O prawidłowym nawodnieniu zarówno siebie, jak i swoich zwierząt warto pamiętać każdego dnia – nie tylko wtedy, kiedy termometry pokazują wysoką temperaturę. Owszem – latem jest to jeszcze ważniejsze niż o każdej innej porze roku, jednak o prawidłowe nawodnienie organizmu powinno dbać się cały rok. Większość z nas ma świadomość tego, że to właśnie czysta, świeża woda stanowi najlepszy napój dla psa – umożliwiając ugaszenie mu pragnienia, poprawiając formę i samopoczucie. O wodzie pamiętamy nie tylko wówczas, kiedy przebywamy w domu z psem – ale również w czasie krótszych i dłuższych podróży (w tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną butelkę turystyczną dla pieska). Jak się jednak okazuje – woda nie jest jedynym napojem dla psa, który może być w pełni bezpiecznie przez niego spożywany.
Woda dla psa – najlepszy napój?
Co ciekawe, to właśnie dzięki wodzie, zarówno w organizmie człowieka, jak i psa – krew jest w stanie dotrzeć do wszystkich narządów, a sama w sobie woda stanowi doskonały termoregulator (pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza). Jednak to nie wszystkie prozdrowotne właściwości wody – w niej rozpuszczają się produkty przemiany materii, a co za tym idzie, organizm naszego pieska może pozbyć się szkodliwych, zalegających w nim toksyn. Dzięki regularnemu piciu wody – w organizmie pupila mogą odbywać się też procesy trawienne oraz wchłanianie, co przekłada się na utrzymanie dobrego zdrowia, siły i witalności. I choć dla każdego z nas to właśnie świeża, czysta woda powinna stanowić „must have” wśród napojów dla psa – warto poznać inne, ciekawe propozycje, którymi z powodzeniem możemy raczyć swojego czworonożnego przyjaciela! Co można podawać pieskowi do picia, aby nie musieć martwić się o szkodliwe działanie płynu? Przychodzimy z odpowiedzią!
Napoje dla psa – jaki produkt mleczny wybrać?
Jeśli prócz nawodnienia chcesz zapewnić pieskowi optymalne dostarczenie mu składników odżywczych – możesz wybrać spośród kilku bezpiecznych napojów mlecznych. O ile Twój psiak nie mierzy się na co dzień z alergią pokarmową – podawanie mu raz w tygodniu (w formie atrakcji, urozmaicenia, smakołyku) jogurtu naturalnego, kefiru czy maślanki będzie dla niego miłą niespodzianką! To co ważne, a o czym jako odpowiedzialni właściciele psiaków powinniśmy pamiętać, to ilość podawanego produktu – nie przekraczajmy jednej łyżeczki tygodniowo, w innym razie maślanka, kefir czy jogurt niestety mogą zaszkodzić naszemu czworonogowi! Chociaż mikroflora jelit różni się od ludzkiej – tak niewielka ilość napojów mlecznych nie stanowi żadnego zagrożenia. Co ciekawe, naturalny kefir bogaty jest w witaminy z grupy B – które pozwalają pieskowi na utrzymanie zdrowych komórek krwi. Jeśli zastanawiasz się czy lepiej podać pieskowi świeże mleko czy to w wersji zsiadłej – wybierz tę drugą. Dlaczego? Ponieważ mleko, które się „zsiadło” jest znacznie lepiej trawione przez psa niż świeże, prosto od krowy. To co ważne to fakt, że zsiadłe mleko praktycznie pozbawione jest laktozy – której bardzo wiele psów nie toleruje, a po której mogą zadziać się problemy żołądkowe! Dbajmy o zdrową, przemyślaną dietę psa – ponieważ to w dużej mierze od niej zależy czy nasz piesek będzie czuł się dobrze czy też nie.
Świeżo wyciskany sok – odpowiedni napój dla psa?
Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa picia soku przez psa? Jeśli chcemy podać pieskowi pełen sztucznych dodatków sok z marketu – powinniśmy wstrzymać się z tym pomysłem! Wybór tego typu produktów nie przyniesie naszemu pupilowi nic dobrego – jeśli jednak wyciskamy naturalny, wysokiej jakości sok w warunkach domowych, jak najbardziej możemy poczęstować nim psa. Świeżo wyciskany sok to źródło wielu witamin – które wspaniale wzmocnią naszego psiaka, nie tylko po przebytej chorobie. Decydując się jednak na wybór owoców, z jakich powstać ma domowy sok – sprawdźmy czy aby na pewno te, na które się decydujemy, nie zaszkodzą naszemu przyjacielowi. Nie przesadzajmy też z ilością soku – miejmy na uwadze, że to woda powinna stanowić podstawę zdrowej diety psa jeśli chodzi o napoje, a wszystko inne to zaledwie miły dodatek (który zawsze podajemy rozsądnie i z głową!).
Mleko kozie – numer jeden wśród napojów dla psów?
O ile „zwykłe” mleko nie jest odpowiednim napojem dla psów – o tyle mleko kozie może pozytywnie nas (i naszego psa!) zaskoczyć. Dlaczego? Ponieważ to właśnie zdrowe mleko kozie jest niezwykle lekkostrawne – nie bez powodu podaje się je szczeniętom, które potrzebują składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Mleko kozie – zarówno w przypadku ludzi, jak i piesków – podaje się z reguły alergikom, ze względu na niskie ryzyko wystąpienia uczulenia po tego typu mleku. Co ciekawe, organizm psa trawi mleko kozie zaledwie w 20 minut – co w porównaniu z mlekiem krowim, od którego u nawet najbardziej „odpornych” psów mogą pojawić się problemy żołądkowe – wydaje się być wspaniałym wyborem. Oczywiście – nasz pies powinien poznawać nowe smaki i wraz z upływem czasu poszerzać swoją dietę pod okiem weterynarza, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pieski, które cierpią na alergie pokarmowe powinny wstrzymać się od próbowania nowości – a swoje nawadnianie zatrzymać na zdrowej, sprawdzonej i zaufanej wodzie. To, o czym warto wspomnieć w tym miejscu to również fakt, by podawać pieskowi wyłącznie wodę niegazowaną – ta z bąbelkami może doprowadzić nawet do rozstroju żołądka, dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzać jaką wodę wypija nasz pupil.
Okres letni to czas nie tylko upałów, ale i częstych aktywności na świeżym powietrzu i nie tylko – dbajmy o to, by nasze psiaki były zawsze doskonale nawodnione, a jeśli nie chcą pić… nie bójmy się przynieść im miski z wodą pod sam pyszczek! Zdarza się, że pies jest tak zmęczony aktywnością, że nie jest w stanie podejść do swojej miseczki – obserwując jego zachowanie, szczególnie w okresie wzmożonych upałów, szybko rozpoznamy kiedy potrzebuje wziąć solidnego łyka świeżej, chłodnej wody!
A Ty, jakie napoje dla psów podajesz swojemu czworonogowi?