Czy pies powinien myć zęby?” – to pytanie nurtuje coraz to więcej osób. Nic dziwnego – część weterynarzy zaleca higienę jamy ustnej psa, część uznaje ją za stratę czasu i pieniędzy. A jak jest naprawdę? Zęby psa to ważna część jego organizmu – po której z łatwością możemy rozpoznać stan zdrowia naszego pupila. Nie bez powodu zaleca się stymulować je poprzez różnego rodzaju gryzaki, kostki i chrząstki – tak, aby układ kostny psiaka (a więc również jego uzębienie!) rozwijał się prawidłowo. Ile zębów ma zdrowy, dorosły pies? Prawidłowa ilość to dwadzieścia w szczęce oraz dwadzieścia dwa w żuchwie – co oznacza, że łącznie pies powinien posiadać całe czterdzieści dwa zęby. Co ciekawe, chociaż uzębienie człowieka i psa różnią się od siebie – znajdziemy w nich kilka istotnych podobieństw. Co jednak z ilością zębów u szczeniaka? Pieski, które dopiero przyszły na świat, mają tylko 28 zębów – które, w odróżnieniu od zębów stałych, są równomiernie rozłożone w całej jamie ustnej. Jakie rodzaje zębów możemy wyróżnić w przypadku dorosłych psów? Przede wszystkim – mocne, tnące pokarm na mniejsze kawałki, siekacze. To właśnie one odpowiedzialne są za rozdrabnianie pożywienia. Siekacze u psa mają kształt zbliżony do płaskiej łopatki – dzięki czemu bez problemu rozróżnimy je od pozostałych zębów.

Zęby u psa – jaką rolę pełnią trzonowce?

Innym rodzajem zębów u psa są trzonowce, których zadaniem jest miażdżenie pokarmu. Prócz trzonowców, mamy do czynienia też z przedtrzonowcami – a więc, jak sama nazwa wskazuje – zębami, znajdującymi się przed wcześniej wspomnianymi trzonowcami. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie przedtrzonowce – chociaż mogą wydawać się nieco niepozorne – są na tyle mocne i wytrzymałe, że doskonale radzą sobie chociażby z kruszeniem kości. Ostatnim rodzajem zębów u psa są kły – które możemy zobaczyć na licznych ilustracjach i grafikach, przedstawiających agresywne, zdenerwowane psy. Rzeczywiście – kiedy pies zamierza zaatakować, odsłania swoje kły, jednak nie warto spoglądać na nie przez pryzmat negatywnych emocji zwierzaka. Kły poznamy po specyficznej długości – ich rolą jest umiejętność „chwytania” zębami, na przykład piłki czy kawałka żywności, którą psiak usiłuje przenieść z jednego miejsca na drugie. Które z zębów odgrywają najważniejszą rolę u psa? Trudno powiedzieć. Każdy z nich pełni swoją istotną funkcję – a pies pozbawiony zębów któregokolwiek rodzaju, zapewne odczuwałby dyskomfort w życiu codziennym.

czyszczenie zębów psa

Zęby psa – kiedy następuje ich wymiana?

Tak zwana „wymiana zębów” u szczeniąt następuje zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia pieska. Ważne jest, by w tym momencie okazać mu sporo wsparcia – to przecież naprawdę niełatwy czas! Zęby, które za moment mają wypaść, a na miejscu których pojawią się nowe mogą drażnić szczeniaka – dlatego tak często w tym momencie jego życia możemy zaobserwować częste zabawy gryzakiem, piłką z gumowymi kolcami czy czymkolwiek innym, co pozwoli mu na dodatkowe podrażnienie zarówno zębów, jak i podniebienia. To o czym warto pamiętać to fakt, by pozwalać pieskowi bawić się wyłącznie takimi zabawkami, które są dla niego w pełni bezpieczne – co określają odpowiednie certyfikaty. Jak się okazuje, uzębienie psa może różnić się w zależności od rasy – jeden piesek może mieć mniej zębów niż drugi, zwykle jednak ilość stałych zębów u dorosłego, zdrowego psa oscyluje w okolicy czterdziestu dwóch.

Ile trwa wymiana zębów u psa?

Wymiana zębów u psa może trwać znacznie dłużej niż moglibyśmy przypuszczać – to, co powinniśmy zrobić w tym czasie, to uzbrojenie się w cierpliwość oraz zapewnienie psu możliwie najlepszej opieki weterynaryjnej. Proces wymiany zębów może trwać do szóstego, siódmego, a nawet ósmego miesiąca jego życia – najczęściej jako pierwsze wypadają siekacze, jednak nie jest to żadna reguła. Jak rozpoznać, że wymiana zębów jest tuż, tuż? Jej pierwsze symptomy to przede wszystkim niepokój psiaka, jego rozdrażnienie, zaczerwienienie w okolicy dziąseł. Mogą pojawić się też sporadyczne, delikatne krwawienia. Aby ulżyć szczeniakowi w tym trudnym czasie – możemy włożyć jego ulubiony gryzak do lodówki na kilka minut, dzięki czemu nasz pupil może odczuć pożądaną ulgę.

Higiena psa – czy warto myć zęby?

Jak się okazuje, mycie zębów pieskowi wcale nie jest głupim pomysłem – wręcz przeciwnie! Oczywiście, regularne dbanie o czystość i zdrowy wygląd zębów pupila wymaga od nas – właścicieli mnóstwa czasu i energii, jednak z całą pewnością jest to opłacalny nawyk! Szczególną uwagę na mycie zębów powinni zwrócić ci z nas, którzy opiekują się pieskami małych ras, którym często odkłada się płytka nazębna, a która pod wpływem psiej śliny zmienia się w uporczywy kamień nazębny. Zapewne większość z nas słyszała o zabiegach pod narkozą, podczas których usuwa się powstały kamień – pamiętajmy, że jest to przede wszystkim kwestia zdrowotna, a nie estetyczna! Jeśli od pierwszych miesięcy życia psa zaczniemy szczotkować mu zęby specjalną – nieco dłuższą od innych – szczoteczką oraz dostosowaną do potrzeb psiaka pastą do zębów (polecamy tę o zapachu naturalnej mięty!), być może uda się nam uniknąć sytuacji, w które jesteśmy zmuszeni zdecydować się na często stresujący zarówno dla nas, jak i dla psa zabieg. To właśnie kamień nazębny może doprowadzić do psów do paradontozy, co oznacza, że zęby psa mogą zacząć wypadać (o ile nie wdrożymy właściwego planu leczenia). Zarówno szczoteczkę, jak i pastę do mycia zębów dla psów, dostaniemy w sklepach zoologicznych – a dzięki wymiennym końcówkom, zakupiona przez nas szczoteczka, może pozostać z nami na dłużej!

Zdrowe zęby psa a dieta

Ważnym aspektem zachowania zdrowia psich zębów jest odpowiednia, zbilansowana dieta. To właśnie pokarmy, a dokładnie ich skład i jakość, jakie codziennie przyjmuje piesek mają ogromny wpływ na zdrowie jego jamy ustnej. To oczywiste, by w zdrowej diecie psa unikać produktów bogatych w cukier, który niszczy zęby – jednak to nie wszystko co możemy zrobić w trosce o zdrową jamę ustną naszego czworonożnego przyjaciela. O ile nasz psiak nie jest alergikiem – możemy podawać mu kawałki warzyw i owoców, które nie tylko będą stanowić naturalny trening dla zębów naszego pieska, ale również dostarczą mu niezbędnych witamin i składników odżywczych!

A Ty, myjesz zęby swojemu psiakowi?