zaspokojony pod tym względem, potrafi być niezwykle ułożonym, posłusznym psem. Kiedy tylko mamy odrobinę czasu między domowymi obowiązkami – zwróćmy uwagę na naszego czworonoga. Takie „zauważenie” i „docenienie” go w codziennym pędzie sprawi, że poczuje się dużo lepiej! Pamiętajmy, że – chociaż każda rasa wiąże się z określonymi cechami charakteru psa – każdy pupil jest inny, a na jego zachowanie ogromny wpływ ma nic innego jak nasze podejście, wychowanie, zasady jakie ustalimy.

opiekun szkoli hawańczyka

Hawańczyk – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem hawańczyka pod swój dach – warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Pierwsze z nich dotyczy oczywiście czasu, jaki będziesz musiał / a poświęcić zarówno na samą w sobie zabawę i opiekę nad hawańczykiem, jak i jego pielęgnację. Drugim pytaniem, jakie warto sobie zadać zastanawiając się nad wzięciem psa tej rasy jest to dotyczące sporego koszt – nie tylko samego w sobie zakupu, ale również życia (wiążący się głównie z pielęgnacją i ewentualnym korzystaniem z usług groomera – dla kontrastu, koszt żywienia hawańczyka nie jest zbyt wielkim wydatkiem, z oczywistych względów „wypadając” znacznie korzystniej niż koszt zakupu jedzenia dla psów większych ras). Jeśli szukasz błyskotliwego, chętnie oddającego się szkoleniom psiaka, który z powodzeniem odnajdzie się zarówno w dużej rodzinie, parze, jak i w domu z dzieckiem czy innym pupilem – hawańczyk z całą pewnością jest dla Ciebie!