Chociaż wielu z nas karmi swojego psa wyłącznie karmą – a czasami nawet jednym, ściśle określonym jej rodzajem, marką i smakiem – niektóre psiaki „stołują” się razem ze swoimi właścicielami. O ile niektóre produkty, takie jak chociażby rodzynki czy czekolada, są zakazane w diecie pupila – o tyle podawanie mu konkretnych gatunków owoców i warzyw nie tylko nie przynosi konsekwencji zdrowotnych (o ile podawane są w umiarze), co dostarczają psu ważnych dla jego prawidłowego rozwoju witamin oraz składników odżywczych. Szczególnie w okresie wakacyjnym łatwo jest o dania na bazie świeżych, ekologicznych warzyw – a właściciele, którzy na przykład robią dla siebie zdrowe, warzywne smoothie, chętnie odkładają kawałki warzyw dla swojego czworonożnego przyjaciela. Czy jednak wszystkie warzywa nadają się do miski psiaka? A może część z nich w ogóle nie powinna być stosowana w jego diecie?

Warzywa dla psa – czy wszystkie będą odpowiednie?

Przede wszystkim – decydując się na podanie psu nie tylko warzyw, ale i każdego innego produktu spożywczego, warto wybierać te rzeczy, które pochodzą ze sprawdzonego źródła. Dobrym przykładem może okazać się tu osiedlowy sklepik z owocami i warzywami, stoisko na bazarku czy targu. Im bardziej naturalne, ekologiczne produkty i im wyższa ich jakość – tym wyższe prawdopodobieństwo, że podamy swojemu psu to, co najlepsze. Ważną kwestią w podawaniu psu warzyw jest również ich forma – unikajmy tych, na których znajdują się przyprawy, tłuszcz czy inne dodatki. Pies powinien dostawać „czyste” warzywa – i zawsze w odpowiedniej dla siebie ilości! Przesada w stosowaniu warzywnej diety psa może przyczynić się do problemów żołądkowych czworonoga – warzywa dla psa traktujmy raczej jako miły, zdrowy dodatek, a nie bazę codziennej diety. Na jakie warzywa dla psa warto postawić, aby nasz pupil mógł cieszyć się doskonałymi wynikami badań, piękną sierścią i sporą dawką energii? Przychodzimy z pomocą!

pies patrzy na miskę z warzywami

Jakie warzywa dla psa?

Warzywa, które warto podawać swojemu psiakowi w rozsądnych ilościach to chociażby marchew, pietruszka czy brokuł – które, jedzone na surowo przez psa, nie tylko dostarczają mu potrzebnych witamin, ale również (dzięki swojej twardości i chrupkości) wspierają zdrowie jamy ustnej i zębów psa. Piesek z powodzeniem może jeść też czerwoną paprykę, brukselkę, ogórki, a nawet… dynię! I to właśnie na niej warto skupić się najmocniej – szczególnie wtedy, kiedy naszemu czworonożnemu przyjacielowi, dokuczają uporczywe zaparcia. Co ważne – wszystkie warzywa strączkowe podajemy psu w formie ugotowanej. Podobnie z batatami – która spora część psów uwielbia! Innym, ciekawym warzywem, które warto wziąć pod uwagę jako zdrowy dodatek do diety psa może być fasolka szparagowa – bogate źródło witaminy K, magnezu oraz błonnika. A co jeśli chodzi o groszek, który często znajduje swoje zastosowanie w karmach dostępnych w sklepach? Jak najbardziej również może być podawany psiakom – to cenne źródło białka roślinnego, które z całą pewnością doceni Twój pies!

Warzywa dla psa – czego nie podawać?

Jest jednak część takich warzyw, które absolutnie nie są zalecane w diecie naszych psiaków – mowa oczywiście o cebuli i czosnku, które większość z nas (na szczęście!) kojarzy i rzeczywiście przestrzega ważnej dla zdrowia psa zasady niepodawania ich. Niestety, cebula może okazać się dla psa nawet śmiertelna – podobnie jak grzyby, które mogą działać na nas – ludzi pozytywnie, z kolei psiakom mocno szkodzić. Nie wszyscy wiemy jednak o innym warzywie, którego pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu – o pomidorze. To właśnie pomidor może spowodować u psa poważne problemy żołądkowe, dlatego tak ważne jest, aby – jeśli pies spróbuje pomidora – niezwłocznie udać się do weterynarza. Wątpliwości może budzić też szpinak i szczaw – chociaż niektóre źródła mówią o tym, że podawanie niewielkich ilości tych warzyw jest w porządku dla psa, inne podają, że może być to szkodliwe. Pamiętajmy, że zawsze kiedy tylko obudzą się w nas wątpliwości co do podania określonego warzywa czy każdego innego produktu naszemu psiakowi – warto zadzwonić do swojego zaufanego weterynarza albo sprawdzić tę informację na wiarygodnej stronie internetowej. Nigdy nie podawajmy psu warzyw bez wcześniejszej pewności, że rzeczywiście będą one dla niego w porządku – w innym razie naszego psiaka mogą czekać bardzo przykre konsekwencje zdrowotne.

Buraki – odpowiednie warzywa dla psa?

W wielu domach, szczególnie podczas obiadów, królują znane i lubiane buraczki – źródło wspierającej odporność witaminy C, antyoksydantów oraz żelaza. Rzeczywiście – zdrowe buraczki możemy podawać naszemu psiakowi, jednak wybierając produkt, który docelowo ma trafić do miski naszego psiaka, koniecznie zwróćmy uwagę na to czy aby na pewno jest on bez dodatków. Przyprawione buraczki nie będą dobrym wyborem dla psiaka – podobnie jak ćwikła z chrzanem. „Czyste”, naturalne buraki jak najbardziej zdadzą swój egzamin – jednak aby je podawać zawsze powinniśmy mieć pewność, że w kupionym przez nas słoiczku nie znajdują się żadne produkty, na przykład sól czy ocet.

Warzywa dla psa – czy aby na pewno są potrzebne?

Chociaż psiaki dla większości z nas to „mięsożercy” – i rzeczywiście podstawą ich diety powinno być wysokiej jakości mięso ze sprawdzonego źródła – to jednak nie warto zapominać o warzywach oraz owocach dla psa. Bez warzyw i owoców – dieta psa byłaby uboga w wiele witamin, co mogłoby powodować osłabienie organizmu psa, pogorszenie stanu sierści, nadmierne zmęczenie. Kluczem do zdrowej, zbilansowanej diety psiaka jest więc połączenie mięsa z warzywami i owocami oraz jakościowymi dodatkami skrobiowymi (jeśli wybieramy gotową karmę). Jeśli nasz psiak ma kłopoty z przyzwyczajeniem się do danej karmy, dokucza mu biegunka oraz inne problemy żołądkowe – koniecznie poradźmy się swojego weterynarza odnośnie diety psiaka, tak, aby mógł cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem i pełnym komfortem jej przyjmowania (zwróćmy uwagę na wielkość krokiecików), ale również wspaniałym smakiem swoich ulubionych warzyw!

A Ty, jakie warzywa podajesz swojemu pieskowi?