Dlaczego pies boi się odkurzacza? Chodzi o samo w sobie urządzenie czy dźwięk, jaki wydaje? A może kryje się za tym coś jeszcze? Jak się okazuje – nasi czworonożni przyjaciele mogą obawiać się odkurzacza z kilku powodów. Choć wielu opiekunów decyduje się przez to nie odkurzać przy psiaku – a wykonać tę czynność wtedy, kiedy pupil znajduje się na przykład na spacerze z innym członkiem rodziny – nie do końca jest to dobre rozwiązanie. Zamiast ograniczać swoje domowe czynności, jakie wykonujemy przy psiaku – znacznie lepiej jest przyzwyczajać go od najmłodszych lat do obecności odkurzacza w domu. Jednak odkurzacz to tylko jeden z wielu domowych sprzętów, jakie mogą wywoływać stres i niepokój w naszych czworonogach. Jak pokazać psu, że podczas odkurzania nic mu nie grozi, co robić kiedy pupil ucieka gdy odkurzamy oraz z czego wynika ten – być może dla wielu z nas – niezrozumiały lęk? Przychodzimy z podpowiedziami!

strach psa przed odkurzaczem

Odkurzacz – dlaczego pies się go boi?

Powody, dla których psiak obawia się odkurzacza, mogą być bardzo różne – jednak do najpopularniejszych z nich należy hałas, który może przerazić naszego psiaka, kojarząc się z sytuacją zagrażająca jemu i jego panu / pani. Innym powodem może być poruszanie się sprzętu – niejednokrotnie bardzo dynamiczne – które wprawia naszego pupila w zakłopotanie. Kiedy nasz psiak boi się odkurzacza, a my włączymy sprzęt w jego obecności – najpewniej zmieni on swoje miejsce. Jako opiekunka bojącego się odkurzacza 5-letniego maltańczyka doskonale wiem jak działa ten mechanizm – staram się jednak przyzwyczaić psiaka do samego w sobie odkurzacza oraz do dźwięku jaki wydaje, zamiast zajmować się odkurzaniem wtedy, kiedy akurat mojego pupila nie ma w domu. Czasem lęk przed odkurzaczem bierze się z przykrych doświadczeń – gdy na przykład, w czasie szczenięctwa, psiak zranił się sprzętem. Odkurzacz to również tego typu sprzęt, którego pupil nie może kontrolować – a co za tym idzie, nie da rady przewidzieć jego „zachowania” (ruchów). Odkurzanie zaburza również swego rodzaju domowy spokój i rutynę.

Jak przyzwyczaić pupila do odkurzacza w domu?

Przyzwyczajenie psiaka do obecności i dźwięku odkurzacza w domu – podobnie jak każdy inny trening – wymaga czasu, cierpliwości i nie lada konsekwencji opiekuna. Najgorsze co możemy robić to „chronić” czworonoga przed bodźcami – zamiast pokazywać mu, że są one w porządku i nie zagrażają ani jemu, ani nam. Podobnie jak w przypadku innego typu szkoleń – również podczas nauki akceptacji domowego sprzętu przydadzą się smaczki dla psa, które wykorzystamy jako motywację do dalszej pracy. Bardzo istotne jest też nasze reagowanie na odkurzanie – jeśli odbywa się ono w nerwowej atmosferze czy też podczas korzystania z odkurzacza krzyczymy do innych członków rodziny, nasz psiak może skojarzyć tę czynność z czymś nieprzyjemnym i niepokojącym. Rozpoczynając ten rodzaj szkolenia – pozwólmy psiakowi dokładnie obwąchać odkurzacz (tak, aby upewnił się, że nic mu nie grozi). Kiedy będzie zachowywał się przy tym spokojnie – nagródźmy go. Podobnie w przypadku uruchomienia sprzętu oraz samego w sobie odkurzania – jeśli nasz psiak będzie spokojny i grzeczny, jak najbardziej zasługuje na smakołyk!

Odkurzacz a hałas

Odkurzanie słynie ze swojej hałaśliwości – o ile części zwierząt nie będzie ono przeszkadzać, o tyle znajdą się wśród nich i takie psiaki, które bardzo źle będą znosić ten specyficzny dźwięk. Szczególnie wyczulone na niespotykane odgłosy mogą być psy, które mają stróżowanie w swojej naturze – kiedy włączymy przy nich odkurzacz zwykle możemy zaobserwować wzmożoną czujność, zastygnięcie w miejscu – aby zlokalizować źródło hałasu – a następnie konkretną reakcję w postaci warczenia czy szczekania. Dopiero wtedy, kiedy pupil orientuje się skąd dochodzą dźwięki – zaczyna zwykle skakać wokół odkurzacza, co części z nas może utrudniać wykonanie tej domowej czynności. Jeśli stres psa pod kątem samej w sobie obecności odkurzacza czy też procesowi odkurzania jest tak silny, że pies rzuca się na urządzenie – rzeczywiście lepszym pomysłem będzie wyłączenie sprzętu, a dopiero po chwili (gdy czworonóg uspokoi się) kontynuowanie jej. Im bardziej my sami będziemy spokojni i zrelaksowani podczas odkurzania powierzchni – tym szybciej nasz psiak zauważy, że nic złego nikomu się nie dzieje.

odkurzanie w obecności pupila

Odkurzanie – czy robić to przy psie?

Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się czy aby na pewno odkurzanie przy psach jest dobrym pomysłem – bo przecież po co bez sensu stresować swojego psiaka? Jak się jednak okazuje – im szybciej przełamiemy jego lęk, tym lepiej i dla niego samego i dla naszego funkcjonowania z psem na co dzień! Jako opiekunowie zwierząt powinniśmy czuć się w pełni swobodnie w swoim domu – a więc i korzystać o dowolnej porze ze wszystkich sprzętów, jakie się w nim znajdują. Kiedy nasz pupil jest jeszcze mały – odkurzajmy, pokazując mu, ze jest czynność absolutnie normalna i że w żadnym razie nie zaburza domowej rutyny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie odkurzaliśmy przy psiaku w okresie, gdy był szczenięciem – nieco trudniej może być nam przyzwyczaić go do tej czynności wtedy, kiedy jest już dorosły. Pamiętajmy jednak, że zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy behawiorysty jesteśmy w stanie odmienić spojrzenie psa na odkurzacz – i nauczyć go spokoju podczas tej domowej aktywności!

Odkurzanie a agresja lękowa psa

Psy, które cierpią na agresję lękową, również mogą reagować dużo bardziej intensywnie na dźwięki i ruchy odkurzacza od psów bez problemów behawioralnych. Zanim więc zaczniemy bodźcować psa odkurzaniem, który już teraz ma w sobie sporą dawkę lęku i stresu – bądź jest na lekach uspokajających i wyciszających – porozmawiajmy ze specjalistą, który doradzi nam co robić w tej sytuacji. Psy z agresją lękową potrzebują nie tylko regularnej pracy, ale również wiele spokoju na co dzień – dlatego tak ważne jest, aby nie zaburzać im codziennej rutyny, swego rodzaju „schematu dnia”, do którego są przyzwyczajeni. Nie podejmujmy pochopnych, być może nieprzemyślanych decyzji, które mogą na tyle mocno wystarczyć psa, że wcześniejsze działania podjęte w celu zniwelowania lęku przestaną mieć znaczenie. Podobnie w przypadku psów po zabiegach czy suczek w ciąży – zanim zdecydujemy się na włączenie odkurzacza w ich obecności, porozmawiajmy o tym z behawiorystą, a jeśli tego typu pomysł zostanie nam odradzony… odkurzajmy wtedy, kiedy psiak przebywa poza domem pod opieką innych członków rodziny.