Nie da się ukryć – dieta wegetariańska i wegańska staje się coraz bardziej popularna wśród ludzi, mających na uwadze dobro wszystkich zwierząt, również tym, do których spożywania przyzwyczailiśmy się jako nacja. Potrawy oparte na owocach, warzywach, orzechach i produktach nieodzwierzęcych można dostać już niemalże w każdej restauracji – co pokazuje, że diety „vege” rzeczywiście nas interesują. Część osób – decydując się na niejedzenie mięsa – zaznacza jak ważne są dla nich warunki, w jakich są hodowane zwierzęta. Inni z nas, przestrzegający diety wegańskiej czy wegetariańskiej – otwarcie mówią o korzyściach zdrowotnych, wynikających z diety opartej na produktach roślinnych. Rzeczywiście – rosnąca świadomość sprawia, że dieta „vege” u ludzi nie dziwi już nikogo z nas. Co jednak ze zwierzętami? Czy podawanie psu nieopartego na mięsie pożywienia aby na pewno mu nie zaszkodzi? I czy „przekładanie” swoich poglądów na czoworonoga nie mija się z celem? Zdania specjalistów w tej kwestii są podzielone. Jeśli jesteś weganką / weganinem bądź wegetarianką / wegetarianinem, a życie innych zwierząt jest dla Ciebie cenne – dobrze jest pomyśleć także o tym, aby Twój psiak mógł przeżyć je w zdrowiu i witalności. Choć coraz częściej można usłyszeć o czworonogu będącym na „vege” diecie – nie wszyscy z nas uważają, że jest to przemyślana, niosąca wartość dla psiaka decyzja. Czy każdy pies musi jeść mięso? A jeśli nie – czym je zastąpić tak, aby jego wyniki badań nie ucierpiały na zmianie diety? Przychodzimy z pomocą w tym niezwykle kontrowersyjnym temacie!
Mięso dla psa – czy jest konieczne?
Nie da się ukryć – wysokiej jakości, sycące mięso stanowi ważny element diety pupila. W większości karm dla psów można znaleźć między innymi wołowinę, jagnięcinę, kurczaka czy indyka. O ile kurczak jest wybierany przez opiekunów zwierząt coraz rzadziej – ze względu na wysokie ryzyko uczulenia – o tyle indyk czy kaczka już nie. Niezależnie od tego jaki dokładnie rodzaj występuje w karmie naszego pupila – to właśnie ono dostarcza mu energii, daje siłę, buduje mięśnie. Mięso bogate jest w niezbędne do prawidłowego rozwoju czworonoga białko – a więc cenne dla zdrowia proteiny. Pies, który nie dostaje odpowiedniej ilości białka, może mieć poważne problemy ze wzrostem, rozwojem mięśni, jakością sierści, pazurów, skóry. Im mniej białka dostaje psiak – tym szybciej się męczy, a jego kondycja staje się coraz słabsza. Naturalnie nasuwa się więc pytanie o sensowność tego stylu żywienia u psiaków – czy aby na pewno jest to dieta, która ma zaspokoić potrzeby zdrowotne czworonoga czy też pomysł opiekuna, który chciałby przenieść na wszystkich domowników (również psiaki) swoje prywatne opinie na temat jedzenia mięsa oraz produktów odzwierzęcych?
Dieta „vege” dla psa – na czym polega?
Na czym dokładnie polega dieta wegetariańska u psa? Oczywiście na usunięciu z jego codziennego jadłospisu mięsa. Co więc je pies, który jest na diecie bezmięsnej? Przede wszystkim owoce, warzywa i zboża – a więc to, co zwykle stanowi część standardowej karmy obok znajdującego się na pierwszym miejscu mięsa. Jak się okazuje – sama w sobie dieta wegańska czy wegetariańska u psa nie jest niczym złym, o ile… zaleci ją weterynarz! Właściciel, który chce nauczyć zdrowego psa niejedzenia mięsa i przyzwyczaić go do nowego stylu żywienia – prawdopodobnie zrobi mu tym samym sporo krzywdy. Jeśli lekarz weterynarii rzeczywiście zauważy, że dieta „vege” u psa może pomóc mu w problemach zdrowotnych – wówczas jej zastosowanie jest jak najbardziej zasadne. Pamiętajmy jednak, że „odcinając” psiaka od danego rodzaju pokarmu – w tym wypadku wartościowego mięsa – narażamy go na liczne niedobory, a chcąc zachować jego zdrowie i formę na wysokim poziomie, powinniśmy zadbać o jak najlepszą suplementację, która – choćby w minimalnym stopniu – zastąpi naszemu psu ważne dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień substancje odżywcze.
Pies domowy = mięsożerca?
Nie ulega wątpliwości, że pies domowy jest mięsożercą – na co wskazują jego cechy fizyczne, takie jak chociażby uzębienie, które jest doskonale przystosowane do spożywania mięsa, a także… do polowania na nie!
Co ciekawe – nikt z nas nie ma wątpliwości, że koty są mięsożercami, skąd więc wzięła się swego rodzaju moda na dietę „vege” u psa? Przede wszystkim z mediów społecznościowych, które nie od dziś są przesiąknięte całym mnóstwem treści – zarówno tych wartościowych, jak i nie wnoszących nic dobrego. Jako odpowiedzialni, chcący właściwie zadbać o swojego psa opiekunowie powinniśmy starannie weryfikować „newsy” na temat żywienia psów, które pojawiają się raz na jakiś czas. Zwykle dieta wegetariańska czy wegańska u psa nie trwa długo – zaledwie do momentu, kiedy nasz czworonożny przyjaciel upora się z określoną dolegliwością zdrowotną. Nie narzucajmy psom naszego stylu życia czy żywienia – wybierając karmę dla pupila kierujmy się zawsze jej jak najlepszym składem, który zapewni mu szereg niezbędnych składników odżywczych. Wybór diety bezmięsnej dla psiaka można porównać chociażby do stylu życia opiekuna psa, który nie spaceruje, ponieważ nie sprawia mu to żadnej przyjemności – czy jednak „odcięcie” psa od spacerów, ponieważ jego właściciel podjął taką decyzję, przyniesie mu korzyści zdrowotne czy też doprowadzi do ruiny jego zdrowia, formy i samopoczucia?
Rola warzyw i owoców w diecie psa
Czy mięso rzeczywiście stanowi najważniejszy element psiej diety? Dlaczego więc w karmach dla psów znajdują się owoce i warzywa? Oczywiście – podobnie jak mięso, odgrywają one bardzo ważną rolę w psim żywieniu. Część owoców i warzyw, które psiaki mogą z powodzeniem przyjmować, stanowi cenne źródło witamin – wspierających narząd wzroku psa, piękną sierść, kondycję, koncentrację, odpowiedni wzrost, układ pokarmowy. Owoce i warzywa w diecie psa niosą ze sobą bardzo wiele zalet – jednak dopiero ich połączenie z wysokiej jakości mięsem sprawia, że dieta psiaka staje się wartościowa i kompletna. Nie ma sensu na siłę upierać się przy stylu żywienia, który może okazać się dla psa szkodliwy – jeśli sami jesteśmy weganami czy wegetarianami, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podawali psu niektóre owoce czy warzywne przekąski. Pozwólmy psiakom być… psiakami! Dbajmy nie tylko o ich zrównoważoną i przemyślaną dietę, ale także odpowiedni poziom aktywności, pielęgnację, zabawę – to przecież od nas – opiekunów, zależy ich szczęśliwy los!
A Ty, co sądzisz o diecie „vege” dla psa?