Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to bardzo ważny moment – zarówno dla niego samego, jak i dla całej, przyjmującej go rodziny. To właśnie te momenty bardzo chętnie wspominamy przez całe życie psiaka – wskazując na zabawne sytuacje, jakie być może wydarzyły się w tam czasie. Jednak wprowadzenie szczeniaka do rodziny nie zawsze odbywa się lekko i bez kłopotu – czasem wiąże się z szeregiem wyzwań (szczególnie wtedy, kiedy przyjmujemy pod swój dach swojego pierwszego psa w życiu). Nieco bardziej doświadczeni opiekunowie z całą pewnością wiedzą już na co powinni być przygotowani – jednak nie oznacza to, że początkujący opiekunowie czworonogów nie dadzą sobie rady z figlami małego psiaka! Zanim podzielimy się z Wami cennymi wskazówkami w jaki sposób pomóc pupilowi zaklimatyzować się w nowym miejscu – warto przypomnieć o tym, że do szczenięcia powinniśmy podchodzić z należytą wyrozumiałością i w żadnym wypadku nie stosować wobec niego kar!

szczeniak w domu

Jak wprowadzić szczeniaka do nowego domu?

Niestety – podobnie jak w przypadku wielu innych, związanych z czworonogami kwestii – tak i do wprowadzania szczeniaka do nowego domu nie da się podchodzić w stu procentach indywidualnie. Nie istnieje żadna specjalna „recepta” na to, aby jego pierwsze dni czy miesiące w nowej rodzinie były udane – a sam sposób wprowadzania szczenięcia powinien zostać dobrany pod konkretną sytuację. Przede wszystkim – wiele zależy od tego czy nasz szczeniak pochodzi z hodowli, w której był przy mamie, mógł doświadczać miłości i należytej opieki, czy też wzięliśmy go z fundacji, do której być może trafił na skutek trudnych doświadczeń. Jeśli nasz psiak od początku narażony był na liczne dysfunkcje behawioralne – powinniśmy skorzystać z pomocy behawiorysty. Kiedy jednak decydujemy się na wzięcie pupila pod swój dach z hodowli – prawdopodobnie wsparcie profesjonalisty nie będzie nam potrzebne na tym etapie (jeśli jednak chcemy posiłkować się jego wiedzą i umiejętnościami – jak najbardziej możemy skorzystać z konsultacji!). Pamiętajmy też, że inaczej wprowadza się szczeniaka do domu z dziećmi czy innymi psami – zawsze jednak sprawdzi się wyrozumiałość i pozytywne nastawienie do całego procesu.

Wprowadzanie szczeniaka a przygotowanie wyprawki

Kluczową kwestią we wprowadzaniu szczeniaka do nowego domu jest przygotowanie mu swojego kącika – w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Nie zostawiajmy organizacji wyprawki na ostatnią chwilę – szczeniak powinien móc od razu korzystać ze swojego miejsca, odpoczywać w nim czy się bawić. Najpopularniejszym elementem udanej wyprawki jest oczywiście legowisko – jednak część opiekunów (na przykład tych, którzy wiedzą, że będą zostawiać szczeniaka samego na kilka godzin w domu) decyduje się od samego początku na zastosowanie klatki kennelowej, która w łatwy sposób oddziela część pomieszczenia na użytek psiaka. Jeśli jednak do tej pory nie pracowaliśmy z klatką – zanim rozłożymy ją w salonie czy sypialni, zapoznajmy się z jej funkcjami. Czym może skutkować brak przygotowania miejsca dla psa? Przede wszystkim wzmocnieniem jego braku poczucia bezpieczeństwa – które i tak zapewne znajduje się w dniu przyjazdu do nowego domu na dość wysokim poziomie. Zamiast kupować rzeczy dla szczeniaka na szybko, bez przemyślenia – zadbajmy o to, aby wyprawka była gotowa przynajmniej dzień przed jego przybyciem.

Pierwsze szkolenie szczeniaka – nauka czystości

Pierwszym szkoleniem szczeniaka – z reguły – jest nauka czystości, co oznacza, że zanim pupil pojawi się w naszym domu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie ilości specjalnych mat higienicznych. Jest to swego rodzaju „musi have” dla rodzin, które pod swój dach przyjmują nowego członka rodziny – pełniący nie tylko funkcję praktyczną na co dzień (umożliwiając załatwienie psiakowi potrzeb fizjologicznych – przy okazji zachowania higieny w domu czy mieszkaniu), ale także… budujący naszą relację! Tak – już nawet podczas nauki czystości szczeniaczek może chcieć „testować” granice swojego opiekuna, dlatego tak ważne jest, aby miłość i czułość, jakie żywimy wobec niego, łączyć z konsekwencją i dyscypliną podczas szkolenia. Jeśli nasz psiak wyczuje, że „dajemy wchodzić sobie na głowę” – bardzo szybko straci do nas respekt (a przecież tego nie chcemy!). Jak już wspomnieliśmy wcześniej – w żadnym razie nie powinniśmy karcić psa, ponieważ tego typu działanie przyniesie nam odwrotny do zamierzonego efekt. Znacznie lepiej będzie obserwować poczynania psiaka, a każde jego pożądane zachowanie nagradzać pochwałą słowną albo smaczkiem.

Szczeniak w nowej rodzinie – daj mu czas!

Nie ulega wątpliwości, że przybycie do nowego domu i nowej rodziny jest dla szczeniaka dużym wydarzeniem – i że może w tym czasie odczuwać wiele, często skrajnych emocji. Jego reakcja na nowe bodźce, ludzi, otoczenie może być bardzo różna – zależna od temperamentu, konkretnych cech charakteru. Jeśli nasz psiak jest nieco bardziej spokojny i wycofany od innych – może chcieć spędzić pierwsze dni w swoim bezpiecznym kąciku, bacznie „badając” to, co się dzieje wokół. Kiedy należy do psów bardziej aktywnych, żywiołowych – nowa sytuacja może skłaniać go do domowych szaleństw! Niezależnie od tego jak zachowuje się nasz pupil przez pierwszy tydzień czy dwa w nowym domu – dajmy mu czas na zapoznanie się z nim i… z nami! Nie bądźmy nachalni, pozwólmy psu na bycie sobą, nie nakłaniajmy go do wychodzenia ze swojego azylu i zabaw – jeśli tego nie chce. Poczekajmy, aż nasz szczeniaczek poczuje się na tyle komfortowo, aby samemu wyjść ze swojej „norki” i budować z nami relację – w ten sposób pokażemy mu, że może nam zaufać, i że szanujemy jego chęć pozostawania samemu.

szczeniaki podczas zabawy

Wprowadzenie szczeniaka do domu – podsumowanie

Jeśli zdecydujemy się na wzięcie psiaka pod swoją opiekę – z całą pewnością czeka nas pierwszy, być może nieco trudniejszy niż inne, etap funkcjonowania z psem pod jednym dachem. W tym czasie – jako odpowiedzialni opiekunowie – powinniśmy zrobić wszystko, aby nasz czworonożny przyjaciel czuł się komfortowo i bezpiecznie w nowym miejscu. Nie mylmy jednak budowania poczucia bezpieczeństwa z ciągłym braniem na ręce psiaka czy pieszczotami – pozwólmy mu robić to, na co ma ochotę (o ile nie wiąże się to ze złamaniem granic, jakie obowiązują w naszym domu). Przydatne może okazać się też budowanie hierarchii, która pokaże naszemu pupilowi kto wyznacza zasady w nowym miejscu – dlatego tak ważna (nie tylko w tym czasie!) okazuje się być konsekwencja w działaniu. Tego typu działanie nie tylko pokaże nasze naszemu psu pewne schematy działania w nowym domu, ale także pomoże czuć mu się pewniej oraz zniweluje stres – ponieważ zobaczy on, że może polegać na nas, swoich opiekunach.