Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się czym jest „dogdance”? Jak sama nazwa – z języka angielskiego – wskazuje, to nic innego jak… taniec z psem! Jeśli do tej pory nie znalazłeś / aś swojej ulubionej aktywności do wykonywania z czworonogiem – być może to właśnie stymulujący zarówno aktywność fizyczną, jak i intelektualną psiaka „dogdance”… okaże się strzałem w dziesiątkę! Co ciekawe, taniec z psem jest uznawany za dyscyplinę sportową dla czworonogów – podobnie jak nieco popularniejsze obedience czy agility. To bez wątpienia aktywność dla osób lubiących muzykę i taniec – choć nie da się ukryć, że szczególne umiejętności czy poziom zaawansowania w ruchu tanecznym nie są tu niezbędne. Znacznie bardziej liczy się umiejętność komunikowania z psem – jeśli więc masz do czynienia ze szczeniamiem… warto nauczyć go najpierw podstawowych komend, a dopiero potem rozpoczynać przygodę z tą nietuzinkową dyscypliną! Czym dokładnie jest dogdance, jak go trenować i co może dać Tobie i Twojemu czworonogowi? Podpowiadamy!

Dogdance – na czym polega?

Aby mówić o trenowaniu tańca z psem należy mieć świadomość, że – choć aktywność może wydawać się lekka, łatwa i przyjemna – podobnie jak inne dyscypliny sportowe… wymaga sporo pracy! Dogdance to nauka choreografii, którą wykonujemy z psem – bazująca głównie na pracy nóg. Nietuzinkowe ruchy, współpraca w tańcu, wyżej wspomniane zrozumienie, umiejętność odczytywania gestów i zachowań, a przy tym często żywiołowa muzyka sprawiają, że występ taneczny z psiakiem stanowi jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne show! Co więcej, zwykle sprawia ono sporo radości zarówno wykonującemu go opiekunowi wraz z czworonogiem – jak i oglądającej choreografię publice. To jedna z tych dyscyplin sportowych, która pozwala nie tylko na pracę nad koordynacją ruchową, ale także nad koncentracją, skupieniem i… relacją! I choć rzeczywiście nie musisz być profesjonalnym tancerzem czy tancerką, aby doskonale bawić się z psem podczas sportu jakim jest interesujący dogdance – jak najbardziej wskazane jest choćby minimalne wyczucie rytmu, ponieważ to właśnie za Twoimi ruchami będzie podążał psiak!

pies podczas tańca

Taniec z psem – dla kogo?

Dogdance to doskonała propozycja dla… każdego z nas! Dokładnie tak – ponieważ nie wymaga inwestycji w żaden profesjonalny sprzęt, a regularne treningi z czworonogiem można rozpocząć w dowolnym momencie. Oczywiście – im szybciej zaczniemy kształtować umiejętności psa w tym zakresie, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil zacznie odnosić pierwsze sukcesy w tej nietuzinkowej dziedzinie. Jeśli jednak Twój psiak jest już dorosły lub jest całkiem żywiołowym, głodnym wrażeń seniorem o dobrym stanie zdrowia – nic straconego! To, czego potrzeba opiekunom na początku przygody z czworonogiem, jest tylko i aż cierpliwość – ponieważ na pierwsze rezultaty trzeba poczekać czasem nawet kilka miesięcy. Dogdance jest więc dla osób zmotywowanych – które nie odpuszczą ćwiczeń po pierwszych nieudanych próbach, ale i tych z nas, którzy poszukują sportu dającego rozrywkę dla obu stron, o dużych możliwościach urozmaicenia, kształtującego przy okazji umiejętności pod kątem innych dyscyplin sportowych dla psiaków (na przykład posłuszeństwa).

Dlaczego warto trenować dogdance?

Taniec z psem warto ćwiczyć systematycznie z wielu powodów – jednym z nich jest wspomniane wyżej budowanie relacji, trenowanie wielu umiejętności w czasie jednego treningu, przyjemność dla obu stron. Dogdance to sport, który nie wymaga ani specjalnych umiejętności ani kosztownych gadżetów czy akcesoriów – dlatego uznawany jest za jedna z najbardziej uniwersalnych dyscyplin dla psów. Oczywiście – aby pies nauczył się choreografii, aby nasze ruchy były spójne i dopasowane, a kroki i poszczególne elementy choreografii komponowały się w jedną efektowną całość, potrzeba regularności w treningach, dlatego nie łudźmy się, że zaczniemy tańczyć z psem już po kilku ćwiczeniach. Imponujące pokazy dogdance’a możemy zaobserwować w niektórych programach typu „talent show” – które pokazują nie tylko wspaniałe umiejętności czworonoga, jak i jego opiekuna / opiekunki, ale także niesamowitą więź, która łączy ich w ruchu tanecznym!

Jak ćwiczyć dogdance?

Nauka tańca z czworonożnym przyjacielem opiera się na tym co każde inne szkolenie – a więc na powtarzaniu ruchu czy sekwencji ruchów, a następnie na motywowaniu psiaka do jego / ich wykonania. Oczywiście – aby pozytywne, oczekiwane przez nas zachowanie zostało na dłużej w naszym czworonogu – powinniśmy zaopatrzyć się w jego ulubione smaczki, które posłużą nam za nagrodę (wtedy, kiedy nasz pies rzeczywiście wykona dany element choreografii). Pamiętajmy jednak, że wspólne treningi powinny zawsze być komfortowe i przyjemne dla obu stron – dlatego dobrze jest „dawkować” zarówno sobie, jak i psu, zakres umiejętności do opanowania podczas jednych zajęć. Nie wymagajmy od naszego pupila zbyt wiele – ponieważ, jeśli zmęczy się treningiem i zbuduje sobie wokół niego negatywne skojarzenie, nie będzie chciał tańczyć z nami ponownie. Im więcej naszego zrozumienia, wyważonego podejścia do psiaka, a przede wszystkim dobrej zabawy i frajdy podczas ćwiczeń – tym większe prawdopodobieństwo, że nasz psiak będzie łączył dogdance z relaksem, radością i… jedzeniem smakołyków!

pies wykonuje ruch taneczny

Dogdance – podsumowanie

Jeśli do tej pory żaden z psich sportów nie przypadł Wam doi gustu – być może to właśnie energetyczny dogdance okaże się być najlepszym wyborem! Oczywiście, trenowanie tańca z psem jak najbardziej możesz połączyć z treningami innych dyscyplin – na przykład agility – jednak z powodzeniem sprawdzi się on także solo. Gdy rozpoczynamy pierwsze treningi dogdance’a – nie przesadzajmy z poziomem zaawansowania choreografii. Najlepsi w tej dziedzinie wykonują chociażby skok psa na stopy człowieka – który leży na podłożu z uniesionymi nogami, jednak aby dojść do tego poziomu, bez wątpienia należy sporo i regularnie ćwiczyć. Zanim przystąpimy do aktywności – nie zapominajmy także o choćby minimalnym rozruchu, który posłuży nam za swego rodzaju rozgrzewkę. Co więcej, naszym sprzymierzeńcem w odnoszeniu sukcesów w tańcu z psem może okazać się też codzienne budowanie zdrowej, satysfakcjonującej relacji z naszym czworonogiem!

A czy Ty i Twój pies macie doświadczenie w tej dyscyplinie sportowej?