Opiekunowie czworonogów – coraz bardziej świadomi tego co wpływa na zdrowe, szczęśliwe i długie życie psa – zastanawiają się jakie małe kroki mogą wprowadzić w swoją codzienność, aby zapewnić mu wszystko to, co najlepsze. Chociaż wszyscy wiemy, że opieka nad zwierzakiem wymaga wielu poświęceń – wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem jest przede wszystkim piękną, emocjonującą przygodą, która zostawia wspomnienia na całe życie! Oczywiście – nie ma jednej sprawdzonej recepty na zapewnienie psu zdrowego, szczęśliwego życia, jednak kierując się pewnymi zasadami można sprawić, że nasz czworonożny przyjaciel rzeczywiście poczuje się lepiej! To co najistotniejsze w zapewnieniu psu poczucia bezpieczeństwa to ustalenie pewnej rutyny – spacerowej, żywieniowej, zdrowotnej, pielęgnacyjnej, związane z aktywnością intelektualną. Pies – podobnie jak dziecko – musi znać swoje miejsce w „stadzie” (a więc w domu), wiedzieć, że „przywódca stada” (a więc Ty – opiekun, właściciel) ustalił pewne reguły i ramy czasowe, aby móc czuć się po prostu dobrze i komfortowo. Zanim zdecydujemy się na pieska – zadbajmy o to, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym czego będzie potrzebował. Poznajmy rasę, która nas interesuje – ponieważ każda z nich wymaga nieco innej opieki, zaangażowania, uwagi. Nie bójmy się doszkalać na własną rękę – poszukując wartościowych informacji w Internecie. Podobnie z konsultacją u behawiorysty – nie musimy odbywać jej wyłącznie wtedy, kiedy psiak jest już pod naszym dachem, ale również wtedy, kiedy przygotowujemy się na jego przyjście! Jak zapewnić psu szczęśliwe życie w zdrowiu i spokoju? Podpowiadamy!

wesoły pies

Spacery psa pełne atrakcji – jak je zaplanować?

Nieodłącznym elementem życia psa jest przebywanie na świeżym powietrzu – jednak nie wszystkie psiaki mają ten komfort przebywania w przydomowych ogródkach czy ogrodzonych podwórkach. Jeśli nie dysponujemy bezpieczną przestrzenią, w której swobodnie może bawić się psiak – odwiedzajmy nowoczesne place zabaw. To doskonałe miejsce nie tylko do „wyszalenia się” psa, ale również do ćwiczenia aktywności intelektualnej. Pamiętajmy, że spacer spacerowi nierówny – odwiedzajmy z psem nowe miejsca, aktywnie uczestniczmy w spacerze wykorzystując go między innymi do nauki komend, bawmy się z psem podczas spaceru i rzeczywiście okazujmy mu swoje zainteresowanie. Unikajmy „wiszenia na telefonie” podczas spaceru, odpisywania na maile czy robienia czegokolwiek innego, co nie jest związane stricte z czasem z psem – niech spacer będzie czasem dla Waszej dwójki, który nie tylko wspaniale Was do siebie zbliży, ale również pozwoli doświadczać nowych rzeczy!

Zdrowa dieta = długie życie?

Nie wszyscy wiemy jak ważnym elementem życia psa jest zdrowa dieta. O ile część z nas stosuje lubianą przez psa karmę mokrą czy suchą – o tyle niektórzy właściciele wciąż rzucają psiakom resztki ze stołu, chcąc zapewnić im chwilowe doznania smakowe. Oczywiście – jest to bardzo duży błąd, wpływający nie tylko na zdrowie psa, ale również jego kondycję (pies jedzący przypadkowe rzeczy może szybko „nabawić się” nadwagi, której leczenie wymaga sporego zaangażowania ze strony właściciela). Jako odpowiedzialni, chcący zapewnić psu długie, szczęśliwe życie właściciele – miejmy na uwadze fakt jak wielkie znaczenie odgrywa tu zdrowa dieta. Wybierając karmę dla swojego czworonożnego przyjaciela – nie sięgajmy po tanie produkty, które bez problemu dostaniemy w marketach. Szukajmy takiej żywności dla psów, która zawiera nie tylko wartościowe białko – a więc mięso – ale również zdrowe dodatki takie jak niektóre warzywa. Jeśli nasz pies prowadzi aktywny tryb życia bądź ma określone problemy zdrowotne – zapewnijmy mu dostęp do suplementacji (w jej doborze pomoże nam weterynarz prowadzący naszego czworonoga!).

Poczucie bezpieczeństwa u psa – jak je zapewnić?

Fundamentem szczęśliwego, spokojnego życia psa jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. W jaki sposób? Pies bardzo szybko przywiązuje się zarówno do ludzi, miejsc, jak i do innych zwierząt. To co możemy zrobić jako opiekunowie czworonożnego przyjaciela to zniwelowanie przykrych skutków sytuacji stresowych, które – tak czy inaczej – będą występować w naszym, a więc i w psiaka, życiu. Jednym z takich wydarzeń może być chociażby zmiana miejsca pobytu – i to my jako właściciele psa mamy za zadanie zrobienie wszystkiego, aby przeprowadzka przebiegła jak najsprawniej i jak najbardziej komfortowo dla pieska. Podobnie sytuacja ma się w przypadku domu, w którym przebywają dzieci – jeśli widzimy, że nasz pies jest zaczepiany, a dzieci chcą się bawić z nim w sposób, który nie do końca mu odpowiada… reagujmy! Zapewnienie psu spokoju i komfortu to nie tylko miękki kojec czy zabawki – ale przede wszystkim właściwych warunków do odpoczynku i regeneracji.

pies odpoczywa

Opieka weterynaryjna dla psa – co warto wiedzieć?

Chociaż opieka weterynaryjna dla psa wymaga niejednokrotnie sporego nakładu środków finansowych – odpowiednio zabezpieczając się pod tym kątem możemy mieć pewność, że zapewnimy naszemu psiakowi taką opiekę weterynaryjną, jaką będzie potrzebował na różnych etapach swojego życia. Co warto zrobić, aby nasz pies mógł skorzystać z najlepszych weterynarzy zawsze wtedy, kiedy będzie taka potrzeba? Możemy oszczędzać pieniądze na własną rękę – zakładając kontro, na którym będziemy gromadzić pieniądze na ten cel – lub wykupić ubezpieczenie dla psiaka, które zwykle obejmuje nie tylko opłacenie podstawowych zabiegów medycznych czy leków, ale także ewentualnych zabiegów (na przykład na skutek nieszczęśliwego wypadku) czy kremacji psiaka (niestety – tylko zbiorowej, co wielu opiekunom psów może wydać się kontrowersyjne). Pamiętajmy, że posiadanie psa pod swoim dachem oczywiście wiąże się z wieloma kosztami – zarówno tymi związanymi z jego żywieniem, pielęgnacją, aktywnościami – dlatego jeśli na dany moment nasz domowy budżet nie pozwala na zapewnienie mu właściwej opieki, powinniśmy wstrzymać się z tą decyzją.

A Ty, w jaki sposób zapewniasz swojemu czworonogowi zdrowe i szczęśliwe życie?