Mięso dla psa to jedna z najważniejszych grup, tworzących zdrową, wartościową dietę – prócz mięsa powinniśmy wybierać wysokiej jakości warzywa oraz (opcjonalnie) dodatki skrobiowe. Co ciekawe – najwięcej energii psiaki czerpią z tłuszczu (aż 63%), kolejno z białek (30%) oraz węglowodanów (maksymalnie 7%). Nie wszyscy wiedzą, że mięso powinno stanowić nawet 80% diety psa – choć część opiekunów czworonogów twierdzi, że psy z powodzeniem mogą pozostawać na diecie wegetariańskiej, nie wszystkim pupilom sprawdzi się ten rodzaj żywienia. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie mięso jest nie tylko jednym z najbardziej lubianych składników diety psa – jak i jednym z tych, który zapewnia mu najwięcej energii, wpływa na budowanie masy mięśniowej, dostarcza niezbędnych aminokwasów egzogennych. Producenci karm dla pupili proponują nam coraz to ciekawsze rozwiązania – a nasze psiaki oblizują się na samą myśl! Jakie nietuzinkowe mięso znajdziemy dziś w psich karmach? Podpowiadamy!

Rzadko spotykane mięso dla psa – kangur!

Chociaż mięso z kangura nie jest zwykle pierwszym wyborem opiekunów psów – jak najbardziej możemy znaleźć je w karmach dla naszych czworonożnych przyjaciół. Rzeczywiście – nie jest ono zbyt często spotykane, co nie zmienia faktu, że spora część psów zajada się właśnie tym specyficznym rodzajem mięsa. Co ciekawe – psiaki są w stanie z powodzeniem zjadać bardzo różne rodzaje mięsa (nawet te, które mogą budzić nasze zdziwienie), co wynika oczywiście z faktu… pochodzenia psa od wilka! Mięso z kangura dla psa to nie tylko niska zawartość tłuszczu, ale także wysoka ilość cennego białka i żelaza. To właśnie mięso z kangura uznawane jest za jedno z najzdrowszych – za czym idzie adekwatna cena. Co istotne – kangury pasą się dziko, dzięki czemu w ich mięsie nie znajdziemy ani antybiotyków, ani hormonów wzrostu. Czy mięso z kangura zasmakuje naszemu psu? Jak się okazuje – nie bez powodu bywa nazywane “australijską dziczyzną”, dlatego też powinniśmy być spokojni o kubki smakowe naszego pupila!

mięso w diecie psa

Struś – mięso dla psa – alergika?

Mięso ze strusia to rzeczywiście jedno z najbardziej popularnych dziś “mięs premium” – polecane psiakom, cierpiącym na alergie pokarmowe. Oczywiście, zanim podamy psu – alergikowi mięso ze strusia – powinniśmy skonsultować tę decyzję z zaufanym lekarzem weterynarii, jednak wiele wskazuje na to, że to właśnie karma z mięsem ze strusia może fantastycznie mu posłużyć! Mięso ze strusia – ze względu na liczne właściwości prozdrowotne – podobnie jak mięsko z kangura znajdziemy zarówno w standardowych karmach, dopasowanych do codziennego stylu żywienia psa, jak i różnego typu smakołykach! Czasy, kiedy psom podawano mięso z kurczaka, jagnięcinę czy wołowinę minęły bezpowrotnie – owszem, tego typu mięso nadal wspaniale sprawdza się wielu z nas, jednak dziś możemy wybierać spośród znacznie większej ilości dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych karm dla szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów!

Owady w karmie dla psa – najlepsze “mięso”?

Czy owady w karmie dla psa rzeczywiście uznawane są za najlepsze bądź jedno z najlepszych rodzajów mięs dla psa? Według wielu opiekunów czworonogów – tak! Co ciekawe, insekty w karmie dla pupila to nie tylko cenne białko oraz korzystne dla zdrowia aminokwasy, ale także troska o środowisko naturalne. Nie wszyscy wiedzą, że karma z owadami dla psiaków posiada w sobie więcej aminokwasów niż znana większości z nas karma z kurczakiem. Karma z owadów to bezpieczny zamiennik białka odzwierzęcego – choć karmy mokre na bazie szarańczy bądź innych insektów bardzo często zawierają w sobie standardowy dodatek mięsny (na przykład wołowinę), w karmie suchej z powodzeniem możemy znaleźć wyłącznie insekty. Jeśli karma dla psa na bazie owadów to dla Ciebie i Twojego czworonoga zbyt wiele – wypróbuj smaczki i… zaskocz swojego psiaka nowym, nietuzinkowym smakiem!

Karma dla psa – dlaczego warto wybrać mięso kozie?

Innym, nieczęsto spotykanym w “jadłospisie” naszych pupili mięsem jest to z kozy – bogate w kwasy omegą 3, bardzo delikatne, o niskiej zawartości tłuszczu. Podobnie jak w przypadku insektów – rzadko spotyka się je samodzielnie (znacznie częściej występuje chociażby z pełną żelaza wołowiną – którą większość psów uwielbia!). Kozina to także niska zawartość cholesterolu – dzięki czemu sprawdzi się pupilom, mającym skłonności do tycia. Wysoka zawartość witamin z grupy B pozytywnie wpływa na układ nerwowy psiaka, dlatego po kozinę warto sięgać nie tylko na czas wzmożonego stresu pupila, ale zawsze wtedy, kiedy zauważamy u niego chroniczne zmęczenie, zdenerwowanie czy inną nagłą zmianę nastroju. Co ciekawe, mięso z kozy to także sprawdzony sposób na wsparcie odporności u psa – tak ważnej dla zachowania dobrego zdrowia, formy oraz samopoczucia na co dzień.

Sarnina w żywieniu psa – jaką rolę pełni?

Dlaczego to właśnie sarnina jest tak chętnie wybierana zarówno w karmie “codziennej”, jak i w formie okazyjnej przekąski? Ponieważ to właśnie suszona sarnina jest w pełni hipoalergiczna, odpowiednia dla psów w każdym wieku. Dzięki ciekawym smaczkom o nietuzinkowych aromatach – psiak czuje się znacznie bardziej zmobilizowany do tego, aby pracować podczas szkolenia, poznawać nowe komendy i sztuczki, utrwalać w sobie pozytywne zachowania. Czy smaczek z kurczaka nie zadziała tak samo dobrze jak nieco bardziej “egzotyczna” sarna? Wiele zależy od naszego podejścia do czworonoga – jednak bez wątpienia być może nieznany dotąd smak, zadziała bardzo pobudzająco i motywująco na psiaka (nawet wtedy, gdy sam w sobie proces szkolenia jest dla niego mozolny i trudny).

pies dostaje posiłek z mięsem

Najdziwniejsze rodzaje mięsa dla psa – podsumowanie

Jak się okazuje – w dobie dzisiejszych propozycji producentów karm suchych i mokrych oraz różnego rodzaju smaczków… nasi czworonożni przyjaciele mogą przebierać wśród najciekawszych, najbardziej oryginalnych smaków i aromatów! Może zdarzyć się, że jedno z tych najbardziej niestandardowych rodzajów mięs zmieni sytuację zdrowotną psiaka na lepsze – na przykład niwelując przykre objawy, związane z alergią pokarmową. Pamiętajmy, by nie naciskać na to, aby psiak jadł wybrane przez nas mięso (kiedy wyraźnie widzimy jego niechęć) – czasem poszukiwania tej najlepszej, najbardziej odpowiedniej dla naszego pupila karmy muszą chwilę potrwać, jednak z całą pewnością warto jest uzbroić się w cierpliwość, aby znaleźć tę najbardziej dopasowaną do jego potrzeb i oczekiwań!

A Ty, o jakim najdziwniejszym mięsie dla psa słyszałeś / aś?