Jedna z wielu zalet średnich psów? Oczywiście – ich rozmiar! Psiaki zaliczane do grupy „średnich” nie są ani bardzo małe, ani bardzo duże – co sprawia, że coraz więcej z nas – przy wyborze swojego czworonożnego przyjaciela – decyduje się na wzięcie do domu właśnie „średniaka”. Średnie psy obejmują sporo ras – możemy je spotkać zarówno w miastach, jak i na wsiach, a dzięki średniej budowie ciała, możemy pozwolić dziecku na zabawę z psem, nie musząc martwić się o to, czy aby na pewno nic nie stanie się naszemu pupilowi. Średnie psiaki to doskonała propozycja dla osób, które zamieszkują zarówno w blokach, jak i domach, chcą zaopiekować się kolejnym lub pierwszym psem, nie mają potrzeby przenoszenia pieska w torebce (co dotyczy wbrew pozorom wielu pań!), a także nie obawiają się sporej dawki aktywności na co dzień! Co warto wiedzieć o psach w średnim rozmiarze, jak się nimi opiekować, na jaki sposób żywienia postawić oraz jakie aktywności wybrać, aby zapewnić im szczęśliwe, długie życie? Przychodzimy z pomocą!

pies średniego rozmiaru podczas wyprawy nad wodę

Średnie psy – jakie mają cechy?

Chociaż każda z ras psów wykazuje swoje indywidualne cechy charakteru (którymi przede wszystkim należy kierować się przy wyborze psa) – to, co można powiedzieć o średnich psach to bez wątpienia fakt, że doskonale odnajdą się w roli naszego kompana, towarzysza codziennego życia! Oczywiście, nie ma idealnej recepty na wychowanie, szkolenie, zabawę ze średnim psem (podobnie jak w przypadku małych i dużych psów), dlatego „ucząc się” życia z czworonogiem pod jednym dachem – należy mieć na uwadze specyfikę danej rasy, jej cechy osobowości, potrzeby, wymagania. Wspólną cechą wszystkich ras psów średnich może okazać się jednak względna stabilność charakteru (która w dużej mierze zależy jednak od wychowania i ewentualnej pracy z behawiorystą) oraz umiejętność dostosowania się do różnych miejsc (średni pies pokocha zarówno duży dom z ogrodem, jak i niewielkich rozmiarów studio w bloku!). Co ciekawe, bardzo dużo średnich psów zamieszkuje obecnie schroniska dla bezdomnych zwierząt – jeśli nie mamy sprecyzowanej konkretnej rasy, którą chcielibyśmy lepiej poznać, być może to właśnie w to miejsce powinniśmy udać się w pierwszej kolejności.

Co oznacza, że pies jest „średni”?

Skoro każdy pies jest inny, w jakim celu stworzono podział na rasy „małe”, „średnie” i „duże”? Odpowiedź jest prosta – każdy z tych przymiotników określa nie cechy charakteru psa, ale jego… wygląd! Do psów średnich zaliczamy wszystkie te psiaki, których masa ciała waha się od 10 do nawet 30 kilogramów, z kolei wysokość w kłębie – 40-60 cm. Psy średnie są najbardziej różnorodną grupą psów – ponieważ łatwo możemy wyobrazić sobie odmienność na przykład 10-kilogramowego, długowłosego, ciemnego psiaka w porównaniu do ważącego 25 kilogramów, krótkowłosego pupila o jasnej sierści. Pamiętajmy, że – niezależnie od wyboru konkretnej rasy psa – decyzję o przyjęciu go pod swój dach należy dokładnie przemyśleć, ponieważ od tego momentu to właśnie od nas – opiekunów – zależy byt, a więc zdrowie, forma i samopoczucie pieska.

dorosły pies rasy nowofunland podczas pływania

Średnie psy – jakie rasy obejmuje?

Grupa „średnich psów” obejmuje bardzo wiele ras – między innymi barbeta, bernardyna, charta afgańskiego, dalmatyńczyka, foksteriera krótkowłosego, hawańczyka, lwiego pieska, nowofunlanda, owczarka pikardyjskiego, pinczera niemieckiego, puggle’a, wilczarza irlandzkiego… Pamiętajmy, że – nawet jeśli przedstawiciel danej rasy wydaje się nam sporych rozmiarów – to czy należy do „średnich” czy „dużych” psów zależy od jego wysokości i wagi. To właśnie wysokość oraz waga psa sprawia, że z powodzeniem możemy zaliczyć go do danej grupy psiaków. Oczywiście, może zdarzyć się, że nasz mały pies cierpi na nadwagę, przez co pozornie nie zalicza się już (pod kątem masy ciała) do grupy psów małych – pamiętajmy jednak, że pewne nieprawidłowości zdrowotne, z jakimi zmaga się wiele psiaków, nie wyklucza ich ze swojej „prawidłowej” grupy.

Pielęgnacja średnich psów

Podobnie jak w przypadku małych i dużych psów – również pielęgnacja pupili zaliczanych do „średnich” nie wynika z ich wzrostu czy masy ciała, ale z konkretnego rodzaju sierści. Jeśli mamy do czynienia z rasą długowłosą – oczywistym jest, że pielęgnacja tego rodzaju pieska będzie wymagać od nas sporo czasu, zaangażowania oraz – nierzadko – środków finansowych. Z kolei pies o krótkim włosiu nie będzie już tak wymagający. Pamiętajmy, by – zarówno w przypadku przedstawicieli ras długo, krótko, jak i szorstkowłosych – nie przesadzać z kąpielami. Psiaka kąpiemy wyłącznie wtedy, kiedy tego wymaga – na przykład po intensywnej wyprawie do lasu w deszczową pogodę. Im częściej będziemy kąpać pupila – a więc stosować kosmetyki, których (nie oszukujmy się) żaden psiak nie lubi – tym intensywniej będziemy naruszać naturalny zapach psa (co może skutkować jego zdenerwowaniem). Psiaki wymagające specjalistycznej pielęgnacji, na przykład strzyżenia pod kątem wystaw, powinny pozostawać pod opieką doświadczonego groomera.

Jakie aktywności dla średnich psów?

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie jak bardzo intensywny rodzaj aktywności lubią średnie psy – jak wiemy, każdy z nich jest inny i ma odrębne potrzeby. Przedstawiciel jeden z ras zaliczanych do „średnich psów” może uwielbiać długie spacery i dodatkowe aktywności (na przykład pływanie – zawsze w odpowiednim zabezpieczeniu i pod czujnym okiem opiekuna!), inny – będzie preferował błogie lenistwo na kanapie w towarzystwie pozostałych domowników. Pamiętajmy, by intensywność i rodzaj aktywności zawsze dobierać do potrzeb naszego pupila. Błędem jest dopasowywać ją do swoich preferencji. Jeśli bardzo lubisz biegać – wybierz taką rasę średniego psa, która z powodzeniem (i przyjemnością!) może Ci w tym towarzyszyć. Jeśli wiele czasu spędzasz nad wodą – postaw na taką rasę, która również to uwielbia (na przykład na field spaniela). Nasz psiak będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany zarówno wtedy, kiedy dostarczymy mu zbyt mało, jak i zbyt dużo ruchu – co więcej, podczas spacerów zadbajmy o odpowiednie gadżety dla psa, dopasowując szelki bądź obróżkę oraz smycz do jego rozmiarów.

Jak żywić średniego psa?

Prawidłowe żywienie średniego psa opiera się na uniwersalnej zasadzie komponowania posiłków – obejmującej zapewnianie mu 1/3 mięsa, 1/3 warzyw i 1/3 dodatków. To bardzo ważne – ponieważ jedzenie samego mięsa nie przyniesie naszemu pupilowi korzyści zdrowotnych, podobnie jak postawienie wyłącznie na warzywa czy owoce. W ostatnim czasie sporo kontrowersji wzbudziła tak zwana „dieta wegetariańska” dla psa. To, o czym warto pamiętać na co dzień to fakt, że nasz pupil potrzebuje cennego budulca mięśni – białka, które daje mu siłę i energię do zabaw i aktywności. Pies pozbawiony najważniejszych składników odżywczych – może stać się osłabiony, niechętny do zabaw, senny. Zarówno nadmierny apetyt, jak i jego brak (o ile piesek nie jest po zabiegu) to ważny „sygnał alarmowy” dla opiekuna czworonoga – prawdopodobnie coś złego dzieje się w organizmie naszego psiaka, dlatego też w takiej sytuacji powinniśmy nie tylko obserwować czworonoga, ale także udać się z nim do weterynarza, by wykonać podstawowe badania.

Szkolenie średniego psa – na co postawić?

Wychowanie, a więc także szkolenie swojego czworonożnego przyjaciela, to ważny aspekt mający bezpośredni wpływ na całe jego życie – oraz na to czy nam – opiekunom będzie się komfortowo i lekko funkcjonowało z psem na co dzień. Nie musimy być doświadczeni w szkoleniu psów, by móc zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje w tej kwestii. Jeśli nie jesteśmy w stanie (na przykład ze względów finansowych) skorzystać z pomocy behawiorysty czy też uczestniczyć w tak zwanym „psim przedszkolu” (w okresie, kiedy nasz psiak jest szczenięciem) – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pozyskiwali wiedzę o zachowaniach i nawykach naszych pupili z dostępnych, często bezpłatnych źródeł. Pamiętajmy jednak, że samo doszkalanie się na własną rękę w tym zakresie nie wystarczy. Aby pies poznał najważniejsze komendy, a przede wszystkim miał świadomość swojego miejsca w „rodzinnej hierarchii” – niezbędne jest poświęcanie mu czasu i uwagi na co dzień oraz systematyczność domowych szkoleń.

Średni pies a dziecko w domu

Czy średni pies nadaje się do domu, w którym znajduje się dziecko bądź dzieci? I tak, i nie. Wszystko zależy od konkretnej rasy – jeśli mamy do czynienia z psem, który akceptuje najmłodszych członków rodziny, jak najbardziej możemy się na niego zdecydować (co nie zwalnia z nas z obserwacji psiaka i dziecka, szczególnie na początku ich „znajomości”). Jeśli jednak nasz średni pies nie przepada za dziećmi (do czego przecież ma prawo) bądź nasi mali domownicy nie są jeszcze na tyle pojmujący, by wiedzieć, że psiak (jak każda istota żywa) posiada swoje granice, których nie powinno się naruszać – prawdopodobnie wzięcie czworonoga pod swój dach okaże się męczące i dla niego, i dla nas samych. Wybór średniego psa jest jednak o tyle interesującym pomysłem w przypadku posiadania dzieci, że rzeczywiście może swobodnie się z nimi bawić – bez ryzyka, że dziecko (nieumyślnie) spowoduje jego kontuzję, co niestety ma miejsce wtedy, gdy najmłodsi bawią się z małymi psami o delikatnej budowie ciała.

średni pies podczas zabawy z małym dzieckiem

Dla kogo średni pies?

Średni pies to dobry wybór zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem bądź dziećmi jak i seniora – podobnie jak w kwestiach pielęgnacyjnych czy tych związanych z osobowością zwierzaka, tutaj również nie powinno się generalizować. Wydawać by się mogło, że grupa „psów średnich” jest najbardziej uniwersalna – a jednak każdy z ich przedstawicieli ma swój określony charakter, skłonności, wady i zalety. Zanim podejmiemy decyzję o tym, że to właśnie jedna z wielu ras, należących do grupy „średnich psów” będzie finalnym wyborem – zapoznajmy się z konkretnymi informacjami na temat danej rasy. To bardzo ważne – ponieważ dobre przygotowanie się na przyjęcie psiaka pod swój dach pod kątem jego wymagań, preferencji i cech może pomóc uniknąć nam wielu „niespodzianek” (które nierzadko mogą okazać się sporymi wyzwaniami!). To co jednak łączy przygotowania – niezależnie od wyboru grupy psiaków – to zorganizowanie odpowiedniej wyprawki dla szczeniaka, a więc wszystkich tych rzeczy, których będzie potrzebował na wczesnym etapie swojego życia pod naszym dachem.

Na co chorują średnie psy?

Średnie psy – podobnie jak małe oraz duże – mogą cierpieć na szereg dolegliwości. Mogą być to zarówno choroby związane z układem kostno-stawowym, pokarmowym czy oddechowym. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia chorób – warto dokładnie sprawdzić hodowlę z jakiej pochodzi nasz szczeniak. Niestety – mimo wszechobecnej komunikacji na temat tego jak ważny jest zakup psa ze sprawdzonego źródła – całe mnóstwo osób nadal korzysta z tak zwanych „domowych hodowli”, które w gruncie rzeczy okazują się „pseudo hodowlami”. Oczywiście – wzięcie psa z hodowli zarejestrowanej (a co za tym idzie – zapłacenie za niego znacznie więcej niż w innym miejscu) nie musi uchronić naszego pupila przed zachorowaniem – jednak w tym wypadku szanse na jego zdrowe, długie życie stanowczo wzrastają! Pamiętajmy, że sporo chorób może też wynikać ze stylu życia psa – dlatego tak ważny jest codzienny ruch oraz przemyślana, zdrowa dieta oraz aktywność intelektualna.

Czy średni pies akceptuje innego czworonoga?

Chociaż średnie psy rzeczywiście łączy stabilność charakteru – trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy nasz „średniak” zaakceptuje innego pupila. Mowa tu nie tylko o innym psie, ale także zwierzętach domowych takich jak koty, papugi, chomiki czy żółwie. Może zdarzyć się, że nasz czworonóg – ze względu na mocno terytorialną osobowość – będzie chciał potraktować innego, zamieszkującego dom czworonoga… jak swoją zdobycz. Nie zapominajmy jednak, że jeśli pies od szczeniaka wychowywany jest w domu pełnym zwierząt – prawdopodobnie będzie miał do nich neutralne podejście. To, o czym powinniśmy pamiętać jako opiekunowie zarówno psiaka, jak i innych pupili to fakt, aby każdemu z nich zapewnić bezpieczeństwo i komfort na co dzień.

średni pies w różowych okularach

Średnie psy – jakie zabawki wybrać?

O ile w przypadku małych psów rzeczywiście należy zwracać uwagę na rozmiar zabawki – aby uniknąć na przykład wyboru zbyt ciężkiego i masywnego gadżetu do zabawy – o tyle średni pies może z powodzeniem bawić się różnymi typami zabawek. Szarpaki, maskotki, gryzaki i wiele innych interesujących zabawek to doskonałe propozycje na co dzień dla naszych psiaków. Co ciekawe, nietuzinkową formą „zabawki” dla psa jest… wspólne wyjście na plac zabaw dla czworonogów, na którym nie brakuje stymulujących atrakcji dla naszych pupili. Wybierając zabawki dla naszego średniego psiaka – zwróćmy uwagę na to, aby była wykonana z bezpiecznego materiału, ale także była trwała i odporna na zniszczenia.

Psy średnie – czyli jakie?

Do grupy „psów średnich” z powodzeniem możemy zaliczyć zarówno niektóre psiaki do towarzystwa, psy myśliwskie, stróżujące, zaprzęgowe i pasterskie – co doskonale wskazuje na to, jak bardzo zróżnicowane mogą być psy należące do tej samej grupy. Średnim psem będzie więc zarówno beagle, rottweiler, basenji, shar pei, jak i samojed. Jeśli obawiamy się, że nasz psiak będzie chciał nas zdominować – pamiętajmy, że nie tyle zależy to od specyfiki rasy, co od naszego podejścia i wychowania. Podobnie z innymi obawami – lenistwem, niechęcią do dzieci, innych zwierząt, agresją, wymuszaniem danej czynności poprzez skakanie czy szczekanie (co dotyczy jednak w dużej mierze przedstawicieli małych ras). Sama w sobie rasa ma być zaledwie podpowiedzią dla nas – opiekunów jak może zachować się nasz psiak i jakie ma predyspozycje, jednak to po naszej stronie spoczywa odpowiedzialna kwestia jego wychowania, a więc ułożenia czworonoga.

Czy średni pies powinien brać suplementy?

Temat suplementów mocno zaznacza swoją obecność w rozmowach opiekunów psiaków – głównie bazując na wątpliwościach, jakie z niego wynikają. O ile sama w sobie suplementacja może wydawać się modna, ciekawa, wzmacniająca organizm, niwelująca ryzyko zachorowania na daną dolegliwość – o tyle decyzja o zastosowaniu suplementów dla psa, niezależnie od tego czy jest to przedstawiciel grupy małych, średnich czy dużych ras – powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem weterynarii. Jako troskliwi opiekunowie czworonogów – zadbajmy jednak o to, aby dostarczać mu wszystkich potrzebnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych w codziennej, zdrowej diecie (na przykład – w „BARF-ie”).

Czy średnie psy są agresywne?

O ile w przypadku małych psów niewiele mówi się o zachowaniach agresywnych – o tyle przedstawiciele grupy średniej i dużej często posądzani są o niewłaściwe zachowanie nie tylko w stosunku do obcych, ale także domowników. W tym miejscu warto przypomnieć, że niektóre rasy psów rzeczywiście mogą wykazywać agresję – która wynika, na przykład, z roli stróża. Jeśli na strzeżoną przez psa posesję wejdzie osoba obca, dotąd nieznana – nasz średni psiak oczywiście może ją zaatakować (najzwyczajniej w świecie pełniąc swoją rolę). Pamiętajmy, że „agresja” często bywa krzywdzącą dla psa „łatką” – a nieznajomość danej rasy może przyczynić się do zachowania, które spowoduje ugryzienie czworonoga. W takiej sytuacji spróbujmy natychmiastowo się wycofać, a następnie zdezynfekować ranę oraz pojechać do szpitala. Zadbajmy też o sprawdzenie aktualnych szczepień w książeczce zdrowia psa – o ile ugryzł nas pies, którego opiekunami nie jesteśmy.

kobieta na spacerze z psem średniej wielkości

Średnie psy – podsumowanie

Średnie psy to bardzo różnorodna grupa – obejmująca w sobie wiele, również skrajnie różnych, ras! Średni pies doskonale odnajdzie się zarówno na dużej przestrzeni, jak i tej niewielkich rozmiarów. To oddany, lojalny przyjaciel na całe życie – który przede wszystkim od nas, swoich opiekunów, będzie oczekiwał uwagi i zaangażowania. To, czy średni pies „porozumie się” z dzieckiem czy innym czworonogiem w dużej mierze będzie wynikać ze specyfiki konkretnej rasy – oraz naszego podejścia do tematu oraz skuteczności szkoleń. Dbajmy o nasze średnie psy dokładnie tak jak tego potrzebują – a więc zawsze w oparciu o określone wytyczne, wynikające z opisu danej rasy pupila (jego charakteru, potrzeb żywieniowych i pielęgnacyjnych, ilości aktywności w ciągu dnia)!