Wybór smyczy dla psa to bardzo ważna kwestia – którą warto rozważyć nawet na kilka tygodni przed finalnym przyjściem psa do domu. Smycz dla psa stanowi jedno z najbardziej podstawowych akcesoriów przy komponowaniu wyprawki dla psa – niezależnie od tego czy pod swój dach przyjmujemy szczeniaka czy dorosłego psa. Co może się stać jeśli nieodpowiednio wybierzemy smycz dla swojego czworonożnego przyjaciela? Niestety, niewłaściwy wybór smyczy może nieść ze sobą poważne konsekwencje – na przykład zerwanie się z niej psa, a finalnie doprowadzenie do przykrego w skutkach wypadku. Zadaniem smyczy dla psa jest zapewnienie mu pełnego bezpieczeństwa i komfortu – niezbędnych podczas spaceru. Odpowiedni dobór smyczy dla psa to również spokój opiekuna – który ma świadomość tego, że jego czoworonożny przyjaciel może swobodnie eksplorować teren. Smycz dla psa najlepiej jest kupować w zaufanym, sprawdzonym miejscu – takim jak sklep zoologicznym. Możemy zakupić ją zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet – jednak to właśnie zakupy w stacjonarnym sklepie zoologicznym pozwalają na jej dotknięcie, sprawdzenie wytrzymałości, materiału z którego została wykonana czy (dla miłośników designu i estetyki) koloru bądź wzoru smyczy.

Czym jest smycz prosta?

Smycze dla psa dzielą się na kilka typów. Jednym z nich jest smycz prosta – której długość waha się od 120 do 180 centymetrów. Stosowanie smyczy prostej zalecane jest nie tylko podczas codziennych spacerów, ale również w czasie podróży – ze względu na możliwość kontrolowania odległości na jaką oddala się psiak. Smycz prosta nazywana jest też „klasyczną” – z jednej strony posiada praktyczny karabińczyk, który przypinamy do obroży czy szelek, z kolei z drugiej – uchem, które trzymamy podczas spaceru. Wybierając smycz prostą dla pupila zwróćmy uwagę na materiał z jakiego została wykonana – najpopularniejsze smycze proste to te ze skóry (bądź ekoskóry), charakteryzujące się wysoką trwałością, taśmy – równie wytrzymałe co skórzane, przy czym nieco lżejsze oraz metalu i skóry – zwykle służące latami, wybierane zwykle przez opiekunów psów większych ras. W przypadku wyboru smyczy ze skóry naturalnej – pamiętajmy o jej regularnej konserwacji (tak, aby posłużyła nam jak najdłużej).

smycz dla psa

Dlaczego warto wybrać smycz automatyczną?

Smycz dla psa może być też automatyczna – jak sama nazwa wskazuje, działająca w sposób automatyczny, dzięki ukrytemu w „rączce” mechanizmowi. Smycz automatyczna pozwala na wysuwanie i wsuwanie smyczy – a co za tym idzie, na kontrolowanie odległości, na jaką oddala się pies. Smycze automatyczne mogą osiągać długość nawet 8 metrów – jednak te najczęściej kupowane to 3 i 5 – metrowe. Korzystając z wygodnego przycisku – z łatwością „zablokujemy” smycz, uniemożliwiając pupilowi pójście dalej. Smycz automatyczna dla psa wykonana jest zazwyczaj z taśmy bądź linki, a jej ogromną zaletą jest wygoda i funkcjonalność na co dzień. Smycz automatyczną zawsze dobieramy do wagi psiaka – kierując się zaleceniami uwzględnionymi w tabelce producenta. Kiedy warto zdecydować się na tego rodzaju smycz dla psa? Przede wszystkim wtedy, gdy nasz pies zna już komendy i potrafi chodzić przy nodze. Jeśli pupil jest w trakcie bądź jeszcze przed rozpoczęciem nauki – znacznie łatwiej będzie nam się posługiwać smyczą prostą. Ciekawostką dostępną dziś w coraz to większej ilości sklepów zoologicznych jest smycz automatyczna z paskiem zamiast rączki – który opiekun zakłada na rękę niczym zegarek. Tego typu rozwiązanie poleca się osobom chcącym aktywnie spędzać czas z pupilem – na przykład zabierać go ze sobą na jogging.

Czym jest smycz treningowa?

Prócz smyczy prostej i automatycznej coraz chętniej przez opiekunów psów wybierana jest też smycz treningowa – przeznaczona, rzecz jasna, do treningów. Smycz treningową stosuje się głównie w ćwiczeniach takich jak przywoływanie, chodzenie na „luźnej” smyczy czy aportowanie, a jej długość może osiągać nawet 15 metrów. Smycz treningowa dla psa wykonana jest z odpornej na uszkodzenia linki – to co istotne podczas jej wyboru to kolor i jego intensywność. Dlaczego? Ponieważ smycz treningową o jaskrawej, pomarańczowej barwie będzie znacznie łatwiej dostrzec niż chociażby tę w kolorze beżowym. Decydując się na rozpoczęcie treningów z psiakiem przy użyciu profesjonalnej smyczy treningowej – należy odbyć przynajmniej jedno spotkanie z doświadczonym behawiorystą, który dokładnie wyjaśni jak odbywać ćwiczenia, by przyniosły one oczekiwane efekty.

Smycz przepinana – dla kogo?

smycz dla psa – zdarza się, że mamy wybór nawet czterech długości, które możemy zmieniać w zależności od potrzeb psa, którego akurat na niej prowadzimy. Smycz przepisana to doskonałe rozwiązanie dla opiekunów kilku pupili – dzięki niej spacer dwóch psów jest jak najbardziej możliwy, jednak pamiętajmy, że im więcej psiaków prowadzimy na smyczy, tym więcej uwagi powinniśmy skupić na odbywanym spacerze. Maksymalna długość smyczy przepinanej może sięgać nawet 240 cm – i to właśnie tę długość podczas spaceru zaleca się w miejscach, gdzie psiak swobodnie może się „wybiegać”, na przykład na łące czy niezaludnionym parku.

Jak dobrać szerokość smyczy?

To co niezwykle istotne w doborze smyczy to właściwa jej szerokość – psom małych ras, do 10 kilogramów wagi, sprawdzi się 1 centymetr szerokości, do 1,5 centymentra – psom o wadze od 10 do 25 kilogramów, od 2 do 2,5 centymetra – psom o wadze powyżej 25 kilogramów. Wniosek nasuwa się więc sam – im szersza smycz to bardziej nadaje się do prowadzenia psów dużych, o sporej wadze, ras takich jak owczarek niemiecki czy amstaff. Problematyczną kwestią będzie nie tylko założenie zbyt wąskiej smyczy dużemu psu, ale także zbyt szerokiej – małemu (wówczas będzie ona go obciążać).

Spacery z psem to nieodłączna część życia z czworonogiem – które, dobrze przeprowadzane, pozwalają na jego prawidłowy rozwój. Aktywność jest dla psa niezwykle ważna – a bez niej może nie tylko stracić radość i energię życiową, ale także zwiększyć ryzyko zachorowania na wiele dolegliwości. Nie zostawiajmy wyboru smyczy na ostatnią chwilę – zastanówmy się co będzie najlepsze dla naszego pupila i nas samych, a następnie wybierzmy ten rodzaj (lub rodzaje!), które rzeczywiście wykorzystamy w swojej codziennej rutynie spacerowej.

A Ty, jakiej smyczy używasz podczas spacerów z pupilem?