Czy spotkałeś / aś się już z pojęciem „typów behawioralnych”? Jak sama nazwa wskazuje – „behavior” (z języka angielskiego: „zachowanie”) – to nic innego jak typy odpowiadające określonym, sprecyzowanym zachowaniom. W ustaleniu jakim typem behawioralnym jest Twój pies z całą pewnością pomoże Ci doświadczony behawiorysta – jednak z dużą dozą powodzenia również Ty sam / a jesteś w stanie to określić, bazując wyłącznie na wnioskach, płynących z obserwacji swojego pieska! Czym różni się typ behawioralny od temperamentu Twojego czworonożnego przyjaciela? Typ behawioralny to swego rodzaju zachowanie – z kolei temperament określa osobowość pieska, jego konkretne cechy, jest znacznie bardziej stały niż typ, który określa nie tyle psa, co samo jego zachowanie. Dlaczego poznanie typu behawioralnego swojego psiaka jest istotne? Ponieważ – niezależnie od tego czy jednego dnia jest on typem agresywnym, uczuciowym czy też dominującym – poznanie swojego pieska umożliwia łatwiejsze i przyjemniejsze funkcjonowanie pod jednym dachem!

Typy behawioralne – jak zrozumieć psa?

Dla przykładu – jeśli Twój pies jest uczuciowy, z kolei Ty (nie rozumiejąc jego potrzeb) przypuszczasz, że jego chęć pieszczoty wynika z atencji i nie okazujesz mu tak wiele czułości ile by chciał, oboje będziecie poirytowani, zmęczeni całą sytuacją, a nawet niezrozumienie się nawzajem może doprowadzić do kłótni między Tobą a psem. Typy behawioralne psiaków są więc niezwykle istotne – a decydując się na przyjęcie pieska pod swój dach, należy liczyć się z tym, że wspólne życie to też edukowanie się na bieżąco jeśli chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne psa, ale również o jego psychikę (z którą ściśle związana jest behawiorystyka).

pies dominuje

Uczuciowy typ behawioralny – czym się objawia?

Piesek w typie uczuciowym uwielbia okazywać miłość – najczęściej robi to poprzez lizanie, pobudzanie do zabawy, chodzenie za Tobą czy żartobliwe „zaczepianie”, które ma na celu zwrócenie Twojej uwagi. Pies, który rzeczywiście jest typem uczuciowym, może wspaniale odnaleźć się w dużej, wielopokoleniowej rodzinie – doceniając zarówno obecność starszych, jak i najmłodszych członków rodziny. To co warto wiedzieć o tym typie behawioralnym to fakt, by również nauczyć się doceniać psiaka – oraz nie być zmęczonym jego uczuciowością. Jeśli pies przynosi nam zabawki, kładzie głowę na kolanach czy też trąca noskiem naszą rękę – wykażmy zainteresowanie i „zauważmy” pieska (nawet wtedy, gdy jesteśmy bardzo zajęci). Typ uczuciowy, który nie dostaje optymalnej uwagi, miłości i uwielbienia, może bardzo szybko popaść w znużenie, osłabiając nie tylko swój układ nerwowy, ale i zdrowie fizyczne. Niezależnie od tego czy nasz uczuciowy psiak jest szczeniakiem czy ma za sobą kilka, a może kilkanaście lat życia – naszym zadaniem jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, które w tym konkretnym przypadku objawia się właśnie drobnymi, codziennymi gestami sympatii.

Mój pies jest uparty – jak zachowywać się przy typie dominującym?

Typy behawioralne obejmują między innymi typ dominujący – stanowiący nierzadko spore wyzwanie dla właściciela nachalnego psa. Jeśli Twój psiak jest uparty, lubi postawić na swoim i to właśnie siebie uznaje za najważniejszego członka w stadzie – jeśli nie zgłosisz się po pomoc do behawiorysty, możesz mieć porządne problemy. To co należy zrobić w tej sytuacji to przede wszystkim ustalenie z psem określonych zasad – między innymi pokazanie mu, że to Ty (nie on) jest tu „samcem alfa” oraz że wymagasz od niego posłuszeństwa. Na szczęście szkolenia z tego zakresu są ogólnodostępne – oczywiście będą wymagać od Ciebie sporo czasu i energii, jednak z całą pewnością warto się na nie zdecydować. Piesek w typie dominującym – pozostawiony z problemem – może stać się agresywny, a z agresji na tle dominacji jest wyjść znacznie trudniej niż z rozwijającego się powoli typu dominującego.

Agresja u psa – jak poradzić sobie z typem agresywnym?

Receptą na typ agresywny u psa będzie oczywiście wizyta u behawiorysty – warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że często jedno czy kilka spotkań nie wystarczy, a żeby odpowiednio popracować z psiakiem, potrzebujemy wiele godzin wspólnie spędzonego czasu – najlepiej w obecności doświadczonego behawiorysty, który będzie obserwował nasze reakcje na zachowanie pupila oraz sugerował nam konkretne zmiany. Za agresję u psa uznaje się zarówno natarczywe wpatrywanie się czworonoga, szczekanie, jak i atak fizyczny – niezależnie od tego jak mocno rozwinął się problem behawioralny, nie pozostawiaj psiaka bez odpowiedniej opieki osoby, która z całą pewnością może mu w tym pomóc! Między typem dominującym a agresywnym jest niewielka różnica – jednak agresja stanowi już swego rodzaju wypracowany schemat działania psa, który nauczył się, że to on dominuje w stadzie i to on „wyznacza zasady”. W przypadku agresywnego psa w żadnym razie nie stosujmy kar fizycznych – odpowiadając krzykiem czy agresją fizyczną na jego agresję, jedynie pogłębimy problem, dlatego tak ważne jest, aby – zauważając pewne zachowania u psa – jak najszybciej skorzystać z wizyty u behawiorysty.

Jak zapobiec agresji u psa?

Co ciekawe, jeśli jesteś właścicielem szczeniaka i już na tym etapie widzisz, że uwielbia on zaczepki i podgryzanie podczas niekontrolowanych zabaw – ukróć tę sytuację jak najszybciej. Niestety, czasem niewinne zabawy (również gryzienie rąk, na które godzi się całe mnóstwo właścicieli) mogą przerodzić się w poważne problemy, których samemu nie da się rozwiązać w sposób w stu procentach właściwy. Agresywnemu psu powinniśmy zapewnić nie tylko wsparcie psychiczne, ale i odpowiednią dawkę aktywności w ciągu dnia – tak aby mógł się wybiegać na przykład w ogrodzie czy na placu zabaw dla psów (jeśli piesek wykazuje zachowanie agresywne również wobec innych psiaków – dopilnujmy, by na placu zabaw znajdował się sam).

Typy behawioralne u psów to temat złożony, który warto zgłębiać nie tylko z pomocą behawiorysty, ale i na własną rękę – jednak konkretne zmiany zachowań powinniśmy wprowadzać już pod okiem specjalisty, aby uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do zaognienia problemu.

A Ty, rozpoznajesz wśród wyżej wymienionych typów sposób zachowania swojego psiaka?