Przeprowadzka z psem dla wielu z nas może wydawać się sporym wyzwaniem – szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy zorganizować ją po raz pierwszy w życiu czworonoga! Jak się jednak okazuje – doskonałym sposobem na bezproblemową zmianę miejsca zamieszkania może okazać się jej dokładne zaplanowanie. Zanim przeniesiemy pierwsze kartony do nowego domu czy mieszkania – warto zastanowić się co możemy zrobić, aby nasz czworonożny przyjaciel przyjął tę zmianę pozytywnie (lub przynajmniej neutralnie) oraz jak zminimalizować ryzyko jego złego samopoczucia w tym czasie oraz chwilę po przeprowadzce. Chociaż rzeczywiście sama w sobie przeprowadzka wymaga organizacji logistyki – obecność psiaka nie musi oznaczać jej znacznego utrudnienia! Jeśli po raz pierwszy lub kolejny przeprowadzamy się z psem i nie wiemy co powinniśmy zrobić, aby pupil wkroczył w „nowy rozdział” bez poczucia niepokoju i konsternacji – porozmawiajmy z doświadczonym behawiorystą, który z powodzeniem nauczy nas radzenia sobie nie tylko w tej sytuacji, ale i wielu innych, których – wraz z psem – doświadczamy po raz pierwszy. Jeśli jednak nie chcemy angażować behawiorysty w kwestię naszej przeprowadzki – zaczerpnijmy potrzebnych rad i inspiracji, aby zrobić wszystko co w naszej mocy, by nasz piesek nie odczuł zbyt mocno zmian związanych z nowym miejscem zamieszkania. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być rozmowa z osobami, posiadającymi pupila, które mają już za sobą przynajmniej jedną przeprowadzkę – to o czym jednak powinniśmy pamiętać to fakt, że to co sprawdziło się w przypadku jednego psa, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku drugiego.

Przeprowadzka z psem a wspólna podróż w nowe miejsce

Każdy psiak jest inny – i to właśnie bazując na tej informacji powinniśmy przygotować się do przeprowadzki. Jeśli chcemy zaobserwować jak pies reaguje na nowe miejsce – jeszcze przed przeprowadzką powinniśmy wybrać się z nim choćby na krótką podróż, tak aby spać w hotelu czy pensjonacie. Okazją do tego typu ćwiczeń z psem są niewątpliwie wakacje – a podróż z psiakiem w nowe miejsce może pozostać pięknym, wartościowym wspomnieniem! Jeśli jednak znajdziemy się już w takim punkcie, że nie możemy zwlekać z finalną przeprowadzką – nie pozostawiajmy psa samego sobie. Pamiętajmy, że to nasze wsparcie sprawia, że pies czuje się dobrze i bezpiecznie – i że to my, jako właściciele, jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni. Jak przeprowadzić przeprowadzkę z psem, aby obyło się bez kłopotów? I czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy!

Jak zorganizować przeprowadzkę z psem?

Przeprowadzkę z psem organizuje się bardzo podobnie jak standardową, zwykłą – z tą różnicą, że musimy przyzwyczaić psa do nowego miejsca. Jeśli tylko mamy taką możliwość – przebywajmy jak najwięcej z psem w nowym domu czy mieszkaniu, dając mu tym samym czas na przyzwyczajenie się do nowej przestrzeni i być może wyboru swojego ulubionego kąta. Zwykle psy kładą się w takich miejscach, które w pełni im odpowiadają – i to właśnie tam warto postawić kojec swojego czworonożnego przyjaciela. Dobrym miejscem na legowisko psiaka w nowym domu może być też taki punkt, w którym doskonale widać co się dzieje w wielu pomieszczeniach – dzięki czemu piesek będzie mógł swobodnie obserwować domowników oraz życie, które właśnie toczy się w domu. Umożliwienie psu obserwacji da mu niezbędne podczas zmiany mieszkania poczucie bezpieczeństwa – podobnie jak zabranie ze sobą znanych, sprawdzonych rzeczy, które piesek zna od dawien dawna.

Przeprowadzka z psem – pupil w nowym domu

Jedną ze znanych psu rzeczy może być ulubiony kocyk, jego zabawki i gadżety, pluszaki, przedmioty, które bardzo lubi, a które niekoniecznie są związane z jego codziennością (na przykład szafkę nocną, obok której spał w poprzednim domu). To właśnie „stare”, znajome meble i akcesoria sprawią, że Twój pies znacznie szybciej przyzwyczai się do nowej przestrzeni – bez nich mógłby początkowo czuć się nieswojo. Organizacja przeprowadzki z psem to również organizacja czasu na nowym mieszkaniu – jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu psa (a więc jeśli w pobliżu nie ma chociażby narzędzi czy drobnych elementów wykończeniowych), pozwólmy mu na przebywanie w domu podczas remontu czy układania rzeczy w meblach. Im dłużej pies będzie przebywał w nowym lokum w naszym towarzystwie – tym szybciej poczuje się w nim komfortowo, bezpiecznie i… „jak u siebie”!

pies w nowym domu

Przeprowadzka z psem – czego nie robić?

Przeprowadzenie tak dużej zmiany w życiu psa jaką jest przeprowadzka wymaga od nas – właścicieli mnóstwa zaangażowania i uwagi na potrzeby czworonożnego członka rodziny. Jeśli zaniedbamy sygnały wysyłane przez psa podczas przeprowadzki – na przykład jego smutek, przygnębienie, ospałość – możemy doprowadzić nawet do psiej depresji. Dbajmy o to, aby nasz pies czuł się dobrze w nowym domu – na przykład poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń podczas przebywania w nim. Dobrą zabawą na początek wspólnego mieszkania w nowym domu może być poszukiwanie smakołyków albo wręczenie psiakowi drobnego prezentu (również podczas przebywania w mieszkaniu, w którym docelowo będziecie przebywać). Im więcej radosnych, miłych chwil w nowej przestrzeni, wspólnych wygłupów i pieszczot – tym większe prawdopodobieństwo, że nasz piesek szybciej przyzwyczai się do zmiany. Podczas przeprowadzki nie wprowadzajmy zamieszania i chaosu – oczywiście, może się on zdarzyć, jednak dbajmy o to, aby nasz pies nie uczestniczył w ewentualnych kłótniach czy też nie doświadczał zachwianego poczucia bezpieczeństwa. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel – przeprowadzając się – opuścił znajome osiedle, a więc i znane i lubiane pieski, które spotykał podczas spacerów… pojedźmy z nim raz na jakiś czas na „stare śmieci”!

Jak ułatwić przeprowadzkę psu?

Jeśli to możliwe – zaprośmy psiaki do domu, pokazując tym samym naszemu pieskowi, że – chociaż wiele się zmieniło – wciąż ma on przy sobie ludzi i zwierzęta, których lubi. Niestety, wciąż wśród nas są osoby, które decydują się na porzucenie niegdyś ukochanego psa na rzecz nowego mieszkania czy domu, do którego mają się przeprowadzić (najczęściej sytuacja tego typu ma miejsce, kiedy przeprowadzka odbywa się do wynajmowanego lokum) – pamiętajmy, że jeśli ktoś zmuszony jest do pozostawienia psa poza mieszkaniem, powinien zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę w nowej rodzinie, która pokocha psiaka bezgranicznie, a która nigdy nie zdecydowałaby się na żadną zmianę, która wyklucza go z ich życia.

A Ty, przeprowadzałeś / aś się z psem?