Chociaż rzeczywiście nasz czworonożny przyjaciel może odczuwać szereg emocji – z czego każdą z nich pokazuje w inny, unikatowy sposób, możliwy do odczytania przez behawiorystów oraz osoby doświadczone w pracy z psem – wielu z nas zadaje sobie pytanie „czy psy płaczą?”. Mowa tu nie tylko o łzach psów wynikających ze smutku, tęsknoty czy rozpaczy, ale również pozytywnych odczuć – na przykład kiedy widzą swojego opiekuna po dłuższej przerwie. Uważni właściciele pupili doskonale wiedzą, że raz na jakiś czas oczywiście można zaobserwować łzy na pyszczku psiaka – które, podobnie jak u ludzi, pełnią funkcje ochronne oka. Łzy psa nawilżają oczy – a w przypadku, gdy dostanie się do nich jakiekolwiek zanieczyszczenie, ułatwiają powrót narządu wzroku do wcześniejszego, prawidłowego stanu. Podobnie w przypadku alergii, na które cierpią przede wszystkim przedstawiciele małych ras – łzy psa mogą być sygnałem, że czworonóg narażony jest na kontakt z bodźcem, wywołującym uczulenie. Czy jednak sama obecność psich łez może wskazywać na to, że psiak wyraża w ten sposób ból, smutek, zaniepokojenie, stres albo radość, wzruszenie, szczęście? A może łzy – chociaż rzeczywiście pojawiają się u naszych czworonożnych przyjaciół – spełniają zupełnie inną funkcję niż u ludzi? Co warto wiedzieć o psim płaczu, jak na niego reagować i dlaczego warto zaobserwować ewentualne pojawienie się łez u psa? Podpowiadamy!
Płacz psa – sposób komunikacji?
To, co może zaskoczyć niektórych z nas to fakt, że łzy u psa – owszem – stanowią sposób komunikacji, jednak nie sygnalizują negatywnych emocji psa. Psiak, w momencie kiedy odczuwa smutek, tęsknotę, ból – zazwyczaj piszczy, skomle, wydaje z siebie specyficzne dźwięki, które nie sposób pomylić z tymi wyrażającymi pozytywne uczucie. Czym więc są łzy u psa? W zależności od okoliczności, w jakich występują – mogą wskazywać na wiele rzeczy. Ciekawym przypadkiem, nieco wyłamującym się z ogólnych zasad płaczu psów, są łzy u szczeniaków – które używają ich do tego, aby wyrazić tęsknotę za rodziną. To, co możemy zrobić w tej sytuacji, aby złagodzić przykre odczucia naszego psiego malucha to przytulenie się do niego bądź zapewnienie mu maskotki czy kocyka – tak, aby nocą nie był sam. Suka podczas ciąży najczęściej nosi w swoim łonie kilka psich płodów, które już wtedy nauczone są obecności innych. Podobnie dzieje się, gdy szczenięta przyjdą na świat – wówczas również śpią w siebie wtulone, a pierwsze dni w nowym domu, z dala od matki i rodzeństwa, mogą być dla nich bardzo trudnym doświadczeniem. Na szczęście – zapewniając szczeniakowi swoją bliskość i przedmioty, do których z powodzeniem będzie mógł się przytulić, sprawimy, że pobyt pod nowym dachem, stanie się dla niego znacznie łatwiejszy!
Psi płacz a budowanie skojarzeń
Co oznacza fakt, że psi płacz działa na zasadzie budowania skojarzeń? Już tłumaczymy. Jeśli Twój psiak zauważy, że reagujesz w określony sposób na jego zachowanie – w tym wypadku łzy – z całą pewnością powiąże te dwie sytuacje w swojej pamięci. Może zdarzyć się, że pies poprzez swoje łzy będzie komunikował Ci więc o określonej rzeczy – na przykład o tym, że jest głodny, że chce wyjść na spacer, że chciałby, abyś dał / a mu przedmiot, który przed nim chowasz, a którym nie może się bawić ze względów bezpieczeństwa. Pies może więc nieco „wykorzystywać” w ten sposób Twoją uwagę – wiedząc, że zwrócisz ją na jego łzy. Jeśli Twój psiak nauczył się komunikować poprzez płacz o określonej rzeczy, która negatywnie wpływa na Wasze funkcjonowanie na co dzień – skorzystaj z pomocy behawiorysty, który wesprze Cię w oduczaniu złych nawyków psiaka. Pamiętaj, że o ile szczeniaki rzeczywiście „używają” łez do poinformowania nas – opiekunów o swojej tęsknocie za matką i rodzeństwem, o tyle dorosłe psy mogą nimi skutecznie „manipulować” (im szybciej zorientujemy się, że tak jest – tym lepiej dla nas i naszego psiego przyjaciela!).
Na co wskazują łzy psa?
Inną, niezwiązaną z emocjami sytuacją, w jakiej mogą pojawić się łzy u psa jest dostanie się do nich ciała obcego – na przykład źdźbła trawy. Jak poradzić sobie z jego usunięciem? Jeśli sami nie czujemy się na siłach – koniecznie udajmy się do weterynarza, który w sposób całkowicie bezpieczny i higieniczny usunie „przeszkodę” z oka psiaka. Jeśli jednak ciało obce jest na tyle nieduże, że możemy wyjąć je samodzielnie, nie uszkadzając przy tym oka pupila – zadbajmy o to, by wyjmować je czystymi rękoma, najlepiej w gumowych rękawiczkach. Może zdarzyć się, że po tego typu wydarzeniu nasz psiak będzie potrzebował specjalnych kropel czy maści, które zniwelują opuchliznę oka, zmniejszą pieczenie oraz zaczerwienienie – dlatego tak ważne jest, by rzeczywiście zwracać uwagę na łzy psiaka, które wówczas wskazują prawdopodobnie na stan zapalny związany z narządem wzroku. Aby zniwelować występowanie przykrych dolegliwości związanych z psimi oczami (objawiających się między innymi nadmiernym łzawieniem) – zadbajmy o codzienne przemywanie ich czystą wodą bądź solą fizjologiczną. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie produktu leczniczego do codziennego stosowania – na przykład w formie kropelek (bez konieczności nakładania produktu na wacik!). Nawet jeśli oczy naszego psiaka z pozoru wyglądają dobrze – nie oznacza to, że nie powinniśmy zastanowić się co możemy zrobić dla zdrowia narządu wzroku naszych czworonogów. W przypadku, kiedy obserwujemy łzy niezwiązane z emocjami, a stricte wskazujące na dolegliwości chorobowe – nie czekajmy z wizytą u weterynarza. Im szybciej podejmiemy kroki – tym prędzej nasz pupil poczuje upragnioną ulgę!
Jak się okazuje – z psich łez możemy „wyczytać” znacznie więcej niż nierzadko mogłoby się nam wydawać! Obserwowanie nie tylko płaczu psa, ale i innych związanych z nim reakcji – na przykład zaczerwienienia wokół oczu – pomoże nam ocenić czy płacz czworonoga wynika z sytuacji związanej z emocjami czy też ze zdrowiem. Jeśli prócz łez zauważamy, że wzrok naszego psiaka mógł ulec zmianie na gorsze – porozmawiajmy z weterynarzem o suplementacji wspierającej widzenie naszego pupila.
A Ty, w jakich sytuacjach mogłeś / aś zaobserwować łzy u swojego czworonoga?