Lada moment rozpoczną się wakacje – doskonały czas na wszelkie wyjazdy! Właściciele psiaków świetnie wiedzą o tym, że udany wypoczynek oznacza wypoczynek razem – a więc bez pozostawiania psa pod opieką. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy zabrać pieska ze sobą (na przykład wówczas, kiedy czeka nas lot samolotem, a nasz pupil waży więcej niż osiem kilogramów i nie mógłby spędzić lotu obok nas) – jednak, jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, pociągiem czy autobusem (za wcześniejszą zgodą kierowcy) z psiakiem, bez problemu możemy znaleźć takie miejsce, które nie tylko akceptuje czworonożnych przyjaciół, ale także zapewnia im szereg udogodnień. To o czym warto wspomnieć w tym miejscu to fakt, że obecnie mamy większy niż kiedykolwiek dostęp do tego typu obiektów – a stosując odpowiednie narzędzia wyszukiwania, na przykład tak zwany filtr „dog friendly” (z języka angielskiego – „przyjazny psom”), nie musimy martwić się, że po przybyciu czeka nas przykra niespodzianka. Dlaczego warto zabrać psiaka wraz z sobą na wakacje? Przede wszystkim dlatego, że pies również potrzebuje zmiany otoczenia – jest ono dla niego ciekawostką, czymś w rodzaju aktywności intelektualnej, która pozwala na poszerzanie horyzontów i doświadczania nowego. Jak wiemy, pieski potrafią być niezwykle ciekawskie – a możliwość wakacyjnych szaleństw na plaży, łąkach czy w lasach, może dać im wspaniałą energię i radość.

Wakacje z psem – okazja do pogłębienia relacji?

Co więcej, wspólne wakacje z psem budują relację na linii my i psiak – zapewniając nowe, piękne wspomnienia. Jeśli Twój pies bez problemu znosi rozłąkę – prawdopodobnie pozostawienie go na kilka dni pod opieką zaufanej osoby, nie zrobi mu wielkiej różnicy. Jeśli jednak nasz pupil jest ogromnie przywiązany do nas, naszej obecności i wspólnie spędzanego czasu – pozostawiając go pod opieką innych, może poczuć się samotny, a cały czas rozłąki spędzić na leżeniu i tęsknocie. W tym miejscu może pojawić się też pytanie „a co jeśli mój pies źle znosi podróż?„. Przede wszystkim – w tej sytuacji należy zrobić to co możliwe, aby ułatwić mu przetransportowanie was z punktu A do punktu B. Jeśli podróż rzeczywiście jest kłopotem dla Twojego psiaka – spróbuj znaleźć na wakacje takie miejsce, które znajduje się w niedalekiej odległości od domu, a które również może zagwarantować Wam wspaniałą zabawę i wypoczynek.

pies podczas wakacyjnego odpoczynku

Obiekt „dog friendly” – na co zwrócić uwagę?

Z reguły, jeśli mamy do czynienia z obiektem przyjaznym pieskom – nie powinniśmy martwić się o to, że po przyjeździe na miejsce okaże się, że jednak czworonogi nie są mile widziane. Zawsze jednak warto zadzwonić w dane miejsce – nawet jeśli w sieci widnieje jako „dog friendly” – i upewnić się, że aby na pewno możemy przyjechać z psem. Co więcej, jeśli obiekt nie posiada takiego oznaczenia – nie oznacza to, że po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem nieruchomości (na przykład domku letniskowego), nie będziemy mogli pojawić się na wakacjach z psem. Najważniejsza jest tu komunikacja – oraz dokładne sprawdzenie danego miejsca pod kątem bezpieczeństwa i komfortu psiaków. Wiele zależy też od naszych konkretnych potrzeb – jeśli chcemy puszczać psa luźno na ogrodzie, warto by była to przestrzeń ogrodzona. Jeśli nasz psiak nie jest typem pieska bardzo mocno aktywnego – być może wystarczy nam pokój w pensjonacie z balkonem. Warto dopytać też o koszta – ponieważ zdarza się, że cena za cały pobyt, nie obejmuje obecności czworonożnego przyjaciela. Jak się okazuje, coraz więcej właścicieli nie tylko psów, ale również kotów decyduje się na wakacyjny wynajem takich miejsc, gdzie zwierzęta rzeczywiście będą  miały sporo przestrzeni na zabawę, ruch, aktywność – a jednocześnie będą mogły wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. Wybierając ośrodek warto zapytać także o to czy – mając ze sobą pieska – można korzystać z opcji śniadań lub śniadań oraz obiadów (może się zdarzyć, że nie zejdziesz z psem do hotelowej restauracji, jednak personel obiektu chętnie przyniesie Ci posiłek do pokoju).

Jak przygotować się na wakacje z psem?

Chociaż najważniejszym aspektem wspólnych wakacji dla psa jest oczywiście Twoja obecność – warto zapakować mu do torby podstawowe rzeczy. To co sprawi, że Twój pies w nowym miejscu poczuje się jak w domu to przede wszystkim jego kojec lub buda, a więc przestrzeń, którą zna i w której czuje się bezpiecznie. Z całą pewnością na wakacjach przyda się też ulubiony kocyk i zabawka – a także podstawowe rzeczy takie jak karma, którą regularnie je pies oraz leki, które przyjmuje. Jeśli obiekt, do którego się wybieramy, nie jest klimatyzowany – warto pomóc psiakowi przetrwać największe upały, zakupując mu gadżety chłodzące, takie jak specjalna mata. Dzięki macie chłodzącej Twój pies z łatwością schłodzi się w upalny dzień, znacząco poprawiając swoje samopoczucie. Czas wakacji to również czas zabaw i szaleństw – które niejednokrotnie wymagają kąpieli. W tej sytuacji przyda się szampon i inne kosmetyki dla psa – jeśli regularnie wyczesujemy jego sierść, nie zapominajmy o tym przez wakacje! Niezbędnym gadżetem dla psa nie tylko na czas wakacyjnego odpoczynku jest adresówka – uprawniająca znalezienie pieska w przypadku zgubienia się. Podczas wakacji przydadzą się też smaczki – do ćwiczeń – oraz wygodne ubranko (na przykład w formie bluzy dla pieska – jeśli zepsuje się pogoda). Pamiętajmy, że pies to pełnoprawny uczestnik wakacji – dobrze, gdy ma swoją własną torbę i wszystkie rzeczy na wyjazd w jednym miejscu! Oczywistą oczywistością, o której jednak warto przypominać, jest zabranie paszportu psa – w przypadku, kiedy wybieramy się z pupilem poza granice kraju.

Wady i zalety wakacji z psem

Czy wakacyjny wyjazd z psiakiem może mieć jakiekolwiek wady? Niestety – tak. Chociaż sporo noclegów bierze pod uwagę obecność czworonożnego przyjaciela – nie wszystkie puby, restauracje i kawiarnie godzą się na wejście z psiakiem do środka. O ile w czasie wakacji możemy liczyć na różnego rodzaju tarasy i ogródki piwne – o tyle w przypadku ewentualnej niepogody prawdopodobnie nie wszędzie zjemy obiad w towarzystwie pieska. Z kolei zalety można wymieniać bez liku – to przede wszystkim wspaniały, wartościowy czas dla was, nie tylko na wspólną zabawę czy aktywność, ale również na poznawanie się, rozwijanie relacji, bliskość. Tak – nawet jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest z Tobą wiele lat, podczas wakacji z powodzeniem poznasz go w wielu nowych sytuacjach!

To jak, gotowi na wakacje z pupilem?

Jakie miejsca na wypoczynek z psiakiem w Polsce i poza nią polecacie?