Zabieg naszego pupila może wywoływać w nas stres i niepokój – i nie ma w tym nic dziwnego! Konieczność wykonania zabiegu u psa zazwyczaj związana jest z daną, powodującą dyskomfort dolegliwością – i chociaż problem zdrowotny z dużą dozą prawdopodobieństwa zniknie po operacji, sama myśl o niej może sprawiać, że nie czujemy się z tym komfortowo. Co ciekawe, nasz czworonożny przyjaciel bardzo szybko może zorientować się jakie są nasze aktualne emocje – a wyczuwając niepokój czy nerwowość również stać się zestresowany. To, co warto wiedzieć o zabiegu u psa to fakt, że oczywiście należy się do niego przygotować – jednak przygotowanie powinno obejmować nie tylko psa, ale również… nas samych. Aby jak najmocniej zniwelować przykre emocje związane z zabiegiem u psa – które w niczym nam nie pomagają – należy przede wszystkim uświadomić sobie, że oddajemy naszego psiaka w dobre, profesjonalne ręce doświadczonych weterynarzy i asystentów, którzy zrobią wszystko, aby pomóc naszemu czworonogowi. Zanim zdecydujemy się na zabieg u psa – omawiamy wszystkie „za” i „przeciw” operacji, analizujemy jak operacja wpłynie na życie czworonoga i, w miarę możliwości, rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane nie tylko z samym w sobie zabiegiem, ale również samopoczuciem zwierzaka po operacji, jego dalszym leczeniu, ewentualnym pobytem psa w klinice weterynaryjnej. Szczera, długa rozmowa z weterynarzem, który będzie operował naszego psiaka, może stanowić dobry początek przygotowań – który uspokoi nasze emocje oraz pozwoli na całe przejście procesu w sposób jak najbardziej komfortowy. Co więcej, przed operacją – weterynarz może zlecić również wykonanie szeregu badań.
Zabieg u psa = trudna decyzja?
Zabieg u psa związany jest jednak przede wszystkim z naszym pupilem – zapytajmy weterynarza o przygotowanie psiaka do operacji pod kątem diety, higieny czy ilości spacerów. W zależności czego dotyczyć ma konkretny zabieg – być może będziemy musieli nastawić psiaka na nieco dłuższy post, ograniczyć ilość codziennych aktywności czy zaaplikować na kilka dni przed zabiegiem odpowiednie leki. Jeśli mamy wątpliwości co do wykonania danej operacji – nie bójmy się skonsultować decyzji jednego z weterynarza, z innym. Być może zdania w kwestii operacji naszego psa będą podzielone – wówczas rzeczywiście warto zastanowić się nad nim dwa razy. Pamiętajmy, że – podobnie jak w medycynie – w świecie weterynarii również dochodzi do sytuacji, podczas których jeden weterynarz doradza dany zabieg, podczas gdy drugi stanowczo go odradza. W takich chwilach z całą pewnością warto wziąć pod uwagę jak mocno dana dolegliwość dokucza psu na co dzień, co mu uniemożliwia, w jakim wieku jest pies – i wiele innych. Zabieg u psa nie jest czynnością rutynową – a samo w sobie wprowadzenie w stan narkozy może wywoływać zarówno u nas, jak i u niego duży stres. Jeśli nasz pies nie lubi nawet tych zwyczajnych wizyt u weterynarza – spróbujmy przygotować go na pewne czynności już w zaciszu domowym. Na kilka dni przed finalnym wejściem do zabiegu – możemy zabrać psa przed budynek kliniki czy ten, w którym znajduje się gabinet, a przede wszystkim – o czym warto pamiętać niezależnie od tego jak duży poziom lęku odczuwa psiak – zapewnijmy psu swoją obecność i jak najwięcej uwagi w tym trudnym dla niego czasie.
Dieta przed zabiegiem u psa – co to oznacza?
Zazwyczaj dieta przed zabiegiem u psa oznacza nic innego jak post obejmujący 12 godzin bez jedzenia (w przypadku młodych zwierząt może być to 6-8 godzin) oraz godzinę bez miski z wodą (przed samym zabiegiem). To co istotne to fakt, aby nie dawać się „namówić” psu na choćby jeden smaczek – ponieważ może to źle wpłynąć na jego stan podczas i po operacji. Nie bójmy się, że nasz piesek będzie bardzo głodny – 12 godzin bez karmy to czas jak najbardziej dopuszczalny, a niezachowanie postu przed zabiegiem u psa wyklucza jego rozpoczęcie. Jeśli pod naszym dachem znajduje się kilka zwierzaków – najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie wszystkich, znajdujących się w domu misek (tak, aby wykluczyć ryzyko, że pupil, który ma być operowany, skusi się na karmę z miski swojego towarzysza). Podobna sytuacja dotyczy ewentualnych suplementów, które na co dzień stosuje nasz pies – pamiętajmy, że operacja musi odbyć się absolutnie na czczo i to naszym zadaniem jest dopilnowanie, aby piesek rzeczywiście udał się na zabieg „na pusty żołądek”!
Czy kastracja psa to zabieg?
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych jest kastracja u psa oraz sterylizacja u suki. Wielu z nas zastanawia się czy tego typu czynności weterynaryjne – chociaż wykonywane kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie (w dużych klinikach) – można nazwać „operacją” czy „zabiegiem”. Ze względu na to, że pies czy suczka musi zostać poddany narkozie – z całą pewnością zarówno kastracja czy sterylizacja nie są jednoznaczne ze standardową wizytą w gabinecie weterynaryjnym. To co warto wiedzieć przed kastracją czy sterylizacją to fakt, aby unikać kąpieli oraz strzyżenia psa czy suczki – ze względu na to, że obie te czynności pielęgnacyjne mogą znacząco osłabić odporność naszego pupila. To ważne – ponieważ jako właściciele powinniśmy chcieć zrobić wszystko, aby nasz pies czy suczka poddał / a się zabiegowi będąc w jak najlepszej formie. Jeśli tylko mamy możliwość – zarezerwujmy sobie cały dzień wolny wtedy, kiedy odbywa się zabieg, tak aby nasz czworonożny przyjaciel mógł na nas liczyć w każdej chwili tego stresującego dla siebie dnia. Jeśli my sami denerwujemy się tak bardzo, że być może już wiemy, że nie do końca damy sobie radę chociażby z „odbiorem” psa po operacji – zapewnijmy sobie wsparcie bliskiej osoby (najlepiej takiej, którą zna nasz czworonóg).
Zabieg u psa – jak długo pupil dochodzi do siebie?
Przygotowanie do zabiegu to jedno – jednak równie istotne jest odpowiednie zajęcie się psiakiem po operacji. To co powinniśmy wiedzieć to przede wszystkim czas dochodzenia psiaka do siebie – po zabiegu psa odzyskanie sił po samej narkozie może wynosić nawet 2 – 3 doby. Dbajmy o to, aby psiak nie wylizywał rany – to normalne, że miejsce, które uległo zmianie, będzie go interesować, jednak z powodzeniem możemy odwracać jego uwagę, na przykład ulubioną zabawkę. Psu po zabiegu zapewnijmy również odpowiedni komfort – to, czego potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel, to przede wszystkim dużo spokoju i naszej uwagi. Jeśli psiak po zabiegu musi przyjmować leki – zadbajmy, aby dostawał je o podobnych porach.
A Ty, jak przygotowywałeś / aś siebie i psa do zabiegu weterynaryjnego?