Chociaż psiaki słyną z niezwykle wyczulonego nosa – istnieje część produktów, które nie są zbyt interesujące dla nich pod kątem swojego zapachu. Wydawać by się mogło, że psiaki lubią wąchać wszystko – a jednak, wcale tak nie jest! Chociaż węch u psa rzeczywiście ogrywa bardzo ważną rolę w jego życiu – to absolutnie normalne, że niektóre zapachy i wonie nie są w jego guście. Chociaż nos psa działa zupełnie inaczej niż ludzki – również może nie tolerować konkretnych zapachów. Pies – wąchając pożywienie, trawę czy przedmioty – czuje dużo więcej niż my – ludzie. Nie da się ukryć, że to właśnie węch stanowi najważniejszy zmysł naszego pupila – a korzystanie z węchu jest dla niego normalne, naturalne, na porządku dziennym. Trudno wyobrazić sobie życie psiaka bez nosa i zmysłu węchu – to właśnie dzięki niemu w dużej mierze poznaje świat i swoje otoczenie. Nie ma się co dziwić – wystarczy spojrzeć na przykład psów wykorzystywanych w rozmaitych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. To właśnie na swoim nosie mogą wówczas polegać – a jego skuteczność niejednokrotnie uratowała życie osobom zaginionym! Które produkty „nie lubią się” z psim nosem, jakich zapachów nie podkładać psom i dlaczego warto zastanowić się dłużej nad tym jak istotną rolę odgrywa węch u psa? Przychodzimy z pomocą!
Nos psa a cytrusy
Zapaleni „psiarze” dobrze wiedzą, że z reguły cytrusy nie są akceptowane przez psie nos. Chociaż ludzie woń cytrusów postrzegają zwykle jako przyjemnie odświeżającą i orzeźwiającą zarazem – psiaki nie są jej zwolennikami. To ważna informacja biorąc pod uwagę zapachy, które często stosujemy w swoim domu – na przykład na zasłony, pościel czy poduszki. Owszem – cytrusy mogą działać na nas pobudzająco, jednak nasz pies prawdopodobnie chwilę po ich wyczuciu w powietrzu zacznie kichać i prychać. Aby nie utrudniać psiakowi codziennego funkcjonowania – wybierzmy inny zapach do pomieszczeń. Oczywiście nie musimy rezygnować z nich całkowicie – jednak niektóre wersje zapachowe rzeczywiście mogą działać na psa negatywnie. Zapach cytryny czy pomarańczy drażni wrażliwy nos pupila – wyrzućmy więc do kosza odświeżacze powietrza, świeczki i patyczki zapachowe, które mogą powodować jego dyskomfort. Podobnie ze świeżymi owocami cytrusowymi, które część z nas lubi przetrzymywać w misach – jeśli mieszkamy pod jednym dachem z psem, znacznie lepiej będzie schowac je na przykład do lodówki.
Dlaczego psy nie lubią zapachu octu?
Kolejnym produktem, za którym nie przepadają psiaki jest oczywiście ocet – i chyba wielu z nas jak najbardziej rozumie ten stan rzeczy! Pies – niezależnie od tego jaki rodzaj octu stosujesz – szybko zmieni pomieszczenie, gdy tylko wyczuje go w powietrzu. Dlaczego warto pamiętać o tym, że psy nie lubią woni octu? Aby jak najrzadziej używać go w ich obecności! Jeśli musisz użyć octu w swojej kuchni – zadbaj o to, aby pupil nie przebywał w niej wraz z Tobą. Podobnie sytuacja ma się do intensywnych, ostrych przypraw – które być również zdarza Ci się stosować w obecności pieska. Już sam ich zapach działa na psiaka drażniąco – nie wspominając o ewentualnym ich spożyciu. W tym miejscu warto zatrzymać się na moment, aby przypomnieć sobie o tym jak bolesne w skutkach może być dokarmianie psa żywnością, którą sami jemy na co dzień. Pamiętajmy, że zdrowa, przemyślana dieta czworonoga ma ogromny wpływ na jego zdrowie, formę i samopoczucie – a karmienie psa w sposób nieodpowiedzialny (na przykład doprawionym mięsem) może przyczynić się do powstawania wysypki na jego skórze.
Zapach alkoholu – dlaczego pies go nie akceptuje?
Psy – prócz cytrusów, ostrych przypraw i octu – nie lubią też zapachu alkoholu. Jeśli imprezujesz ze znajomymi w obecności psiaka – prawdopodobnie odwróci głowę gdy tylko do jego nosa dojdzie nieprzyjemna woń. Jak wiemy – alkohol znajdziemy również w wielu środkach czyszczących powierzchnie, które zapewne zdarza się nam stosować podczas sprzątania. Aby nie uprzykrzać życia swojemu psiakowi – płyny umożliwiające utrzymanie higieny domu kupujmy na przykład w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami, w których zwykle znajdziemy dział „ekologicznych” czy „naturalnych” środków czyszczących. Wybór produktów tego typu jest szczególnie ważny w przypadku psów alergików – już samo dotykanie powierzchni, na której znajduje się płyn mający w składzie alkohol, może podrażnić jego delikatną skórę. Jeśli jednak musimy umyć podłogę, a aktualnie posiadamy wyłącznie płyn alkoholowy – załóżmy psu gumowe buciki, które oddzielą jego łapki od wyczyszczonej powierzchni.
Perfumy – jak działają na psa?
Nie wszyscy wiedzą, że perfumy, które większość z nas chętnie stosuje w ciągu dnia mogą działać odstraszająco na naszego czworonoga. Wszystko ze względu na intensywność zapachu – nic dziwnego, że kiedy użyjemy perfum, piesek nie chce się do nas zbliżyć, wycofuje się, ucieka. Jeśli chodzi o zapach nas – opiekunów, tym najbardziej lubianym jest oczywiście naturalna woń naszej skóry. Nie oznacza to jednak, że mamy całkowicie zrezygnować ze stosowania uwielbianych woni! Intensywne, „ciężkie” perfumy z powodzeniem zastąpimy znacznie lżejszymi mgiełkami czy wodami perfumowanymi o niższym natężeniu zapachu niż w przypadku standardowych perfum. Między innymi to właśnie niechęć psich nosów do woni perfum sprawia, że opiekunowie czworonogów wolą sięgać po naturalne produkty do ich kąpieli. Szampon na bazie naturalnych składników, nieperfumowana odżywka czy maska sprawiają, że kąpiel psa może stać się dla niego chwilą relaksu i wytchnienia, a nie – przykrą koniecznością!🐕
Aby funkcjonowanie z psiakiem pod jednym dachem było satysfakcjonujące dla obu stron – warto dbać o swoje potrzeby. Niestety, jeśli właściciel psa nie dowie się co może mu przeszkadzać – a więc nie będzie na bieżąco edukował się w zakresie zdrowia, zachowania czy żywienia psa – może sprawić, że psiak stanie się zirytowany i sfrustrowany. Im więcej czasu i uwagi poświęcimy na zdobywanie wiedzy na własną rękę lub podczas spotkań z behawiorystą – tym bardziej zadowoleni będziemy my i nasz psiak!